Pajautā intīmi! senāki jautājumi IV

Uldis Mežs

Labdien, mani sauc Anda

man ir 13 gadu mēnešreizes ir sākušāis jau pusotru gadu iepriekš un viss cikls vienmēr ir biji tieši laikā, bet pēc pusotra gada mēnešreizes nav bijušas vispār jau no 2012. gada marta tas ir 2 mēnešos to nav bijis vispār ,bet ši
saucamie sieviešu baltie izdalījumi tikai,

Kas varētu būt par iemeslu kādēļ tā notiek ,ja esmu nevainīga un nekādu dzimumdzīve nav bijusi kādēļ tas varētu būt.?
Ar cieņu Anda
Atbilde
Sveika!
Saprotam, ka juties noraizējusies, bet diemžēl elektroniski nebūs iespējams palīdzēt – par šo jautājumu ir jāgriežās pie ginekologa. Tikai ārsts, aprunājoties ar Tevi un Tevi izmeklējot, var precīzi pateikt, kas tieši ir par iemeslu, ka mēnešreizes kavējās.
Mēnešreizes var kavēties dažādu iemeslu dēļ – stress, neēšana, medikamentu lietošana, kāda saslimšana un, protams, arī grūtniecība. Diemžēl elektroniski nespēsim noteikti, kādu iemeslu dēļ mēnešreizes kavējās tieši Tev.
Ja vēl ir kādi jautājumi – tad droši raksti!
Tavs Papardes zieds


 

Sveiki!
Mani maac saubas par berna adas krasu, jo divus gadus atpakalj guleju ar melnadaino(protams lietojam prezervativus) bet taa arii vins mani nebeidza.. Tagad 2012 pec 2 gadiem esmu stavokli no sava puisa (kursh ir baltais) vai ir kada iespeja ka berns bus melnadains?
Atbilde
Sveika!
Varam Tevi nomierināt, ka ādas krāsu nosaka tas, ar kuru puisi iestājas tieši konkrētā grūtniecība. Cilvēkiem nav tā, ka, ja kādreiz ir bijis sekss ar kādas citas ādas krāsas pārstāvi, tad tas atstātu sekas uz bērniem nākotnē.
Uztraukumam tiešām nav pamata!

 

 


 

Labdien.
Man ir radušās zināmas problēmas ar mēnešreizēm. Parasti mēnešreizes ilga 5 dienas, bet šoreiz tās sākās un nu jau 7 dienu nebeidzas. Pēdējās divas dienas tās vairāk izskatās ne kā mēnešreizes bet kā asiņošana. Gribēju uzzināt vai tas varētu būt sakarā ar karsto laiku vai varbūt ir citi iemesli?

Paldies.

Atbilde
Sveika!
Tev noteikti būtu jāgriežas pie ārsta! Tikai ginekologs ar Tevi aprunājoties un izmeklējot, var pateikt, kādēļ ir asiņošana un kā to apturēt. Ja Tev ir bijušas dzimumattiecības pēdējā mēneša laikā, drošības pēc būtu jāveic mājas grūtniecības tests, lai izslēgtu iespēju, ka asiņošana ir saistīta ar grūtniecību. Ja tests ir pozitīvs, tad pie ārsta jāgriežas nekavējoties (naktīs un brīvdienās ārsti ir pieejami slimnīcu uzņemšanas nodaļās).
Arī tad, ja asiņošana ir beigusies, pie ginekologa būtu jāgriežas tik un tā, lai saprastu, kādēļ tas notika un nepieļautu asiņošanas atkārtošanos nākotnē.


 

Sveiki!
Tātad, lietoju lyndenette 20, ceturto mēnesi, un dzerot piekto tableti no beigām attapos, ka kaut kad esmu aizmirsusi iedzert vienu tableti, nav zināms kad es viņu aizmirsu. Tabletes būtu jābeidz dzert pēc 3 dienām, bet tagad man viena paliek pāri. Un MR sākās nedēļu ātrāk kā parasti. It kā cikls man nav ļoti precīzs, bet nedēļa jau tā kā pa daudz! Tā kā, es tagad nezinu, ko lai daru?
Atbilde
Sveika!
Diemžēl tā tiešām mēdz gadīties, ka ir aizmirsts iedzert tableti, bet tas tiek pamanīts tikai pēc laika. Šobrīd būtu jārīkojas sekojoši:
1) Drošībai jāveic mājas grūtniecības tests. Ja tas ir pozitīvs, jādodas pie ārsta. Ja asiņošana ir stipra, pie ārsta jādodas nekavējoties.
2) Ja tests ir negatīvs, jāturpina lietot tabletes un nākamā paciņa jāsāk lietot uzreiz, bez 7 dienu pārtraukuma. Ja asiņošana nebeidzas tuvāko dienu laikā, jāgriežas pie ginekologa, lai pārliecinātos, ka asiņošanai nav kādi ar tablešu lietošanu nesaistīti iemesli.
3)Lielākai drošībai 7 dienas papildus vari lietot prezervatīvu.
Ja tomēr asiņošana atkārtojas, būtu jāgriežas pie ginekologa.


 

Sveik!
Man ir 20 gadi, taču nav izveidojušās krūtis. Kāds tam varētu būt iemesls?
Kad man bija 13 gadi, es iedzēru Postinor 2. Pēc tam viss bija kārtībā. Cikls ir stabils Taču krūtis no tā laika nav mainījušās Vai varētu mēģināt lietot kādus estrogēna preparātus?
Paldies par atbildi,

Inese
Atbilde
Sveika Inese!
Šajā situācijā būtu jāgriežas pie ginekologa klātienē. Tikai ar Tevi aprunājoties un Tevi apskatot varētu saprast, vai krūtis vienkārši ir mazas, vai tās ir pilnīgi neattīstītas. Krūšu izmērs sievietēm mēdz būt dažāds, kā arī katra meitene attīstās savādāk – viena jau pilnībā izveidojas 13 gadu vecumā, cita – tikai 18 gados…
Pašai uz savu galvu nekādus preparātus noteikti nevajadzētu lietot – tā var tikai sev kaitēt. Avārijas kontracepcijas lietošana gan nekādi krūšu attīstību ietekmēt nevarēja.
Veiksmi!


 

Sveiki!
Man ir 18 gadi, nav vēl bijis sex. Bet pēdējo mēnešreižu laikā radās sāpes dzemdes kakla sākumā. Jau pirms MR sāpēja dzemdes kakla sākums, kad urinēju. tāda smeldzoša sāpe, tas pats bija arī MR laikā, bet tagad beidzoties tām sāp un nedaudz dedzina pēc urinēšanas dzemdes kakls un nedaudz pirms tā. Pirms šī visa veicu pašapmierināšanos ievadot pudeli. Kā būtu iespējams šo pašai izārstēt, jo nevēlos doties pie ārstiem?

Baiba
Atbilde
Sveika Baiba!
Situācija diemžēl nav tik vienkārša un pašai izārstēties būs ļoti grūti. Iemesli šādām sajūtām var būt daudz un dažādi, un tikai ārsts, Tevi apskatot un izmeklējot var pateikt, kas tieši par lietu.
Tev būtu jāgriežas pie ginekologa, lai izrunātos par savām sajūtām un vienotos par tālāku ārstēšanu. Līdz tam brīdim būtu jāatturas no dzimumdzīves vai jālieto prezervatīvi visu dzimumaktu laikā.
Veiksmi!.

 


Sveiki.
Velejos pajautat, ja es izsargajos ar prezervativu un vins nav ne saplisis, ne noslidejis, bet novelkot viņš no arpuses ir mitrs vai tas ir normali vai no otra gala prezervativam sperma nevar nonakt mani, vai nevaru palikt stavokli? Ludzu atbildat mani sis jautajums loti uztrauc.!!!
Paldies

Atbilde
Sveiki!
Prezervatīvi ir visai droša metode, un, ja tas nav plīsis vai noslīdējis, tad iespēja, ka iestājas grūtniecība ir ļoti, ļoti maza.
Par mitrumu no ārpuses. Visticamāk, tas ir saistīts ar mitrumu, kas rodas meitenei makstī, kad viņa uzbudinās. Ja gribas būt pilnīgi drošiem, ka prezervatīvā tiešām nav kāds neliels caurums, pēc dzimumakta var ieliet prezervatīvā ūdeni – tā var vislabāk redzēt mazos plīsumiņus.
Prezervatīva saturs gan tiešām var iztecēt pa prezervatīva atvērto galu. Visbiežāk tas notiek brīdī, kad puisis velk dzimumlocekli ārā no maksts, tādēļ ir jāpietur prezervatīva maliņa, lai tas nejauši nenoslīdētu.

 


Sveiki, man ir viens jautajums, nu jau gandriz gadu lietoju kontracepcijas tabletes. Sakuma lietoju Jasminele, un tad YAZZ . Man ir nopietnas attiecibas ar puisi un viss lidz sim ar manu ciklu noriteja normali. Bet so menes MR bija loti nelielas, vairak atgadinaja asins smeresanos. Vai ir tada iespeja, kad menesreizes vienu menesi ir stiprakas bet nakamaja tikpat ka nav? Sadi man gadas pirmo eiz,pirms tam viss bija regulari. Tiesa gan si menesa laika katru dienu citigi saku sportot ,lai iegutu labaku formu lidz vasarai, esmu zaudejusi kadus 4 kg. Vai tas varetu but par iemeslu menesreizu izmainai? Negribu domat, kad varetu bus stavokli, jo tabletes lietoju regulari nemot vera visus nolikumus.
Ar cienu
Liene
Atbilde
Sveika Liene!
Tā tiešām var būt, ka lietojot hormonālo kontracepciju, mēnešreizes ir visai vājas. Tomēr, ja pēkšņi ir mainījies mēnešreižu stiprums, vienmēr sirdsmieram labāk ir veikt mājas grūtniecības testu. Tas ir nopērkams visās aptiekās un lielveikalos, cena ir 1-3 Ls.
Protams, mēnešreižu stiprumu var ietekmēt arī citas lietas, arī strauja svara zaudēšana, stress, utt., tomēr vienmēr vispirms ir jāpārliecinās, vai nav iestājusies grūtniecība.
Tabletes gan ir ļoti droša metode un, ja neviena nav aizmirsta, iespēja, ka iestājas grūtniecība ir ļoti, ļoti niecīga.
Ja mēnešreizes ir vājas arī turpmāk, būtu vērts aiziet pie ginekologa aprunāties, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā.


 

Labdien!
Man ir tāds jautājums. Mans puisis vēlas, lai es kā kontracepcijas līdzekli sāku lietot hormonālās tabletes, iepriekš tās nekad neesmu lietojusi un vai vispār es varu lieto, ja man nav regulāras mēnešreizes? Citreiz izpaliek pat 2 mēnešus. Ginekoloģe teica, kas tas ir normāli, jo arī manai mammai pat pēc dzemdībām mēnešreizes nenoregulējās un vēl papildus neregularitāti iespaido stress. Tātad, vai es varu lietot hormonālās tabletes šajā gadījumā un ja varu, tad kuras Jūs varētu ieteikt?
Paldies par atbildi,

Santa.
Atbilde
Sveika Santa!
Mēs neieteiksim Tev lietot nekādu hormonālo kontracepciju. Tam ir divi iemesli.
Pirmkārt, hormonālo kontracepciju drīkst uzsākt lietot, tikai rūpīgi konsultējoties ar savu ginekologu. Tā ir dažāda un neviens nevar ieteikt pēc vēstules, kāda tieši Tev ir piemērota. Ir ļoti viegli sabojāt savu veselību uz visu atlikušo dzīvi, uzsākot to lietot bez ārsta ziņas. Tātad vispirms – vizīte pie daktera.
Otrkārt, hormonālā kontracepcija nemaz nav tik nevainīga, kā to mēģina iegalvot ražotāji. Tāpēc vajag apsvērt, vai to ir lietderīgi uzsākt lietot. Protams, labāk hormonālā kontracepcija nekā nevēlama grūtniecība. Tomēr pajautā savai ginekoloģei, vai viņa pati lieto hormonālo kontracepciju un vai viņa savai meitai arī to ieteiktu darīt.
Lai Tev veicās ar pareizā lēmuma pieņemšanu un apsveriet ar puisi visas iespējas kā izvairīties no grūtniecības.


Sveiki.
man ir viens konkrets jautajums..
es un mans milotais velamies gimenes pieaugumu,bet nu jau kadu laicinu nekas nav sanacis. ssi ir mana pirma reize kad kads virietis beidz mani. tapec nezinu ka tas ir.
varetu man pateikt ,kur paliek viriesha sekla pec dzimumakta ,ja vinjsh beidz sieviete???
tai ir jaiztek ara vai paliek kur iekspuse???
paldies
ar Cienu Vija.

Atbilde
Sveika Vija!
Vispirms sāksim ar to, ka par iespējamām problēmām ar auglību jāsāk domāt tikai tad, ja gadu vēl nav izdevies tikt pie bērniņa. Tas ir normāli, ja uzreiz grūtniecība neiestājas. Ja gads jau ir pagājis, tad būtu vēlams griezties pie ginekologa, lai kopīgi saprastu, kas varētu būt par iemeslu tam, ka neiestājas grūtniecība. Puisim tad būtu jānodod arī spermas analīzes. Arī tad, ja gads jau ir pagājis, satraukumam noteikti nav pamata – mūsdienās ar medicīnas palīdzību ir iespējams atrisināt ļoti daudzas problēmas.

Spermatozoīdi, pēc tam, kad vīrietis ir beidzis, no maksts caur dzemdes kaklu nokļūst dzemdē. Tomēr – tas ir normāli, ja kaut kāda daļa spermas iztek no maksts ārā – tas nenozīmē, ka spermatozoīdi nekur nav tikuši! Ir ieteicams pēc seksa uzreiz necelties kājās, bet kādu brīdi palikt guļot, lai ”palīdzētu” spermatozoīdiem labāk aizkļūt līdz olšūnai.

Ceram, ka kluva skaidrāks!
Veiksmi!


Labdien!
Gribēju lūgt Jūsu padomu dažos jautājumos.
Sapratu, ka ar savu mīļoto gribu sākt dzimumdzīvi. Viņš man ir pirmais vīrietis. Attiecībās viss ir kārtībā un viņš spēj mani uzbudināt, ir uzmanīgs un arī maigs, bet rodas problēma. Kad viņš jūt, ka esmu uzbudināta, sāk ievietot savu dzimumlocekli, ievada to aptuveni par vienu trešdaļu un tad man sākas ārprātīgas sāpes. Tā kā viņš negrib mani psiholoģiski traumēt, ar to tas parasti arī beidzas. Tad kādu citu dienu mēģinām otro reizi, bet ir tas pats. Man ir tāda sajūta, ka tas ir nereāli, ka viņš ieies dziļāk, jo ļoti sāp. Ja es pareizi zinu, jaunavības plēve ir pašā maksts sākumā, tātad, ja loceklis ir ievadīts uz 1/3 vai pusi, tai principā nevajadzētu vairs traucēt. Kāpēc tad ir tādas sāpēs, sajūtas ir tādas, ka manī vienkārši nav vairāk vietas, ka viss ir ļoti šaurs…
Varbūt maksts ir nepietiekoši mitrināta? Varbūt Jūs varētu ieteikt kādu līdzekli, ko var lietot šo pirmo reižu laikā (lubrikantu vai labāk kādu intīmās higiēnas krēmu)?
Vai man būtu jāiet pie ginekologa pirms dzimumakts notiks līdz galam, ja ir aprakstītas sajūtas?
Kā arī vai ārsti iesaka sākt kontraceptīvo tablešu lietošanu pirms dzimumdzīves sākšanas?
Ļoti gaidīšu Jūsu atbildi!
Ar cieņu,
Anna

Atbilde
Sveika Anna!
Šī problēma tiešām mēdz būt visai bieži – it kā jaunavības plēvei jau ”tikts garām”, bet sāpes saglabājas. Tas tā ir tādēļ, ka droši vien maksts nav gana ”atslābusi”. Tas nav tā, ka maksts būtu par šauru. Tā ir ļoti muskuļots orgāns – iedomājies, caur to taču var piedzimt
bērniņš! Šeit lielu lomu parasti spēlē psiholoģiskas problēmas. Saki, ka esi gana uzbudināta, bet var būt tā, ka jau katru reizi sasprindzinies un gaidi sāpes – tad tās arī diemžēl parādās.
Kādi ir risinājumi? Vispirms jau nekad nav par ļaunu vēlreiz pārdomāt, vai tas ir tiešām tas, kam jūties gatava – ir daudzi citi veidi, kā vienam otru apmierināt, tā ka nekur nav jāsteidzas 🙂 Ja esi droša, ka vēlaties to darīt, tik un tā pašu dzimumaktu var nedaudz atlikt. Sākumā puisis var ievadīt Tevī tikai pirkstu – izklausās varbūt muļķīgi, bet tas ir veids, kā saprast, kā tas ir, un tas varētu arī palīdzēt atslābināties.
Noteikti vari lietot arī lubrikantu. Jālieto tikai speciālie aptiekās un lielveikalos iegādājamie – noteikti nevajadzētu izmantot kaut kādus krēmus/eļļas. Īpaši tad, ja lietojat prezervatīvus – tādā gadījumā tie ar krēmiem un eļļiņām tiks sabojāti.
Par iešanu pie ginekologa – pie ārsta noteikti vari aiziet, ja tas Tev liks justies drošāk, ka viss tiešām ir kārtībā. Kontracepcijas tablešu lietošanu var sākt neatkarīgi no tā, vai jau ir vai nav uzsākta dzimumdzīve. Tomēr to, vai šī metode būtu piemērota tieši Tev, gan nosaka ginekologs.
Vēl kāda lieta – neesi minējusi, kādu kontracepciju lietojat, lai izsargātos no grūtniecības. Drošās metodes ir prezervatīvi, hormonālā kontracepcija un dzemdes spirāle – pārējās metodes nav drošas. Tas, ja sieviete uztraucas par to, ka varētu iestāties nevēlama grūtniecība, arī bieži vien ļoti traucē izbaudīt seksuālo dzīvi…
Veiksmi!


Labdien!
Ar vīru mums bija pārtrauktais dzimumakts īsi pēc pēdējām mēnešreizēm. Šomēnes mēnešreizes sākās visai dīvaini. Sākās laikā – kopš bērna dzimšanas man ir stabils cikls. Sākās īstajā dienā, bet kā smērēšanās. Parasti man tā sākas mēnešreizes, bet šoreiz smērēšanās ievilkās – asinis parādījās tikai ceturtdienas rītā (smērēšanās sākās trešdienas pēcpusdienā). Asiņoju salīdzinoši nedaudz (jo parasti man ir mēnešreizes ļoti spēcīgas), bet asinis bija tumši sarkanas un regulāri izdalījās. Baidos – vai tik nav nevēlama grūtniecība? Krūtis sāpēja pirms mēnešreizēm, kā mēnešreizes sākās, tā pazuda arī sāpes.
Piebildīšu lietoju iekaisumam diclo un milgamma injekcijas (tās lietoju ari vasarā, bet novirzi no cikla nemanīju) un nootropil tabletes, jo neirologs konstatēja smadzeņu pārslodzi, jo man mācības un darbs saistīts ar domāšanu. Kopš strādāju – sācies laiks, kad visu grūti apvienot – darbs, mācības, ģimene…Šobrīd grūtniecība būtu nevēlama.
Paldies

Atbilde
Sveika!
http://vesels.lv/images/bildes2/mariaexpress.jpgDiemžēl tikai no situācijas apraksta nav iespējams pateikt, vai šīs pazīmes ir saistītas ar iespējamu grūtniecību, vai nē. Tā var būt, ka pirmajā grūtniecības mēnesī parasto mēnešreižu vietā ir tikai smērēšanās. Tādēļ Tev būtu jāveic mājas grūtniecības tests. To var iegādāties visās aptiekās un lielveikalos, cena ir 1-3LS. Pie ārsta būtu jāgriežas tad, ja tests ir pozitīvs vai arī nākamās menstruācijas nav tādas kā parasti.
Kā jau minējām, elektroniski nav iespējams pateikt, vai konkrētās sūdzības ir saistītas ar pārslodzi, stresu, vai tām tiešām ir kāds medicīnisks pamats (grūtniecība, kāda saslimšana).
Ja grūtniecība nav vēlama, tad ir vērts padomāt par kādu citu, drošu kontracepciju, lai šādi stresi nebūtu jāpiedzīvo. Diemžēl pārtrauktais dzimumakts ir tiešām nedroša metode, jo nedaudz spermas var izdalīties vēl pirms vīrietis ir beidzis.
Veiksmi!


Labdien!
Es vēlētos Jums pajautāt, vai sievietes makstij ir kāda smaka? Vai tai vispār ir neitrāla oža? Vienkārši man kaut kas ir. Es neteiktu ka tā smird, bet ir kaut kāda nedaudz dīvaina oža. Vai tam tā ir jābūt? Vai tas ir normāli ? Pie ārsta es doties negribu, jo man ir 16 gadi un man ir kauns, ka kāds man tur skatīsies!
Vai visas sievietes valkā biksīšu ieliktnīšus? Vai tas ir atkarīgs no tā, cik daudz viņām ir izdalījumu? Un gribētu zināt, kāpēc man ir tik daudz to balto izdalījumu starp mēnešreizēm? Vai tas ir normāli? Es nevaru uzvilkt apakšbikses bez tiem ieliktnīšiem, jo tad man tās ļoti sasmērējas!
Un kā rīkoties tad, ja piemēram džeks grib seksu, es arī gribu, bet man ir kauns lai viņš man velk nost biksītes, jo man tur ir tas ieliktnis?
Paldies
Laura

Atbilde
Sveika!
Katram ķermenim tiešām ir kaut kāda noteikta smarža. Tāpat arī maksts izdalījumiem ir smarža. Pateikt, vai tā ir ”normas robežās” elektroniski, protams, nav iespējams. Tomēr ir kādas lietas, kuras vērts zināt. Pirmkārt, dzimumorgāni ir jāapmazgā divreiz dienā. Noteikti nedrīkst lietot parastās ziepes – tās ir kairinošas. Aptiekās ir nopērkamas speciālas intīmās ziepes. Jā, tās nav ļoti lētas (lētākās maksā ap 3-4 Ls), tomēr tās pietiek ilgam laikam un tiešām ir piemērotas intīmajai kopšanai. Vēl būtu ikdienā jāvalkā kokvilnas apakšveļa un drēbes, kas nav ļoti apspīlētas (lai āda varētu elpot).
Par biksīšu ieliktnīšiem Tas nav tā, ka tie būtu obligāti jāvalkā. Tas tiešām ir atkarīgs no tā, cik daudz ir šie izdalījumi. Šādi izdalījumi ir visām sievietēm – tie nāk no dzemdes un katru dienu to daudzums var būt savādāks. Pa vidu starp mēnešreizēm to ir vairāk, tieši pirms mēnešreizēm – mazāk. Jāsāk satraukties tikai tad, ja parādās asiņu piejaukums, strutas vai tie pēkšņi parādās ļoti lielā daudzumā.

Sekss ir ļoti intīms pasākums, un tā laikā tik tiešām cilvēki ierauga viens otra iedomātos un īstos trūkumus. Tieši tādēļ ir tik svarīgi, ar kādu cilvēku tas notiek. Būtu svarīgi, ka tas notiek ar cilvēku, kuram uzticies, kuru labi pazīsti, no kura nav neērti. Tāda arī ir atbilde, kā labāk rīkoties – varbūt apsvērt, vai tiešām šis ir tas puisis, ar kuru esi gatava nodarboties ar seksu…
Veiksmi!


Labdien!
Man būtu pie jums ļoti intīms jautājums. Manam draugam katru nakti miegā stāv loceklis un bieži visu nakti. Tam klāt arī ir kustības. Viņš pats sakot ne ko nezinot, bet man gan ir grūti gulēt. Kāts tam varētu būt iemesls?
Ceru sagaidīt atbildi!
Rudīte.

Atbilde
Sveika!
Sāksim ar to, ka tas ir pilnīgi normāli, ka vīrietim nakts laikā ir erekcija (ir ”sacēlies”). Tas var būt dažādu iemeslu dēļ – iespējams viņš sapņo kādu erotisku sapni. Var arī būt tā, ka vienkārši ir pilns urīnpūslis, kas spiež uz dzimumorgāniem un tādēļ ir erekcija.
Ko darīt? Tas varētu būt līdzīgi kā ar krākšanu – pašam krācējam tas netraucē, bet blakusgulētājam gan ir nepatīkami. Ir labi jau tas, ka esat par to parunājuši. Tad varat izmēģināt, ko ar to darīt. Varbūt varat gulēt zem atsevišķām segām? Varbūt vienkārši pamodini draugu un lūdz pagriezties uz otriem sāniem… Diemžēl nav tādas vienotas receptes, kas varētu palīdzēt tieši šajā situācijā…
Veiksmi!


Labdien!
Ir dzirdēti stāsti, ka pirmā reize ir sāpīga, iespējama asiņošana u.tml. Kad pirmo reizi biju kopa ar puisi īstenībā nesajutu gandrīz neko. Ne sāpes, ne arī patīkamās sajūtas. Arī nākamās reizēs nekādas īpašās izjūtas nebija. (ne sāpes, ne patīkamās sajūtas. Vai es vel joprojām esmu nevainīga un tāpēc neko nejūtu?
Liekas ka puisim tas viss sagādā patiku…
Paldies

Atbilde
Sveika!
Nevainība ir jautājums, par kuru ir daudz mītu, priekšstatu un patiesību. Tīri medicīniski, ”nevainība” nozīmē to, ka nav ievainota himēna (tā sauktā jaunavības plēvīte). Tā īstenībā ir gļotādas krociņa, kas daļēji sedz ieeju makstī. Tajā ir atvere pa kuru izplūst mēnešreižu asinis. Pirmā dzimumakta laikā, ievadot dzimumlocekli, šīs atveres malās rodas plaisiņas, kas var izsaukt asiņošanu un sāpes. To tad arī sauc par ”nevainības zaudēšanu”. Tā ka tīri medicīniski Tu noteikti vairs neesi nevainīga.
Piebildīsim, ka nav iespējams ievadīt dzimumlocekli tā, lai netiktu skarta šī plēvīte, jo tā atrodas pie pašas ieejas makstī. Lieta ir tāda, ka citām sievietēm šī plēvīte ir plāna, atverīte liela vai arī jau iepriekš ievainota, piemēram, lietojot tamponus. Citām sievietēm
šādas plēvītes nav jau kopš dzimšanas. Tādēļ arī ne visām ir asiņošana un sāpes pirmā dzimumakta laikā. Tomēr – tas nenozīmē, ka viņām pirmā reize nebūtu svarīgs vai īpašs notikums. Jo ,,nevainības zaudēšana” patiesībā ir emocionāls process.
Tam, kādēļ neko nejūti, arī, visticamāk, ir emocionāli iemesli. Sievietes, lielākoties, uzbudinās citādāk kā vīrieši (īpaši, kad dzimumdzīve sākta nesen). Viņām daudz svarīgāki ir glāsti, skūpsti, priekšspēle. Turklāt, daudzām atslēgas punkts uz baudu ir ne tik daudz maksts kairinājums, kā pieskāriens klitoram, vai citām erogēnajām zonām. Un visam pāri noteikti ir tas, cik brīvi jūties kopā ar savu puisi – vai spēj viņam atklāties, izstāstīt, kas Tev patīk, kas nē…
Droši vien būtu jāsāk ar sarunu ar draugu. Par to, ko gaidi no seksuālās dzīves, kas Tev patīk, ko gribētu uzlabot. Nav jānodarbojas ar seksu, ja tas abiem nesniedz baudu – ir arī citi veidi, kā sagādāt prieku un apmierinājumu otram. Līdz seksam ir jānonāk, un tas bieži vien prasa laiku. Tādēļ varbūt ir vērts to uz kādu brīdi atlikt, lai labāk iepazītu viens otra ķermeni un justos brīvāk.
Veiksmi!


Labdien,
Man ir diezgan mulsinoša un, iespējams, netipiska situācija ar kontracepciju ko lietoju. Šī bija mana pirmā kontracepcijas paciņā dzīvē(proti tabletes Novynette). Lietoju viņas mēnesi (21 tablete paciņā). Kad 21 tableti biju izdzērusi, tad vajadzēja ieturēt 7 dienu pauzi un tikai tad sākt jauno iepakojumu jeb sagaidīt mēnešreizes un tad pēc mēnešreižu beigām nākamajā dienā iedzert. Diemžēl tikai šodien izlasīju šo instrukciju.
Sāku 2. paciņu uzreiz pēc pirmās – bez pauzes, bez mēnešreizēm. Es tiešām nesaprotu, kāpēc. Nu jau esmu izdzērusi no otrās paciņas desmit tabletes un sāku saprast, ka kaut kas nav lāgā un atradu instrukciju. Šobrīd nezinu, ko darīt, esmu izmisumā un diezgan dīvainā situācijā. 2 dienas, ieskaitot šo, nebiju lietojusi vairs tabletes. Kas man tagad būtu jādara?
Gaidīšu Jūsu atbildi!
Ar cieņu,
Kristīne

Atbilde
Sveika!
Situācija tiešām nav tik vienkārša…
Tas nekas, ka neizlaidi šīs septiņas dienas. Drīkst tabletes dzert arī tā, ka lieto pat trīs paciņas (var arī tikai divas) pēc kārtas bez pārtraukuma. Tad uztaisa pārtraukumu 7 dienas un turpina tabletes lietot kā parasti. To parasti dara gadījumos, ja vēlas aizkavēt mēnešreizes.
Problēma šajā reizē ir tā, ka neesi lietojusi 2 tabletes. Tev būtu jāatsāk lietot tabletes un jāturpina kā noteikts – jāizlieto paciņa līdz galam un tad būtu jābūt 7 dienu pārtraukumam. Papildus vēl 7 dienas, kopš atsāc lietot tabletes, jālieto prezervatīvs. Var būt tā, ka tagad sākas asiņošana (parasti neliela), tas nekas, turpini lietot tabletes. Lai justos pavisam droša, vari nogaidit vismaz 2 nedēļas kopš šī atgadījuma un veikt mājas grūtniecības testu. Tas ir nopērkams visās aptiekās un lielveikalos, cena ir 1-3 Ls.
Veiksmi!


Labdien!
Esmu dzirdējusi, ka grūtniecības laika varot būt mēnešreizes. Sekss man bija jau vairāk nekā mēnesi atpakaļ un aizsargājamies ar prezervatīvu, mēnešu reizes jau ari ir bijušas pēc cikla jau veselas 2 reizes, un esmu veikusi vairākus grūtniecības testus ,kas bija negatīvi, taču sāku uztraukties, jo man visu laiku ir uzpūties vēders un pēc dzirdētā ,ka grūtniecības laika varot būt mēnešreizes liek man justies ļoti neomulīgi. Noteikti dotos pie ārsta un visu uzzinātu, ja tikai šobrīd atrastos sava valstī. It ka jau visas pazīmes norāda, ka neesmu stāvoklī, nav liela apetīte un krūtis ari nesāp.
Vai tiešām tā ir taisnība, ka arī grūtniecības laika varot būt mēnešreizes?
Paldies par atbildi

Atbilde
Sveika!
Šis patiešām ir plaši izplatīts mīts. Tas ir cēlies no vairākām lietām. Pirmkārt, tik tiešām tā var būt, ka pirmajā grūtniecības mēnesī parasto mēnešreižu vietā ir vien viegla smērēšanās. Otrkārt, bieži vien sievietēm mēnešreizes ir neregulāras un viņas tā īsti nevar atcerēties, kad ir bijušas pēdējās – tādā veidā rodas sajūta, ka mēnešreizes ir bijušas arī grūtniecības laikā.
Ja mēnešreizes ir bijušas tikpat stipras un ilgas kā parasti, tad tā ir tiešām droša zīme, ka grūtniecība nav iestājusies. Mājas grūtniecības testi arī ir ticami, un tas vēlreiz apstiprina, ka stāvoklī neesi.
Tevis minētās pazīmes – vēdera palielināšanās, krūšu sāpīgums, izmaiņas apetītē vispār parādās tikai otrajā – trešajā grūtniecības mēnesī, kad mēnešreizes jau kādu laiku iztrūkst.
Par sevis nomierināšanu.
Protams, vislabākais būtu tikt pie ārsta un vēlreiz 100% pārliecināties. Ja tas nav iespējams, vari mēģināt vienkārši sevi nodarbināt ar ko citu, lai nav visu laiku par to jādomā. Varbūt tieši šobrīd ir pienācis īstais brīdis uzsākt kādu jaunu hobiju vai veikt ģenerāltīrīšanu mājās? 🙂
Veiksmi!


Sveiki!
Man mēnešreizes kavējas jau 52 dienas, esmu taisījusi jau divus grūtniecības testus, abi neuzrāda grūtniecību! Bet šajā laikā ir bijis sekss un vīrs ir beidzis manī, ja gadījumā esmu bijusi jau stāvoklī (šajā laikā 52 dienās), vai ir iespējams, ka arī tajā reizē beidzot var kaut kas notikt?
Kā tas ir, ja sieviete ir stāvoklī un arī tad neizsargājas?
Paldies par atbildi!

Atbilde
Sveika!
Ja mēnešreizes kavējas tik ilgu laiku, noteikti vajadzētu doties pie sava ginekologa, lai noskaidrotu, kāpēc tas tā ir. Ja grūtniecība ir iestājusies, un ir bijis neaizsargāts sekss, vēlreiz grūtniecība nevar iestāties. Ja vien nav nekādu komplikāciju par kurām brīdina ārsts, arī grūtniecības laikā ar seksu var nodarboties. Lai izsargātos no iespējamajām infekcijām, seksā tomēr ieteicams būtu lietot prezervatīvu.
Jauku dienu!
Madara


Labdien!http://vesels.lv/images/bildes1/floragyn_intimo.jpg
Man jau kādu laiku ik pa brīdim pasūrst un knieš gļotāda ap anālo atveri, nevis tikai ap, bet gandrīz visā garumā pa dupsi sākot no starpenes. Nav tā, ka nevar ciest, bet diskomfortu tas tomēr rada. Domāju, ka būšu sarīvējusi ar stringiem. Vairāk nevalkāju. Smērēju ar smiltsērkšķu balzamu un propolisu eļļā. Gribēju zināt, vai tā var būt kāda nopietna kaites pazīme, jāiet pie ārsta?
Paldies!

Atbilde

Diemžēl šajā situācijā patiešām būtu jāgriežas pie ārsta, jo iemeslu šādām sūdzībām var būt daudz un dažādi.
Līdz brīdim, kamēr izdodas tikt pie speciālista, vērts atcerēties intīmās higiēnas pamatlietas un tās ievērot. Jāvalkā kokvilnas apakšveļa, kas nespiež un neberž, kā arī censties izvairīties no sintētiska un cieša apģērba. Ārējie dzimumorgāni jāapmazgā ar speciālajām intīmajām ziepēm divreiz dienā. Līdz brīdim, kamēr noskaidrojas, kas tieši ir par problēmu, noteikti jālieto prezervatīvi visu dzimumaktu laikā vai jāatturas no dzimumdzīves. Noteikti būtu jāpārtrauc pašārstēšanās – tādā veidā sev var tikai kaitēt un/vai pēc tam apgrūtināt slimības cēloņu noskaidrošanu.

Lai veicas!


Labdien!
Diemžēl nav lielas pieredzes, tāpēc gribēju jautāt – vai vīriešiem mēdz būt izdalījumi!? Ievēroju, ka manam draugam nereti apakšbiksēs ir balti smērējumi. Vai tas var liecināt par veselības problēmām? Vai arī man jāsāk domāt, ka mans draugs mani krāpj/apmierina sevi?
Paldies!

Atbilde
Sveika!
Vīriešiem, tāpat kā sievietēm, var būt izdalījumi. Citreiz tie var liecināt arī par kādu slimību. Diemžēl ne Tev, ne mums elektroniski nav iespējams izvērtēt, vai ir iemesls satraukumam. Tādēļ ir vērts ar draugu izrunāties – kaut vai sirdsmiera aiziet pie urologa pārliecināties, ka viss tiešām kārtībā.
Protams, par šīm lietām var būt neērti runāt, tomēr tas ir tikai normāli, ja viens no partneriem uztraucas par otra veselību un aicina par to padomāt.
Par to vai viņš Tevi krāpj mēs, protams, nevaram izteikties. Drīzāk ir jautājums, kādēļ Tu viņam neuzticies? Vai viņš tam dod kādu pamatu? Uzticība ir svarīga attiecību sastāvdaļa un nereti ir vajadzīgs laiks, lai tā izveidotos. Ir svarīgi izrunāt, ko jūs katrs saprotat ar krāpšanu un uzticību (varbūt neticēsi, bet priekšstati par to, ko nozīmē būt uzticīgam cilvēkiem mēdz būt ļoti dažādi).
Jautājums arī rodas par to, vai nav tā, ka visai mērķtiecīgi meklē kādas zīmes (lielākā daļa cilvēku otra apakšbikses parasti tomēr nepēta) – tādās situācijās bieži vien var atrast kaut ko ‘’aizdomīgu’’, tomēr ne vienmēr tas tiešām liecina par partnera neuzticību. Bieži tas nozīmē, ka ir vairāk jāstrādā pašai ar sevi – ar ļaušanos attiecībām, uzticēšanos otram cilvēkam, savas pašapziņas celšanu…
Iespējams, Tavs puisis arī pašapmierinās. Par to arī ir vērts izrunāties, jo parasti cilvēki neuztver pašapmierināšanos kā krāpšanu. Pašapmierināšanās ir veids kā cilvēks iepazīst savu ķermeni un noņem seksuālo spriedzi. To bieži dara arī cilvēki, kuriem ir pastāvīgas attiecības un lielākoties tas nav tādēļ, ka partneris viņus neapmierinātu.

Jauku dienu!
Lāsma


Sveiki! Esmu jauna un bez lielas pieredzes dzimumdzīvē…
Gribētu zināt: Kad vīrietis beidz manā makstī, kā to attīrīt no spermas…
Tuvojas kazu nakts ,kas mani nedaudz baida, jo topošais virs tik skandina, ka nu varēs beigt savas mīļotās sievietes makstī, bet tai pašā laika negrib izsargāties ,jo vēlamies tikt pie bērniņa… Vai drīkst beigt maksti katru reizi?
Ka tas notiek, vai pēc katras neizsargātas reizes var palikt stāvoklī? Cik ilgi jāgaida līdz nākamajai seksa reizei, lai ieņemtu bērniņu? Kad un kā pārbaudīt iestājušos grūtniecību?
Gribetu dzirdet citu pieredzi…

Atbildehttp://vesels.lv/images/bildes1/mariaexp1.JPGhttp://vesels.lv/images/bildes1/mariaexp2.jpg
Ja abi ar mīļoto vīrieti esat nolēmuši, ka vēlaties tikt pie bērniņa, nav nekādas vajadzības attīrīt maksti no spermas, jo spermā esošie spermatozoīdi ir tie, kas apaugļo Tavu olšūnu. Vīrieša sperma nav nekas slikts, ir pat ārsti, kas to uzskata par veselīgu sievietes organismam, tāpēc nav nekāda iemesla, kāpēc makstī nevarētu beigt katru reizi.
Katram pārim tikšanai pie bērniņa ir nepieciešams atšķirīgs laika posms. Apmēram 85% sieviešu ar regulāru dzimumdzīvi un regulāru menstruālo ciklu grūtniecība iestājas gada laikā. Iespēja palikt stāvoklī, nodarbojoties ar seksu, ir katru reizi, taču vislielākā iespēja palikt stāvoklī sievietei ir tad, kad ir ovulācija (kad olšūna ir nobriedusi un gatava apaugļoties). Parasti ovulācija notiek 14 dienas pirms nākošās menstruācijas sākuma. Ja ir regulārs cikls, tad aprēķināt iespējamo ovulācijas laiku var ļoti vienkārši. Vislielākā apaugļošanās iespēja ir dzimumakta laikā, kas notiek divas dienas pirms un divas dienas pēc ovulācijas, tas ir četru dienu laikā. Ja cikls ir neregulārs, par citām ovulācijas aprēķināšanas metodēm vari konsultēties ar savu ginekologu.
Pirmā noteiktā pazīme, ka iestājusies grūtniecība, ir mēnešreižu iztrūkums. Lai noteiktu, vai iestājusies grūtniecība, var lietot arī mājas grūtniecības testus, kas reaģē uz grūtniecības hormonu, ko ķermenis sāk izstrādāt, kad sieviete paliek stāvoklī. Grūtniecības testu var lietot 10 dienas pēc dzimumakta, kad varētu būt iestājusies grūtniecība. Grūtniecības testus var iegādāties aptiekās un lielveikalos – sadaļā pie higiēnas precēm, tie maksā sākot no Ls 1,50.
Katrā ziņā ieteiktu Tev arī pakonsultēties ar savu ginekologu, lai pārbaudītu veselību, pirms sākat mēģināt tikt pie bērniņa, kā arī Tu varētu uzdot savus vēl neskaidros jautājumus. Pirms vizītes apsēdies un saraksti sev interesējošos jautājumus uz lapiņas – reizēm satraukumā ginekologa kabinetā aizmirstas pats svarīgākais, ko vajadzēja pajautāt, bet ja jautājums būs pierakstīts, noteikti neaizmirsīsies!

Lai veicas!


Labdien!
Veselības dēļ nedrīkstu lietot hormonālo kontracepciju.
Ne vienmēr draugam gribas lietot prezervatīvu, tādēļ gribu zināt, kā izsargāties no grūtniecības, jo šobrīd NEDRĪKSTU palikt stāvoklī (izeju ķīmijterapijas kursu).
Laura

Atbilde
Sveika!
Vēl viens veids kā izsargāties, ja nevar lietot ne hormonālo kontracepciju, ne prezervatīvus, ir spermicīdi. Tie ir pieejami dažādās formās (krēmi, svecītes, gēls) un nopērkami aptiekās bez receptes. Tos lieto pirms dzimumakta ievadot makstī. Spermicīdi gan tik efektīvi nepasargā no grūtniecības iestāšanās kā hormonālā kontracepcija vai prezervatīvs, visefektīvākie tie tomēr ir lietojot kopā ar prezervatīvu. Tā kā spermicīdi satur ķīmiskas vielas, dažām sievietēm tie var izraisīt nepatīkamu kairinājumu vai alerģijas.
Tā kā Tu šobrīd izej ķīmijterapijas kursu, noteikti, pirms šo metodi sākt lietot, vajadzētu konsultēties ar ginekologu.
Madara


Sveiki! Esmu jauna un bez lielas pieredzes dzimumdzīvē…
Gribētu zināt: Kad vīrietis beidz manā makstī, kā to attīrīt no spermas…
Tuvojas kazu nakts ,kas mani nedaudz baida, jo topošais virs tik skandina, ka nu varēs beigt savas mīļotās sievietes makstī, bet tai pašā laika negrib izsargāties ,jo vēlamies tikt pie bērniņa… Vai drīkst beigt maksti katru reizi?
Ka tas notiek, vai pēc katras neizsargātas reizes var palikt stāvoklī? Cik ilgi jāgaida līdz nākamajai seksa reizei, lai ieņemtu bērniņu? Kad un kā pārbaudīt iestājušos grūtniecību?
Gribetu dzirdet citu pieredzi…

Atbilde
Ja abi ar mīļoto vīrieti esat nolēmuši, ka vēlaties tikt pie bērniņa, nav nekādas vajadzības attīrīt maksti no spermas, jo spermā esošie spermatozoīdi ir tie, kas apaugļo Tavu olšūnu. Vīrieša sperma nav nekas slikts, ir pat ārsti, kas to uzskata par veselīgu sievietes organismam, tāpēc nav nekāda iemesla, kāpēc makstī nevarētu beigt katru reizi.
Katram pārim tikšanai pie bērniņa ir nepieciešams atšķirīgs laika posms. Apmēram 85% sieviešu ar regulāru dzimumdzīvi un regulāru menstruālo ciklu grūtniecība iestājas gada laikā. Iespēja palikt stāvoklī, nodarbojoties ar seksu, ir katru reizi, taču vislielākā iespēja palikt stāvoklī sievietei ir tad, kad ir ovulācija (kad olšūna ir nobriedusi un gatava apaugļoties). Parasti ovulācija notiek 14 dienas pirms nākošās menstruācijas sākuma. Ja ir regulārs cikls, tad aprēķināt iespējamo ovulācijas laiku var ļoti vienkārši. Vislielākā apaugļošanās iespēja ir dzimumakta laikā, kas notiek divas dienas pirms un divas dienas pēc ovulācijas, tas ir četru dienu laikā. Ja cikls ir neregulārs, par citām ovulācijas aprēķināšanas metodēm vari konsultēties ar savu ginekologu.
Pirmā noteiktā pazīme, ka iestājusies grūtniecība, ir mēnešreižu iztrūkums. Lai noteiktu, vai iestājusies grūtniecība, var lietot arī mājas grūtniecības testus, kas reaģē uz grūtniecības hormonu, ko ķermenis sāk izstrādāt, kad sieviete paliek stāvoklī. Grūtniecības testu var lietot 10 dienas pēc dzimumakta, kad varētu būt iestājusies grūtniecība. Grūtniecības testus var iegādāties aptiekās un lielveikalos – sadaļā pie higiēnas precēm, tie maksā sākot no Ls 1,50.
Katrā ziņā ieteiktu Tev arī pakonsultēties ar savu ginekologu, lai pārbaudītu veselību, pirms sākat mēģināt tikt pie bērniņa, kā arī Tu varētu uzdot savus vēl neskaidros jautājumus. Pirms vizītes apsēdies un saraksti sev interesējošos jautājumus uz lapiņas – reizēm satraukumā ginekologa kabinetā aizmirstas pats svarīgākais, ko vajadzēja pajautāt, bet ja jautājums būs pierakstīts, noteikti neaizmirsīsies!

Lai veicas!


Erekcijas problēmas
Labdien!
Manam vīrietim ir erekcijas trūkums dzimumaktu laikā. Ar dzimumaktu nodarbojamies vismaz 2 reizes dienā. bet reti kad ir erekcija. Pirms mēneša mīlējoties netīšām noliecos sunīšu pozā un viņam nolūza un kādu laiciņu ar nestāvēja. Kā es viņam varu palīdzēt, un ko darīt mums?
Liels paldies!
Ar cieņu Ilze

Atbilde
Daudzi vīrieši kādā savā dzīves posmā sastopas ar erekcijas problēmām. Erekcijas problēmas var būt cieši saistītas ar citām veselības traucējumiem, tāpēc vislabākais, ko Jūs varētu darīt – aicināt savu vīrieti doties pie ārsta – urologa. Vienīgi ārsts vislabāk varēs noteikt problēmas cēloņus un piedāvāt vislabāko risinājumu


Sāpes čurājot
Kopā ar draudzeni esam jau 3,5 gadus. Pēc pus gada, kad bijām kopā, viņai sākās veselības problēmas- bija lielas sāpes čurājot, viņai sāpēja dzimumorgāni, sūrstēja, kniesa. Ārsti uztaisīja analīzes, bet neko neatrada. Ir pagājuši jau trīs gadi kopš brīža, kad viņai sāp, esam bijuši pie ļoti daudziem ārstiem un speciālistiem, bet pēc jaunākajiem analīžu rezultātiem vis izskatās lieliski. viņai ir bail nodarboties ar seksu, jo viņai sāp, bail iet uz tualeti, jo čurājot ir sāpes.
To teica mana draudzene:
Iespējamās saslimšanas, kuras prognozējis ārsts: akūts iekaisums, urīnceļu infekcija. Ārsta teorija, ka paaugstināts kaut kāds līmenis (neatceros un nevaru salasīt kāds), bet tāds varētu rasties no pretapaugļošanās tabletēm, kādas nelietoju vai saistībā ar partneri. Esmu bijusi pie ginekologa, ģimenes ārsta, ĀP. Tā paaugstinājuma kaut kā (baktērijas) diagnoze bija pēdējā pēc urīna uzsējuma veikšanas. Sāpes izpaužas urinējot un nedaudz pēc tā, kad aizveda ar ĀP, bija arī asinis. Sāpes saasinās pēc būšanas ārā, kad ir auksts. Nedrīkstu lietot neko gāzētu, tad arī sāpes saasinās. Bija arī reizes, kad sāpēja visu laiku, ilgu laiku vajadzēja pavadīt tualetē. Arī ginekoloģe sākumā teica, ka tas ir iekaisums, bet tagad tas ir pārgājis. Cik varu noprast, tad īstais iemesls nav atrasts. Esmu dzērusi zāles no dabīgām līdz pat ļoti stiprām, bet nekas nav palīdzējis. Sāpes ir arī dzimumakta laikā. Tā kā sāpes man ir jau vairāk nekā pus gadu un neviens man līdz šim nav spējis palīdzēt, varbūt kādam ir kāds ieteikums no personīgās pieredzes. Lūdzu, palīdziet.

Atbilde
Diemžēl šādas problēmas neklātienē ir ļoti grūti risināt, noteikti nepieciešams doties pie ārsta un par šo situāciju runāt, pēc e-pasta ir ļoti grūti noteikt, kas tieši tā varētu būt par problēmu.
Ieteiktu doties pie ģimenes ārsta un lūgt nosūtījumu pie urologa – tas ir ārsts, kas nodarbojas tieši ar urīnceļu problēmām. Dodoties pie urologa, noteikti paņemiet līdzi visus iepriekšējos analīžu rezultātus un izrakstus, kas ir pieejami. Līdz tam laikam būtu ieteicams dzimumakta laikā, lai izvairītos no infekcijas, lietot prezervatīvu, un pēc katra dzimumakta pačurāt un noskaloties.
Vēl katram gadījumam – no higiēnas viedokļa ir svarīgi pēc tualetes apslaucīties ar tualetes papīru no priekšas uz aizmuguri, apmazgāties divas reizes dienā ar tīru ūdeni un īpašajām intīmās higiēnas ziepēm, ko var iegādāties aptiekās.

„Papardes zieds” konsultante
Lāsma Līdaka


Ko darīt, ja plīsis prezervatīvs?
Ja dzimumakta laikā prezervatīvs ir plīsis (vai noslīdējis), tad vienīgais veids, kā izsargāties no nevēlamas grūtniecības, ir avārijas kontracepcijas lietošana. Lai iegādātos avārijas kontracepcijas līdzekli, Tev nav nepieciešama ārsta recepte. Vienkārši dodies uz jebkuru aptieku un jautā pēc avārijas kontracepcijas tabletēm. Latvijā pieejamie avārijas preperāti – Postinor 2 un Escapelle.

Avārijas kontracepcijas tabletes jāiedzer pēc iespējas ātrāk. Ja iepakojumā ir divas tabletes (Postinor2), tad abas vienlaicīgi.

Tabletes var lietot līdz 72 stundām kopš neaizsargātām dzimumattiecībām, taču ir jāatceras, ka jo vēlāk tablete tiek iedzerta, jo efektivitāte tās darbībai ir mazāka.

Pēc avārijas kontracepcijas lietošanas dažām sievietēm ir asiņošana, dažām nav – tam nav sakara ar iespējamo grūtniecību. Drošībai pēc 10 dienām var veikt grūtniecības testu, lai pārliecinātos, vai grūtniecība nav iestājusies.

Atceries, ka avārijas kontracepcija ir ārkārtas metode, to nevajadzētu lietot regulāri. Ja situācijas, kurās nākas lietot avārijas kontracepcijas tabletes, ir biežāk kā reizi mēnesī – ir vērts pārdomāt, vai pareizi lieto prezervatīvu – visbiežāk prezervatīvi plīst, ja uzvelkot tā galā palicis gaiss vai arī prezervatīvs ticis nepareizi uzglabāts.


Ko darīt, ja esmu aizmirsusi iedzert kārtējo hormonālo tableti?
Ja ir pagājušas ne vairāk kā 12 stundas, aizmirstā tablete jāiedzer cik ātri vien iespējams un nākošā jādzer ierastajā laikā. Šādā gadījumā tablešu kontraceptīvā iedarbība saglabājas.

Ja ir pagājušas vairāk nekā 12 stundas, aizmirstā tablete jāiedzer tiklīdz tas ir iespējams un nākošā jādzer ierastajā laikā, bet papildus drošībai līdz nākamajām mēnešreizēm jālieto kāds papildus aizsardzības līdzeklis, piemēram, prezervatīvs. Līdzīgi jārīkojas, ja triju stundu laikā pēc kārtējās tabletes ieņemšanas bijusi vemšana – nākamā jādzer ierastajā laikā, bet papildus drošībai ieteicams lietot prezervatīvu.

Pēc cik ilga laika var droši mīlēties, uzsākot lietot hormonālo kontracepciju?
Ja tabletes uzsāk lietot (runa ir par pirmo lietošanas mēnesi)no pirmās menstruāciju dienas, papildus izsargāšanās nav nepieciešama. Ja tabletes sāk lietot nevis no pirmās dienas, bet vēlāk, tad gan papildus drošībai ir jālieto prezervatīvs. Tādā gadījumā prezervatīva lietošanas ilgumu vajadzētu noprecizēt ar savu ginekologu.


Kā pareizi lietot hormonālās kontracepcijas tabletes?
Hormonālo kontracepciju var izrakstīt tikai ārsts, jo viņš var precīzi noteikt, kādas tabletes katrai sievietei ir vispiemērotākās. Viņš arī parasti informē par to, kā pareizi tabletes būtu jālieto.

Bet atgādinājumam: Ir divu veidu hormonālās tabletes – tādas, kuras iepakojumā ir 28, un tādas, kuras ir 21. Pirmā veida tabletes ir jādzer katru dienu pēc kārtas bez pārtraukuma. Tabletes, kuras ir pa 21, ir jādzer 21 dienu bez pārtraukuma, tad 7 dienas tabletes nav jādzer, bet pēc šīm 7 dienām jāsāk lietot jauna paciņa. Atceries! 7 dienu pārtraukumā kontracepcijas efekts SAGLABĀJAS!


Vai pārtrauktais dzimumakts ir droša kontracepcijas metode?
Pārtrauktais dzimumakts ir nedroša kontracepcijas metode. Jo arī tad, ja vīrietis izņem dzimumlocekli no sievietes maksts pirms ejakulācijas (sēklas izšļākšanās), iespējama apaugļošanās. Tas ir tādēļ, ka uzbudinātam vīrietim nedaudz sēklas šķidruma, kas var saturēt spermatozoīdus, izdalās jau pirms dzimumakta vai tā sākumā. Līdz ar to pastāv iespēja apaugļoties.

Pie tam – pārtrauktais dzimumakts nepasargā no seksuāli transmisīvajām slimībām, un rada stresu, kas ļoti lielā mērā var traucēt izbaudīt tuvību ar partneri.


Vai var sākt lietot hormonālo kontracepciju, neejot pie ārsta?
Nē, hormonālo kontracepciju var izrakstīt tikai ārsts, jo tikai viņš var noteikt, kādas tabletes katrai sievietei ir vispiemērotākās. Nepiemērotu hormonālo tablešu lietošana var nopietni kaitēt veselībai. Turklāt dažās sievietēm veselības stāvokļa dēļ hormonālā kontracepcija vispār nav piemērota – to varēs pateikt tikai ārsts.


Kā nosaka kontracepcijas metožu drošību?
Kontracepcijas metodes drošību pārbauda vairākkārtīgos atkārtotos pētījumos, kur daudzas sievietes lieto šo metodi un pēc tam tiek noteikts, cik sievietēm grūtniecība tomēr iestājusies.

Drošības pakāpi parasti izsaka procentos. Tos aprēķina šādi: ja 100 sievietes konkrēto kontracepcijas metodi pareizi lietotu vienu gadu, procenti parāda to, cik no viņām grūtniecība nav iestājusies. Piemēram hormonālajai kontracepcijai procenti ir 99,8%, prezervatīviem – 98%, spermicīdu preparātiem – 60 – 90%, spirālei – 98%, bet sterilizācijai – gandrīz 100%.

Dažreiz kontracepcijas metodes efektivitāti izsaka ar Perla indeksu, kas apzīmē to sieviešu skaitu, kurām grūtniecība tomēr iestājusies, pareizi lietojot konkrēto metodi vienu gadu.

Šādi izteikta efektivitātes pakāpe hormonālajām kontracepcijas tabletēm ir 0.2 (tas nozīmē, ka 0.2 sievietēm no 100 jeb 2 no 1000 ir iestājusies grūtniecība lietojot tabletes veselu gadu).

Jāatceras, ka vienīgā 100% drošā kontracepcijas metode ir atturēšanās no dzimumattiecībām. Prezervatīvi ir vienīgā kontracepcijas metode, kas pasargā ne tikai no nevēlamas grūtniecības, bet arī no seksuāli transmisīvajām slimībām.

Vairāk par šo tēmu:

Par iespējamu konkurenci aptieku tirgū

Zāļu un aptiekas produktu patērētāju asociācija (turpmāk tekstā ZAPPA) pilnībā atbalsta veselības ministra Hosama Abu Meri virzīto reformu zāļu cenu mazināšanā.Uzskatām, ka ilgstoši aptieku ķēdes,

Lasīt »

Cik ilgi jānēsā kompresijas zeķes?

Pakāpeniski pagātnē paliek iesīkstējušais stereotips, ka kompresijas zeķes ir domātas vienīgi vēnu varikozes ārstēšanai. Mūsdienās kompresijas zeķes iegādājas grūtnieces, biroju darbinieki, frizieri, pavāri, sportisti, ceļotāji

Lasīt »