Pajautā intīmi!

Uldis Mežs

Katram mums ir jautājumi, kurus kautrējamies pajautāt draugiem un tuviniekiem, savukārt, iet pie ārsta viena jautājuma dēļ nevēlamies. Šī ir vieta, kur iespējams pajautāt pilnīgi par velti un pilnīgi anonīmi par sevi interesējošām intīmām tēmām. Atbildes sniedz īpaši jauniešiem draudzīga ginekoloģe-rezidente, Lāsma Līdaka, ”Matules, Melkas un Ligeres ginekoloģijas privātklīnika”, sadarbībā ar biedrību ”Papardes zieds”

Intīmos jautājumus, uz kuriem vēlaties saņemt atbildes, sūtiet uz redakcija@vesels.lv . Atbilde uz Jūsu jautājumu tiks publicēta šeit.

Atbildētie jautājumi:


Labdien, man ir jautājums. Vai ir iespēja, ka 15 gados var rasties krūts vēzis? Esmu satraukta, jo dienu atpakaļ pamanīju, ka krūts augšdaļā ir parādījusies sāpīga vieta. Es ļoti ceru, ka tas ir kautkas cits. Es vienkārši vèlos uzzināt par simptomiem sīkāk. 

Atbilde
Sveika! Varbūtība, ka Tavā vecumā ir krūts vēzis, ir ļoti, ļoti maza. Parasti dažādi sacietējumi un sāpīgums parādās pirms mēnešreizēm un pēc tam pazūd. Ja tā nenotiek, tad vari palūgt mammu, lai pieraksta Tevi uz krūšu ultrasonogrāfiju. Tomēr satraukumam tiešām, visticamāk, nav pamata!! Veiksmi! Dr.Lāsma Līdaka 


Sveiki, man ir 15 gadi un es velētos pajautāt dažus jautājumus.

Man pirms gada masturbācija ar puisi , kuras laikā cik noprotu piekļuva pārāk dziļi,man sāpēja, kā arī pēc tam man bija asiņošana un pēctam sekoja menešreizes, vai tas nozīmē, ka es esmu zaudējusi nevainību?
Es labprāt dotos pie ginekologa, bet es baidos no tā, ka ginekologs var pastāstīt manai mammai par manu notikumu, nevēlos lai mamma zin, ka iespejams esmu zaudējusi nevainību. Varbūt es varu doties pie ginekologa viena pati un mamma par to neko neuzzinās?
Ka arī man ir sākušas menešreizes kopš 11 gadiem, bet tās joprojām nav noregulējušās vienā datumā, bet katru reizi atšķiras datums par 5-10 dienām. Vai tas ir normāli?
Atbilde

Sveika!
Nevainības zaudēšana ir vairāk emocionāls process.Izklausās,ka jaunavības plēvīte varētu bū ievainota,tomēr pateikt,ka nevainība tiešām zaudēta, vari tikai Tu pati sev pavaicājot,kā jūties.
Ginekologs mammai neko nestāstīs,neuztraucies.
Es pati pieņemu bērnus bērnu slimnīcā,tel 8866, tas ir bez maksas,Tu vari nākt viena pati!
Veiksmi!
Dr.Lāsma Līdaka

Sveiki, mēs ar draugu jau veselu mēnesi neizsargājamies. 26.oktobrī man vajadzēja sākties mēnešreizēm , bet tās vel nav sākušas.

Tagat tas jau nedēļu kavējas. Man ik pa laikam uz īsu brīdi parādās vedara sāpes. Man krūtis ir palikušas cietākas un ļoti sāpigas.

Man šonedēļ ir parādijies ļoti liels nogurums, var teikt , ka ne no kā, vakaros aizeju laicigi gulēt nākamajā dienā visu dienu nāk ļoti miegs un ir ļoti liels bezspēks. Vai varētu būt, ka es esmu stāvoklī?

 

Atbilde

Sveiki!

Tikai pēc aprakstītajām pazīmēm gan ir grūti pateikt, vai ir, vai nav iestājusies grūtniecība, bet tas, protams, ir iespējams.

Tev būtu jāveic mājas grūtniecības tests – to var iegādāties visās aptiekās un lielveikalos, cena ir 3-5 eur. Vai arī vari veikt speciālās asinsanalīzes (noteikt HCG līmeni asinīs) – to var izdarīt laboratorijās un poliklīnikās – tā ir jutīgāka un precīzāka metode grūtniecības noteikšanai.

Ceru, ka viss noskaidrosies!

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


Sveiki!

Sāku lietot hormonālās tabletes, lietoju no pirmās MR dinas, mēnešreizes jau turpinās 9.dienu un neizskatās, ka būtu uz beigām.. lai gan pirms tablešu lietošanas MR ilga aptuveni 5-6 dienas! Nav tā, ka gāžas MR, bet sāku uztraukties, jo kā nebeidzas, tā nebeidzas, vai man jāsāk uztraukties? vai pie vainas hormoni un to ierastā ritma izjaukšana sakarā ar tablešu lietošanu?!

 

Atbilde

Sveika!

Tas ir pilnīgi normāli, ka pirmos 3 tablešu lietošanas mēnešus ir šāda ilgstoša smērēšanās! Tas neliecina ne par to, ka tabletes nebūtu iedarbojušās, ne arī par to, ka varētu būt kādas problēmas. Parasti gan pēc pirmās paciņas izlietošanas šīs problēmas beidzas. Pie ārsta jāiet tad, ja asiņošana ir stiprāka kā mēnešreizes.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki!

Esmu uzsākusi lietot kontracepcijas tabletes, ir pagājis pusotrs mēnesis un man ir parādījies cistīts. Lietoju antibiotikas pret to, bet mans jautājums ir, vai man vajadzētu pārtraukt kontracepcijas lietošanu, vai tas ir hormonu izmaiņu rezultātā un organisms pieradīs.

Gribēju piebilst, ka līdzīga situācija bija pirms pāris mēnešiem, kad arī parādījās cistīts pēc pusotra mēneša lietošanas hormonālo kontracepcijas līdzekli. Toreiz pārtraucu lietot kontracepcijas līdzekli, bet šoreiz nevēlos pārtraukt.

Paldies!

Maia

 

Atbilde

Sveika!

Diemžēl jāsaka, ka būs grūti noteikti pateikt, vai vispār ir kāda saistība starp cistītu un hormonālās kontracepcijas lietošanu. Lai arī dažām sievietēm var būt tā, ka hormonālās kontracepcijas lietošanas ietekmē mainās, piemēram, maksts mikroflora un biežāk ir sēnīšu infekcijas, tomēr ne vienmēr to ir droši iespējams apgalvot. Ir iespēja, ka tā ir tikai sagadīšanās un iemesli ir citi. Tādēļ vari mēģināt turpināt lietot hormonālo kontracepciju un vienkārši skatīties, kas notiek tālāk, un tad arī pieņemt lēmumu.  Katrā ziņā tas nav tā, ka šādā situācijā obligāti ir jāpārtrauc lietot kontracepcija.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Kādu iespaidu uz organismu atstāj ilgi nēsāta Mirena,kas notiek ,ja to laikus neizņem .Vai ir noteikts laiks cik ilgi šādas spirāles var nēsāt un cik ilgi tās darbojas?

 

Atbilde

Sveika!

Hormonālā spirāle Mirena parasti darbojas piecus gadus – to var pateikt pēc tā, ka tas ir aptuvenais laiks, kad sievietēm atkal atsākas mēnešreizes. Tomēr, to var turēt arī līdz pat 7 gadiem (vai nedaudz ilgāk). Jo,tad, kad hormoni ir beigušies, tā turpina darboties kā barjeras metode (tāpat kā parastā, vara, spirāle), radot spermatozoīdiem nelabvēlīgu vidi un aizkavējot olšūnas ieligzdošanos.

Ilgāk par 10 gadiem gan nebūtu ieteicams turēt vienu un to pašu spirāli (drīkst spirāles mainīt, arī neievērojot pārtraukumu starp divām spirālēm).

Katrā ziņā, katrs konkrētais gadījums būtu jāizrunā ar ārstu.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki! Man ir 16 gadi! Velejos pajautat jums kaut ko intimu! Man ar manu partneri vel nav bijis seksa jo mums liekas ka neesam vel tam nobriedusi! Bet vins man ik pa laikam masturbe un es vinam ari! tacu ir tada lieta ka kad man puisis masturbe man pec kada laika sakas tadas ne ka sapes bet tada nepatikama sajuta un ir velme saspiest kajas kopa! Vai tas ir normali? un vai kad sak sapet vinam turpinat man masturbet vai tomer lai partrauc? Varbut tas ir kaut kas nopietns?

 

Atbilde

Sveika!

Uz šo jautājumu nebūs viennozīmīgas atbildes, bet centīšos paskaidrot.

Tam var būt dažādi izskaidrojumi, viens ir tas, ka puisis varbūt nedara to pietiekami maigi vai pārāk strauji. Uzbudinājuma laikā intīmās vietas kļūst īpaši jutīgas un līdz ar to, pat parasts pieskāriens var izraisīt sāpes. Citreiz nav pietiekami daudz dabiskā lubrikanta (tas uzlabo slīdamību un mazina berzi), tad var izmantot veikalos nopērkamus lubrikantus, vai, piemēram, siekalas.

Otrs skaidrojums ir par sajūtām, kas sākumā var būt visai nezināmas, tādēļ satraucošas un biedējošas. Vienkārši sakot, sākumā tā mēdz būt, ka abi sabīstās no sajūtu intensitātes un tādēļ ir sajūta, ka tas ir jāpārtrauc.

Neviens nevar pateikt, kā ir ,,pareizi” šajā situācijā rīkoties – katrā ziņā svarīgi ir tas, lai Tu jūties labi. Un tādēļ var pamēģināt dažādi – kādu brīdi pārtraukt to, vai lūgt puisim būt maigākam…  Katrā ziņā šādas sajūtas neliecina, ka kaut kas briesmīgi nav kārtībā.

Ceru, ka izdevās ieviest kaut nelielu skaidrību.

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

 

 

Sveicināti,

Tātad lieta tāda,ka nav iespēju pagaidām aiziet pie ārsta. Vēlējos pajautāt par izdalījumiem. Jau kā nedēļu tie rada diskomfortu un apsartumu. Lietoju krēmu Canesten, taču izdalijumi vēl ir. Varbūt ir kāds dabas līdzeklis vai kāds cits krēms, kas palīdz novērst to nepatīkamo.

Paldies!

 

Atbilde

Sveika!

Sākšu ar to, ka izdalījumi var būt ļoti dažādu iemeslu dēļ, ne tikai saistībā ar piena sēnīti, pret kuru varētu palīdzēt Canestan. Tādēļ labāk ar pašārstēšanos tomēr nenodarboties un griezties pie ārsta.

Līdz tam brīdim ir dažas lietas, kas jāievēro saistībā ar higiēnu, un kas varētu palīdzēt. Dzimumorgāni jāapmazgā 2x dienā ar speciālajām intīmajām ziepēm vai tīru ūdeni. Nekādā gadījumā nevar lietot parastās ziepes. No biksīšu ieliktnīšu lietošanas būtu jāatturas, īpaši tad, ja tiem ir pievienotas kādas smaržvielas. Jāvalkā kokvilnas apakšveļa un apģērbs, kas brīvi elpo (labāk nevilkt džinsu bikses). Kā arī vakaros vari 5 minūtes (ne ilgāk) pasēdēt siltā kumelīšu vanniņā. Visas šīs lietas varētu palīdzēt, tomēr skaidru ārstēšanu var ieteikt tikai ārsts, kurš Tevi apskata un veic analīzes, ja tas nepieciešams.

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki! Kādu laiku manjau ir problēmas ar iespējams kādu sēnīti! Man uz dzimumlocekļa veidojas vislaik kautkada plēvīte un smako! Kādas zāles varētu lietot?

 

Atbilde

Sveiks!

Saprotu, ka jūties noraizējies un centīšos Tev atbildēt – precīzi gan pateikt, kas tieši par vainu un ko iesākt elektroniski nebūs iespējams – Tev būtu jāgriežas pie urologa vai dermatovenerologa. Bet līdz tam laikam ir daži padomi, ko būtu vērts ņemt vērā.

Pirmkārt dzimumloceklis 2x dienā būtu jānomazgā ar tīru ūdeni, kaitīgi ir gan mazgāties pārāk reti, gan arī pārāk bieži. Ziepes būtu jālieto tikai reizi dažās dienās, nevis katru dienu. Mazgājoties noteikti būtu jāatvelk priekšādiņa, lai nomazgātu arī netīrumus, kas sakrājas zem tās. Otrkārt, būtu jālieto prezervatīvs visu dzimumattiecību laikā, vai arī jāatturas no dzimumdzīves.

Ja manis minētie padomi nelīdz, tad gan tiešām ir jāgriežas pie ārsta.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

sveiki!

man ir jautājums par to kas varētu būt pie vainas!

Man ar draudzeni  bija intīmas attiecības pāris dienas atpakaļ! Nedaudz sāp vēdera apakšdaļā un jau 3 dienu pēc kārtas sāp galva, un no lejasdaļas izdalās kaut kādas baltas gļotas! es nezinu ko darīt lūdzu palīdziet!

 

Atbilde

Sveiks!

Diemžēl elektroniski būs grūti pateikt, kādēļ ir šādas sāpes un gļotaini izdalījumi no dzimumceļiem, jo iemesli var būt dažādi – tikai ārsts klātienes konsultācijā var pateikt, kas par lietu.

Ja uztraukums ir par grūtniecību, tad gan jāsaka, ka neviena  no minētajām pazīmēm neliecina, ka tiešām ir iestājusies grūtniecība, turklāt – tās noteikti neparādītos tik drīz pēc dzimumattiecībām.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Labdien!

Problēma attiecīgi šāda,kad man pēc 3 ķeizara tika nosieti olvadi,neīsi pēc dzemdībām pārvācāmies uz ārzemēm, protams klimata,pārtikas maiņa daudz ietekmēja. Pluss vēl stress un pārdzīvojumi,aiz tā seko kad mēnešreizes nav jau mēnesi. Pat muļķīgi,bet satraucoties esmu lietojusi grūtniecības testus jau kādus 6 un šodien viens pozitīvs. Esam ar vīru šokā, lai gan mēnešreizes vienmēr neregulāras tās nav izkritušas. Ko iesākt? Ja šeit ginekologi pat var būt jebkuras specialitātes ārsts. Tāpēc nav ticības. Par ko būtu jāsatraucās?

 

Atbilde

Sveiki!

Varu iedomāties, ka satraukums ir pamatīgs, tomēr uzreiz jāsaka, ka šajā situācijā bez ārsta padoma neiztikt. Ja tests ir pozitīvs, būtu tomēr jāgriežas pie ārsta. Neesi minējusi, kurā valstī tieši atrodies, bet daudzās (arī ļoti attīstītās valstīs), sākotnējo izmeklēšanu veic iekšķīgo slimību ārsts, ģimenes ārsts vai tā saucamie uzņemšanas ārsti. Un tikai tad, ja gadījums ir sarežģītāks, tad kā konsultants tiek piesaistīts ginekologs. Katrā ziņā droši pateikt, vai ir vai nav iestājusies grūtniecības, var arī citas specialitātes ārsts, veicot nepieciešamos izmeklējumus. Protams, var gadīties, ka tests ir kļūdains, tomēr par to labāk pārliecināties.

Diemžēl jāsaka arī, ka pat olvadu nosiešana ir tikai ,,gandrīz 100%” droša metode, jo absolūtu drošību patiešām nekas nevar garantēt…

Ceru, ka viss noskaidrosies!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki! Mums ar draudzeni bija seks. Mums abiem ir 17.gadi. Mūsu pirmā reize bija vasaras beigās, abi vienojamies ka gribam to un tā. Pēctam ar bīja pa reizei seks, pēdeja reize bija pirms 2nedeļam un manai draudzenei kavējas menešreizes. Prezervatīvi bija visās reizēs, arī pēc visam reizem pārbaudiju ar ūdeni vai nav caurs. Veicām arī grūtniecības testu un tas bija negatīvs. Mes nopietni uztraucamies. Kas varētu būt pa vainu?

 

Atbilde

Sveiks!

Sākšu ar to, ka tas ir tiešām apsveicami, ka tik rūpīgi domājat par izsargāšanos!

Tā diemžēl var gadīties, ka mēnešreizes kavējas – gan stresa dēļ, gan kādas saslimšanas dēļ. Ja vienmēr lietojāt prezervatīvu un grūtniecības tests ir negatīvs, tad iespēja, ka iestājusies grūtniecība praktiski nav. Pie ārsta būtu jāgriežas tad, ja mēnešreizes nesākas tuvāko 2 – 3 nedēļu laikā, lai noskaidrotu, kas par lietu.

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

 

 

Labdien!

Man ir 16 gadi augusta beigās zaudēju nevainību, mums ar draugu tas jau ir bijis vairākas reizes, un visas reizes mēs esam izsargājušies, esmu uztraukusies man jau 2 mēnešu nav mēnešreizes, cikls arī nav laikam vēl istājies, un man bail, ka neesmu stāvoklī kaut vai mēs izsargājāmie,. esmu stresā ko man darīt, ?  Pie ginekologa arī vēl nekad neesmu bijusi, vai man ir jāiet, ja man ir jau bijis tas? Un, ja iet  nodot analīzes ir kautkā jāprasa, lai pārbauda vai neesmu stāvoklī?

Paldies!

 

Atbilde

Sveika!

Saprotu, ka noteikti jūties izmisusi un centīšos Tev palīdzēt.

Vispirms tomēr drošības labad būtu jāveic mājas grūtniecības tests – to var iegādāties visās aptiekās un lielveikalos, cena ir 1 – 3Ls. Ja tas ir pozitīvs, vai mēnešreizes joprojām nav sākušās, būtu tiešām jāgriežas pie ginekologa. Mēnešreizes var kavēties arī stresa, neēšanas, kādas saslimšanas dēļ, ne tikai saistībā ar grūtniecību.

Neuztraucies – ginekologs nav nekāds bubulis, un tieši tas ir viņa darbs – strādāt ar tādām problēmām, kā Tava!

Parastajās asinsanalīzēs neredz vai ir, vai nav iestājusies grūtniecība. To var redzēt tikai speciālajās asinsanalīzēs, kur nosaka speciālu hormonu – HCG.

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

 

 

Sveiki!

Vēlējos uzzināt,vai tas ir normāli,ka pēc pirmās dzimumdzīves sākšanās no maksts izdalās vairāk izdalījumu nekā parasti? Jau pāris dienu garumā. Vai sāpes kunģī pāris dienas pēc dzimumakta varētu būt saistītas ar grūtniecību?? Un kāda iespēja palikt stāvoklī,ja puisis nebeidza manī? Pēc vairāk kā nedēļas nevajadzētu būt kaut kādām pazīmēm,ja tā būtu??

 

Atbilde

Sveika!

Sākšu ar to, ka tik ātri neviena no grūtniecības pazīmēm vēl neparādās, pat tad, ja grūtniecība tiešām ir iestājusies. Arī izdalījumi var būt saistīti ar kairinājumu vai kādu infekciju (ja nelietojāt prezervatīvu un puisim nebiji pirmā, tad to diemžēl arī nevar izslēgt).

Pārtrauktais dzimumakts (tas ir tad, kad puisis nebeidz makstī), diemžēl nav droša izsargāšanās metode, tādēļ risks, ka iestājas grūtniecība tomēr pastāv. Tāpēc nākotnē būtu derīgi padomāt par kādu citu, drošāku kontracepcijas metodi.

Šobrīd, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā, derētu nogaidīt vismaz 2 nedēļas kopš neaizsargātā dzimumakta un veikt mājas grūtniecības testu – to var iegādāties visās aptiekās un lielveikalos.

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

 

 

 

Sveiki, man ir 22.gadi, ar savu puisi kopā esam jau 5.gadus, nolēmām, ka izmantosim, kā izsargāšanās metodi kontracepcijas tabletes, aizgāju pie ārsta, izrakstīja tabletes, bēt kā īsti lietot netapa skaidrs.. vai arī tapa, bet nēsmu droša par lietošanas pareizību, jo baida doma, ka varu palikt stāvoklī, kas šobrīd nebūtu vēlams, jo ar prezervatīvi visu tā kā varēja kontrolēt un būt drošai, bet par tabletēm mani māc šaubas. Man tabletes cik noprotu jāsāk lietot no pirmās menešreižu dienas un tā 21 dienu un tad 7dienu pārtraukums.. un tableti iedzert tajā pirmajā MR dienā pēc nedēļas dienas, ja MR sāks trešdien, tad trešās dienas tableti.. un tad turpināt pa tabletei no plāksnītes uz priekšu.. bet tad jautājums, ja dzeru to trešās dienas tableti, jo MR jāšākas trešdienā, tad pirmās divas (kas ir pirmdiena un otrdiena) paliek neizdzertas? Un milēties bez papildis aizsardzības(prezervatīva) pēc pirmās tabletes iedzeršanas cik sapratu drošāk būtu pēc 7-10 dienām? Vai arī varat ieteikt, kad būtu tas drošākais brīdis, kad iespējams milēties bez papildus drošības!?

Paldies!

 

Sveika!

Centīšos ieviest skaidrību 🙂

Tātad – tabletes tiešām sāc lietot pirmajā mēnešreižu dienā, tad katru dienu jālieto pa tabletei 21 dienu, tad 7 dienu pārtraukums. Jā, ērtības labad tiešām sāc ar tās dienas tableti, kad sākas mēnešreizes, bet neuztraucies – paciņā ir tieši 21 tablete, ja sāksi ar 3. dienas tableti, tad pirmās un otrās dienas tableti izdzersi paciņas beigās. Jo sanāks, ka, attiecīgi, pirmdien būs jāiedzer pirmspēdējā tablete, bet otrdien – pēdējā.

Ja tabletes sāc lietot pirmajā mēnešreižu dienā, tad to drošība iestājas līdz ar pirmo iedzerto tableti – papildus aizsardzība nav nepieciešama. Protams, ar noteikumu, ka tabletes lieto pareizi un nevienu neizlaižot.

Ceru, ka kļuva skaidrāks!

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

 

Labdien!

Es gribēju pajautāt, kāds varētu būt iemesls, kāpēc kavējas mēnešreizes? 🙁

Ēdu veselīgi, svaigā gaisā bieži uzturos, nav visu laiku sēdoša ikdiena…

Stāvoklī arī neesmu, jo nesen veicu grūtniecības testu…

un otrs jautājums, kādas ir cenas pie jauniešu ginekologiem…(pirmo reizi vispār tādus apmeklēšu)

Paldies jau iepriekš!

Madara

 

Atbilde

Sveika!

Iemesli, kādēļ kavējas mēnešreizes var būt daudz un dažādi un tos var noskaidrot kopā ar ginekologu. Parasti tas nav nekas ļoti nopietns, reizēm organisms tiešām ir tikai nedaudz ,,saniķojies”, tomēr tas ir jāizrunā ar ārstu.

Par cenām runājot – tās tiešām ir ļoti dažādas. Ja iesi pie ārsta, kuram ir līgums ar valsti (parasti tas ir poliklīnikās), tad vizītes cena būs 3Ls. Ja Tev vēl nav 18 gadu, tad vizīte būs vispār bez maksas. Privātpraksēs gan cenas ir ļoti dažādas – to var noskaidrot zvanot uz katru praksi atsevišķi.

Biedrība ,,Papardes zieds” kādu laiku atpakaļ ir izveidojuši jauniešiem draudzīgo ārstu karti – varbūt noder kāds no šiem dakteriem http://ejuz.lv/arsti.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki kad puisis mani beidz un savu dzimumlocekli iznem no manis lauka bet tikai tad kad  nobeidz tad man kautkas izlist lauka vai ta ir sperma un vai tas ir normali? un kad butu vislielaka varbutiba tikt pie bernina? vienkarsi uztraucos ka varbut ka lielaka dala spermas izlist lauka un varbut tadel nepalieku stavokli. paldies par ieprieksejo atbildi.

 

Atbilde

Sveika!

Šī situācija satrauc tiešām daudzus pārus, kuri plāno bērniņu, bet varu nomierināt – bažām nav pamata.

Tik tiešām daļa spermas var izlīt no maksts – tas nav nekas neparasts un nenozīmē, ka nekas nenonāk dzemdē (un līdz ar to – līdz olšūnai). Jāatceras, ka ne viss, kas izlīst ir sperma – daļa ir arī Tavi izdalījumi (piemēram, no dzemdes kakla), kā arī šķidrums, kas vīrietim izdalās vēl pirms viņš ir beidzis.

Agrāk sievietēm tika teikts kādu laiku gulēt ar paceltām kājām, tomēr tas neko īpaši neuzlabo un speciāli nav jādara.

Jāpiebilst, ka par problēmām ar auglību jāsāk domāt tikai tad, ja gadu (!) regulāri dzīvojot dzimumdzīvi neizdodas palikt stāvoklī. Tā tas diemžēl gadās, ka pat tad, ja pārim viss ir kārtībā, kādu brīdi ir jāpaciešas…

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveicināti,

Jau vairākas dienas mani nomoka jautājums, jo atbildi internetā es nevaru atrast.

Esmu precējusies un mums ar vīru nav bērnu (esam veikuši IVF divas reizes). Varbūt šī iemesla dēļ atļāvos ļauties cita vīrieša romatiskajam stāstam, cerībā par bērniņa sapni.

Pēc trešās mīlēšanās reizes dzimumorgānos man parādījās stipra nieze un dedzināšana. Es aizskrēju uz aptieku lai iegādātos pretsēnīšu vaginālās tabletes un parelēli sarunāju vizīti pie ginekoloģes.

Analīžu rezultāti uzrādīja ārkārtīgi lielā daudzumā B grupas streptokoku, beta-hamoly. Man izrakstīja amoksicilīnu 750 un Arinil svecītes. Prasīju ginekoloģei vai vīrietim arī nevajadzētu ārstēties, bet viņa teica, ka tas nav nepieciešams. 25% sieviešu lieliski sadzīvo ar šo baktēriju, bet pie zināmiem apstākļiem tā savairojas.

Tagad esmu neziņā. Vai tiešām šī baktērija ir dzīvojusi manī visu mūžu, kā un kur es to būtu dabūjusi? Man šim faktam būtu grūti noticēt, jo pie pāris spontānajiem abortiem medicinīniski esmu cītīgi pētīta.

Pagājušo rudeni gāju pat uz reprodukcijas centru, kur man arī noņēma testus uz visām aizdomīgajām lietām, arī uz imunoloģiju.

Ja esmu šo streptokoku dabūjusi, vai to ar penicilīna grupas antibiotikām ir tik vienkārši iznīcināt? Vai tas neatkārtosies? Es saprotu, ka streptokoks nav STS, bet vai tiešām mans partneris ir tik nevainīgs visā pasākumā? Vai tiešām mēs varam turpmāk mīlēties neizsargājoties no otreizējās inficēšanās?

Paldies,

Ar cieņu,

Ineta

 

Atbilde

Sveika Ineta!

Saprotu, ka jūties noraizējusies un centīšos kaut nedaudz palīdzēt.

Sterptokoks patiešām arī normā dzīvo uz ādas, mutē, uz gļotādām. Un tam labvēlīgos apstākļos (ne vienmēr ir iespējams pateikt, kas tieši to izsaucis), tas savairojas. Pilnībā streptokoku var arī neizdoties iznīcināt, bet tas arī nav mērķis. Svarīgi ir, lai izzustu sūdzības (nelielā koncentrācijā šī baktērija var atrasties makstī un nekādas problēmas nerada).

Tā kā streptokoks dzīvo arī uz veselu cilvēku ādas, partnera ārstēšana nebūs lietderīga. Būtu labi uz pašu ārstēšanas brīdi atturēties no dzimumdzīves vai lietot prezervatīvu. Diemžēl nav tādas ārstēšanas, ar kuru varētu garantēt, ka šādas situācijas neatkārtosies.

Tevis minētās infekcijas nav nekas ārkārtējs – tās patiešām nav seksuāli transmisīva infekcija.

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki.

Man 21 gads menesi dzivoju dzimumdzivi  un tagad pedejas divas nedelasan ir liela apetite  reiboni slikta dūša bet nopirku grutniecibas testus divus bet  abi bija negativi…no ka man ir slikta dusa,reiboni un liela apetite ?

 

Atbilde

Sveika!

Slikta dūša, pastiprināta apetīte un reiboņi nav tikai grūtniecības pazīme – šādas sūdzības var būt arī, piemēram, ja tuvojas mēnešreizes, ir kāds lielāks stress vai maz gulēts. Ja ir mēnešreizes un testi ir negatīvi, diezgan droši var teikt, ka grūtniecība nav iestājusies.

Neesi gan minējusi, kādu tieši kontracepciju lieto, bet varbūt ir vērts padomāt par kādu drošu metodi, kurai tiešām uzticies, lai šādi stresi nebūtu regulāri jāpiedzīvo.

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

 

 

labdien… man ir neliela problema nesen parguleju ar puisi  un pec seksa radas problema ka vairak nevaru pacurat.. kad gribas curat tad tek ara tikai 1-2 pilities esmu tiesam satraukusies. pie ka man versties? un  vai ta nevaretu but saslimsana ar kadu no STS slimibam?

 

Atbilde

Sveika!

Saprotu, ka ir satraukums, bet elektroniski būs grūti palīdzēt.

Visticamāk, tā ir vienkārši urīnceļu infekcija, tomēr šādas sūdzības patiešām varētu būt arī saistībā ar kādu seksuāli transmisīvu infekciju. To var pateikt tikai ārsts klātienē, tādēļ Tev jāgriežas pie ginekologa, dermatovenerologa vai ģimenes ārsta. Būs jāveic analīzes un tad arī varēs pateikt, kas tieši noticis un ko darīt.

Ja ir tā, ka dienām vispār nevari pačurāt, tad pie ārsta jāgriežas steidzami.

Diemžēl tas arī viss, ko elektroniski varu ieteikt…

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

 

 

Sveiki!

Ļoti ceru, ka varēsiet palīdzēt. Mēs ar draugu esam jauni 20+ gadi.

Lieta tāda, ka kādu laiku cenšamies tikt pie bērniņa (aptuveni 3-4mēn.), bet nekādīgi nevar. Man cikls ir regulārs, un aptuveni zinu kad man ir ovulācija, jo šajā laikā man sāp krusti, krūtis un vēdera lejas daļa. bet vienalga nav.

Draugs daudz ēd sāļu ēdienu, gribējās zināt, vai tas ietekmē spermas kvalitāti?Meklēju internetā bet neko konkrētu nevarēju atrast.

Paldies jau iepriekš!

 

Atbilde

Sveika!

Sākšu ar to, ka par problēmām ar auglību jāsāk domāt tikai tad, ja gadu (!!) dzīvojot dzimumdzīvi vismaz 2x nedēļā neizdodas palikt stāvoklī. Protams, ir skaidrs, ka gribas uzreiz un tagad, bet satraukumam tiešām šobrīd nav pamata. Tā dažreiz gadās, ka, pat absolūti precīzi sarēķinot dienu un stundu, nekas neizdodas. Protams, var sākt visas izmeklēšanas uzreiz, tomēr… es ieteiktu vienkārši atslābināties un gaidīt lielo brīnumu.

Spermas kvalitāti ietekmē dažādi faktori, tomēr, ja puisis piekopj veselīgu dzīvesveidu, tad nav nepieciešams uzreiz drastiski ierobežot diētu. Ja ir šaubas, puisis jebkurā Gulbja laboratorijā var nodot spermas analīzi.

Ceru, ka viss izdosies!

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

 

 

Labdien.

Man ir 21gads dzivoju ap puisi menesi dzimumattiecibas bet ir problema tada ka man ar puisi ir sanacis skandals ka vins vienmer uzsak seksu vins velas lai kadreiz iesaku es…bet ir tada lieta ka  man pirms tam nebija dzimumaatiecibas..tapec es nezinu kas man jadara ka jadara ka tas ir ka man jaiesak..varat palidzet?varst ieteikt

kautko?

 

Atbilde

S Sveika!

Diemžēl filmas un citi masu mediji patiešām ir radījuši iespaidu, ka seksuālās attiecībās viss uzreiz notiek absolūti ideāli. Tomēr realitātē tā nav – gan Tev ir jāpierod pie tā, kas notiek, gan Jums abiem vienkārši jāpierod vienam pie otra. Tam ir nepieciešams gan laiks, gan sarunas un sapratne, un iejūtība vienam pret otra vajadzībām un vēlmēm. Pats, pats būtiskākais ir otram darīt zināmu, ko vēlies (un arī pretēji). Tas citreiz nav nemaz tik viegli – tad var nevis runāt, bet parādīt, uzrakstīt vēstuli, uzzīmēt… Ar laiku iemācīsieties sarunāties un saprasties arī par šo jautājumu!

Tas ir labi, ka puisis pateica, ko vēlas. Tomēr arī Tev ir jāpasaka, ka baidies, jūties nedroši un nezini, ko darīt, un, ka sākumā viņš Tev var parādīt un pastāstīt, ko tieši vēlas.

Nav tādas receptes, kas tieši ir jādara – tas ir tāpat kā glaudot kaķi – Tu vienkārši skaties, kā kaķis reaģē un priecājies par kopā būšanu 🙂 Neuztraucies – tas viss nāk ar laiku – nesteidzini sevi un puisi!

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki !

Man ir 14 gadi. Man visu mūžu nav bijusi sperma, man ir erekcija un es varu nobeigt, bet man nekad neiznāk sperma. vai tas ir mūžīgi un nekad nebūs ?

 

Atbilde

Sveiks!

Saprotu, ka jūties noraizējies, bet elektroniski diemžēl būs grūti palīdzēt.

Spermai parasti būtu jāparādās ap 13 – 14 gadu vecumu, ja vēl kādu gadu tās nav, būtu jāgriežas pie urologa, lai noskaidrotu, kas varētu būt par problēmu. Dr. Lāsma Līdaka

 


 

Sveiki

man ir bijis sex, tacu nebija ne sapju ne asinis, varetu but, ka man veel ir nevainiibas pleeve??

brizam man ir sajuta, ka man vina vel ir, un ka no vinas var atbrivoties?

paldies,jau  ieprieks!

 

Atbilde

Sveika!

Sākšu ar to, kas īsti ir jaunavības plēvīte – tā ir gļotādas krociņa, kas daļēji aizsedz ieeju makstī. Tajā ir atvere pa kuru izplūst mēnešreižu asinis. Pirmā dzimumakta laikā šī atverīte var tikt iestiepta vai nedaudz ieplēsta, kas var radīt sāpes un asiņošanu. Citreiz šī plēvīte ir ļoti elastīga vai plāna, tādēļ arī nav ne sāpes, ne asiņošanas. Neko īpašu tas nenozīmē, jo nevainības zaudēšana tomēr vairāk ir emocionāls process…

Jaunavības plēvīti just pats īsti nevar, no tās arī tā vienkārši nevar atbrīvoties, bet, ja Tev ir satraukums vai kāda diskomforta sajūta, būtu jāgriežas pie ginekologa.

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

Sveiki man 24.man tads jautajums kas varetu but pie vainas man paris dienas atpakal beidzas menesreizes pec tam pec 2dienam parguleju un pec ta uzreiz biku smerejas pec tam 2dienas normali un tagad atkal parguleju un atkal smerejas bet tas viss ir bez sapem.ludzu ko tas varetu nozimet un tas ka pie reizes krutis ari sap un gali ir palikusi brunaki.ludzu palidziet

 

Atbilde

Sveika!

Tam, ka ir smērēšanās, var būt daudz un dažādi iemesli, tādēļ elektroniski diemžēl nebūs iespējams pateikt, kas tieši par lietu. Tev būtu jāgriežas pie ginekologa klātienē, lai noskaidrotu, kādēļ tā un ko ar to iesākt.

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

Sveiki!

Vēršos pie Jums ar jautājumu. Vai pēc mēnešreizēm ir iespējams, ka ir sāpoša muguras lejasdaļa un dīvaina sajūta vēdera lejasdaļā? Esmu bijusi pie ginekologa, viss esot kārtībā. Vai arī tā ir kāda saaukstēšanās pazīme? Iepriekšējā vakarā biju sēdējusi pie atvērta loga. Vai šīs sāpes ir kaut kā savstarpēji saistītas, ja sāp mugura, tad paķer līdzi vēderu…

Ar cieņu,

Ilona S.

 

Atbilde

Sveika!

Tā var būt, ka savelkot kādus muguras nervus ir sāpes arī vēdera lejasdaļā. Tomēr to droši var pateikt tikai ārsts. Neesi minējusi, kad tieši biji pie ginekologa – ja biji saistībā ar sāpēm un ginekologs ar Tevi izrunājās, tad, visticamāk, tas tiešām nav saistīts ar ginekoloģiju. Tomēr – ja esi bijusi pie ārsta kaut kad agrāk, tad situācija, saprotams, var mainīties un pie ārsta vajadzētu aiziet.

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

Labdien!
Man ir radusies problema. Man menesreizes vienmer ir regularas, somenes tas bija no 1 lidz 6 datumam, ovulacija bija no 8 lidz 14 datumam un cikls parasti man ilgst 25 lidz 26 dienas ieskaitot pirmas menesreizes, lidz ar to nakosajam menesreizem vajadzeja jau but ap 27 datumu, bet ka nav ta nav, somenes man ir bijis daudz stresa, un esmu palikusi daudz tievaka, bet man ir bail, jo ar draugu mums bija intimas attiecibas bez aizsardzibas 15 ka ari 22 datuma un 22 datuma vins nepasmeja no manis izvilkt savu dzimumorganu. Kadas ir iespajas, ka es esmu stavokli?

 

Atbilde

Sveika!

Šajā situācijā tiešām pastāv iespēja, ka ir iestājusies grūtniecība. Tomēr – mēnešreizes var kavēties arī citu iemeslu dēļ – stress, svara zudums, utt. Labā ziņa ir tā, ka ap šo brīdi jau mājas grūtniecības testam vajadzētu uzrādīt ticamu rezultātu, to arī vajadzētu veikt. Ja tests ir pozitīvs vai mēnešreizes nesākas tuvāko 2 – 3 nedēļu laikā, būtu jāgriežas pie sava ginekologa, lai izlemtu, ko darīt tālāk.

Ceru, ka viss būs kārtībā!

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

Labdien,

Seksa laikā ieguvu dzimumlocekļa traumu turkur priekšadiņa savienojas ar locekli laikam kautko parplesu.

asiņoja un nesadzist ari otra diena. ka jus ieteiktu rikoties?

 

Atbilde

Sveiks!
Ja ievainojums nedzīst, būtu jāgriežas pie urologa – tas ir ārsts, kurš nodarbojas tieši ar vīriešu veselības jautājumiem. Elektroniski gan neko daudz ieteikt nevarēs – ir jāredz situācija. Ja pie urologa nevari tikt, būtu vismaz jāparādās ģimenes ārstam un tad kopā jāizlemj, kā vislabāk varētu palīdzēt.

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

 

 

Labdien.

Man ir jautājums. Vai tas daudz ko maina, ja es hormonālo kontrasepciju izdzeru tikai 20 dienas? Es netīšām  vienu tabletītu pazaudēju, vai tam ir liela nozīme?

Paldies.

 

Atbilde

Sveika!

Tā diemžēl gadās, ka tabletītes mēdz pazust… Ir divi varianti, kā rīkoties:

1) Šajā mēnesī netaisīt pārtraukumu un uzreiz dzert nākamo iepakojumu. Tad vienkārši šomēness nebūs mēnešreižu.

2) Sākt dzert nākamo iepakojumu nevis tajā dienā, kad parasti, bet dienu ātrāk. Galvenais, lai no tabletēm brīvais pārtraukums nebūtu ilgāks par septiņām dienām.

Abos šajos gadījumos kontracepcijas efektivitāte nesamazinās.

Piebildīšu, ka tabletēm vienmēr līdzi ir instrukcija (to var atrast arī Internetā), kurā rīcība šādās situācijās ir aprakstīta – tas vienkārši nākotnei, lai uzreiz zinātu, ko darīt.

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

 

 

Sveiki.

Jau pāris mēnešus, mēnešreižu laikā asinis ir palikušas mazāk. vai man par to būtu jāsatraucas un jāparbauda pie ārsta? cikls ir regulārs, stāvoklī es neesmu, pirmstam esmu lietojusi hormonalos plāksterus, kurus pāris mēnešus neesmu lietojusi.

Paldies

 

Atbilde

Sveika!

Tā var būt, ka mēnešreizes arī kādu brīdi pēc plāksteru lietošanas beigām ir vājākas. Elektroniski gan ir grūti izvērtēt, cik mazāk vēl ir ,,normāli”. Tādēļ es tomēr ieteiktu aiziet pie ārsta aprunāties un veikt ultrasonogrāfiju, lai saprastu, kas notiek ar dzemdes iekšējo slāni – endometriju. Labāk pie ārsta šādā gadījumā ir doties neilgu laiku pirms mēnešreizēm.

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

Labdien,

Man ir 23 gadi un man ir priekšlaicīga ejakulācija. Man jau kā divus kadus nav bijis seksa.

Nesen gribēju ar meiteni nodarboties ar seksu bet sanāca beigt pirms uzsākām seksu.

Pat bija tā kad  gulēju vinai blakus biju pārāk uzbudināts un notika priekšlaicīga ejakulācija.

Ja esmu pat viens un onanēju tad tas beidzas ļoti ātri 1 min laikā pat.

Kā novērst prikšlaicīgu, ātru ejakulāciju? Tas ir no uztraukuma  laikam un no tā ka iligi pirms tam nav bijis tuvu attiecību varbūt arī problema galvā sēž?

Pie kāda man sākumā specialista, ārsta sākumā ir jāgriežas urologa, sekologa, psihoteropēta vai kāda cita?

 

Atbilde

Sveiks!

Šāda problēma tiešām mēdz piemeklēt daudzus puišus, kuriem kādu brīdi nav bijis seksa. Parasti tas tiešām ir no satraukuma un ir svarīgi izrunāties ar meitenei, izstāstīt, kā jūties, jo citreiz meitenēm šķiet, ka tieši viņas ir vainīgas pie tā, ka viss nenotiek ideāli. Pat ja beidz ātri – tas jau nav nekas! Vienkārši nedaudz jāatpūšas, varbūt vairāk jāpievēršas meitenes glāstīšanai, skūpstīšanai un tad varat mēģināt vēlreiz.

Minēji, ka arī pašapmierinoties beidz visai ātri. Tieši šajā brīdī arī vari pamēģināt iemācīties kontrolēt savas sajūtas – kad šķiet, ka tūlīt beigsi, apstājies, paelpo mierīgi un pēc brīža vari turpināt.

Ja šis viss neizdodas, var aiziet aprunāties ar seksologu vai psihoterapeitu – viņš varēs sniegt vēl kādus noderīgus padomus.

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

sveiki.

Šodien biju pie ginekologa un viņš man no maksts paņēma ar kaut kādu rīku paņēma analīzes. Ko tas varētu nozīmēt? kas par analīzēm?Kādēļ tika ņemtas analīzes?

Iepriekš paldies par atbildi

 

Atbilde

Sveika!

Saprotu, ka jūties satraukta, bet šis ir jautājums, kas Tev būtu jāuzdod savam ārstam. Es nevaru pateikt, kādas tieši viņš ņēma analīzes un kādēļ. Tādēļ Tev būtu pie viņa jāgriežas vēlreiz vai jāzvana un šis jautājums jānoskaidro.

Tas diemžēl arī viss, ko varu Tev šajā situācijā atbildēt…

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

sveiki skatos ka lai taisitu grutniecibas testu visur raksta ka jagaida lidz menesreizem un jaskatas ir vai nav konkretaja datuma jo savadak neizdaloties kautkas sievietes asinis un nevarot skaidri grutniecibu lidz ar to noteikt bet man tam jabut tikai pec menesa bet ar puisi meginam ienemt berninu vai obligati jagaida menesi lai varetu uzinat vai esmu vai neesmu stavokli?

Paula

 

Atbilde

Sveiki!
Sveika!

Ir vairāki veidi, kā neejot pie ārsta var noskaidrot par grūtniecības iestāšanos. Pirmkārt, var veikt mājas grūtniecības testu – to parasti tiešām var veikt sākot no 2 – 3 nedēļām pēc neaizsargāta dzimumakta. Otrkārt, laboratorijā (piemēram, Gulbja laboratorijās) vai poliklīnikā var nodot speciālas asinsanalīzes, kurās nosaka grūtniecības hormonu – HCG. To var noteikt jau sākot no septītās dienas pēc dzimumattiecībām.

Tomēr jāatceras, ka ne vienmēr grūtniecība iestājas uzreiz un, patiesībā, tikai apmēram 15% pāru tiek pie bērniņa pirmā mēneša laikā – tā ka var gadīties, ka būs jāapbruņojas arī ar nelielu devu pacietības 🙂

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki!

Es tiešām lūdzu dievu, ka atbildēsiet uz manu jautājumu, jo ne pa jokam esmu satraucies.

Tātad, man ir 18 gadu, esmu zēns, nav draudzenes, sexs nav bijis. Problēma tāda, man viens sēklinieks ir burtiski 3 reizes ielāks par otru. Man viņš ir bijis tik liels kopš puberitātes iestāšanās. Jautājums – vai tas nav vēzis? Es palasiju par to internetā un nu ne pa jokam sabijos!

Tālāk uzreiz 2. jautājums. Jūs drošvien man ieteiksiet doties pie urologa vai dermatovenerologa. Kur tādus ārstus atrast? Un cik varētu vizīte maksāt?

 

Atbilde

Sveiks!

Saprotu, ka tiešām jūties panikā un centīšos kaut nedaudz Tevi nomierināt. Ar vislielāko varbūtību tas nav vēzis, jo, ja tas ir tik liels jau gadiem un tas būtu bijis vēzis, tas noteikti jau būtu radījis ļoti nopietnas citas veselības problēmas. Turklāt – Tavā vecumā sēklinieku vēzis ir ļoti, ļoti reti.

Tev patiešām būtu jādodas pie urologa, jo šādas problēmas vienmēr ir kaut kā jārisina. Dermatovenerologs te diez kā nelīdzēs, jo viņš vairāk ir eksperts par seksuāli transmisīvām infekcijām. Vizīte pie urologa, ja ir ģimenes ārsta nosūtījums un ārstam ir līgums ar valsti, maksā tikai 3Ls. Ārsti, kuriem ir līgums ar valsti, parasti pieņem poliklīnikās, īpaši tajās, kas ir pie slimnīcām (piemēram, Stradiņa slimnīcas poliklīnikā). Jārēķinās gan, ka var būt kāds laiks jāgaida rindā, lai tiktu pie ārsta…

Ceru, ka izdevās kaut nedaudz nomierināt!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Labdien, man ir 24 gadi un mēnešreizes ir reizi pusgadā, citreiz tikai reizi gadā un ja arī ir, tad tikai kādas 4 dienas. Tā ir bijis visu laiku, kopš paša sākuma. Vai tas ir saistīts ar olnīcu disfunkciju vai hormoniem?

 

Atbilde

Sveika!

Elektroniski, protams, ir grūti pateikt, kādēļ tik reti ir mēnešreizes – tad būtu jāaprunājas klātienē, jāveic hormonu analīzes un ultrasonogrāfija. Tad arī varētu ieteikt kādu risinājumu.

Jā, parasti tas ir saistīts ar olnīcu disfunkciju (vienkārši sakot – ka olnīcas nestrādā tā, kā tam būtu jābūt), un to, savukārt, izraisa hormonu līdzsvara traucējumi. Tomēr – pateikt, kādēļ tieši tā ir, var tikai klātienes vizītē…

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Labdien! Mani interesē daži jautājumi.

 

1. Nesen ar puisi zaudēju nevainibu. Pēc pāris dienām man sākās mēnešreizes 5 dienas pirms termiņa. Kapēc tās bija ātrāk? Mans cikls vienmēr ir bijis regulārs.

2. Pēc nevainības zaudēšanas nākošaja mīlēšanās reizē man no sākuma nedaudz sāpēja. Varbūt plēvīte nebija kārtīgi pārplēsta?

3. Cik ilgs laiks paiet kamēr sieviete pēc nevainības zaudēšanas mīlējoties var sasniegt orgasmu?

Paldies!

 

Atbilde

Sveiki!

Tevis aprakstītā situācija ir pilnīgi normāla. Menstruāciju sākšanos var ietekmēt dažādas lietas (stress, medikamentu lietošana, kāda saslimšana…) un ne vienmēr mums izdodas saprast, kādēļ tās sākušās ātrāk vai vēlāk. Katrā ziņā piecu dienu nobīde nav nekas tāds, par ko būtu jāuztraucas. Pēc nevainības zaudēšanas nelielas sāpes un asiņošana var būt vairākas pirmās reizes, kad jaunavības plēvītes dēļ, gan tādēļ, ka sākumā var būt vēl neliels sasprindzinājums, kas arī rada nepatīkamas sajūtas.

Nav tāds noteikts, laiks, cik reizes sievietei jāmīlējas, lai viņa varētu sasniegt orgasmu  – tas daudz vairāk ir atkarīgs no tā, cik partneri daudz sarunājas savā starpā – stāsta, kas patīk un kas nepatīk. Arī cik daudz izmēģina ko jaunu, lai labāk saprastu, kas sagādā baudu.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Labdien!

Poblēma ir tādā, ka sākot no tā laika, kad sāku lietot kontacepcijas tabletes, pēc seksa ir sūrstēšana un tāda nepatīkama/nekomfortabla sajūta, bet tā pēc laika pāriet…bet gribās, lai to varētu novērst….sekss ir labs un patīkams, tajā nav vaina.

Paldies par atbildi.

 

Atbilde

Sveiki!

Šajā situācijā tomēr būtu nepieciešama vizīte pie ārsta, lai pārliecinātos, ka nav, piemēram, sēnīšu vai kādas citas infekcijas, kas var radīt līdzīgas sūdzības.

Bieži tas saistās arī ar brīdi, kad tiek pārtraukta prezervatīvu lietošana, līdz ar to maksts gļotāda sāk saskarties ar spermu, kas arī var radīt nepatīkamas sajūtas.

Katrā ziņā, parasti to visu ir iespējams novērst, vienkārši ir jāaprunājas ar ārstu.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

sweika

vai vari luudzu pastastit konkretas pazimes kad esi inficejies ar hiv, aids vai sts??

kadi izdalijumi, kas notiek??

 

Atbilde

Sveiki!

Sākšu ar to, ka precīzi pateikt, kāda saslimšana cilvēkam ir, var pateikt tikai ārsts, veicot analīzes. Kā arī var būt tā, ka saslimšanām sākumā vispār nav nekādu simptomu. Tādēļ, ja ir bijis neaizsargāts dzimumakts, tad vienmēr ir jādodas pie ārsta, lai varētu izlemt, kā rīkoties tālāk – kādas pārbaudes un analīzes veikt.

HIV un vīrushepatītiem var nebūt nekādas pazīmes pat gadiem, tādēļ to esamība vienkārši ir jānosaka analīzēs. Jebkurā gadījumā, ja parādās kādi neparasti izdalījumi, nieze, apsārtums, izsitumi, sāpes urinācijas laikā vai sāpes vēdera lejasdaļā, ir jāgriežas pie ginekologa vai dermatovenerologa.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Manam puisim 31 gads! Pedejo reizi, kad nodarbojamies ar seksu, pec beigsanas vins pamanija asinis uz sava dzimumlocekla! Man menesreizu nebij! Asins bija nedaudz un galvina bij nedaudz sarkana! Gribetos zinat, vai tas ir kaut kas nopietns!

 

Atbilde

Sveiki!

Diemžēl pateikt, vai tas ir kaut kas nopietns vai nav, var pateikt tikai urologs klātienes konsultācijā, tādēļ vīram būtu jādodas pie ārsta. Pat tad, ja sūdzības vairs neatkārtojas, tomēr būtu jāpārbaudās.

Ja sen neesi bijusi pie ginekologa, tad Tev arī labāk būtu jāpārbaudās, jo asiņaini izdalījumi var būt arī no dzemdes kakliņa.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Labdien!
man kādu pusgadu ir meitene, bet es nevaru viņu pilnīgi apmierināt, seksa laikā locekli vienkārši pēc kāda laika novīst, seksa laikā  nejūtu to baudu, pirms tam 2 gadus man nebija meitenes. ko es tur varētu mainīt?

 

Atbilde

Sveiks!
Saprotu, ka jūties satraucies un centīšos kaut nedaudz palīdzēt.

Sākšu ar to, ka tas ir pilnīgi normāli, ja jaunās attiecībās vai pēc ilgāka pārtraukuma seksā viss neizdodas, kā iecerēts. Turklāt – jo vairāk par to satraucies un domā, jo ,,sliktāk” viss sanāk. Vissvarīgākais šajā situācijā ir sarunāšanās ar partneri. Nereti ir tā, ka izrādās – arī meitene pārdzīvo un jūtas vainīga. Turklāt – runājoties noteikti varēsiet viens otru labāk atbalstīt un saprast. Biežākā kļūda šajās situācijās ir iecentrēties uz pašu dzimumaktu, līdz ar to katra seksa reize beigu beigās kļūst par eksāmenu un pārbaudījumu. Tādēļ var mēģināt pašu seksu nedaudz atlikt vai vismaz neuzlikt to kā galveno. Ir tik daudz dažādi veidi, kā sagādāt baudu otram – tādā veidā gan mazināsies stress, gan labāk viens otru iepazīsiet. Un, ar vislielāko varbūtību, brīdī, kad par to piemirsīsi domāt, viss arī izdosies ideāli!

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

sveiki.

Šodien biju pie ginekologa un viņš man no maksts paņēma ar kaut kādu rīku paņēma analīzes. Ko tas varētu nozīmēt? kas par analīzēm?Kādēļ tika ņemtas analīzes?

Iepriekš paldies par atbildi

 

Atbilde

Sveika!

Saprotu, ka jūties satraukta, bet šis ir jautājums, kas Tev būtu jāuzdod savam ārstam. Es nevaru pateikt, kādas tieši viņš ņēma analīzes un kādēļ. Tādēļ Tev būtu pie viņa jāgriežas vēlreiz vai jāzvana un šis jautājums jānoskaidro.

Tas diemžēl arī viss, ko varu Tev šajā situācijā atbildēt…

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki!

Bija paredzēts ar jauno mēnešreižu sākšanos sākt lietot hormonālo kontracepciju, tāču pirms mēnešreižu sākšanās sanāca tā, ka bija nepieciešamība izmantot Avārijas kontracepciju…

Vēlējos uzzināt, vai drīks sākt lietot hormonālo kontracepciju neilgu laiku pēc Avārijas kontracepcijas lietošanas?

Vai labāk nogaidīt kādu laiciņu?

 

Atbilde

Sveiki!
Hormonālo kontracepciju drīkst sākt lietot arī pēc avārijas kontracepcijas lietošanas. Vēl vairāk – ja ir jālieto avārijas kontracepcija, hormonālo kontracepciju var sākt lietot tajā pašā dienā, kad ir iedzerta avārijas kontracepcija – tas dod vēl lielāku drošību.

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Labdien!

Vēlējos uzzināt vai ir iespējams tā, ka 11 dienas pēc neizsargāšanās, parādās mēnešreizes, pilnīgi normālas, kā vienmēr, bet pēc mēnešreizēm ir ļoti dīvaina sajūta, gluži kā pirms MR un papildus tam visam ir lielas sāpes kuņģī un bieža urinēšana. Vai ir iespējams, ka tās ir grūtniecības pazīmes un vai šo 11 dienu laikā tam visam nevajadzēja notikt tā, ka mēnešreizes nebūtu sākušās?

Paldies

 

Atbilde

Sveiki!

Ja būtu iestājusies grūtniecība, mēnešreižu, ar  lielāko varbūtību, nebūtu, ja tomēr ir satraukums, var vienkārši veikt mājas grūtniecības testu – to var iegādāties visās aptiekās un lielveikalos.

Sāpes kuņģī un biežāka urinēšana gan nevar īsti būt saistītas ar grūtniecību – ja šīs sūdzības nepāriet, jāgriežas pie ģimenes ārsta.

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki!

Pirms pāris dienām itkā bija pirmā reize. Tomēr bija pārāk sāpīgi un neļāvu puisim ieiet manī pilnībā, līdz ar to pātraucām dzimumaktu. Tomēr viņš sevi apmierināja guļot man blakus. Nebija tieša sakara. Būtu jāuztraucas?

Tomēr nākamajā dienā sāpēja un bija neērta sajūta un mazliet brūni izdalījumi, bet esmu pārliecināta, ka nevainību īsti neesmu zaudējusi.Vai tas ir tāpēc, ka tā bija pirmā reize un mazliet tika pārrauta nevainības plēve?

 

Atbilde

Sveiki!

Pirmā reize tiešām nereti ir sāpīga un nemaz uzreiz viss neizdodas – tas ir pilnīgi normāli, ka beigu galā ir vairākas ‘’pirmās reizes’’. Normāli ir arī diskomforta sajūta un izdalījumi, visticamāk, tiešām tika nedaudz savainota jaunavības plēvīte.

Par risku – jāņem vērā, ka nedaudz spermatozoīdu var izdalīties vēl pirms puisis ir beidzis, tādēļ labāk jau nepieļaut situācijas, kad puisis ievada dzimumlocekli makstī (vienalga, cik dziļi), bez prezervatīva. Tomēr izklausās, ka šajā situācijā risks ir neliels. Vari sirdsmieram nogaidīt vismaz 2- 3 nedēļas un veikt mājas grūtniecības testu.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Man ir 20 gadi, un pirms pāris mēnešiem uz dzimumlocekļa galviņas uzmetās tādas divas mazas ādas krāsa pumpiņas kuras vēl nav nogājušas, kas tas varetu but, un ko iesākt?

Ar cieņu Alfrēds

 

Atbilde

Saprotu, ka jūties noraizējies, bet Tev ir jāgriežas pie ārsta – urologa vai dermatovenerologa (ārsts, kurš nodarbojas ar ādas un seksuāli transmisīvām infekcijām). Noteikti nemēģini pats kaut ko ar šīm pumpiņām darīt – tā vari sev tikai kaitēt.

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Labdien!

Esmu nedaudz noraizejusies. Pirms paris dienam zaudeju nevainibu. Asinis bija nedaudz un 2-3 dienas pec tam smerejas. Bet tagad sakas menesreizes, kuras jau man saja menesi bija. Es ceru, ka ar veselibu viss kartiba. Varbut jus varetu man izskaidrot?

Paldies par atbildi jau ieprieks

 

Atbilde

Sveika!

Varu Tevi nomierināt, tas ir pilnīgi normāli, ja dažas dienas pēc pirmās reizes ir šāda smērēšanās. Tāda var būt arī vairākas pirmās seksa reizes.

Par mēnešreizēm. Normāli attālums no vienu mēnešreižu PIRMĀS dienas, līdz nākamo mēnešreižu PIRMAJAI dienai ir 21 – 35 dienas. Līdz ar to, ja tas ir, piemēram, 24 dienas, tad ir pilnīgi normāli, ka mēnešreizes ir divas reizes viena kalendārā mēneša laikā. Tās var sākties, piemēram, 2. un 26. datumā. Tādēļ vēlreiz pārskaiti dienas – varbūt nekas traks nav noticis. Kādu reizi menstruālajā ciklā kaut kas var nojukt arī vienkārši stresa, klimata maiņas u.c. iemeslu dēļ. Protams, ja tas atkārtojas, būtu jāgriežas pie ārsta, lai pārliecinātos, ka viss kārtībā.

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Labdien!

Lūdzu palīdziet ar ieteikumu. Vai ir iespēja ar kontrapcecijas zālēm aizkavēt vai paātrināt mēnešreižu sākšanos?? Kā tas var ietekmēt manu organismu?

Un, vai vispār ir kāda iespēja paātrināt mēnešreižu sākšanos?

Paldies par atbildi.

Ar cieņu,

Oksana

 

Atbilde

Sveika Oksana!

Diemžēl neesi minējusi savu vecumu, bet mēģināšu atbildēt.

Ja Tev vēl nekad dzīvē nav bijušas mēnešreizes, tad iespēja ierosināt to sākšanos ir jāpārrunā ar ginekologu. Tad var izvērtēt, kāds ir vecums, vispārējais ķermeņa briedums, un līdz ar to arī pieņemt lēmumu, ko iesākt.

Ja Tev jau vispār ir menstruācijas, tikai kaut kādu iemeslu dēļ tās nepieciešams ,,pārbīdīt”, tad to var izdarīt ar hormonālās kontracepcijas palīdzību. Tas nekādas sliktas sekas neatstāj un nav kaitīgi. Tikai jāņem vērā, ka tas ir jāplāno laicīgi – vismaz mēnesi vai divus pirms nepieciešamā datuma. Tev ir jādodas pie ginekologa un ārsts tad arī izstāstīts, kādas ir iespējas.

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki!

Man ir 13, gadu un man ir problēma ar krūtīm. Tās man sāka veidoties aptuveni 3 gadus iepriekš, jau kopš paša sākuma tajās bija kaut kādi veidojumi.  Krūtīm augot arī tie palielinājās. Tie man ir vēl joprojām,  tie ir cieti, visu laiku neatrodas vienā vietā, bet gan maina savu formu uz novietojumu (ne strauji, bet gan palēnām)-dažreiz ir pa visu krūti, bet dažreiz tikai vienā pusē, abās krūtīs tie nav vienādi. Tad, kad uzspiež tā stiprāk, tad sāp. Kas tas varētu būt? Internetā informāciju nevarēju atrast. Vai tas varētu būt krūts vēzis? Pēc visām pazīmēm atbilst tikai veidojums krūtī ( man tie ir abàs, un lieli :0) Un vēl man dažreizir tādi kā “nespici” (ievilkušies īsti nevarētu teikt) krūšu gali, kad ieeju dušā tie atkal kļūst normàli. Forumos lasīju, ka daudzām meitenēm arī tā ir.

Lūdzu palīdziet man, esmu aizsūtījusi šo jautājumu uz visām iespējamajām vietām. Ļoti ceru uz atbildi!

 

Atbilde

Sveika!

Sākšu ar to, ka pēc apraksta spriežot, viss notiek pilnīgi normāli. Krūtīm augšanas laikā var mainīties forma un struktūra, tās var būt arī ļoti jutīgas un sāpīgas. Krūtis var mainīties arī, piemēram, pirms mēnešreizēm – tās var palikt it kā ”pilnākas”.

Krūts vēzis Tavā vecumā meitenēm ir ļoti, ļoti, ļoti reti. Un, ja tas būtu vēzis, tad būtu jau nopietnas izpausmes, ja reiz tas it kā parādījies trīs gadus iepriekš. Tā ka var dot ļoti lielu garantiju, ka tas nav vēzis.

Ja krūtis ir tik sāpīgas, vari aiziet aprunāties ar ginekologu vai mammologu – tas ir ārsts, kurš nodarbojas tieši ar krūšu veselības jautājumiem, lai Tu varētu gūt sirdsmieru un neraizēties.

Ir normāli arī tas, ka krūts gali ir visai neizteikti un paliek izteiktāki tikai, piemēram, aukstumā, satraukumā, utt.

Izklausās, ka tiešām jūties noraizējusies, tādēļ es ieteiktu aiziet aprunāties ar ginekologu klātienē, lai Tu tiešām varētu pārliecināties, ka viss norit kā nākas.

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki! Man ir 17 gadu. Lieta tāda,ka augusta sākumā `pamīcījāmies` ar puisi. Viņš neiegāja manī, bet nu viņš beidza. Pēctam protams nomazgajās, bet man ir bail par to,ka sperma ir iekļuvusi arī manī. Ko darīt?

 

Atbilde

Sveika!

Saprotu, ka jūties noraizējusies un centīšos palīdzēt.

Šādās situācijās, ja puisis ir beidzis tieši uz ārējiem dzimumorgāniem, 72 stundu laikā var lietot avārijas kontracepciju. To var iegādāties visās aptiekās bez receptes. Jā, tai var būt nelielas tūlītējas blakusparādības (sāpes vēderā, slikta dūša, mēnešreižu aizkavēšanās), bet tie ir droši medikamenti.

Ja šis laiks jau ir pagājis, tad gan avārijas kontracepciju vairs nevar lietot. Tad sirdsmieram būtu jānogaida vismaz 2 – 3 nedēļas kopš notikušā un jāveic mājas grūtniecības tests.

Ceru, ka viss būs kārtībā!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki. Man ir tāda problēma,ka man nav mēnešreižu jau trīs mēnešus,stāvoklī neesmu,daudz stresa arī nav bijis,un šādi ir bijis arī iepriekš kad mēnešreizes vienkārši pazūd un pēc mēneša vai diviem atkal uzrodas,bet šoreiz esmu satraukusies,jo tie tomēr ir trīs mēneši un organisms nespēj attīrīties.Domāju vai tas varētu būt svara pieauguma dēļ,bet svars nav audzis strauji sveru 75kg pirms diviem gadiem normālais svars bija 61kg.Vel esmu ievērojusi kad vienreiz mēnesi man reibst galva un sajūta tāda ka ir augsts asinsspiediens un dažreiz asiņo deguns,vai tas varētu būt saistīti ? Esmu 21 gadus veca,dzīvoju dzimumdzīvi,bet izsargājoties,nelietoju nekāda veida kontracepcijas zāles un nekad neesmu lietojusi.Kādi varētu būt iemesli mēnešreižu neesamībai ? Vel vēlos piebilst,ka nedzīvoju dotajā brīdī Latvijā un nav iespēja apmeklēt latviešu ginekologu. Paldies jau iepriekš.Ar cieņu Inga

 

Atbilde

Sveika!

Mēnešreizes tiešām var kavēties dažādu iemeslu dēļ, un tikai ārsts var pateikt, kādēļ tas ir tā un ko ar to iesākt. Tādēļ Tev tomēr būtu jāgriežas pie ārsta.

Nav tā, ka mēnešreizes ir vajadzīgas, lai organisms attīrītos. Tas ir liels mīts. Sievietēm no dabas vispār nav paredzētas tik daudz mēnešreizes dzīves laikā, jo viņām visu laiku būtu jābūt stāvoklī vai jāzīda bērns. Es nesaku, ka par šo jautājumu vispār var nedomāt vai nerisināt, bet nevajag arī sevi pārlieku satraukt, ka notiek kaut kas slikts, ja nav mēnešreižu…

Ir jāapdomā, vai ir iespēja kaut kad atbraukt uz Latviju, vai tomēr meklēt vietējo ārstu padomu.

Diemžēl elektroniski nekādus risinājumus ieteikt nevarēšu…

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

Labdien.

Esmu ar savu puisi kādu laiku kopā, un man ārste izrakstīja hormonālo kontrasepciju, tāpēc tagad mēģinājām bez prezervatīva. Procesa gaitā , es sajutu tādu dedzinošu sajūtu, pēc tam arī diskomfortu. kas tas varētu būt? man arī periodiski ir piena sēne, vai tas varētu būt cēlonis? Paldies

 

Atbilde

Sveika!

Diemžēl tas varētu liecināt arī par piena sēnīti. Tomēr, skaidri to var pateikt tikai ārsts ar Tevi aprunājoties un veicot nepieciešamās pārbaudes. Pašai meklēt cēloņus un ārstēties gan nevajadzētu – tā var tikai sev kaitēt un pēc tam apgrūtināt diagnozes noteikšanu.

Tas arī diemžēl viss, kā šajā jautājumā elektroniski varēšu palīdzēt.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki! Man ir 12 gadi un manuprāt manas kaunuma lūpas ir lielākas nekā vajadzētu būt, vai tas ir normāli? Es palasīju internetā , ka tas ir no dzimumattiecībām, bet man tādas savā vecumā LOĢISKI nav bijušas. Vēl mani mamma kautkad vēlas vest pie ginekologa, bet man ir bail. Ko viņš dara pirmajā reizē, viņš kautko var teikt par tām kaunuma lūpām? Kautko pārprast? Man ir šausmīgi neērti , un šausmīgi liels kauns. 🙁

 

Atbilde

Sveika!

Šis ir jautājums, kas nereti satrauc meitenes un centīšos uz to atbildēt.

Teorētiski tiek uzskatīs, ka lielajām kaunuma lūpām ir jāpārklāj mazās kaunuma lūpas. Tomēr – tā bieži vien nav – un tas ir pilnīgi normāli. Tāpat kā neviens nevar pateikt, ka tāds deguns ir pareizs, bet šāds – nepareizs. Turklāt – dzimumorgāni vēl līdz pat 18 gadu vecumam mainās, līdz ar to ļoti daudz kas vēl var izveidoties citādāk.

Dažreiz gan ir tā, ka mazās kaunuma lūpas (vai viena no tām), izaug ļoti gara(s), vai traucē – ejot, braucot ar riteni, vēlāk arī dzimumattiecību laikā. Tad tās ir iespējams ķirurģiski samazināt. Par to ir jāizrunājas ar ginekologu. Latvijā šādas operācijas veic Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, Rīgā.

Ginekologs nav nekāds ”bubulis”, bet gan cilvēks, ar kuru aprunāties par sasāpējušiem un sev svarīgiem jautājumiem. Pirmajā reizē ginekologs aprunājas ar meiteni, pavaicā par mēnešreizēm (kad tās sākušās, cik ilgi iet, cik bieži atkārtojas). Tad ginekologs apskatās krūtis un, ja nepieciešams apskata arī dzimumorgānus un veic ultrasonogrāfiju. Tas nav nekas šausmīgs – svarīgi vienkārši atrast dakteri, ar kuru saproties. No daktera tiešām nevajag kaunēties – tas ir viņa darbiņš, ko viņš veic katru dienu!

Ceru, ka izdevās kaut nedaudz nomierināt!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Gribeju uzinnat vai ir iespejams palielinat dzimumlocekli majas apstaklos neperkot nekadas ierices un bez operacijam

 

Atbilde

Sveiki!

Šis jautājums interesē tiešām daudzus puišus, līdzīgi kā meitenes interesē, vai mājas apstākļos iespējams palielināt krūtis. Diemžēl ir jāapbēdina – zinātniski pierādītas metodes, kā to izdarīt mājas apstākļos nav. Jā, ir dažādi speciālisti, kas it kā piedāvā visdažādākos risinājumus, bet nevienam no šo pasākumiem efektivitāte nav pierādīta pētījumos un oficiāli apstiprināta. Ņem vērā – noteikti neiegādājies nekādus līdzekļus internetā vai ārpus aptiekām – tādā veidā Tu apdraudi savu veselību!

Ja interesējies par šo jautājumu, tad ir jāgriežas pie urologa – tikai ārsts var izstāstīt, kādas ir reālās iespējas.

Piebildīšu gan, ka visi sievietes maksts jutīgākie punkti atrodas pirmajos dažos centimetros, tādēļ dzimumlocekļa izmēra nozīme ir stipri pārspīlēta.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki! Mani uztrauc mana vīrieša problēma. Viņam ir 25 gadi, ir tāda problēma,ka viņš naktī nevar pamosties,lai aizietu pačurāt, un dažreiz no rīta gulta ir slapja. Viņš saka,ka tas ir saistīts ar stresu,naktī moka murgi un tādēļ nevar pamosties,lai aizietu pačurāt. Ko tādā situācijā darīt? Paldies jau iepriekš, Agita.

 

Atbilde

Sveika!

Šajā situācijā vislabāk būtu vispirms vērsties pie urologa, lai pārliecinātos, ka medicīniskā ziņā viss ir kārtībā. Pēc tam būtu jāgriežas pie psihologa, lai izrunātos un saprastu, kas tad ir tie murgi, kādēļ ir tik ciešs miegs. Latvijā ir pieejama arī miega laboratorija (http://www.stomatologijasinstituts.lv/miega-laboratorija), kas darbojas tieši ar miegu saistītajiem traucējumiem, iespējams, viņi var palīdzēt arī šajā situācijā.

Ceru, ka izdosies problēmu atrisināt!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

labdien

gribeju zinat

1.oralais seks ir kaitigs vai ne

2.vai spermai ir garsa

3.analais seks ir  bistams

4. meitenem var pateikt kad vinas nodarbojas ar seksu pirmo reizi kad asino bet ka zeniem var pateikt kad ir pirma reize

5.masturbacija tas ir slikts

6.sauloties kailam ir labi

7.ko viriesiem skatas pie ginekologa kadam jajiet pie arsta visam jabut noskutam vai var atstat apmatojumu

paldies.

 

Atbilde

Sveiki!

Redzu, ka sakrājušies tiešām daudz jautājumu, centīšos uz tiem atbildēt.

1) Orālais sekss pats par sevi nav kaitīgs. Protams, ja kādam no partneriem ir kāda seksuāli transmisīva infekcija (STI), tad ir iespējams inficēties arī šādā veidā.

2) Spermai (tāpat kā visiem citiem ķermeņa izdalījumiem) ir sava garša un smarža. Tā var nedaudz mainīties atkarībā no tā, kas ir lietots uzturā.

3) Anālais sekss nav bīstams. Tomēŗ, arī anālā seksa laikā var inficēties ar STI, ja kāds no partneriem ir slims. Tāpat anālā atvere un taisnā zarna ir ļoti jutīgas, tāpēc ir jālieto prezervatīvi un speciāli lubrikanti, lai to nesatraumētu.

4) Nē, puišiem nav pazīmju pēc kurām var pateikt, vai tā ir vai nav ”pirmā” reize.

5) Masturbācija ir veids, kā cilvēks iepazīst savu ķermeni, mazina spriedzi. Tā ir katra personīga izvēle  – darīt to, vai nē.

6) Sauļoties saprāta robežās nav kaitīgi. Tomēr jāatceras, ka intīmās ķermeņa zonas daudz ātrāk var apdegt un tām nepieciešami sauļošanās krēmi ar stiprāku UV filtru.

7) Vīrieši pie ginekologa neiet. Vīrieši iet pie urologa vai dermatovenerologa (ārsta, kas nodarbojas STI un ādas slimībām). Apmatojums noteikti ir katra personīgā izvēle – ārstam ir pilnīgi vienalga, vai tas ir noskūts, vai nē.

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

Sveiki, man ir 13 gadi.

Man sperma ir nevis galīgi balta bet drīzāk caurspīdīga. Vai tas ir normāli?!

 

Atbilde

Sveiki!

Spermai nav jābūt pilnīgi baltai! Tā ir puscaurspīdīga un citreiz tajā ir tādi kā balti biezāki gabaliņi. Ja vien neparādās smaka, asins piejaukums, tad satraukumam nav pamata.

Ja tomēr šķiet, ka kaut kas nav kārtībā, noteikti vari aiziet pie urologa aprunāties.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki. Man ir 19 gadi. Visu laiku man mēnešreizes ir bijušas laikā un normālas. Šomēnes mr sākās laikā, bet  ir ļoti vājas un smērējas. Ko tas varētu nozīmēt, vai ir iespējams ka esmu stāvoklī???

 

Atbilde

Sveika!

Dažreiz tiešām, iestājoties grūtniecībai, parasto mēnešreižu vietā ir tikai smērēšanās, tādēļ drošībai būtu jāveic mājas grūtniecības tests. Ja tas ir pozitīvs vai arī nākamās mēnešreizes ir tādas, būtu jāgriežas pie ginekologa.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Labdien. Sāku raizēties. Pirms diviem gadiem sāku nodarboties ar dzimumdzīvi. No sākuma izdalījumu nebija tik daudz bet tagad tie ir pastiprinājušies un traucē ikdienas dzīvei.

Ko man ar to darīt.?

 

Atbilde

Sveika!

Izdalījumi ir normāla parādība visām sievietēm, tomēr, ja tie paliek vairāk, ir jāgriežas pie ginekologa, jāveic pārbaudes un jāizlemj, ko tālāk darīt. Diemžēl elektroniski uz šo jautājumu nebūs iespējams precīzi atbildēt – tikai klātienes sarunā ar ārstu varēsiet rasts risinājumu šai problēmai.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

sveiki.

esmu 19 gadus jauna, man ir problema! kad es urineju man nak balts, dulkains urins! staigajot ari tek, dazkart tek pilnigi ar struklaku, caurspidigs shidrums!!

nedaudz sap lejus dala, pie daktera newru aiziet jo esmu arzemes!!!

 

Atbilde

Sveika!

I Saprotu, ka jūties noraizējies, bet diemžēl elektroniski palīdzēt nebūs iespējams. Izklausās, ka Tev ir kāda infekcija, tādēļ noteikti ir jārod iespēja aiziet pie ārsta. Varbūt tomēr vari painteresēties un ir iespējas tikt pie speciālista arī ārzemēs?

Līdz brīdim, kamēr noskaidrojas, kas par vainu, noteikti jāatturas no dzimumdzīves vai jālieto prezervatīvs visu dzimumattiecību laikā.

Tas arī diemžēl viss, kā varu palīdzēt…

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveicināti…….
Es pēc bērna piedzimšanas esmu ielikusi vara spirāli man viņa ir jau gandrīz gadu.
Vīrs saka ka jūt ka kkas duras seksa laika,protams ka saprotu ka tā ir spirāle
Un jūt jau gandrīz no paša sākuma,nesaprotu vai man jauztraucas par to….
tapec vēlos uzzināt ko jūs man varat par to pateikt. Vai man jagriežas pie sava ārsta?
vai tā arī var būt ka jūt?

Paldies!

 

Atbilde

Sveika!

Vara spirālei ir ūsiņas, kas atrodas makstī – un tās reizēm rada šo durstīgo sajūtu. Parasti tās ar laiku paliek mīkstas un vairs nav jūtamas, bet citreiz tas tā nenotiek. Tev būtu jāgriežas pie ginekologa un jālūdz, lai tās nogriež īsākas. Citreiz tās var arī nogriezt slīpāk (tad tās kļūst mazāk asas) vai ielocīt dzemdes kaklā. Katrā ziņā risinājumi noteikti ir!

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Labdien! Jau vairākus mēnešus lietoju Jeanine, bet šoreiz pirmajā nedēļā 3. dienā aizmirsu pusnaktī izdzert, pamostoties no rīta izdzēru (bija pagājušas gandrīz 13h no ierastā laika). Ar draugu pāris dienas pirms tam mīlējāmies. Cik varētu būt liels risks, ka esmu palikusi stāvoklī?

Liels paldies jau iepriekš!

 

Atbilde

Sveika!

Ļoti labi, ka atcerējies izlaisto tableti! Šādā situācijā risks praktiski nepastāv, tā ka vari justies pilnīgi droša. Ja tomēr ir satraukums, vari nogaidīt vismaz 2 nedēļas kopš šī atgadījuma un veikt mājas grūtniecības testu.

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki!

Lieta tāda, ka šodien pēcpusdien sākās sāpes vēdera lejasdaļā, aizgāju uz tualeti, bet tad, kad uzrinēju-urinēšanas beigās ir vēl pamatīgākas sāpes vēdera lejasdaļā! Pēc tam pēc laika pāriet, bet ir ļoti biežas vēlmes uz tualeti un katru reizi ir tādas sāpes!

Pirmo reizi dzīvē kaut kas tāds atgadās, iepriekšējās reizes visu laiku bija nepieciešamība pēc tualetes, bet sāpju nebija nekādu!

Ikdienā ļoti bieži lietoju gāzētos dzērienus un kafiju, tāpēc ūdeni uzņemu visai maz!

Kas tas varētu būt?

Varbūt ir kādi paņēmieni kā varētu kaut “apārstēt” mājas apstākļos, jo pašlaik atrodos ārzemēs un pie ārsta nav iespējams tikt, bet pluss ir tāds, ka pēc 10 dienām atgriežos atpakaļ Latvijā-tur jau arī būs iespējams aizbraukt pie kāda daktera!

Bet atkal jautājums vai nebūs par vēlu?

Biju aizdomājusies, ka tie varētu būt nierakmeņi? Vai tomēr nē?

(sieviete/vecums 20g.)

 

Atbilde

Sveika!

Saprotu, ka jūties noraizējusies un centīšos Tev palīdzēt.

Tas izklausās pēc urīnceļu infekcijas jeb cistīta – vienkāršā valodā runājot – urīnpūšļa iekaisuma. Protams, to precīzi var pateikt tikai ārsts veicot urīna analīzes. Parasti visās valstīs ir pieejami kādi augu valsts preparāti šādiem gadījumiem, piemēram, dzērveņu kapsulas. Tās katrā ziņā nenodarīs nekādu ļaunumu. Noteikti daudz jālieto šķidrums – ūdens, zāļu tējas. Jāatturas no gāzētiem dzērieniem, kafijas un alkohola, jo tie var pasliktināt situāciju.

Un, ja līdz tam brīdim nekas nav pāŗgājis vai kļuvis sliktāk, noteikti jāgriežas pie ārsta.

Ārsta palīdzība jāmeklē nekavējoties, ja paceļas augsta temperatūra, parādās stipras sāpes mugurā vai citas nopietnas sūdzības.

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Labdien!

Vēlējos pajautāt,vai var palikt stāvoklī,ja divais reizes zēns iebāž savu dzimumlocekli,bez prezervatīva?

Ļoti,ļoti baidos 🙁

 

Atbilde

Sveika!

Saprotu, ka jūties ļoti uztraukta un centīšos Tev palīdzēt.

Teorētiski iespēja pastāv, jo nedaudz spermas var izdalīties vēl pirms puisis ir beidzis. Tomēr risks nav tik liels, kā tad, ja ir izdalījusies sperma. Tev būtu jāveic mājas grūtniecības tests – to var iegādāties aptiekās un tas rāda ticamu rezultātu sākot no 2-3 nedēļām pēc dzimumakta. Jau nedēļu pēc šī notikuma vari veikt speciālas asinsanalīzes, lai noteiktu HCG (grūtniecības) hormonu, tās var veikt poliklīnikās vai laboratorijās. Parastajās asinsanalīzēs gan grūtniecība neparādīsies. Šīs analīzes cena ir ap 5ls.

Nākotnē sirdsmieram tiešām šādā situācijā labāk puisim uzvilkt prezervatīvu….

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Sveiki, man ir 19 gadi un gribu noskaidrot vienu lietu, jau ir pagaajis meenesis un man nav meenesreizes, bet ik pa laikam iznaak kautkads balts skidrums? Kaapeec taa tas ir?

 

Atbilde

Sveika!

Mēnešreizes var kavēties dažādu iemeslu dēļ – stress, neēšana, kāda saslimšana, protams, arī grūtniecība. Vispirms drošībai būtu jāveic mājas grūtniecības tests – to var iegādāties visās aptiekās un lielveikalos. Pie ārsta jāgriežas tad, ja mēnešreizes nesākas arī nākamajā mēnesī vai tests ir pozitīvs.

Par izdalījumiem grūti teikt – par to būtu jāizrunājas ar ārstu klātienē. Iespējams, ir jāpaņem kādas specifiskas analīzes vēl papildus.

Dr. Lāsma Līdaka

 

 


 

 

Labdien.

Menesi atpakal pavadiju nakti ar puisi. Mes nepargulejam, tachu saskatamies ar dzimumorganiem. Esmu nevainiga. Nakamaja diena saakaas meeneshreizes. Ir pagajis menesis un meneshreizes kavejas, tacu tas medza kaveties ari agrak. Vai pastav iespeja, ka esmu stavokli?

 

 

Atbilde

Sveika!

Saprotu, ka jūties noraizējusies, bet bažām, visticamāk, nav pamata. Jā, pastāv risks, ka iestājas grūtniecība, ja puisis beidz tieši uz ārējiem dzimumorgāniem, bet, cik noprotu, šoreiz tas nav noticis. Sirdsmieram vari vienkārši veikt mājas grūtniecības testu.

Ja mēnešreizes regulāri kavējas, būtu labi aprunāties ar ginekologu klātienē, lai apdomātu, ko varētu darīt lietas labā.

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 


 

 

Kads ir atrakais veids ka atbrivoties no iekaisuma uz dzimumlocekla? Es vinu mazgaju katru dienu bet iekaisums nepazud

 

Atbilde

Sveiks!

Saprotu, ka ir satraukums, bet šajā situācijā elektroniski būs grūti palīdzēt. Pirmkārt jau jāsaprot, kas tieši tas ir par iekaisumu – šajā jautājumā var palīdzēt ārsts dermatovenerologs vai urologs. Tikai ar mazgāšanos no iekaisuma parasti tikt vaļā nevar, tādēļ ar ārstu klātienē jāizrunājas, ko vari darīt.

Pārlieku bieža mazgāšanās arī var būt kaitīga. Dzimumorgāni jāapmazgā divreiz dienā ar tīru ūdeni, atvelkot priekšādiņu. Reizi dažās dienās vari izmantot ziepes – pārāk bieži to nevajag darīt, jo tās var kairināt.

Veiksmi!

Dr. Lāsma Līdaka

 

 

Sveiki, man ir 15 gadi un es velētos pajautāt daži jautājumus.
Man pirms gada masturbācija ar puisi , kuras laikā cik noprotu
piekļuva pārāk dziļi,man sāpēja, kā arī pēc tam man bija
asiņošana un pēctam sekoja menešreizes, vai tas nozīmē, ka es
esmu zaudējusi nevainību?
Es labprāt dotos pie ginekologa, bet es baidos no tā, ka ginekologs
var pastāstīt manai mammai par manu notikumu, nevēlos lai mamma
zin, ka iespejams esmu zaudējusi nevainību. Varbūt es varu doties
pie ginekologa viena pati un mamma par to neko neuzzinās?
Ka arī man ir sākušas menešreizes kopš 11 gadiem, bet tās
joprojām nav noregulējušās vienā datumā, bet katru reizi
atšķiras datums par 5-10 dienām. Vai tas ir normāli?

Vairāk par šo tēmu:

Par iespējamu konkurenci aptieku tirgū

Zāļu un aptiekas produktu patērētāju asociācija (turpmāk tekstā ZAPPA) pilnībā atbalsta veselības ministra Hosama Abu Meri virzīto reformu zāļu cenu mazināšanā.Uzskatām, ka ilgstoši aptieku ķēdes,

Lasīt »

Cik ilgi jānēsā kompresijas zeķes?

Pakāpeniski pagātnē paliek iesīkstējušais stereotips, ka kompresijas zeķes ir domātas vienīgi vēnu varikozes ārstēšanai. Mūsdienās kompresijas zeķes iegādājas grūtnieces, biroju darbinieki, frizieri, pavāri, sportisti, ceļotāji

Lasīt »