Viena tablete, plaša iedarbība: Tavegyl cīņā ar alerģiju simptomiem

Igors Pļava

Ekoloģiskās un dzīvesveida izmaiņas, urbanizācija, piesārņojums – šie ir faktori, kas visbiežāk tiek minēti par iemeslu vienai no biežāk diagnosticētajām mūsdienu veselības kaitēm. Alerģija ir slimība, ar kuru mūsdienās, šķiet, saskāries teju katrs. Diagnoze alerģija ir viens no jauno vecāku lielākajiem biediem, tomēr pavērojot pieaugušos pacientus, ārsti atzīst, ka bieži vien alerģiskie simptomi netiek uztverti pietiekoši nopietni, paļaujoties uz to, ka simptomi ar laiku paši pāries vai tos kļūdaini saistot ar citām hroniskām saslimšanām.

Neārstēta alerģija smagā stadijā ir ne tikai grūti ārstējama, būtiski ietekmē dzīves kvalitāti un var būt par iemeslu astmas, ekzēmas, atopiskā dermatīta vai citu hronisku slimību attīstībai, bet var arī nopietni apdraudēt dzīvību. Alerģija var parādīties pēkšņi un jebkurā vecumā un vēl aizvien līdz galam nav rasta atbilde uz jautājumu, kas izraisa tik pārmērīgu imūnsistēmas reakciju.

Viens no veidiem, kā efektīvi novērst alerģijas simptomus, ir ar antihistamīniem – medikamentiem, kas paredzēti alerģijas simptomu mazināšanai. Antihistamīni neārstē pašu alerģiju, taču palīdz mazināt diskomfortu. Viens no zināmākajiem aptiekās pieejamajiem medikamentiem alerģijas simptomu mazināšanai ir Tavegy jeb tautā dēvētais tavegils.

Vai tiešām alerģija ir tikai mūsdienu kaite, kādi ir biežāk sastopamie alerģijas veidi un simptomi un kādos gadījumos palīdzēs tieši Tavegyl – par to visu raksta turpinājumā!

Alerģiju vēsture

Ir ļoti grūti izvērtēt, vai patiešām agrāk cilvēki ar alerģijām un to izraisītajiem simptomiem saskārās retāk. Dažādas alerģiskas reakcijas, kas saistītas ar elpošanas problēmām, ko mūsdienās pazīstam kā astmu, vēsturiskos avotos ir aprakstītas gan Senās Ķīnas un Ēģiptes, gan Grieķijas un Romas impērijas laikos.

Tomēr alerģijas, kā slimības izpēte gadsimtu gaitā attīstījusies ļoti lēni. Vien 19. gadsimtā zinātnes progress sekmēja dažu ārstu centienus izprast, kas īsti izraisa ‘sezonālās saslimšanas’ jeb šķaudīšanu, acu asarošanu un iesnas karstās vasaras dienās. 1819. gadā pirmo reizi tika aprakstīts detalizēts siena drudža apraksts, taču tikai 40 gadus vēlāk angļu ārstam Čārlzam Herisonam Bleklijam izdevās identificēt patieso siena drudža izraisītāju – ziedputekšņus.

1906. gadā austriešu ārsts, pediatrs Klemenss fon Pirkets, balstoties uz novērojumiem savā praksē, terminu alerģija ieviesa medicīnā. Turpmākajās desmitgadēs imūnterapijas eksperimenti un cilvēka imūnsistēmas un alerģijas izpausmju izpēte sekmēja arī alerģijas simptomu ārstēšanai paredzēto zāļu izstrādi un ražošanu. Savukārt 1967. gadā pētniekiem izdevās identificēt imūnglobulīnu E jeb IgE – antivielu, kas ir atbildīga par lielāko daļu mūsu organisma izraisītajām alerģiskajām reakcijām.

Līdz ar to par alerģiju un tās izplatību droši varam spriest vien aptuveni pēdējo 50 gadu periodā, kad statistikas dati patiešām liecina, ka alerģijas slimnieku skaits, īpaši bērnu vidū, pieaudzis 2–3 reizes.

Biežāk sastopamie alerģiju veidi un to simptomi

Alerģija ir pastiprināta organisma reakcija uz kādu noteiktu, citādi nekaitīgu apkārtējās vides faktoru jeb alergēnu. Imūnsistēma nepazīstamo viela jeb alergēnu, kas tiek ieelpots, nonāk kontaktā ar ādu vai tiek apēsts, uzskata par bīstamu, tāpēc mēģina no tā atbrīvoties. Lai iznīcinātu alergēnu, imūnsistēma uz to reaģē izdalot imūnglobulīnu E (IgE) jeb antivielas, kā rezultātā izdalās histamīns un parādās alerģiskā reakcija.

Vēl aizvien nav līdz galam izpētīts, kāpēc kādam organisms uz noteikto alergēnu reaģē, bet citam – nē. Alerģiju izraisoši faktori var būt gan ģenētika un iedzimtība, gan piesārņojums, dzīvesveids, smēķēšana, pastiprināta medikamentu un antibiotiku lietošana, stress u. c. 

Biežāk sastopamie alerģijas veidi

 • Pārtikas izraisīta alerģija: visbiežāk novēro alerģiju pret govs pienu, kviešiem, olām, riekstiem, zemesriekstiem, vēžveidīgajiem u. c.
 • Polinoze jeb siena drudzis: visbiežāk izraisa plaukstošu koku un krūmu ziedputekšņi, graudzāles un citi augi.
 • Alerģija pret mājdzīvniekiem: izraisa mājdzīvnieku blaugznas, dažkārt arī vielas mājdzīvnieku siekalās.
 • Alerģija pret mājas putekļu ērcītēm.
 • Mitruma un pelējuma izraisīta alerģija.
 • Vasarā īpaši izplatīta ir alerģija pret kukaiņu kodumiem.

Izplatītākie alerģijas simptomi

 • Alerģiskās iesnas, rinīts, aizlikts deguns, šķaudīšana;
 • Alerģisks konjunktivīts, acu nieze, asarošana, acu apsārtums;
 • Nātrene, izsitumi, nieze;
 • Elpošanas izmaiņas, apgrūtināta elpošana, sēkšana;
 • Slikta dūša, vemšana, caureja;
 • Mēles, lūpu pietūkums.

Tavegyl vienlaikus mazina vairākus alerģijas simptomus

Tavegīls jeb Tavegyl pieder antihistamīna medikamentu grupai, kas paredzēti alerģijas simptomu mazināšanai un atvieglošanai. Tavegyl satur aktīvo vielu klemastīnu (clemastinum), kas palīdz neitralizēt histamīna darbību. Histamīns ir viela, kas organismā veidojas alerģiskas reakcijas laikā. 

Tavegyl 1 mg tabletes lieto, lai mazinātu:

 • siena drudzi un citu alerģiska rakstura rinītu;
 • dažādas izcelsmes nātrenes, niezes, dermatozes, kuras pavada nieze; 
 • kukaiņu dzēlienu un kodumu simptomus;
 • tavegyl lieto arī kā palīglīdzekli akūtas un hroniskas ekzēmas, kontaktdermatītu un izsitumu, kas radušies medikamentu lietošanas rezultātā, ārstēšanai.

Pareiza un droša Tavegyl lietošana

Tavegyl pieder vecākās paaudzes antihistamīnu grupai, tāpēc tam raksturīgas izteiktākas blakusparādībās, tāpēc svarīgi ievērot pareizas medikamenta lietošanas norādes.

 • Pieaugušajiem un pusaudžiem, kas vecāki par 12 gadiem, parastā deva ir 1 tablete no rīta un 1 tablete vakarā. Ja ārsts nav nozīmējis savādāk, nav ieteicams lietot vairāk par 6 tabletēm 24 stundu laikā, lielākā vienreizējā deva ir 2 tabletes vienlaicīgi.
 • Bērniem no 6 līdz 12 gadu vecumam parastā deva ir ½ līdz 1 tablete no rīta un vakarā.
 • Bērniem no 3 līdz 6 gadu vecumam parastā deva ir ½ tablete no rīta un vakarā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Viss alerģijas simptomu mazināšanai InternetAptieka.lv!

Tavegyl un citi medikamenti, deguna aerosoli un ziedes gan pieaugušo, gan bērnu alerģisku simptomu mazināšanai plašā klāstā InternetAptieka.lv sortimentā. Iegādājies visu savai un savas ģimenes veselībai ātri, ērti un izdevīgi: medikamenti, vitamīni un uztura bagātinātāji, pretsēnīšu līdzekļi, diagnostiskas ierīces un medicīnas preces un kosmētika – tas viss vienuviet  InternetAptieka.lv!

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Reklāmraksts

Reklāmdevējs SIA Panpharmacy

Raksts atspoguļo autora viedokli.
Raksts var saturēt linkus uz citām vietnēm, lai lasītājam sniegtu iespēju pēc savas iniciatīvas iegūt papildus informāciju.

Vairāk par šo tēmu:

Kā izvēlēties veļas pulveri?

Veļasmašīna un automātiskā veļas mazgāšana ir iespējams viens no mazāk novērtētajiem cilvēces panākumiem. Līdz ar tās izgudrošanu, drēbju mazgāšana pārvērtās no vairāku stundu garas drēbju

Lasīt »

Sagatavojies alerģijai laikus

Dainis Sermulis „Alerģija pret kaķu spalvām un mājas putekļiem man tika atklāta sešu gadu vecumā. Šī iemesla dēļ mums mājās nekad nav bijis kaķis, savukārt

Lasīt »

Alerģija no emocijām?

Dr. Ērika RutkovskaPsihosomatikas un psihoterapijas ārstsRīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas klīnika Alerģiju izraisa dažādu faktoru kopums, emocijām to izcelsmē ir liela nozīme. Āda demonstrē cilvēka izjūtas

Lasīt »