Neuzkāp bitei!

Ruta Jakušonoka

Vasaras vidū — gan vēsākās, gan karstās un saulainās dienās visādi kukaiņi lidinās apkārt bariem vien. Pie tam daži no tiem mēdz arī iedzelt. Visbiežāk rūpes sagādā bišu un lapseņu dzēlumi. Šie kukaiņi var iedzelt visdažādākos gadījumos, piemēram,

–    ja nejauši to saspiež, tam uzkāpj, vai tas nokļūst matos vai apģērbā:
–    ja cilvēks vēlas ieskatīties bišu stropā un iebāž tajā galvu;
–    ja lapseņu pūzni, kas atrodas kokā, sajauc ar mango vai kokosriekstu un lien pēc tā, lai nomizotu un apēstu;
–    ja ēd sulīgu un gatavu ābolu, kurā ielīdusi lapsene.

Visos šais gadījumos piedzīvojums var beigties ar vienu vai vairākiem lapseņu vai bišu dzēlieniem, sevišķi nopietns tas var būt pēdējā gadījumā, jo, bitei iekožot mutē, var attīstīties tūska, kas var apgrūtināt elpošanu.
Bitei ir saliekts dzelonis, bet lapsenei tas ir taisns. Tāpēc bite var iedzelt tikai vienu reizi, jo pēc dzēluma dzelonis kopā ar tās vēdera daļu paliek dzēluma vietā un bite pēc aizlidošanas drīz vien mirst. Toties lapsene var iedzelt vairākas reizes.
Pazīmes dzēluma vietā: pēkšņas sāpes, pietūkums, apsārtums, paaugstināta temperatūra, reizēm dzēluma vietā ir ādas pacēlums.
Palīdzība bites un lapsenes dzēluma gadījumā:
aukstums koduma vietā; ja iedzēlusi bite un dzēluma vietā ir dzelonis, mēģini to maigi izņemt, jo tas izdala indi apmēram 20 min pēc dzēluma. Nelieto pinceti un centies dzeloni nesaspiest, jo tas palielina indes izdalīšanos dzēluma vietā, ja ādas pietūkums un apsārtums strauji paplašinās, cietušo nepieciešams vest uz slimnīcu, pēc iespējas padarot nekustīgu (imobilizējot) dzēluma apvidu.
Alerģiska reakcija pret dzēlumu
Apmēram 5% cilvēku ir alerģija pret bišu, lapseņu un citu kukaiņu dzēlumiem. Bites inde izraisa alerģisku reakciju.
Šādiem cilvēkiem atbildreakcija uz bites dzēlumiem var būt dzīvībai bīstama paaugstināta reakcija, ko sauc par anafilaktisko šoku.
Anafilaktiska šoka pazīmes:
nātrene, tūska dzēluma apvidū, kura strauji paplašinās, lūpu, kā ari mēles pietūkums, apgrūtināta elpošana vai pat smakšana, klepus.
Ja pēc kukaiņu dzēluma ātri palielinās pietūkums un kļūst apgrūtināta elpošana, jādomā par paaugstinātu jutību pret kukaiņa indi.
Palīdzība: (sk. “Palīdzība bites un lapsenes dzēluma gadījumā”) jāizsauc ātrā palīdzība, jo, attīstoties elpošanas traucējumiem, cietušais var iet bojā.
Eksotisku kukaiņu dzēlumi
Ja jums laimējies nokļūt kādā siltā zemē, jums var iedzelt arī kāds interesantāks kukainis.
Skorpiona dzēlumi
Skorpionam indes dziedzeris un dzelonis atrodas astē.
Vienīgi Arizonas skorpiona dzēlieni var būt nāvīgi.
Pārējo skorpionu dzēlumi ir sāpīgi, bet parasti nav nāvīgi. Apmēram 4% skorpiona sadzelto cilvēku iet bojā.
Pazīmes dzēluma vietā: pietūkums, sāpes, apsārtums,
Palīdzība:
aukstums dzēluma vietā, nomierināt cietušo, noguldīt, jo kustības paātrina indes izplatīšanos, pārvest cietušo uz slimnīcu
Melnais krusta zirneklis
Sastopams ASV, visās pavalstīs, izņemot Aļasku. Tas ir apmēram 2,5 cm garš, melns, un uz tā vēdera ir oranžsarkans smilšu pulksteņa attēls. Šie zirnekļi parasti dzīvo sausās vietās pie mājām vai drupās. Cilvēks šā zirnekļa dzēlumu var nepamanīt, jo dzēliena vieta var kļūt nejūtīga.
Krusta zirnekļa inde iedarbojas uz nervaudiem (tā ir neirotoksiska), galvenokārt bojājot muguras smadzenes.
Pazīmes:
slikta dūša, vemšana, krampji, vēdera muskuļu sasprindzinājums, smaguma sajūta krūšu apvidū, apgrūtināta elpošana (parasti pēc 24 stundām). Cietušais var iet bojā.
Palīdzība:
aukstums dzēluma vietā, ātri pārvest cietušo uz slimnīcu.
Pretindi ievada tikai tad, ja dzēluma simptomi ir nopietni, kā arī bērniem līdz 5 gadu vecumam, jo tā bieži izraisa blaknes.

Vairāk par šo tēmu:

Kā tikt galā ar alerģiju

Rudens – ziemas periods ir laiks, kad mūsu specifisko klimatisko apstākļu dēļ saasinās dažādas hroniskas kaites, tai skaitā aktīvākas kļūst alerģiskās izpausmes un to izraisītās

Lasīt »

Ceļosim bez problēmām

Janita Klevinska Eksotiskajās zemēs tūristus sagaida ne vien brīnumskaista daba, burvīgs klimats un pārsteidzoši piedzīvojumi, bet arī dažādas sīkākas un lielākas nepatikšanas! Var gadīties, ka

Lasīt »