šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Epitēlijķermenīšu patoloģija

Uldis Mežs

Dr. Zenons Narbuts, Paula Stradiņa Klīniskā Universitātes Slimnīca

www.vairogdziedzeris.lv

Kas ir epitēlijķermenīši?
Epitēlijķermenīši (angl. parathyroid glands) ir endokrīnās sistēmas mazi dziedzeri, kuri visbiežāk lokalizēti kaklā cieši pie vairogdziedzera mugurējās virsmas. Parasti ir četri epitēlijķermenīši, katrs no tiem ir apmēram 3-5mm mazs un to krāsa ir sinepju dzeltena. Neskatoties uz to, ka epitēlijķermenīši un vairogdziedzeris ir cieši kaimiņi un abi ir iekšējās sekrēcijas sistēmas daļa, to funkcijas ir dažādas un tie darbojas pilnīgi nesaistīti.


Ko dara epitēlijķermenīši?

Epitēlijķermenīšu vienīgais, bet ļoti svarīgais mērķis ir regulēt kalcija līmeni asinīs, lai nervu un muskuļu sistēmas varētu pareizi strādāt. Ik mirkli, ik dienu epitēlijķermenīši mēra kalcija līmeni asinīs, un, ja kalcija līmenis asinīs samazinās, epitēlijķermenīši to pamana un sāk ražot parathormonu (PTH), kas paņem no kauliem nedaudz kalcija un aiznes to asinīs. Kad kalcijs asinīs atkal ir pietiekamā daudzumā, epitēlijķermenīši pārstāj ražot parathormonu.
Ja viens vai vairāki epitēlijķermenīši ir pārāk aktīvi un ražo pārāk daudz parathormonu, tādējādi izsaucot kalcija līdzsvara traucējumus organismā, rodas slimība, kuru sauc par hiperparatireozi.

Kāda ir kalcija loma organismā?
Kalcijs ir nepieciešams dzīvības uzturēšanai un galvenokārt organismā tiek izlietots 3 mērķiem:

    1. Pārvada nervu sistēmas elektrisko enerģiju impulsus. Tāpēc epitēlijķermenīšu slimība un paaugstināts kalcija līmenis rada nervu sistēmas traucējumus, piemēram, vājumu, nespēku, depresiju.
    2. Pārvada elektrisko enerģiju muskuļos. Tādējādi izmainīts kalcija līmenis rada nespēku un muskuļu krampjus.
    3. Nodrošina skeleta sistēmas stiprību. Ikviens zina, ka kalcijs stiprina kaulus, bet tā nav vienīgā funkcija. Kauli ir arī kalcija noliktava jeb banka. Mēs nepārtraukti tur liekam kalciju un atkal ņemam laukā, lai kalcija līmenis asinīs būtu konstants.

      Kalcijs ir VIENĪGAIS elements mūsu organismā, kuram ir sava regulācijas sistēma – epitēlijķermenīši. Kad kalcija līmenis paaugstinās (galvenokārt epitēlijķermenīša slimības dēļ), tad kā sekas rodas ne tikai osteoporoze vai nierakmeņi, bet notiek izmaiņas arī personībā (ko novēro tuvinieki), parādās citi nervu sistēmas traucējumu simptomi (depresija u.c.).

      Kā epitēlijķermenīši strādā normāli?
      Neskatoties uz to, ka epitēlijķermenīši ir ļoti mazi, tie ir bagātīgi apasiņoti, lai varētu nepārtraukti būt saiknē ar kalcija līmeņa noteikšanu asinīs. Kad kalcija līmenis asinīs ir zems, epitēlijķermenīšu šūnas sāk ražot parathormonu, kurš pārvieto daļu kalcija no kauliem uz asinīm. Kad kalcija līmenis asinīs ir par augstu, epitēlijķermenīšu šūnas samazina vai vispār pārtrauc parathormona ražošanu, tādējādi samazinot kalcija līmeni asinīs. Šāds atgriezeniskais mehānisms nepārtraukti nodrošina kalcija līmeni normas robežās un ļauj mūsu smadzenēm un muskuļiem strādāt normāli.

      Kā parathormons palielina kalcija līmeni asinīs?
      Parathormonam ir ļoti liela ietekme uz kaulu šūnām, kā rezultātā kalcijs nonāk asinīs. Kalcijs ir kaulu galvenais struktūrelements, taču atcerieties, ka kauliem ir arī kalcija depo vietas nozīme. Normāli parathormona ietekmē kalcijs kaulos samazinās, bet drīz vien atgriežas izejas rādītājos. Savukārt, ja parathormons ir pārāk daudz, kauli turpina izdalīt kalciju asinīs, līdz kaulos kļūst arvien mazāk kalcija. Tādu stāvokli sauc par osteoporozi. Kauli kļūst trausli un vieglāk var salūzt.

      Kas ir hiperparatireoze?
      Hiperparatireoze ir stāvoklis, kad izdalās pārāk liels parathormona daudzums epitēlijķermenīšu pastiprinātas aktivitātes dēļ.

      Kas izraisa pastiprinātu parathormona pārprodukciju?
      Visbiežākais pastiprinātas parathormona pārprodukcijas iemesls ir labdabīga audzēja izveidošanās vienā epitēlijķermenītī. Viena epitēlijķermenīša labdabīgu audzēju sauc par adenomu, tā sastopama ap 95% no visiem primāras hiperparatireozes gadījumiem. 4,5% primārā hiperparatireozes pacientu ir visu četru epitēlijķermenīšu palielināšanās – to sauc par hiperplāziju. 0,5% ir divas vai trīs epitēlijķermenīšu adenomas. Ļoti retos gadījumos sastopams epitēlijķermenīšu vēzis.

      Kādi ir hiperparatireozes simptomi?
      Praktiski VISIEM pacientiem ar epitēlijķermenīšu problēmām ir simptomi. Dažkārt simptomi ir nepārprotami, piemēram, nierakmeņi. Bet var būt arī nespecifiski simptomi – nespēja koncentrēties, augsts asinsspiediens u.c.
      Raksturīgākās slimības izpausmes ir osteoporoze un kaulu lūzumi, kaulu sāpes, nierakmeņi, depresija, paaugstināts asins spiediens, galvas sāpes, sirds aritmija, peptiskas čūlas, gastroezofageāla refluksa slimība (GERS), aizkuņģa dziedzera iekaisums, kā arī citas.
      Pētījumos apzināts, ka 95% pacientu pēc epitēlijķermenīšu operācijas jūtas labāk, savukārt tikai 75% pirms operācijas jutās slikti.
      Atcerieties! Paaugstināts kalcija līmenis asinīs NEKAD NAV norma.

      Kā tiek uzstādīta epitēlijķermenīšu slimības diagnoze?
      Ir jānosaka kalcija un parathormona līmenis asinīs. Ja pacientam ar augstu kalcija līmeni asinīs ir paaugstināts parathormona līmenis, tas nozīmē, ka ir izmaiņas epitēlijķermenīšos un ir jāuzsāk turpmāka izmeklēšana ar dažādām radioloģiskām metodēm, piemēram, epitēlijķermenīšu scintigrāfija.

      Kādi ir primāras hiperparatireozes ārstēšanas principi?
      Pacientiem ar primāru hiperparatireozi ir tikai divas iespējas:

      1. nedarīt neko
      2. doties uz operāciju, lai izoperētu bojāto epitēlijķermenīti.

      Mūsdienās epitēlijķermenīšu operācijas tiek veiktas divējādi:

      1. ar standarta 8-10 cm un dažkārt pat lielāku griezienu kakla apvidū – tā sauktā konvencionālā paratireoīdektomija;
      2. ar apmēram 2-2,5 cm lielu griezienu kakla apvidū – minimāli invazīvas operācijas metode.

      Atcerieties! Ar osteoporozes medikamentiem NEVAR izārstēt epitēlijķermenīšu slimību un aizvietot operāciju.

      Kādas ir iespējamās komplikācijas saistībā ar šo operāciju?

      1. Pēc medicīniskās literatūras datiem atgriezeniskā balsenes nerva bojājums, kam seko balss piesmakums, ir iespējams apmēram 1-2% gadījumu atkarībā no ķirurga kvalifikācijas, taču, pielietojot mazinvazīvo operāciju, šai komplikācijai ir tendence vēl vairāk samazināties.
      2. Hipoparatireoze jeb stāvoklis, kad tiek izņemti visi epitēlijķermenīši un netiek ražots parathormons vispār, mazinvazīvas operācijas gadījumā teorētiski tuvojas 0, bet pie konvencionālas operācijas var būt līdz 1%.

      Pie kāda ārsta griezties?
      Ja ir paaugstināts kalcija līmenis asinīs, ir jāgriežas pie ģimenes ārsta un jānosaka parathormona līmenis asinīs. Ja tas ir paaugstināts, jādodas pie endokrinologa un/vai ķirurga, kurš ir labs speciālists vairogdziedzera un epitēlijķermenīšu ķirurģijā.

      Vairāk par šo tēmu: