Trešais „Vēnu pavasaris” ir sācies!

Igors Pļava

Sandis Kalnsvēnu centrs logo

Pēdējo gadu laikā „Dr. Mauriņa Vēnu Centra” ārsti konsultējuši plašu pacientu loku visā Latvijā. „Cilvēki man bieži jautā: „Dakter, kāpēc pie mums sabiedrībai tik maz tiek stāstīts par vēnu problēmām?”, saka ķirurgs flebologs Uldis Mauriņš.

 

„Pavisam nesen kāda paciente, izglītota jauna sieviete, stāstīja man par savu draudzeni, kura šobrīd dzīvo Francijā. Turienes paziņas, palūkojoties uz viņas kājām, neizpratnē vaicājuši – kāpēc tu neko nedari ar savām paplašinātajām vēnām? Nācies vien godīgi atbildēt, ka pie mums Latvijā daudzi cilvēki staigā ar „vīnogu ķekariem” uz kājām un uzskata, ka tā ir norma, neviens īsti tam nepievērš uzmanību, nediagnosticē un neārstē vēnu problēmas.”

Vai tiešām situācija ir tik slikta?

Mūsu novērojumi to diemžēl apstiprina. Ik gadu konsultējam vairāk nekā 6000 pirmreizējo pacientu un arvien lielāks kļūst to cilvēku īpatsvars, kuri nāk ar ielaistām vēnu problēmām, nereti viņiem jau izveidojusies trofiska čūla vai neatgriezeniskas izmaiņas apakšstilbos ar ādas sacietējumiem un pigmentāciju. Pavisam citu ainu redzam attīstītajās Rietumeiropas valstīs, kur cilvēki seko savai veselībai un cenšas laikus veikt visus preventīvos pasākumus, lai maksimāli ilgi varētu strādāt un kvalitatīvi dzīvot.

Kādēļ tāda krasa atšķirība – trūkst līdzekļu, informācijas vai ārstēšanās iespēju?

Runājot par lietas medicīnisko pusi, ar pilnu atbildību varu garantēt, ka mūsu centrā pacienti saņem mūsdienīgu un kvalitatīvu, starptautiskajiem standartiem atbilstošu ārstēšanu, pat vēl labāku. Par vēnu slimībām, to profilaksi un ārstēšanu daudz stāstām medijos, taču jūtam, ka pagaidām informācija vēl nav sasniegusi visus, kuriem šīs lietas ir aktuālas. Protams, materiālā situācija valstī ir tāda, kāda tā ir. Lai izglītotu cilvēkus par vēnu problēmām un to risinājumiem, kā arī dotu iespēju saņemt ārstēšanu par ievērojami zemāku cenu, abos mūsu centros Rīgā, Kalnciema ielā 33 un Brīvības ielā 148, jau trešo gadu pēc kārtas notiks „Vēnu pavasaris.”

Kā izpaudīsies „Vēnu pavasaris”?

Tas notiks martā, aprīlī un maijā. Martā esam nolēmuši cilvēkiem piedāvāt iespēju veikt vēnām ultraskaņas duplekssonogrāfijas izmeklējumu, kas kopā ar ārsta konsultāciju maksās 19 latus parasto 33 latu vietā. Tā ir ļoti laba iespēja katram, kurš domājis par diagnostiku, bet varbūt šaubījies cenas dēļ. Diagnostika ir absolūti nesāpīga un nekaitīga, tā ļauj konstatēt vēnu problēmas un lemt par tālāko ārstēšanu; redzam arī artēriju problēmas, kuru gadījumā nosūtām pacientus pie attiecīgiem speciālistiem. Aprīlī būs īpašas cenas skleroterapijas procedūrām. Manuprāt, aprīlis ir piemērots mēnesis, lai, gatavojoties vasarai, atbrīvotos no neglīta vēnu tīklojuma uz kājām, turklāt jāatgādina, ka skleroterapiju daudzos gadījumos var izmantot arī nopietnu vēnu problēmu ārstēšanai. Savukārt maijā par ļoti izdevīgām cenām veiksim vēnu lāzeroperācijas.

Ko no „Vēnu pavasara” gūs pacienti, ir skaidrs. Ko gūsiet jūs paši?

Mēs rēķināmies ar to, ka vienu mēnesi būs jāstrādā krietni vairāk par stipri samazinātu cenu, bet tas ir būtiski, lai izglītotu sabiedrību par vēnu problēmām un uzskatāmi parādītu, cik ļoti ir augušas gan diagnostikas, gan ārstēšanas iespējas. Ja vien problēmas nav smagi ielaistas, vēnas varam izārstēt bez sāpēm un rētām un cilvēks var tūlīt atgriezties pie saviem ikdienas darbiem. Vienlaikus izglītojamies un pilnveidojamies paši, veicam arī zinātnisku darbu. Šobrīd mums notiek unikāls pētījums, kas varētu būtiski mainīt vēnu ārstēšanas taktiku. Tā ietvaros operējam pacientus, izmantojot visjaunākās paaudzes lāzervadus – divriņku lāzervadus. Parasti pēc operācijas mēnesi jānēsā kompresijas zeķes, lai mazinātu sāpes un uzlabotu asinsriti, bet šajā gadījumā ārstēšana ir tik maztraumatiska, ka praktiski nav pēcoperācijas sāpju, līdz ar to kompresijas zeķu valkāšanas ilgumu varētu samazināt. Tiem pacientiem, kuri atbilst pētījuma kritērijiem (noteikta varikozes forma, pietiekoši garš vēnas segments, nedrīkst būt slimas citas vēnas) ir iespēja jau šobrīd veikt lāzeroperāciju par 245 latiem, šajā summā ir iekļauta arī kompresijas zeķu cena.

Sadarbībā ar Biomedicīnas pētījumu centru piedalāmies arī pētījumā par ģenētisko trombožu attīstību, kura ietvaros esam apsekojuši 117 pacientus ar dziļo vēnu trombozi, kuriem ir bijušas posttrombotiskas izmaiņas. Vārdu sakot, mēs esam ieinteresēti dot savu ieguldījumu nozares attīstībā un pilnveidot ārstēšanas metodiku, jo patiešām vēlamies, lai pēc iespējas vairāk pacientu saņemtu kvalitatīvu ārstēšanu un varētu doties mājās apmierināti.

Vairāk par šo tēmu:

Cik ilgi jānēsā kompresijas zeķes?

Pakāpeniski pagātnē paliek iesīkstējušais stereotips, ka kompresijas zeķes ir domātas vienīgi vēnu varikozes ārstēšanai. Mūsdienās kompresijas zeķes iegādājas grūtnieces, biroju darbinieki, frizieri, pavāri, sportisti, ceļotāji

Lasīt »

Vēnu vasara- vasaras vidū!

Vai vēnu problēmas, medicīniskas un kosmētiskas, var risināt vasarā? Vēl pirms dažiem gadiem valdīja uzskats, ka jāgaida līdz rudenim, ja vien nav runa par akūtu

Lasīt »

Vēnu operācijas vasarā!

Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā aizrit gadskārtējās akcijas Vēnu pavasaris pēdējās dienas. «Šis pasākums ir veiksmīgs un mēs secinām, ka tamlīdzīgu akciju rīkošana ir pamatota, jo

Lasīt »

Veselām un skaistām kājām

Estētiskās problēmas var sarūgtināt tikpat stipri kā medicīniskās, reizēm pat vairāk. Ja ir runa par vēnām, tad cilvēks pats nemaz nevar noteikt, kur beidzas vienas

Lasīt »