Kas ir vairogdziedzeris?
Vairogdziedzeris (angl. thyroid) ir neliels mīksto audu sakopojums kaklā. Tas sver aptuveni 15 – 25 gramus un sastāv no divām daļām, kuras dēvē par daivām. Katra daiva ir apmēram 4 cm gara un 1-2 cm plata. Daivas savieno neliels tiltiņš, kuru sauc par isthmus.
Vairogdziedzeris ir savienots ar kakla muskuļiem, tādēļ pie rīšanas kustībām, tas pārvietojās.
Ko dara vairogdziedzeris?
Vairogdziedzeris kontrolē, cik ātri strādā organisms. Tas producē hormonus. Hormoni ir bioloģiski aktīvas vielas, kuras cirkulē asinīs un ietekmē dažādas šūnas un to darbību.
Galvenais vairogdziedzera producētais hormons ir L-tiroksīns jeb T4, savkārt otru sauc par trijodtironīnu jeb T3.
Kas kontrolē hormonu izdali vairogdziedzerī?
Vairogdziedzera hormonu izdali kontrolē smadzenes. To centrā ir daļa, kuru sauc par hipotalamu.
Hipotalams sekretē t.s. tireotropīnu atbrīvojošo hormonu jeb TRH (angl. thyrotropin-releasing hormone). Tas aizceļo uz zirņa lieluma dziedzeri, kuru sauc par hipofīzi. Tā atrodas smadzeņu apakšējā daļā un stimulē tireoīdstimulējošā hormona jeb TSH atbrīvošanos. TSH mēdz saukt arī par tireotropīnu.TSH pa asiņu straumi ceļo uz vairogdziedzeri, kur stimulē vairogdziedzera hormonu produkciju un izdali.
Ja asinīs ir par daudz T4 vai T3, hipofīze to jūt. Tā samazina TSH atbrīvošanos, kā rezultātā vairogdziedzeris mazāk izdala T3 un T4.
Ja savukārt trūkst T4 vai T3, hipofīze vairāk atbrīvo TSH, kas savukārt pastiprināti stimulē vairogdziedzeri un vairāk izdalās T3 un T4.
Šādi ķermenī tiek uzturēts hormonu līdzsvars.
Kas notiek, ja vairogdziedzeris strādā nepareizi?
Rodas divu veidu problēmas.
Pirmā attīstas, ja izmainās vairogdziedzera struktūra un rodas mezgli, savkārt otrā, ja izmainās vairogdziedzera hormonu darbība, kā rezultātā tas sāk strādāt par ātru vai par lēnu. Dažkārt abas problēmas kombinējas.
Ja vairogdziedzeris strādā pareizi, bet izmainās tā struktūra, nevienmēr uzreiz nepieciešama ārstēšana. To izlemj ārsts. Savukārt, ja vairogdziedzeris nestrādā pareizi, izmainās visa organisma vielmaiņa, tādēļ nekavējoties jāuzsāk ārstēšana.
Vairogdziedzera pastiprinātu darbību sauc par hipertireozi.Vārds „hiper” cēlies no grieķu valodas un nozīmē – pāri, aiz vai par daudz. Hipertireozes gadījumā organismā visa vielu maiņa paātrinās.
Ja vairogdziedzeris strādā par lēnu, vielmaiņas ātrums samazinās. To sauc par hipotireozi. Arī vārds „hipo” nāk no grieķu valodas un nozīmē – zem, par maz.
Pie kāda ārsta griezties?
Parasti vairogdziedzera slimības ir viegli vadāmas, taču ne pilnīgi izārstējamas. Ir nepieciešama regulāra ārsta uzraudzība. Lielu daļu pacientu ārstē ģimenes ārsts, taču nereti jāmeklē endokrinologa palīdzība. Tas ir speciālists, kas ārstē iekšējās sekrēcijas dziedzeru slimības, piemēram cukura diabētu, vairogdziedzera slimības un citas, retāk sastopamas kaites.
Trešais ārsts, kurš var palīdzēt, ir ķirurgs. Ķirurģiska ārstēšana nepieciešama, ja attīstās izmaiņas vairogdziedzera struktūrā un rodas mezgli. Šādos gadījumos svarīgi izvēlēties labu speciālistu vairogdziedzera ķirurģijā.