Hemoroīdi ir taisnās zarnas vēnu slimība, kas skar aptuveni 50 % cilvēku visā pasaulē. Nepatīkama, delikāta problēma, kas bieži netiek laikus diagnosticēta, jo saistās ar kaunu un aizspriedumiem. Tomēr hemoroīdu gadījumā kaunu ar steigu nepieciešams mest pie malas, jo savlaicīgi dodoties pie proktologa un uzsākot pareizu ārstēšanu, no šīs slimības iespējams ātri un vienkārši atbrīvoties.
Taču novēlotā stadija hemoroīdi būtiski pasliktina ikdienas dzīves kvalitāti un arī ārstēšana var būt ilgstoša un sarežģīta, turklāt īpaši smagos gadījumos palīdzēt var tikai ķirurģiska operācija. Kas ir hemoroīdi, kāpēc tie veidojas un kādas ir hemoroīdu ārstēšanas metodes – par to visu raksta turpinājumā!
Kas ir hemoroīdi un kā tie veidojas?
Hemoroīdi būtībā ir mums visiem. Tas ir asinsvadu pinums, ko veido neliela izmēra vēnas un artērijas, kas atrodas taisnajā zarna un ap anālo atveri. Vesels, šis asinsvadu pinums veic svarīgu funkciju. Tas darbojas līdzīgi kā blīve un palīdz iekšējam un ārējam anālās atveres slēdzējmuskulim jeb sfinkterim aizturēt fēces un gāzes, lai tās no anālās atveres neizdalītos patvaļīgi.
Par hemoroīdiem kā par slimību dēvē stāvokli, kad radies šo asinsvadu paplašinājums vai iekaisums. Lai gan hemoroīdi nav dzīvībai bīstama slimība, tomēr tie rada diskomfortu, sāpes un asiņošanu, un galējā stadijā būtiski ietekmē normālu dzīves kvalitāti un kustību brīvību.
Hemoroīdu veidošanos ietekmē vairāki faktori, taču visbiežāk tas ir mazkustīgs dzīvesveids, ilgstošs sēdošs darbs vai fiziskā pārslodze, ceļot nepiemēroti smagus priekšmetus darbā vai sporta zālē. Tāpat hemoroīdu veidošanos veicina liekais svars, nepietiekams šķiedrvielu daudzums uzturā, bieža pārēšanās, aizcietējumi. Hemoroīdi var piemeklēt gan vīriešus, gan sievietes jebkurā vecumā, taču hormonālo un citu organisma pārmaiņu rezultātā, grūtniecības periodā sievietes ir pakļautas lielākam hemoroīdu veidošanās riskam.
Hemoroīdu veidi un stadijas
Hemoroīdus iedala divās kategorijās un vairākās stadijās. Tomēr hemoroīdu gadījumā ļoti svarīgi nenodarboties ar pašārstēšanos un diagnozes uzstādīšanu, jo tikai ārsts spēs noteikt precīzu diagnozi, izslēgt onkoloģisku slimību risku un nozīmēt pareizu ārstēšanu.
Ārējie hemoroīdi ir daudz vieglāk diagnosticējami, jo tie ir gan sataustāmi, gan saredzami, jo veidojas ap anālo atveri. Ārējo hemoroīdu gadījumā, slimnieks jūt sāpes un diskomfortu, ko izraisa starpenes ādā esošie sāpju receptori. Iekšējie hemoroīdi veidojas taisnās zarnas iekšpusē. Tā kā sākuma stadijā tie neizraisa ne sāpes, ne diskomfortu, kā arī nav saskatāmi, tos ir daudz grūtāk diagnosticēt. Ja iekšējie hemoroīdi netiek laikus diagnosticēti un ārstēti, ar laiku var veidoties pastāvīgs iekšējo hemoroīdu izslīdējums ārpus anālās atveres.
Ja ārsts konstatē tikai ārējo hemoroīdu mezgliņus, ārstēšana ir salīdzinoši vienkārša. Taču iekšējo hemoroīdu gadījumā ārstēšana var būt komplicēta un atkarīga no hemoroīdu stadijas:
- stadijā novēro iekšējo hemoroīdu mezglu nelielu paplašinājumu, kas reti ir jūtams, tāpēc ir grūti konstatējams.
- stadijā iekšējie hemoroīdi var īslaicīgi izslīdēt no anālās atveres vēdera izejas laikā, taču pēc laika pastāvīgi ieslīd atpakaļ.
- stadijā hemoroīdu mezgli no anālās atveres var izslīdēt gan vēdera izejas laikā, gan ceļot smagumus vai cita veida fiziskās piepūles laikā. 3. stadijā hemoroīdi vairs atpakaļ neieslīd, tos var iebīdīt atpakaļ tikai ar pirkstu palīdzību.
- stadijā hemoroīdu mezgli jau pastāvīgi atrodas ārpus anālās atveres un to atpakaļ iebīdīt vairs nav iespējams.
Kad jādodas pie ārsta?
Lai gan hemoroīdu saslimšana, atkarībā no to veida un stadijas, katram izpaužas individuāli, tomēr ir vairāki simptomi, kas var liecināt par hemoroīdu saslimšanu.
- pēc defekācijas parādās asiņaini vai cita veida neparasti izdalījumi;
- ap anālo atveri sataustāms netipisks mezglveida veidojums;
- izteikta nieze ap tūpli;
- fēču, gāzu nesaturēšana un citi gremošanas sistēmas traucējumi;
- pēc ilgstošas sēdēšanas vai fiziskās slodzes laikā parādās sāpes anālās atveres rajonā;
Hemoroīdi rada ne tikai fizisko diskomfortu, ierobežo kustību brīvību vai rada estētiskās neērtības. Ilgstoši neārstētu hemoroīdu gadījumā pastāv infekciju attīstības risks, ko veicina regulāra hemoroīdu mezglu traumēšana, kā arī taisnās zarnas iekaisuma, Krona slimības (hronisks gremošanas trakta un gremošanas gļotādas iekaisums, kas biežāk veidojas tieši taisnajā zarnā, taču var skart jebkuru gremošanas trakta daļu) un pat vēža attīstības risks.
Kā notiek hemoroīdu ārstēšana un kā mazināt diskomfortu?
Konstatējot augstāk minētos simptomus, ar steigu jādodas pie ārsta, kas veiks izmeklējumus un nozīmēs gan ārstēšanu, gan medikamentus diskomforta un sāpju mazināšanai. Hemoroīdu operēšana nepieciešama tikai galējās stadijās, kad hemoroīdi ietekmē vispārējo dzīves kvalitāti.
Mūsdienās hemoroīdu ārstēšanai pieejamas vairākas metodes, kas ir vieglāk panesamas, mazsāpīgas un ar vieglāku atkopšanās periodu, piemēram, hemoroīdu mezglu likvidēšana ar lāzeroperācijas palīdzību. Taču sākuma stadijās nereti pietiek tikai ar medikamentozu terapiju un dzīvesveida korekcijām – uztura pielāgošanu, fizisko aktivitāšu iekļaušanu ikdienā, alkohola un asu ēdienu izslēgšanu.
Bezrecepšu medikamenti simptomu atvieglošanai un ārstēšanai
Aptiekās pieejami gan supozitoriji, gan smēres, gan cita veida medikamenti, kas palīdzēs mazinātu hemoroīdu radīto diskomfortu un veicinās ārstēšanu.
- Procto-glyvenolzīmola klāstā ir smēre un supozitoriji, kas paredzēti gan iekšējo, gan ārējo hemoroīdu ārstēšanai. Procto-glyvenol līdzekļu sastāvā ir tribenozīds, kas lokāli iedarbojas uz iekaisuma cēloni sīkajos asinsvados un lokāls anestēzijas līdzeklis lidokaīns, kas palīdz nekavējoties mazināt hemoroīdu izraisīto niezi, dedzinošo sajūtu un mazināt sāpes. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.
- Troxevasin kapsulas un gēliparedzēti simptomātiskas vēnu mazspējas, varikozes un prevarikozes sindroma, virspusēja tromboflebīta, flebīta, muskuļu krampju un visaptverošas hemoroīdu slimības ārstēšanai. Aktīvā viela trokserutīns palīdz nostiprina asinsvadu sieniņas un samazina to palielināto caurlaidību. Trokserutīnam piemīt pretiekaisuma iedarbība uz audiem ap asinsvadiem. Tādejādi šīs zāles samazina tūsku un uzlabo barības vielu uzsūkšanos asinsvados dažādu patoloģisku izmaiņu gadījumā, kas saistīti ar vēnu mazspēju. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.
- Hesio tabletes ir asinsvadus aizsargājošs līdzeklis, kas palielina vēnu tonusu un mazo asinsvadu pretestību. Medikaments paredzēts pieaugušajiem apakšējo ekstremitāšu hroniskas vēnu slimības simptomu un akūtas hemoroīdu krīzes funkcionālo simptomu, piemēram, sāpju, asiņošanas un pietūkuma anālā rajonā, ārstēšanai. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.
- Detralex tabletesir vēnu tonusu palielinošs un asinsvadus aizsargājošs līdzeklis, ko iesaka venozās asinsrites traucējumu un hemoroīdu izraisītu simptomu ārstēšanai. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Mazini sāpes un diskomfortu kopā ar InternetAptieka.lv!
Medikamenti hemoroīdu ārstēšanai, pretsāpju medikamenti, vitamīni un uztura bagātinātāji gremošanas sistēmas veselībai un citas medicīnas preces par vienmēr izdevīgām cenām iegādājies InternetAptieka.lv!
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
REKLĀMRAKSTS
Reklāmdevējs: SIA Panpharmacy