Laicīga dzimumzīmju pārbaude var izglābt dzīvību

Igors Pļava

Kāpēc dzimumzīmes ir bīstamas?

Āda ir lielākais cilvēka orgāns, un dzimumzīmes kā pieturas punkti ļauj tajā orientēties. Dzimumzīmes ir labdabīgi melanocītu jeb pigmentšūnu sakopojumi ādā, kas ir izveidojušies jau piedzimšanas brīdī, vai izveidojas dzīves laikā ultravioleto saules staru ietekmē, īpaši pēc vasaras sezonas. Kādam to ir maz, kādam vairāk, citkārt kļūstot pat par modes sastāvdaļu, piemēram, Merilinas Monro dzimumzīmes gadījumā.

Dzimumzīmju pārbaude ir kļuvusi sevišķi aktuāla arvien biežāk sastopamā ādas vēža jeb melanomas kontekstā. Ādas vēzis ir izplatītākā vēža forma Latvijā un turpina progresēt. Tas ir iemesls, kāpēc vismaz reizi gadā jādodas pārbaudīt dzimumzīmes pie pieredzējuša un profesionāla ādas ārsta – dermatologa. Īpaša uzmanība jāpievērš, ja pārējiem ģimenes locekļiem ir daudz dzimumzīmju, cilvēkam ir gaiša āda vai daudz laika tiek pavadīts saulē.

Dzimumzīmju izmaiņas var pastiprināt ādas vēža attīstību

Apmēram 50% no ādas vēža audzējiem attīstās uz iepriekš vizuāli neskartas ādas, tomēr liela daļa saslimšanas gadījumu saistīti ar melanomas attīstību esošā dzimumzīmē. Tiklīdz dzimumzīme sāk mainīt formu, krāsu un izskatu, sāk strauji un neproporcionāli augt, čūlot vai pietūkt, obligāti jādodas uz dermatoloģijas klīniku,  jo tikai pieredzējis speciālists spēs noteikt šo izmaiņu raksturu. Laicīga vizīte pie dermatologa un dzimumzīmju pārbaude patiešām var izglābt dzīvību!

Krāsa un forma ir viens no kritērijiem, pēc kā novērtēt dzimumzīmes ļaundabību. Praksē sastopamas zilas, melnas, baltas jeb halo, sarkanas, apsārtušas un divkrāsainas dzimumzīmes. Tieši ar daudzkrāsainām dzimumzīmēm nevajadzētu vilcināties – to vizuālās īpatnības var norādīt uz ļaundabīgumu. Formas ziņā bīstamākās ir atipiskās dzimumzīmes, jo tām ir vairākas līdzības ar melanomu. Tāpat dzimumzīmes var būt ar apmatojumu vai uz “kājiņas”. Dzimumzīmju pārbaudes laikā dermatologs izskaidros katras dzimumzīmes bīstamības pakāpi.

Gadījumi, kad steidzami jāveic dzimumzīmju pārbaudi

Regulāra dzimumzīmes traumēšana ar apģērbu, piemēram, ar krūšturi vai rotaslietām var kairināt dzimumzīmi, radot niezes vai sāpju sajūtu, kas ir ādas vēža straujas augšanas simptoms. Arī nejaušas dzimumzīmes noplēšanas gadījumā ir vēlams doties pie dermatologa, lai novērtētu dzimumzīmes raksturu. Ja novērojams pat viens no zemāk minētajiem simptomiem, noteikti jāapmeklē dermatologs:

  • Dzimumzīme sākusi niezēt, asiņot vai ir kļuvusi jēla;
  • Dzimumzīme tikko parādījusies;
  • Dzimumzīme atšķiras no pārējām dzimumzīmēm;
  • Izaugums ir asimetrisks, ar nelīdzenu vai nevienmērīgu robežu, nevienmērīga krāsojuma, ir lielāks par 6 mm, laika gaitā aug vai mainās.

Dzimumzīmju pārbaudes process

Dermatologa vizītes laikā pēc vizuālās apskates, aizdomīgās dzimumzīmes tiek pārbaudītas ar dermatoskopijas metodi – izmantojot speciālu optisku ierīci. Dermatoskops ļauj palielināt dzimumzīmi vai ādas veidojumu, digitāli izšķirot specifiskas pazīmes un ādas struktūru, izmantojot mūsdienu tehnoloģiskās iespējas. Ja ārsts uzskata, ka dzimumzīme ir ļaundabīga, augsta riska vai nav skaidrības par tās dabu, tiek piedāvāts veikt biopsiju jeb audu parauga paņemšanu mikroskopiskai pārbaudei vai dzimumzīmes noņemšanu.

Dzimumzīmes noņemšanas metodes

Dzimumzīmju noņemšanu dermatologs rekomendē sekojošos gadījumos:

    Dzimumzīmei ir potenciāls kļūt ļaundabīgai; Dzimumzīme jau ir ļaundabīga (ādas vēzis);Estētisku apsvērumu dēļ.

Ir dažādas dzimumzīmes noņemšanas metodes.  Ekscīzija jeb ķirurģiska noņemšana ir visizplatītākais dzimumzīmju noņemšanas veids, bet izmanto arī dzimumzīmju noņemšanu ar lāzeru, kā arī šķidrā slāpekļa metodi. Pēc dzimumzīmju noņemšanas ieteicamas atkārtotas vizītes pēc 3-12 mēnešiem, jo lielā daļā gadījumu dzimumzīmes ataug.

Parūpējies par savu veselību laikus!

Pārliecināties par savas veselības stāvokli un veikt dzimumzīmju pārbaudi var apmeklējot prof. Jāņa Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīniku F. Sadovņikova ielā 20, Rīgā. Tāpat klīnika piedāvā izmantot klīnikas speciālistu izbraukumu vizītes arī citās Latvijas pilsētās – Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī, Aizkrauklē, Dobelē, Cēsīs, Madonā, Talsos, Preiļos, Rēzeknē, Siguldā. Visu nepieciešamo informāciju var saņemt zvanot 28699111, vai rakstot info@dermatologs.com

Vairāk par šo tēmu:

Par iespējamu konkurenci aptieku tirgū

Zāļu un aptiekas produktu patērētāju asociācija (turpmāk tekstā ZAPPA) pilnībā atbalsta veselības ministra Hosama Abu Meri virzīto reformu zāļu cenu mazināšanā.Uzskatām, ka ilgstoši aptieku ķēdes,

Lasīt »

Cik ilgi jānēsā kompresijas zeķes?

Pakāpeniski pagātnē paliek iesīkstējušais stereotips, ka kompresijas zeķes ir domātas vienīgi vēnu varikozes ārstēšanai. Mūsdienās kompresijas zeķes iegādājas grūtnieces, biroju darbinieki, frizieri, pavāri, sportisti, ceļotāji

Lasīt »