šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Miega kvalitāti ietekmē arī spilvens un gultas restes

Igors Pļava

Gunita Ogriņa

Cilvēka labsajūtu miegā ietekmē ne tikai svaigs gaiss un matracis, uz kura guļam, bet arī spilvena un gultas pamatnes izvēle.

Ja būsim iegādājušies labu matraci, bet gulēsim koka kastē, kurā nenotiek gaisa cirkulācija, un uz mīļā, bet jau pietiekami izgulētā dūnu spilvena, kas, iespējams, jau ir pilns ar putekļu ērcītēm, labi tik un tā nejutīsimies. No rīta pamostoties mums sāpēs ne tikai mugura un spranda, bet arī citas ķermeņa daļas. Lai atgūtu labsajūtu, nelīdzēs nedz pretsāpju līdzekļi, nedz dažādi rehabilitācijas vingrinājumi, jo otrā rītā atkal jutīsimies slikti.

Par matračiem mēs zinām daudz…
Nevienam vairs nav noslēpums, ka gulēt uz atsperu bloka matračiem ir ne tikai aizvēsturiski un nemoderni, bet arī neveselīgi, jo tie ļoti ātri izguļas un zaudē savu elastību. Rezultātā nevis relaksē un dziedē mūs, bet kaitē mūsu labsajūtai un veselībai. Pēc gada vai diviem atkal jādodas uz veikalu iegādāties jaunu matraci!
Kādu matraci izvēlēties? Par plašo piedāvājuma klāstu ik dienu dzirdam TV, radio, lasām preses izdevumos un internetā, ar paziņām pārrunājam gan plašāka mēroga pasākumos, gan privātās ballītēs. laiku īsinot, viens otram stāstot savu pieredzi matraču iegādes jautājumos, vai uzklausot citu cilvēku piedzīvoto. Bet par spilveniem un gultas pamatnēm nedzirdam un nerunājam gandrīz nemaz, aizmirstot, ka arī tiem ir būtiska nozīme, lai cilvēks labi izgulētos un justos.

Spilvens kā neatņemama mūsu labsajūtas sastāvdaļa
Spilvena uzdevums ir kalpot cilvēka galvas un kakla daļas atbalstam, nodrošināt ķermeņa atrašanos pareizā fizioloģiskā stāvoklī, t.i. saglabāt tā dabiskos izliekumus. Ja guļam uz ķermenim atbilstoša spilvena, kakla un plecu joslas muskuļi  atslābinās un atpūšas, ja nē – sasprindzinās vēl vairāk, radot ne tikai miega traucējumus, bet daudz dziļākas veselības problēmas.  
Spilvenam jābūt pietiekami elastīgam un jāpielāgojas gulētāja galvas un kakla formai. Citādi tas var radīt sāpes kakla un muguras rajonā, traucēt asinsriti un mūsu nervu sistēmas darbību. Guļot uz elastīga spilvena, cilvēka muskulatūra atbrīvojas un mēs varam labāk izgulēties.   
Būtiska nozīme ir arī spilvena pildījumam, formai un augstumam. Tās ir ļoti dažādas, lai katrs interesents varētu atrast savām sajūtām visatbilstošāko spilvenu. Universāls variants, kas derēs visiem – nav nopērkams, jo vienam patīk cietāks, otram – mīkstāks, citam – augstāks, citam – zemāks spilvens. Lai atrastu sev vispiemērotāko spilvenu, jādodas uz kādu no specializētajiem veikaliem un jāizmēģina tie.
Nevienam no mums nevajadzētu gulēt uz veca un jau saplakuša spilvena, bet meklēt sev jaunu un daudz elastīgāku spilvenu. Jaunie spilvenu audumi to nodrošina. Par viselastīgākajiem tiek uzskatīti lateksa un viskoelastīgā poliuretāna spilveni. Kā lēš speciālisti, spilveni ar lielāku cietību un zemāku cenu, ne vienmēr izrādās tie paši labākie.
Izvēle, kādu spilvenu iegādāties, protams, paliek katra pircēja ziņā. Mēs varam dot tikai ieskatu plašajā piedāvājumu klāstā. Kā apstiprināja ne viens vien tirgotājs, tirgū nav laba vai slikta spilvena, ir tikai pareizi vai nepareizi izvēlēti un konkrētam ķermenim atbilstoši vai neatbilstoši spilveni. Vadieties pēc savām sajūtām, tās jūs nepievils.

Neliels ieskats tirgū pieejamos spilvenu veidos
Poliestera spilveni – to mūžs nav ilgs, tie ātri saplok.
Spilveni ar poliestera granulu pildījumu –  nodrošina daudz labāku gaisa caurlaidību nekā vienkāršā poliestera spilveni, līdz ar to ir  daudz patīkamāki gulēšanai.
Lateksa jeb dabīgā kaučuka spilveni – elastīgi, elpojoši un mīksti. Nezaudē formu un labi pielāgojas katra konkrētā cilvēka galvas un kakla formai. Speciālie pārvalku audumi aizkavē ērcīšu rašanos šajos spilvenos.
Poliuretāna putu spilveni – nodrošina pareizu galvas stāvokli gulēšanas laikā. Mazina un novērš sāpes kakla un plecu daļā, galvassāpes, kā arī nodrošina dziļu un relakssējošu miegu.
Viskoelastīgā poliuretāna spilveni – fiksē gulētāja galvu, kaklu un muguru. Šie spilveni ir samērā cieti. Vajadzīgs laiks, lai pie tiem pierastu.
Dūnu un dūnu spalvu spilveni – mīksti, apjomīgi un gaisīgi, pagatavoti no zoss dūnām. Pastiprina svīšanu, ātri mēdz zaudēt formu. Šajos spilvenos bieži mēdz iedzīvoties putekļu ērcītes, kas daudziem cilvēkiem var izraisīt alerģiju.
Vilnas spilveni – ieteicami cilvēkiem, kas guļot pastiprināti svīst. Šiem spilveniem piemīt labas termoregulācijas spējas. Aukstā laikā tie sniedz patīkamu siltumu, karstā – nesviedrē galvu. Sāpošie muskuļi un locītavas tiek pakļautas maigai siltuma un mikrocirkulācijas iedarbībai, kas uzlabo asinsriti, normalizē asinsspiedienu, mazina sāpes. Šie spilveni ir nedaudz stingrāki nekā citi tirgū pieejamie spilveni. Viskvalitatīvākie ir kašmira, kamieļvilnas un merino aitas vilnas spilveni. Ik pēc dažiem mēnešiem šos spilvenus vajadzētu saudzīgi izmazgāt ar vilnai piemērotiem mazgāšanas līdzekļiem un kārtīgi izžāvēt.  Ir cilvēki, kam šie spilveni patīk, bet ir arī tādi, kas pret tiem izturas ar skepsi.
Graudu spilveni – absolūti dabisks, taču ne katram lietotājam piemērots pildījums. Pildījums bieži jāmaina.
Griķu sēnalu spilveni – labi pielāgojas cilvēka galvas formai. Nodrošina pareizu kakla un galvas stāvokli, brīvu gaisa cirkulāciju. Sasilušais gaiss cirkulē starp saspiestajām sēnalām, mazinot galvas svīšanu. Patīkami atvēsina un nodrošina pilnvērtīgu miegu. Atslābina kakla muskuļus, novērš galvassāpes, saspringumu, bezmiegu. Normalizē cilvēka asinsriti. Neizraisa alerģiju. Ekoloģiski tīrs pildījums. Pasargā no āderu iedarbības. Cietāks nekā citi spilveni. Čaukst. Nedrīkst mazgāt un žāvēt.
Spilvenu cenas atkarībā no izvēlētā spilvena veida svārstās no Ls 2.50 līdz Ls 100.

Gultas restes – no pašām vienkāršākajām līdz daudz sarežģītākām
Lai labi izgulētos, svarīgi iegādāties ne tikai savām sajūtām un fizioloģiskajām īpatnībām visatbilstošāko matraci un spilvenu, bet arī gultas restes. Miega laikā cilvēka ķermenis ne tikai atpūšas, bet sviedru veidā arī atbrīvojas no dienas laikā uzkrātajiem toksīniem. Tāpēc ir svarīgi atcerēties, ka matraci nedrīkst likt koka kastē ar slēgtu apakšu, jo tad matracis neelpos, ātri sasvīdīs un var pat sākt pelēt.
Latvijas tirgū pieejamas dažādas gultas restes. Pats vienkāršākais materiāls, ko var izmantot  gultas restes izveidei, ir dēlīši. To galvenā funkcija ir atbalstīt matraci. Dēlīšu stingrības pakāpe nav atkarīga no cilvēka svara.
Otrs gultas pamatnes veids ir lameles. Tirgū pieejamas dažādas gultas restes ar ierobežotu platumu līdz 120 cm. 120 cm ir vienvietīgas gultas restes pēdējais pieļaujamais platuma izmērs. Ja gultā guļ divi cilvēki, labāk būtu izvēlēties divas 60 cm platas restes. Guļot katra lamele ieliecas, sniedz komfortu gulētājam un netraucē otra cilvēka gulēšanas labsajūtu.
Gultas restēs lameles viena pie otras ir izkārtotas apmēram ik pa četriem centimetriem.  Pa vidu ir sprauga. Ja uz šādām restēm guļ cilvēks ar lielāku svaru, lameles ielieksies – gulētāja galva un kājas būs gaisā, savukārt dibens lielākajā svara zonā tiks piespiests pie restes.
Daudz stingrākas gultas restes ir dubultās lameles. Tām ir iespējams regulēt cietības pakāpi – sabīdot vai vienu no otra atbīdot gumijas gredzenus. Sabīdot gredzenus, restu pamatne kļūst cietāka, atbīdot tos – daudz mīkstāka. Uz šādām restēm guļot dažāda svara cilvēkiem, abi iegūs vienlīdz lielu komforta līmeni.
Vēl stingrākas ir gultas restes, kas savilktas ar auduma lentēm. Šādas gultas restes ir ļoti elastīgas – ieliecoties vienai lamelei, pārējās liecas līdzi. Šādas gultas restes ir grūti salauzt. Tās ir izdevīgi iegādāties arī tāpēc, ka tām ir ļoti ilgs kalpošanas mūžš.
Specializētajos veikalos nopērkamas arī trīskārtu lameles, lameles ar bumbiņām (amortizācija notiek lameļu galos), lameles ar elektromotoru (ar paceļamu galvas un kāju daļu),  gultas ar hidrauliskajiem amortizatoriem (ar paceļamu un nofiksējamu galvas, kāju un sānu daļu), un citas.
Gultu restes ar elektromotoru ieteicamas cilvēkiem ar veselības problēmām (pēc insulta vai citām smagām saslimšanām vai traumām), un cilvēkiem, kuriem nepieciešams papildus komforts un relaksācija pēc smagās darba dienas.
Gultas restes bez kustību maiņām vienam cilvēkam maksā no Ls 20 līdz Ls 300. Ar kustību maiņām – no Ls 200 līdz Ls 800.

Vairāk par šo tēmu:

Imunitātei vajadzīgs labs miegs

Slimību profilakses un kontroles centru dati liecina, ka beidzamajā pusgadsimtā cilvēki sākuši gulēt aptuveni par divām stundām mazāk, nekā vajadzīgs, bet aptuveni trešdaļa darbspējīgo iedzīvotāju

Lasīt »

Bezmiegs

Bezmiegs mūsdienās ir plaši izplatīta problēma. Ātrais dzīves ritms, šķietami neizsīkstoši darbu kalni un intensīvā elektronikas lietošana ir padarījušas mūsu dzīves satraukumu pilnas, miegu īsu,

Lasīt »

Miegs mūsu veselībai!

Inese Skukovska Mēs neguļam, lai gulētu, bet lai nākamajā dienā būtu mundri un enerģijas pilni. Miegs ir būtiska cilvēka veselības sastāvdaļa, pat dzīvības nepieciešamība. Cilvēks

Lasīt »