Visi mēs pērkam apavus veikalos. Pērkot vērtējam apavu atbilstību kājai pēc izmēra, kas norādīts uz apava. Ražotājs ir paredzējis standarta izmēru ar noteiktu pēdas garumu, platumu, augstumu, kā arī zoles biezumu. Ir labi, ja varam piemeklēt apavus pēc ražotāja standartiem. Bet ja nē? Ja ir pēdu problēmas? Tad jāmeklē citur. Un te jau ir runa par ortopēdiskiem apaviem.
Ir vairāku veidu ortopēdiskie apavi. Būtu jāizdala bērnu ( no 17 – 35 izmēram) un pieaugušo ortopēdiskie apavi (no 34 – 48 izmēram).
Ortopēdiskie apavi pieaugušiem.
1. Komforta apavi, kuri no standarta apaviem atšķiras ar anatomiski pareizāku formu (liesti), papildus vietu pirkstu daļā, mīkstāku iekšējo apdari, pareizāku pēdas atbalsta vietu. Lielai daļai šo apavu ir anatomiska pēdas atbalsta forma. Var būt vai nebūt arī pēdas gareniskās velves atbalsts pēdas vidusdaļā (supinators). Pēc ārējā izskata tie maz atšķiras no standarta apaviem.
Šādus apavus iesaka cilvēkiem, kuriem ir liela slodze uz kājām – daudz jāstaigā, stāvošs darbs un tiem, kuriem ir novērojamas vieglas pēdas deformācijas. Izmēru skala neatšķiras no standarta apaviem. Pie komforta apaviem jāpieskaita arī apavus, kas ir ražoti ar noteiktu mērķi – piemēram, apavi, kas domāti sievietēm ar pirkstu deformācijām (greizi īkšķi, āmurveida pirksti). Tiem ir bieza koka platformas tipa ārzole, brīva vieta pirkstiem, stabilākai gaitai izveidots pēdas pārvēliens. Pie ortopēdiskajiem apaviem nosacīti var pieskaitīt arī „dārgo brendu” apavus un specializētos sporta apavus (piemēram, skriešanai), jo arī tie tiek izgatavoti stingri ievērojot anatomisko pēdas formu un normālas gaitas parametrus. Runājot par sporta apaviem, ir jāatceras, ka katram sporta veidam ir paredzēti savi apavi, kas tiek piemeklēti atbilstoši kādam no trim pēdas tipiem.
2. Gatavi ortopēdiskie apavi cilvēkiem ar smagākām pēdu problēmām. Tie ir ortopēdiskie apavi, kuri tāpat kā komforta apavi, tiek ražoti rūpnieciski. Uzsvars tiek likts nevis uz apavu izskatu, bet pēdas komfortu un gaitas īpašībām. Tie ir apavi, kuri atbilst pēdas lielumam, kas nav raksturīgi standarta apaviem, kur bieži vien komforts tiek upurēts apavu labākam izskatam.
Šos ortopēdiskos apavus raksturo ļoti rūpīga materiālu izvēle (tie pielāgojas pēdas formai, nav alerģiski, labi mazgājas, ir nodrošināti ar baktericīdiem – piesūcināti ar vielām, kas iznīcina baktērijas), izgatavoti pēc īpašas tehnikas (tiem ir biezāka iekšējā apdare, paslēptas iekšējās apdares šuvju vietas, polsterētas apava malas un kapes daļas), vieta vienai vai vairākām iekšzolēm, dažāda veida ārzoles (mīkstas, elastīgas, cietas).
Ortopēdiskiem apaviem katrs ražotājs parasti piedāvā savu izmēru skalu, lai pēc iespējas precīzāk varētu noteikt apavu izmēru. Tos iespējams pasūtīt atbilstoši izmēriem. Visbiežāk gatavi ortopēdiskie apavi ir paredzēti konkrētām patoloģiju grupām. Lielākās no tām ir diabēta slimnieki un cilvēki ar smagām pēdas pirkstu deformācijām. Kā likums – apavi ir ļoti ērti un kvalitatīvi. Un arī samērā dārgi, jo darināti īpašas problēmas risināšanai. Pietiekami labu ortopēdisko apavu cena svārstās no 80 – 100 latiem. Piedāvājumā pieejami arī tā sauktie unisex apavu modeļi, kas parasti ir lētāki par gatavajiem ortopēdiskajiem apaviem un paredzēti gan vīriešiem, gan sievietēm.
Būtu jāņem vērā, ka ne katrreiz pat pareizi piemeklēti ortopēdiskie apavi būs patīkami to nēsātājam. Reizēm svarīgāk par izskatu un labsajūtu ir ierobežot pēdas deformācijas, novērst sāpes locītavās un atslogot pēdas.
3. Individuāli izgatavoti ortopēdiskie apavi.
Apavi, kas tiek izgatavoti konkrētam cilvēkam pēc individuāliem pēdas izmēriem. Individuāli izgatavoti ortopēdiskie apavi tiek saukti arī par speciāliem apaviem. Tie ir domāti cilvēkiem, kuru pēdu deformācijas ir tik izteiktas, ka nav iespējams piemeklēt apavus gatavo ortopēdiskos apavu grupā. Šo apavu izgatavošana ir sarežģīts un dārgs process, kurā ļoti svarīga nozīme ir pareizai izmēru noņemšanai no pēdām.
Ortopēdiskos apavus parasti dotē valsts. Šo apavu cena Latvijā svārstās no 120 – 300 Ls. Eiropā šo apavu cena var pārsniegt pat tūkstots latus. Cena ir atkarīga no pēdu deformāciju smaguma un tehnoloģijām, pēc kurām tiek gatavoti konkrētie apavi.
Individuālie ortopēdiskie apavi tiek „būvēti no nulles”. Tos nevajadzētu jaukt ar modeļu apaviem, kas arī tiek darināti individuālam klientam. Ortopēdiskiem apaviem lieste tiek radīta no jauna pēc katra konkrētā cilvēka pēdas formas un izmēra, ņemot vērā pēdas deformāciju īpatnības un korekcijas iespējas. Apavu izskats un funkcija ir pakārtots pēdas deformācijām. Tāpēc individuāli izgatavoti apavi bieži ir neizskatīgi. Nav daudz firmu, kuras Eiropā specializējas šo apavu izgatavošanā. Mūsu valstī tādas ir tikai divas.
Bērnu standarta apavi.
Veikalos nopērkamos parastos bērnu apavus ražotāji izgatavo vadoties pēc principa – ļaut bērna pēdām attīstīties pēc iespējas brīvāk un nenodarīt tām pāri. Tieši tāpēc veikalos nav nopērkami ārstnieciskie jeb ortopēdiskie apavi. Bērnu standarta apavos atrodamie supinatori ir paredzēti komfortam nevis pēdu deformāciju korekcijai. Bērna stāju un gaitu ļoti ietekmē apavi un to ieliktņi. Tieši tāpēc bērnu standarta apavos ieliktās ortopēdiskās „formiņas” ir maz izteiktas un „uzmanīgas”.
Bērniem vajadzētu pirkt labi zināma ražotāja apavus. Pamatprincipi tos izvēloties veselam bērnam ir pavisam vienkārši. Pirmkārt – kad bērns beidz rāpot un mēģina celties kājās –pirkt pēc iespējas elastīgākus un mīkstākus apavus, kas neierobežo bērna kustību, ļauj tam viegli piecelties kājas un ātrāk iemācīties stabili staigāt. Otrkārt – ļoti uzmanīgiem jābūt ar supinatoriem. Ja bērnam ir veselas pēdas un nav nekādu problēmu – viņam apavos nav vajadzīgi papildus supinatori. Lai pēda normāli attīstītos , tai ir „jājūt”, ka tā ir plakana. Nepieciešams pēdas kairinājums, kas rada refleksu veidoties pēdas velves pacēlumam.
Līdz 3 – 4 gadu vecumam bērna pēdām ir jābūt plakanām. Tā ir norma. Pēc tam velves augstums pieaug par apmēram 2 mm gadā. Tas nozīmē, ka bērnam, uzsākot staigāt ,nav vajadzīgi cieti ortopēdiskie apavi ar lieliem supinatoriem, kas nevajadzīgi ierobežo kājas kustību. Ortopēdiskos apavus drīkst izrakstīt tikai pēc ārsta ortopēda rekomendācijām nevis pēc sarunas ar viszinošo vecmāmiņu, kurai, kā izrādās, bērnībā arī ir bijušas plakanās pēdas.
Bērnu ortopēdiskos apavus iedala pēc pēdu patoloģijas un to korekcijas tipa. Ir apavi plakanai pēdai un potītes nestabilitātei, apavi, kas paredzēti pēdas priekšdaļas korekcijai (anti-varus apavi), pēdu stabilizējošie apavi, potīti fiksējoši apavi un tā joprojām. Katrai pēdas deformācijai ir paredzēta konkrētas korekcijas grupas ortopēdiskie apavi. Bērnu ortopēdisko apavu grupu ir krietni vairāk par mums visiem zināmiem apaviem plakanai pēdai. Visos gadījumos, kad ir aizdomas par ortopēdisko apavu nepieciešamību, bērnu vispirms ir jāved uz konsultāciju pie speciālista un tikai tad jādodas gatavot attiecīgus apavus.