pH līmenis un tā nozīme

Igors Pļava

Viena no mūsu gadsimta cilvēku slimību iemesliem ir skābju un sārmu attiecību līdzsvara izmaiņas organismā. Mēs esam pārāk skābi. Pārtikā lietotie produkti (kafija, majonēze, kečups, šokolāde, alkohols,  u.c.)  veicina skāba pH līmeņa veidošanos organismā. Visbiežāk šādi produkti sastāda 8O% mūsu uztura. Sārmainas vides uzturēšana ir organisma svarīgākā bioloģiskā funkcija.

Vesela cilvēka asins pH līmenis ir 7,35 – 7,45. Ja asins pH noslīdz līdz 7,2, cilvēks jau atrodas komā. Ja asins pH sasniedz 8,0, tad cilvēkam arī iestājas koma. Tātad ķermenis nepārtraukti darbojas, lai ģenerētu vajadzīgo līdzsvaroto pH 7,4. Destilēts ūdens un produkti, kas visbiežāk veidoti uz destilēta ūdens bāzes Cola, limonādes, enerģijas dzērieni utml. pH ir robežās 3-5. Memory Water pH līmenis ir ~7,7, kas ir ļoti labs rādītājs.

 

Viss, kas notiek zarnu traktā, skar imunitāti. Lietojot uzturu, kurā nav organismam labvēlīgo baktēriju, bet ir tam kaitīgas vielas, šis process tiek traucēts, un imūnsistēmai rodas papildu darbs. Liela  enerģijas  daļa tiek tērēta liekā skābuma neitralizēšanai. Organisma šķidrumi – asinis, limfa, starpšūnu šķidrums – kļūst skābi, tiek traucēta vielmaiņa un tad attīstās dažādas slimības. Zarnu traktā aktivizējas patoloģiskā flora, attīstās un progresē disbakterioze, uzņemtās barības vielas uzsūcas nepilnīgi, neveidojas vitamīni, asinīs samazinās skābekļa daudzums, ar to izskaidrojams hroniska noguruma sindroms gados jauniem cilvēkiem. It kā bez iemesla, vieglāk ķeras visādas kaites.

Skāba vide organismā veicina arī parazītu, vīrusu un nelabvēlīgo baktēriju vairošanos. Kad organismā atjaunojas normāls skābju-sārmju līdzsvars, cilvēks sāk atveseļoties. Jūsu organisma veselās šūnas lieliski jutīsies sārmainā vidē tādēļ, ka sārmainā vidē ir skābeklis. Ja jums ir skāba vide organismā, tad jūsu organisms asimilē ļoti maz skābekļa, bet – ja jums būs sārmaināka vide, asimilēsiet 10-20 reižu vairāk. Ja organismam ir jāstrādā, lai skābi neitralizētu, tas tiek darīts paņemot kalciju no kauliem un  izmantojot organisma minerālvielu rezerves. Šī papildu slodze un minerālvielu trūkums var izraisīt dažādas veselības problēmas. Tādēļ ir svarīgi, lai skābu vidi veidojošie produkti kopējā produktu patēriņā nepārsniegtu 40 % īpatsvaru. Lai palīdzētu organismam labi funkcionēt, uzturam vajadzētu būt  –  80 % sārmainu vidi veidojošo produktu un tikai 20% skābu vidi veidojošie produkti.

Visi dārzeņi, diedzētie graudaugi, augļi, sēklas, zirņi, pupas veicina sārmainu vidi, ko diemžēl cilvēki lieto tikai ap 20% dienā. Skābu vidi veido galvenokārt visi termiski apstrādātie, saldinātie, dzīvnieku izcelsmes un graudaugu produkti, kā arī kaltētie zirņi un kaltētās pupas. Ikvienam vajag izmantot Latvijas zaļumus, ogas, augļus, dārzeņus, un lietot pēc iespējas vairāk. Diemžēl ar vien vairāk ļaužu pāriet uz pusfabrikātiem. Tikai mūsu pašu spēkos ir regulēt, cik mēs ēdīsim skābu vidi veidojošos produktus un cik sārmainu vidi veidojošus produktus, kas ļoti ietekmē mūsu kopējo veselības stāvokli.

Tomēr nevajadzētu iekrist arī otrā galējībā, lietojot pārāk daudz sārmainus produktus. Kā zināms, daba un arī mūsu organisms visās lietās ievēro dzelžainu līdzsvaru. Pārspīlēšana ar sārmainiem produktiem arī nav vēlama. Tas visvairāk attiecas uz svaigēdājiem, vegāniem un veģetāriešiem, kuri uzturā jau tā lieto daudz dārzeņu un zaļumu. Šāds uzturs ir labs un nenozīmē, ka jāmaina diēta, bet ir jāieklausās savā organismā, visbiežāk organisms pats visu pasaka priekšā. Mūsu ķermenī pH dažādos orgānos ir dažāds – viszemākais tas ir kuņģī, jo kuņģim ir jāspēj pārstrādāt barību un iznīcināt organismam bīstamās baktērijas. Tāpat arī ādai ir zemāks pH, lai neitralizētu baktērijas.

Cik slimību/simptomu rodas no pārāk skābas vides, tik arī rodas no pārāk sārmainas:

Pārāk skābi

Pārāk sārmaini

sauss klepus

samazinātas organisma spējas uzņemt minerālvielas

koma (ja asins nokrītas zem pH 7,22)

koma (ja asins sasniedz pH 8,0)

neregulāra sirdsdarbība

samazināts kālijs, kalcijs

muskuļu nespēks

neregulāra sirdsdarbība

slikta dūša

alerģijas

nogurums un grūtības aizmigt

artrīts

bieža nepieciešamība dziļāk ievilkt elpu (trūkst gaisa)

raustās acs plakstiņš

nemiera pilns stāvoklis

nierakmeņi

nespēja aizturēt elpu 30 sekundes

kaulu izaugumi

è Augstākminētajiem simptomiem, protams, iespējams arī cits cēlonis!

 

Vairāk par šo tēmu: