Poliprenols – vai jauns brīnumlīdzeklis?

Ivars Auce


Divdesmitā gadsimta trīsdesmitajos gados krievu zinātnieki, ieintriģēti ar skujkoku spēju palikt veseliem par spīti temperatūras svārstībām no mīnus četrdesmit līdz plus četrdesmit grādiem, uzsāka dažādus pētījumus. Pētījumu rezultātā tiem izdevās izolēt poliprenolus, kas pēdējos trīsdesmit gados tiek pētīti vairākās pasaules vietās. Šobrīd zināms, ka tie atrodami visos zaļajos augos, taču pietiekamā koncentrācijā, lai tos iegūtu lietošanai cilvēkiem, tie atrodami vien dažos augos. Poliprenoli nelielos daudzumos pētniecībai tiek iegūti vairākās pasaules vietās, taču komerciālai lietošanai medicīnā vērā ņemamos apjomos šobrīd tikai tiek iegūti no ginka Ķīnā un no skujām Latvijā un Krievijā. Funkcionāli poliprenoli augos izpilda tās pašas funkcijas, ko doliholi dzīvniekos un cilvēkos, turklāt aknās poliprenoli tiek pārveidoti cilvēkam izmantojamajos doliholos.

Doliholu viena no funkcijām ir proteīnu novirzīšana uz attiecīgajām šūnām – kad aknas vai citi audi saražo proteīnus, tie ir jānogādā tur, kur tie nepieciešami, un bez doliholiem tas nebūtu iespējams. Tāpat tie kopā ar koenzīmu Q10 šūnu mitohondrijos, kas ir tā saucamās organisma spēkstacijas, spēlē būtisku lomu ATF – adenozīntrifosforskābes – ražošanā, kas ir ķermeņa enerģijas avots.

Pētījumi pierāda, ka poliprenolu papildus uzņemšana palielina ATF sintēzi šūnu mitohondrijos un veicina kreatīnkināzes reakciju, kas nodrošina lielāku enerģijas atbrīvošanos. Līdz ar to šie bioregulatori palielina gan muskuļu izturību gan spēku.

Paaugstināta holesterīna gadījumos viena no ārstēšanas metodēm ir statīnus saturošu medikamentu lietošana. Problēma šajā gadījumā ir tas, ka statīni bloķē ne tikai holesterīna sintēzi, bet arī dolihola un koenzīma Q10 rašanos, tādējādi viens no statīnu lietošanas blakus efektiem ir vājums, nogurums un nespēks. Poliprenolu un koenzīma Q10 lietošana atjauno ķermeņa rezerves, lai tas varētu atsākt ražot ATF, tādējādi neitralizējot statīnu blakusefektus.

Pētījumi parāda, ka doliholu iztrūkums organismā rezultējas ne tikai ar nespēku, bet arī radadažādas neirodeģeneratīvas izmaiņas, imūnsistēmas pavājināšanos un citas problēmas. Atsevišķos gadījumos dolihola iztrūkums uzskatāms vien par slimības marķieri, taču zināms, kas ar poliprenola, kas attiecīgi organismā pārvēršas par doliholu, uzņemšanu var palīdzēt ārstēt dažādas slimības kā multiplo sklerozi, hepatītu c, astmu, dažādas onkoloģiskas salimšanas un citas problēmas, tai skaitā pastiprināt imūnsistēmu, uzlabot kognitīvās spējas un atmiņu. Viens no galvenajiem pētījumu virzieniem ir pierādījis poliprenolu efektivitāti aknu aizsardzībā no dažādu tosksiku vielu bojājumiem, kā arī palīdz aknu slimību radītu bojājumu gadījumos.  Ņemot vērā, ka nopietni pētījumi aizsākti samērā nesen, pagaidām pazīstams vien tikai viens poliprenolu medikaments, kas Krievijā reģistrēts kā hepatoprotektors, kur tiek arī veiksmīgi pielietots dažādu aknu slimību ārstēšanā.

Tikmēr pieejamie pētījumi parāda, ka poliprenoliem ir ārkārtīgi neliela toksicitāte un blakusparādību neesamība, kā arī virkne pozitīvo īpašību, kas parāda, ka poliprenolu, kas pieejams uztura bagātinātāju formā, ar pozitīviem rezultātiem iespējams lietot daudzās no minētajām sfērām, bet īpaši organisma un muskuļu spēka un izturības palielināšanā gan sportistiem, gan statīnus lietojošiem pacientiem, gan arī profilaktiski.

Šobrīd Latvijā uzsākti daudzsološi pētījumi par poliprenola efektivitāti sportistu snieguma uzlabošanā, un pārdošanā jau nonākuši pirmie preparāti, kas apvieno Q10 un poliprenola īpašības. Koenzīma Q10 pozitīvās īpašības enerģijas līmeņu atjaunošanā, kā arī imunitātes un kardiovaskulārās sistēmas stiprināšanā ir samērā labi izpētītas un zināmas, taču lietojot šos preparātus jāatceras, ka lielākā daļa pētījumu veikti ar dabisku no rauga fermentētu Q10, kamēr liela daļa tirgū pieejamo produktu satur ķīmiskā ceļā sintezētu Q10, kura ekvivalence dabiskajam nav būtiski pētīta.

Saraksts ar pozitīvajām poliprenola īpašībām un tā slikto īpašību neesamība liek domāt, ka tas varētu būt kārtējais jaunais brīnumlīdzeklis, kurš pēc neilga laika atkal pazudīs no redzesloka, taču jauni pētījumi aizvien parāda, ka tas modernajā medicīnā visticamāk ienāks uz palikšanu un tiks veiksmīgi pielietots plašam lokam problēmu.

Vairāk par šo tēmu:

Atvēsinies gudri

Inguna Almbauere, klīnika „Premium Medical” „Eiropas valstīs karstuma vilnis jau piedzīvots, nupat tas skāris arī Latviju, tādēļ ir vērts atgādināt dažas elementāras patiesības, kas veselības

Lasīt »

Antioksidanti

Inga Zemīte Antioksidanti ir tie vitamīni, minerālvielas un fermenti, kas palīdz aizsargāt organismu no brīvo radikāļu veidošanās. Brīvie radikāļi ir aktīvi atomi vai atomu grupas,

Lasīt »