Dodoties tālākā ceļojumā, var noderēt padomi – kam pievērst uzmanību, lai maksimāli izvairītos no saslimšanas riska.
Pārtika
Inficēta ūdens vai pārtikas lietošana ir viens no visbiežāk sastopamajiem ceļotāju slimību iemesliem. Slimība var pārtraukt ceļojumu vai pat nopietni apdraudēt ceļotāja veselību vai dzīvību. Ar inficēto dzeramo ūdeni vai pārtiku izplatās vēdertīfs, A hepatīts, holera un ceļotāju caureja. Jāizvairās lietot uzturā neizkarsētus vai tādus iepriekš pagatavotus ēdienus kā salāti, nevārīti dārzeņi vai nemizoti augļi. Sekojiet populārajam ieteikumam: «Kārtīgi izcep, izvāri, nomizo vai labāk neēd!» Ēdiens ir rūpīgi jāizkarsē un nekavējoties jāapēd. Pievērsiet uzmanību tam, vai ēdiens nav saskāries ar netīru virsmu, ūdeni vai kukaiņiem.
Ūdens
Ja nav pieejams drošs dzeramais ūdens, tad drīkst lietot tikai ūdeni vai citus dzērienus, kas pildīti pudelēs rūpnieciski, vai arī dzērienus, kuri pagatavošanas procesā tiek uzvārīti, piemēram, tēja vai kafija. Pēc izvēles var lietot arī hlorētu vai dezinficētu ūdeni, īpašu risku rada ledus pievienošana dzērieniem, jo nevar garantēt tā tīrību. Svaigs piens pirms dzeršanas ir jāuzvāra. Daudzos tropu apgabalos lielu inficēšanās risku ar šistosomiāzi, (slimību, ko izraisa parazītiski tārpi), rada peldēšanās ezeros, dīķos, upēs.
Arī ikdienas zobu tīrīšanai jāizmanto tikai drošs ūdens avots!
Dehidratācija
Karstajā klimatā ir svarīgi uzturēt pietiekamu šķidruma līdzsvaru organismā. Taču slāpes, īpaši gados vecākiem cilvēkiem, ne vienmēr liecina par nepieciešamību uzņemt šķidrumu. Pilnīgi jāatturas no alkohola lietošanas dienas laikā.
Kukaiņi
Daudzās jaunattīstības valstīs ceļotāju veselībai nopietnus draudus rada moskītu vai odu kodieni. Ar inficētu kukaiņu kodumiem izplatās malārija, Denges drudzis, dzeltenais drudzis u.c. Tādēļ jāuzsver insektu aizsarglīdzekļu un citu aizsargpasākumu lielā nozīme. Valkājiet atbilstošu aizsargājošu apģērbu – īpaši vakara stundās!
Saule
Pārmērīga sauļošanās var smagi ietekmēt mazus bērnus. Tādēļ, atrodoties saulē, obligāti jāievēro aizsardzība: galvā jābūt platmalei, jānēsā saulesbrilles, jālieto pretapdeguma krēmi. Atcerieties, ka iedegumu var iegūt arī netiešos saules staros.
Inficēta augsne
Visā pasaulē augsnē ir daudz baktēriju, kas, nokļūstot organismā caur bojātu ādu, var izraisīt smagu saslimšanu – stinguma krampjus. Daži parazīti, kas augsnē nokļūst ar suņu un kaķu izkārnījumiem, ir spējīgi iekļūt organismā caur veselu ādu. Staigāšana kailām kājām vai cita veida tiešs ādas kontakts ar smiltīm vai augsni var izraisīt inficēšanos ar smilšu blusām. Ar dzīvnieku un cilvēku ekskrementiem piesārņotas smiltis (to skaitā pludmales) saistās ar dažu kāpuru aktīvu iekļūšanu organismā caur ādu. Nestaigājiet basām kājām! īpaši svarīgi, lai bērni valkātu apavus un nerotaļātos uz šādas augsnes.
Seksuālās aktivitātes
Zinot daudzos kūrortos pastāvošo augsto inficēšanās risku ar AIDS un citām seksuāli transmisīvajām slimībām, B hepatītu, vajadzētu atturēties no gadījuma seksuāliem kontaktiem vai vismaz nodarboties ar drošu seksu (tas ir, lietot kondomus). B hepatīts tiek pārnēsāts arī ar nesterilām šļircēm, ķirurģiskiem un zobārstniecības instrumentiem. Izvairieties no tetovēšanas un ausu ļipiņu caurduršanas! Apmeklējiet zobārstu pirms ceļojuma!
Indīgi dzīvnieki
Apgabalos, kuros ir sastopami indīgi dzīvnieki (čūskas, skorpioni, zirnekļi u.c.), vajadzētu izvairīties no staigāšanas bez redzes kontroles. Naktīs Ieteicams lietot lukturus. Vēlams valkāt slēgtus apavus, drēbes ar garām piedurknēm un garās bikses.
Ik gadu daudzviet pasaulē, īpaši Āfrikā, Āzijā, Centrālamerikā un Dienvidamerikā, Dienvldeiropā un citur zālēdāju liellopu un sīklopu vidū sastopami Sibīrijas mēra gadījumi. Ar šo slimību var inficēties arī cilvēki. Neārstējot Sibīrijas mēra ādas formu, ar ko saslimst vairākums inficējušos, iznākums var būt letāls 20% saslimušo. Lai izvairītos no saslimšanas ar Sibīrijas mēri, ceļotājiem nevajadzētu pieskarties beigtiem dzīvniekiem, pat ja tie liekas eksotiski (vai ja gribas kā suvenīru iegūt, piemēram, beigta dzīvnieka zobu, ilkni utt.). Pirms jebkuras maltītes ir obligāti kārtīgi jānomazgā rokas.
Līdzīgā veidā var dabūt arī trakumsērgu – ja dzīvnieku ir skārusi trakumsērga, tad inficēties iespējams ari no miruša dzīvnieka.
Lai nodrošinātu ārstēšanas un ārkārtas evakuācijas uz Latviju finansējumu iespējamā negadījuma vai saslimšanas gadījumā ceļotajiem ieteicams pirms brauciena iegādāt savam braucienam adekvātu ceļojumu apdrošināšanas polisi. Polises izvēlē var izmantot apdrošināšanas brokeru palīdzību, kas ir ieteicams, vai arī mēģināt to iegādāt saviem spēkiem un paši lasīt un izprast apdrošināšanas nosacījumus.