Laikā, kad cilvēki tik ļoti pieraduši pie materiālām vērtībām un dzīves komforta, viss mākslīgais ir nopērkams un jau nopirkts, sākas radikāli pretēja kustība – atgriešanās pie pirmatnējā un dabīgā, Tas arī izskaidro SPA veiksmi, taču tā nav vienīgā iespēja sajust ūdens spēku.
Ūdens ir vīrišķā stihija
Dabā ir četras stihijas: uguns, ūdens, zeme un gaiss. Iemācoties sajust katru no tām, ir iespējams būt tuvāk dabai. Šoreiz par ūdeni, kas nomierina, taču dod arī enerģiju. Vai zināt, ko nozīmē SPA? Sanus per aqua – ūdens dara veselu!
Hidroterapija jeb ūdens dziedniecība Ir viena no senākajām ārstniecības metodēm, kas lietota sāpju mazināšanai un slimību ārstēšanai. Protams, tā neizārstēs ieilgušas hroniskas slimības, taču noteikti atvieglos slimnieka pašsajūtu.
No vēstures ir zināms, ka hidroterapiju jau pazina gan Senās Ēģiptes iedzīvotāji, gan grieķi un romieši. Ēģiptieši deva priekšroku peldēm aromatizētās vannās ar ziedlapiņām un ēteriskām eļļām, kamēr romieši ieviesa un attīstīja publiskās pirtis. Senie grieķi atklāja dabisku dziedinošo geizeru spēku un svētīgu aromātu ietekmi uz cilvēku.
Diemžēl nav daudz zinātniski pamatotu pētījumu, kas pierādītu ūdensdziedniecības efektivitāti, taču labākas sajūtas pēc šādas terapijas ir garantētas. Hidroterapija var atvieglināt muskuļu sastiepumu un sasitumu sāpes, paātrināt spēku atjaunošanu pēc slimošanas vai vienkārši – sasprindzinātas darba dienas. Tā palīdzēs, ja jums ir: stājas asimetrija, skolioze; muguras sāpes, osteohondroze; locītavu sāpes, artrīts; samazinātas kustības locītavās, postraumatiskais periods; nomākts garastāvoklis un stress. Kā arī tā būs laba profilakse un norūdīšanās ikvienam -gan pieaugušajiem, gan bērniem. Jāatceras, ka pirms hidroterapijas veikšanas noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu.
Kā ūdens iedarbojas uz ķermeni
Ūdens dziednieciskā iedarbība var būt termiska, mehāniska un ķīmiska.
Termiskā iedarbība nozīmē atšķirīgu ūdens temperatūru izmantošanu. Jo lielāka temperatūru atšķirība, jo efektīvāka iedarbība. Mainot ūdens temperatūru, var panākt atšķirīgu efektu. Silts ūdens paplašina asinsvadus, pazemina asinsspiedienu, iedarbojas spazmolītiski kā muskulatūras relaksants, nomierina centrālo nervu sistēmu, paātrina asinsriņķošanu, pastiprina skābekļa un endorfīnu (dabisku pretsāpju hormonu) pieplūdi bojātos muskuļos. Rezultātā zūd nogurums un rodas dabiska komforta sajūta.
Mehāniskā iedarbība ir ūdens mehāniskais spiediens uz ķermeņa virsmu. To izjūt peldoties baseinā, jūrā vai citā ūdenstilpē. Mehāniski iedarbojas arī dažādas dušas, ūdens strūklas vai zemūdens masāža.
Ķīmiskā iedarbība notiek tad, ja tīra ūdens vietā tiek izmantots minerālūdens vai kādas aktīvas vielas, kas izšķīdinātas ūdenī. Visizteiktākā ietekme tam ir uz asins cirkulāciju.
Hidroterapijas veidi
Hidroterapijas veidi un paņēmieni ir daudzveidīgi un atkarīgi no tā, kādā veidā un kāds ūdens tiek izmantots. Ļoti svarīga ir arī ārstniecības personas profesionalitāte un iemaņas.
Kompreses – siltas vai aukstas. Tās var būt kā ķermeņa vispārēja ietīšana vai lokālas iedarbības – uz slimās vietas. Efekts atkarīgs no temperatūras un procedūras ilguma. Siltās procedūras mazina hronisku iekaisumu un darbojas atsāpinoši, spazmolītiski. Pēc vispārējās ietīšanas, atkarībā no izmantotās temperatūras, var vērot tonizējošu, miegu uzlabojošu, sviedrējošu un citus efektus.
Vannas – var būt karstas, neitrālas, kontrastvannas, ar burbuļiem – pērļu vannas, aromātiskās, ar ķīmiski aktīvām vielām (skuju, Na Cl, joda un broma, terpentīna, 02, sērūdeņraža vannas, dūņu peldes un citas).
Dušas – tā saucamās strūklu dušas: Šarko un Skotu kontrastdušas, kā arī cirkulārās, adatveida, putekļveida, vēdekļveida, ascendējošās un citas dušas.
Šarko duša efektīvi tonizē un masē muskuļus, uzlabojot asinscirkulāciju, limfodrenāžu, vielmaiņu un audu trofiku. Pārējām dušām, atkarībā no temperatūras, piemīt tonizējošs vai nomierinošs efekts. Ascendējošā jeb augšupejošā starpenes duša tiek izmantota pie mazā iegurņa orgānu saslimšanām, kā arī, lai tonizētu starpenes muskulatūru.
Zemūdens masāža – tās iedarbību nodrošina masāžas un ūdens vienlaicīga iedarbība. Zem ūdens cilvēks iegūst bezsvara stāvokli, tas nozīmē, ka atslābinās visi tie muskuļi, kuri vertikālā stāvoklī ir sasprindzināti.
Siltā ūdenī paplašinās asinsvadi, rodas aktīva ādas hiperēmija, straujāks pulss un elpošana, pazeminās asinsspiediens, pastiprinās iekšējo orgānu dziedzeru sekrēcija. Savukārt masējošā iedarbība atslābina muskulatūru un ļauj iedarboties uz dziļāk esošiem audiem. Muskuļos pieaug atvērto kapilāru skaits un to diametrs, līdz ar to ievērojami pieaug vielmaiņas intensitāte. Ar zemūdens masāžu var imitēt klasiskās masāžas paņēmienus.
Neierobežota ūdens terapija
Hidroterapijas procedūras ir pieejamas rehabilitācijas centros, kūrortos un SPA centros. Iespēju ir daudz, taču nevajag domāt, ka ūdens procedūras ir attiecināmas tikai uz noslēgtām luksusa iestādēm, kuru apmeklēšana ir pieejama tikai cilvēkiem ar labiem ienākumiem. SPA ir kļuvuši pieejamāki lielai daļai iedzīvotāju. Taču jāsaka, ka tas nav vienīgais variants kā izbaudīt dabas enerģiju. Latvija ir ūdeņiem bagāta zeme, tādēļ vasaras mēnešos ūdens terapiju iespējams baudīt neierobežoti un par velti: tas var būt skrējiens uz vēl vēsu peldi tūlīt pēc pamošanās vai arī rīta pastaiga basām kājām rasotā pļavā, neskaitāmas peldes vasaras tveicē, silta lietus brāzma, vakara pelde jūrā vai ezerā, sejas skalošana strautā vai slāpju remdēšana avota ūdenī… Ūdens cilvēkam ir nepieciešams – tekoša ūdens vērošana nomierina, savukārt monotonā čalošana vai viļņu šalkas atslābina. Ja SPA komplekss piedāvā ērtu, kompaktu veidu, kā atgūties no stresa pilnas dienas un palutināt savu ķermeni un garu pilsētas centrā, tad dabiskās ūdens krātuves ir neizsmeļams spēka un enerģijas avots.