šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Dabas veltes jūsu veselībai

Edita Romāne

Organisma un tā funkciju stiprināšanai un uzlabošanai izmantojami trīs veidu ārstniecības augi:

•    vitamīnus saturoši;
•    organisma pretošanās spējas apkārtējās vides nelabvēlīgiem apstākļiem (imunitāti) nostiprinoši, organismu tonizējoši un psihostimulējoši;
•    antidiskrātiskas darbības.

Vitamīni
Vitamīnus saturošo ārstniecības augu drogās lielā daudzumā konstatēti karotinoīdi (provitamīni, no kuriem organismā veidojas A vitamīns), P vitamīns (bioflavonoīdi), C vitamīns (askorbīnskābe), K vitamīns (fitoninons), retāk— E vitamīns (tokoferols). Vitamīnu tējām parasti izmanto drogas, kas satur pirmos trīs minētos vitamīnus. Tās lieto organisma vitaminizēšanai ziemā, pavasarī, palielinātas fiziskas un garīgas slodzes laikā, ja smēķējat vai lietojat alkoholu.
Kaut arī vairākums no vitamīnu drogām ir uzskatāmas par polivitamīnu avotu, katra no tām kādu no vitamīniem satur lielākā daudzumā nekā citus. Piemēram, smiltsērkšķa augļos un to izžāvētā masā pēc eļļas izspiešanas, pīlādža augļos, burkānu izžāvētās šķēlītēs, nātru lapās konstatēts īpaši daudz karotinoīdu; rožu (mežrozīšu) un upeņu augļos, upeņu, gaiļbiksīšu, nātru un berzu lapās, priežu skujās — C vitamīna; nātru lapās ir daudz arī K vitamīna. Visās šajās drogās ir pietiekams daudzums bioflavonoīdu, bet īpaši daudz P vitamīna ir citrusu augļu arējā dzeltenajā/oranžajā mizā, upeņu un aroniju augļos, zaļajā tējā.
Vitamīnu tējas gatavo, aplejot 2 ēdamkarotes rūpīgi sasmalcinātas drogas vai to maisījuma ar 2 glāzēm verdoša ūdens un vārot 10 min uz lēnas uguns. Izvilkumam ļauj 4 — 5 stundas ievilkties, tad izkāš un lieto pa 1/2—1 glāzei 2 līdz 3 reizes dienā pusstundu vai stundu pirms vai pēc ēšanas.

Možums un labsajūta
Možuma un labsajūtas uzturēšanai ikdienā zāļu ražotāji iesaka lietot zāļu preparātus, kuru sastāvā ietilpst žeņšeņa, arālijas, rožainās rodiolas (zeltsaknes) un leizejas saknes vai to aktīvās vielas saturošus pagatavojumus. Tie visi ir Tālo Austrumu floras augi. Taču labu pašsajūtu un možu garastāvokli var uzturēt, lietojot zāļu tējas, kas nesatur minēto augu drogas, bet ir pagatavotas tikai no Latvijas florai raksturīgiem augiem (šis ir arī naudas maciņu saudzējošāks variants!).
1.Pļavas āboliņa ziedi un dižzirdzenes saknes (pa 2 daļām); pelašķa laksti un asinszāļu laksti (pa 3 daļām).
Aplej 1 ēdamkaroti sasmalcinātu drogu maisījuma ar 1 glāzi verdoša ūdens. Ļauj uz lēnas uguns uzvirt, atstāj 15—20 min ievilkties un lokās. Pāris stundu laikā izdzert 2 glāzes.
2. Kumelīšu ziedi un kalmes sakneņi (pa 1 daļai); melnā plūškoka ziedi, mežrozīšu augļi un liepu ziedi (pa 2 daļām).
Vakarā aplej 1 ēdamkaroti sasmalcinātas tējas maisījuma ar 1 glāzi vārīta atdzesēta ūdens, no rīta izvilkumu ar drogām uzvāra un ļauj 2 stundas ievilkties. Pāris stundu laikā izdzert 2 glāzes.

Vielmaiņas stimulācija
Divas reizes gadā — pavasarī un rudenī — profilaktisku 15—30 dienu kursu veidā var ievērot organismu atslogojošas kūres, kuru laikā organismam rada tādus apstākļus, lai tas varētu pašsakārtoties. Šim nolūkam lieto antidiskrātiskos jeb t.s. asinstīrošos līdzekļus. Tie ir maigas darbības ‘”ganisma aizsarglīdzekļi, kuru darbības pamatā ir kompleksa vitamīnu, fermentu, hormonu, minerālvielu u.c. augu aktīvo vielu iedarbība. Antidiskrātisko līdzekļu mērķis ir stimulēt vielmaiņu, atbrīvot organismu no tās atlikumvielām, tāpēc šo ciklu laikā lieto tādus augus, drogas, tējas un sulas, kuru aktīvās vielas stimulē visu organisma dziedzeru un izvadorgānu darbību. Tie sekmē gremošanas orgānu, žults sekrēciju, zarnu peristaltiku, diurēzi, gāzu izvadīšanu, svīšanu, atklepošanu u.tml Šajā nolūkā izmanto ārstniecības pienenes saknes un jaunās lapas, nātres lapas, melnā plūškoka ziedus un augļus, sparģeļus, trejkrāsu un lauku vijolītes lakstus, dilles, pētersīļus, baltās panātres lakstus, bērza lapas, pumpurus un sulu, cigoriņus, šaurlapu un lielās ceļmalītes lapas u.c. Antidiskrātiskas darbības tējas1. Vienādās daļās pienenes saknes un jaunās lapas, nātru lapas, melnā plūškoka ziedi, krūkļa miza un fenheļa augļi (tā vietā var izmantot ķimenes).
2. Trīs daļas nātru, salvijas un pienenes jaunās lapas, pa desmit daļām — bērzu lapas un melnā plūškoka ziedi.
3. Divas daļas piparmētras lapu, trīs daļas pieneņu sakņu un nātru lapu un sešas daļas — viršu ziedu.
Šo tēju izvilkumu pagatavošanai nepieciešama 1 tējkarote sasmalcinātu drogu maisījuma uz 1 tasi (150 ml) ūdens. Pirmo tēju vāra uz lēnas uguns 10—15 min, ļauj ievilkties 30 min, nokāš. Lieto pa tasei no rīta un vakarā pirms gulētiešanas 1 mēnesi. Otro un trešo — aplej ar verdošu ūdeni (viena ēdamkarote/viena glāze), uzvāra, ļauj ievilkties 30 min, nokāš. Lieto pa 2—3 glāzēm dienā trīs vai četras nedēļas ilgi.

Vairāk par šo tēmu:

Ēterisko eļļu maskas

Smaržas – bērnības, cilvēku, vēja, dabas – kādā brīdi pēkšņi sajūtot, tās atsauc atmiņā kādu konkrētu cilvēku, notikumu, lietu un ļauj to atpazīt, Tām piemīt

Lasīt »