Atnākot rudenim, mēs varam vērot burvīgas dabas pārvērtības un katru dienu acis priecē jaunas krāsas. Taču, iestājoties aukstākam un mitrākam laikam, nereti mūs sagaida arī ne tik patīkami atklājumi, piemēram, pedikuloze jeb utainība, kas ir samērā izplatīta problēma arī mūsdienās.
Utis ir ektoparazitejošie insekti, kas barojas ar asinīm. Parasti inficēšanās notiek tuvā saskarē ar slimu/inficētu indivīdu. Visbiežāk slimo bērni vecumā no 3-10 gadiem, jo, spēlējoties, viņi parasti ir fiziski ciešā saskarē viens ar otru. Utim nokļūstot uz matiem tās dēļ oliņas, no kurām vēlāk izveidojas nimfas un tad izšķiļas jaunas utis. Dzīves laikā viena uts izdēj vidēji līdz 150 olām. Savas olas jeb gnīdas ar hitīnu tā pielipina pie matiem. Pēc 5-6 dienām no tām izšķiļas jaunas utis, kas pēc 3 nedēļām arī ir spējīgas dēt olas.
Galvenā sūdzība ir stipra galvas nieze, ko izraisa utu siekalas, nokļūstot koduma vietā. Apskates laikā ir vērojami galvas ādas sakasījumi. Šajās vietās bieži pievienojas streptokoku un stafilokoku infekcijas un attīstās impetigo perēkļi ar zeltainām medus krāsas krevelēm, folikulīti, dažkārt bakteriāla ekzēma. Biežāk šīs parādības vērojamas pakauša, deniņu un aizauss apvidos. Šajos gadījumos bieži ir palpējami sāpīgi, palielināti limfmezgli.
Kā pasargāties no utīm?
Lai mazinātu inficēšanas risku gan pirmskolas iestādēs un skolās, vecākiem būtu jāveic bērnu regulāras profilaktiskas apskates un, ja konstatē inficēšanos, tad rūpīgi to jāārstē, lai nepieļautu citu bērnu inficēšanos.
Visbiežāk terapijā pielieto permetrina saturošus šampūnus/putas/losjonus ar ko apstrādā matus un pēc noteikta ekspozīcijas laika, kārtīgi izskalo un rūpīgi izķemmē, lai likvidētu visas gnīdas. Noteikti būtu jāpārbauda visus ģimenes locekļus, īpaši ja ģimenē ir vēl bērni. Obligāti jāveic vides sanācija- pēc ārīgas terapijas jānomaina gultas veļa, drēbes un tās jāmazgā maksimāli pieļaujamā karstā režīmā un jāizgludina. Visas drēbes un mantas, ko nedrīkst mazgāt jāiztīra ķīmiskā tīrītavā vai jāsaliek maisos, hermētiski jāaiztaisa un jānovieto kādā glabātuvē uz 2 nedēļām, jo bez barošanās ar cilvēka asinīm utis nav dzīvotspējīgas.