šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Herpes vīruss un transfērfaktors

Igors Pļava

Jutta Ruka

Herpes vīrusi, ir daudz draudīgāki, nekā esam pieraduši domāt. Jo pie tiem ir pieskaitāmas daudz nopietnākas saslimšanas, nekā parastās aukstumpumpas – herpem ir divi parastie tipi (I un II), citomegalovīruss, kā arī tie ir vējbaku, jostasvietas herpes, mononukleozes un hroniskā noguruma sindroma ierosinātāji.

Vīrusa dažādība un izraisītās komplikācijas

Uz jautājumiem atbild medicīnas zinātņu kandidāte Irkutskas reģionālās infekcionistu pārvaldes locekle M.J.Kuševerskaja.

Daudzi par herpi domā kā tikai par “aukstuma pumpu uz lūpām…”

– Herpe ir organisma saslimšana, kuras rezultātā var tikt bojāti ļoti daudzi orgāni un pat orgānu sistēmas. Daudziem slimniekiem herpe iegūst ļoti spēcīgu gaitu ar biežiem un smagiem saasinājumiem. Bieži vīruss nekādi nedod par sevi zināt, bet tā ietekmes rezultātā sieviete nevar kļūt par māti. Neauglība un ierastie spontānie aborti – tipiskas problēmas, kas saistītas ar herpes vīrusa un tā tuvākā radinieka citomegalovīrusa ierosinātājiem.

Vai herpes vīruss veicina ļaundabīgo audzēju attīstību?

– Ir divi parastā herpes vīrusa tipi – I tips un II tips. Ar II tipa vīrusu saista dzemdes kakla vēža attīstību sievietēm un prostatas vēža attīstību vīriešiem. Tā var notikt ar tiem, kas ilgstoši neārstējas no ģenitālās herpes vīrusa, un,  ja  tam vēl ir pievienojies cilvēka papilomas vīruss. Parasti herpes un citomegalovīrusa infekcijas tiek nodotas dzimumkontaktu ceļā.

Herpes vīruss var izraisīt sekojošas saslimšanas:

 • Mutes dobuma (stomatatīts) un smaganu (gingivīts) iekaisumus.
 • Ādas un gļotādas bojājumus (sejas un lūpu herpes, ģenitālais herpes u.c.).
 • Radzenes un citu acs struktūru bojājumus, redzes nerva iekaisumu.
 • Herpetisko angīnu, rīkles un balss saišu iekaisumus, auss bojājumus, vestibulāros bojājumus.
 • Herpētisko bronhītu un plaušu karsoni.
 • Sirds bojājumus (miokardīts, miokardiopātija).
 • Parastais herpes vīruss piedalās procesos, kas noved pie aterosklerozes.
 • Gremošanas sistēmas slimības (hepatīts, iegurņa, resnās un taisnās zarnas iekaisumi).
 • Galvas smadzeņu (encefalīts), mugurkaula nervu mezglu iekaisumus.
 • Limfmezglu bojājumus.

Herpes vīruss – slēpjas katrā cilvēkā?

Herpes vīruss bieži ir diezgan atklāts – “drudzi uz lūpām” ir grūti noslēpt no apkārtējo acīm. Taču bieži vien tas ir „paslēpies” organismā un cilvēks to var nenojaust, līdz kādai savdabīgai tā izpausmei. “Slēptā” herpes un citomegalovīrusu izplatīšana ir ļoti nopietna problēma.  Tos atrod 40-60% ar herpes vīrusu inficētiem cilvēkiem, kam nav bijuša nekādas slimības pazīmes. Dabiski, ka viņi inficē ar šiem vīrusiem savus seksa partnerus.

Kā uzzināt par tā klātbūtni organismā?

I tipa parastais herpes vīruss ir gandrīz 95% cilvēku. II tipa vīruss ir retāk – tas ir apmēram pusei cilvēku, kas aktīvi maina savus seksuālos partnerus. Ne mazāk kā 50% pieaugušo ir citomegelovīrusa nēsātāji. Un lielākā daļa šādu vīrusu nēsātāju pat nenojauš, kas ir viņu organismā – viņi jūtas veseli tāpēc, ka šie vīrusi viņu organismā ir stingrā imūnsistēmas “kontrolē”, kas neļauj tiem vairoties un kaitēt veselībai. Bet, ja pie mums griežas pāris, kas nekādi nevar radīt bērnu, tad viņiem obligāti ir jāpārbauda herpes un citomegalovīrusu infekciju klātbūtne.

Kāpēc dažiem vīrusi uzdarbojas aktīvi, bet citiem “guļ”?

– Ja organismā ir herpes vīruss, tas var aktivizēties jebkurā brīdī un parādīt sevi visā krāšņumā – kā drudzis uz lūpām, izsitumi uz ādas vai gļotādas. Faktori, kas aktivizē vīrusus, ir daudzveidīgi. Pie tiem pieskaitāma saaukstēšanās, ilgstoša uzturēšanās saulē, alkohols, grēkošana ar ēšanu, hormonālie cikli, bet visbiežāk to aktivizēšanos provocē citu vīrusu infekciju iekļūšana un attīstīšanās organismā, kas uz laiku novājina imūnsistēmu, tādejādi “attīrot ceļu” herpes vīrusam.

No slimiem vecākiem – pie slimā bērna

Agrāk ārsti pievērsa uzmanību galvenokārt sievietes veselībai: uzskatīja, ka tieši viņas vīrusi traucēja apaugļošanos un augļa attīstību. Bet izrādījās, ka apmēram 25-30% neauglības gadījumos vainīgi vīrieši.

– Mēs aizvien biežāk atrodam herpes un citomegalovīrusus vīriešu dzimumšūnās, kaut arī nav nekādu dzimumorgānu bojājumu pazīmju. Pēc būtības runa  ir par paša spermotozoīda slimību: viņa ģenētiskajā programmā “iekārtojušies” vīrusu gēni, kas var kaitēt aizmetņa attīstībai. Daudzi šādi gadījumi tā arī paliek nenoskaidroti. Vīrieši parasti griežas pie urologa, bet tie reti veic spermas virusuloģisko izpēti.

Vīrusa nodošana gaidāmajam bērniņam ar vīrieša dzimumšūnām ir saprotama. Bet kā viņš inficējas no mātes?

– Šeit iespējami divi veidi – caur placentu, kad auglis vēl atrodas mātes dzemdē vai kontakta ceļā dzemdību laikā, kad mātei mēdz būt ģenitālās herpes saasinājumi. Šajā gadījumā vīruss nonāk bērna organismā un var attīstīties jaundzimušā herpe, kas bojā nervu sistēmu un iekšējos orgānus.Šī slimība parasti beidzas ar jaundzimušā bojā eju, bet izdzīvojušie – 85% gadījumu paliek invalīdi. Mēs iesakam jaunajiem pāriem, plānojot grūniecību, veikt infekciju izmeklējumus.Tas palīdzēs atklāt slēpto herpes, citomegalovīrusa vai kādas citas infekcijas attīstību, kas varētu radīt grūtniecības sarežģījumus.

Pēc jaunākajiem ārzemju zinātniskajiem datiem, BCT (bērnu cerebriālā trieka) nebūt ne vienmēr ir akušieru kļūdas rezultāts, kā tika uzskatīts agrāk, bet gan rodas kā citomegalovīrusa infekcijas (65% gadījumu) un II tipa herpes vīrusa (34% gadījumu) infekcijas sekas. Ir ziņas, ka šo pašu iemeslu dēļ veidojas arī bērnu autisms.

Tradicionāli paņēmieni herpes vīrusa ārstēšanai

Daudzi vīrusi, tai skaitā arī herpes vīrusi, ir iemācījušies izvairīties no imūnsistēmas uzraudzības un maskējas dažādos veidos. Imūnsistēma tos vienkārši “neredz”. Tieši tāpēc ilgu laiku bija šādi ārstēšanas veidi:

 1. tādu preparātu ievadīšana, kas mākslīgi stimulē imūnsistēmu uz aktīvu savu interferonu izstrādi (neovīrs,amiksīns,cikloferons);
 2. mākslīga interferona ievadīšana organismā (viferons u.c.). Citiem vārdiem – vai nu stimulē imūnsistēmu, vai strādā tās vietā;
 3. tādu preparātu ievadīšana, kas iekļūst vīrusa DNS un aizkavē tā vairošanos (Aciklovirs, Zoviraks, Valtreks).

Pretvīrusu preparāti ir jālieto mēnešiem un gadiem ilgi (Rietumu valstīs tā arī ārstējas). Kamēr tiek lietots preparāts, vīruss tiek nomākts. Tiklīdz lietošanu pārtrauc, herpes ierosinātājs var no jauna aktivizēties un izraisīt saasinājumu. Rezultāts īslaicīgs, ārstēšanās – dārga un ne vienmēr tik efektīga.

– Vīrusu pastāvīgā mākslīgā nomākšana, tikai veicina aizvien spēcīgāku un bīstamāku vīrusu tipu parādīšanos, kuru ārstēšanai nepieciešams radīt aizvien dārgākus un, galvenais, bīstamākus veselībai preparātus. Jo mazāk ārstē ar šādām metodēm, jo labāk.

Ir arī lētāki ārstēšanas varianti. Tie, protams, ir pieticīgāki (amiksins, cikloferons, neovirs, immunofans), bet rezultāts ir apmēram tāds pats: uz laiku nomākts vīruss un paildzināta remisija. Vismaz neauglīgas ģimenes gūst iespēju (bet ne bez riska) iegūt bērniņu, un slimnieki ar smagiem herpes recidīviem – sāk dzīvot nedaudz komfortablāk: saasinājumi kļūst vājāki un retāki. Taču, kopumā, tas viss ir uz neilgu laiku, un katrs ārsts to saprot.

Alternatīva arī pastāv

Beidzot šāda metode ir parādījusies arī herpes vīrusa ārstēšanā. Runa ir par imūnreabilitāciju ar transfērfaktoru palīdzību. Šīs metodes būtība ir nodrošināt imūnsistēmu ar kvalitatīvu imūninformāciju, kas iegūta no govs pirmpiena un vistas olu dzeltenuma. Iegūstot šādu informāciju, imūnsistēma sāk “skaidri redzēt”, atšķirt vīrusus un veidot imūno atbildi. Tā pati saražo interferonus vajadzīgajā daudzumā, pati risina jautājumus par vīrusu DNS iznīcināšanu un, galvenais, iegaumē visus šīs savas cīņas ar infekciju etapus, lai nākošajā tikšanās reizē jau būtu sagatavota.

Protams, imūnsistēmas cīņa ar hroniskām vīrusu infekcijām ir ilgstošāka. Būs nepieciešami vairāki mēneši, lai imūnsistēma “saglābtu” to, kas “postīts” daudzus gadus, taču rezultāts būs pavisam cits! Mums nevajadzēs rīkoties imūnsistēmas vietā – viss nostāsies savā vietā un notiks tā, kā to paredzējusi daba.

Uzziniet vairāk šeit:

Latviski http://www.key-immunity.lv/?page_id=196

Krieviski http://www.key-immunity.lv/?page_id=196&langswitch_lang=ru

Teksts sagatavots, izmantojot materiālu, kas publicēts  http://www.4life-siberia.ru

Lai saņemtu plašāku informāciju, zvaniet un rakstiet:
29147449 – Jutta, jutta.ruka@gmail.com

Vairāk par šo tēmu:

Ēdiet prātīgi

Kad neesat vienisprātis ar savu spoguļattēlu un svaru bultiņas rādījumu, laiks pieņemt nopietnu lēmumu. Būt vai nebūt pareizai ēšanai. Nepārdomātas diētas sekas ir muskuļu, nevis

Lasīt »