Voldemārs Lejiņš
Visam savs laiks. Arī jautājumiem. Trīs gadu vecumā bērns nemulsdams paprasa: “Kā rodas bērni? Kā es tiku māmiņas vēderā?”, bet piecpadsmit gadu vecumā gan meitenei, gan zēnam gribas zināt, ko darīt, lai bērni vēl nebūtu. Diemžēl tad šis jautājums pār lūpām veļas jau daudz smagāk. Un var gadīties, ka pusaudzis pareizo atbildi nemaz nesagaida. Brīnišķīgi, ja ir zinoši vecāki, kas spēj pastāstīt, kā izsargāties no grūtniecības. Var būt, ka atbildi uz šādu jautājumu iespējams uzzināt veselības mācības stundā skolā. Tomēr daudziem vienīgais izziņas līdzeklis ir žurnāls.
Ginekologa darbā, lai kāda arī būtu viņa specializācija, ievērojamu daļu aizņem kontracepcijas jautājumi. Jau ir aizmirsies laiks, kad ginekologa darbu vērtēja pēc ievadīto dzemdes spirāļu skaita – visām, jebkurā laikā, jebkurā situācijā, jo vairāk, jo labāk. Tas, protams, bija arī laiks, kad, izņemot šo metodi, nekvalitatīvus prezervatīvus un abortus kā nevēlamas grūtniecības novēršanas iespēju, mums nebija ko ieteikt.
Mūsdienās ar prieku redzam, ka mūsu iespējas vairs ne ar ko neatšķiras no līdzīgu ārstu iespējām Anglijā, Vācijā, ASV un daudzās citās attīstītās un progresīvās valstīs. Arī literatūra, ārzemju kongresu materiāli un, protams, arī mūsu pašu pieredze ļauj mums justies ievērojami drošākiem un gudrākiem šajā jomā. Mēs ne tikai izvēlamies pirmo līdzekli, bet varam to izdarīt ar augstu profesionalitāti – katrai mūsu klientei iesakot vispiemērotāko, visdrošāko un vispieņemamāko kontracepcijas metodi. Iesakot kontracepciju, nereti cenšamies vienlaikus palīdzēt atrisināt arī dažādas ginekoloģiskas, kosmetoloģiskas un seksoloģiskas problēmas.
Īpaši uzmanīgi un piesardzīgi jālieto hormonu preparāti, kas mūsu klientos joprojām dažreiz rada neuzticību, bet no ārstiem prasa īpašu izskaidrošanas darbu. Tieši tāpat kā pārējo kontraceptīvu jomā, mums pašreiz ir pietiekami plaša hormonālo orālo kontracepcijas līdzekļu izvēle, lai katrai sievietei atrastu vispiemērotāko tikai kontracepcijai vai vienlaikus arī vislabāko ginekoloģisko slimību ārstēšanai.
Ja salīdzina preparātu devas, ar kādām strādājām apmēram pirms pieciem, septiņiem gadiem, tagad ar prieku varam konstatēt, ka varam izrakstīt pašus progresīvākos un pēdējās paaudzes līdzekļus, kuri satur vismazāko pašlaik zināmo hormonu līmeni.
Ikdienas darbā pacientei cenšos paskaidrot, vai vienlaikus ar kontraceptīvo efektu viņai nepieciešama arī īpaša hormonu paaugstināta deva un cik ilgi. Konsultējot klientes, ja nepieciešama tikai izsargāšanās no grūtniecības, vienmēr nozīmēju preparātus ar vismazāko hormonu devu. Tādā gadījumā paciente var lietot šo līdzekli, nebaidoties no nevēlamas paaugstinātu devu iedarbības. Arī gadījumos, kad sievietei ir ļoti sāpīgas, neregulāras un stipras menstruācijas, zemu devu kontracepcijas preparāti atrisina šo problēmu. Agrāk viens no visbiežākajiem argumentiem pret orāliem kontraceptīviem bija risks radīt kādas labdabīgas vai pat ļaundabīgas piena dziedzeru un dzimumorgānu slimības. Mūsdienās pietiekami pamatoti ir arī pierādījumi, ka preparāti, kas satur tikai 20 mg etinilestradiolu ievērojami uzlabo vai pat novērš tik izplatīto piena dziedzeru slimību – mastopātiju.
Ja sievietes mātei, māsai vai kādai citai tuvai radiniecei ir bijušas kādas ļaundabīgas dzimumorgānu slimības, viņai šīs slimības varētu draudēt iedzimtības dēļ. Tādos gadījumos ir ļoti svarīgi pat nedaudz ietekmēt sievietes hormonu izstrādi, lai veidotu to līmeni, kas nestimulē nelabvēlīgas slimības attīstību.
Arī gadījumos, kad pacientei ir kādas kosmetoloģiskas problēmas, piemēram, taukaina āda, pinnes vai pastiprināts apmatojums, ļoti iespējams, ka nozīme ir iedzimtībai, un to ir iespējams koriģēt ar pareizi izvēlētiem kontracepcijas preparātiem.
Pateicoties tieši pašu zemāko hormonu līmeni saturošām pretapaugļošanās tabletēm, varam nozīmēt drošu un efektīvu kontracepciju arī īpašās, sarežģītās situācijās, piemēram, ja ir paplašinātas varikozas kāju vēnas, migrēnveida galvassāpes un cukura diabēts. Agrāk, slimojot ar šīm kaitēm, pretapaugļošanās tablešu lietošana bija pat kaitīga.
Bieži ar kontracepciju izdodas atrisināt arī dažādas seksoloģiskas problēmas. Ja sieviete jūtas nedroša par iespējamo neplānoto grūtniecību vai arī īsti neuzticas izvēlētai izsargāšanās metodei, viņa nespēj pilnībā atbrīvoties vai psiholoģiski atslābināties.
Tās ir tikai dažas situācijas, kad, sarunājoties ar savu ginekologu par izsargāšanās iespējām, jūs varētu sakārtot savu ikdienas dzīvi, atsevišķos gadījumos atrisinot dažādas varbūt ne tik nopietnas, bet dažreiz ļoti būtiskas un svarīgas veselības problēmas.