šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Osteopātija – roku darbs sāpju ārstēšanā

Ilze Pole

Osteopāti Latvijā ir netradicionālas un maz pazīstamas medicīnas nozares pārstāvji, Andris Zemītis, Latvijas Universitātes medicīnas pēcdiploma izglītības institūta osteopātiskās medicīnas skolas direktors stāsta, ka diagnosticējot sāpju cēloni, ar pārdomātām roku kustībām iespējams salikt vietās organisma sāpošās sistēmas.

Ko dara osteopāts?

Osteopātam jābūt apmācītam un jāspēj cilvēkam palīdzēt, ar roku kustībām izkustinot problemātiskās vietas. Cilvēka organismā eksistē dažādi sasaistes veidi, kuri atšķiras ar kustīguma pakāpi, Osteopāts vizuāli un palpatori (ar raku kustībām) nosaka funkcionālos traucējumus un simptomus. Osteopātija ir īpaši efektīva mugurkaula, dažādu locītavu disfunkciju ārstēšanā, skoliozes, traumu un organisma rehabilitācijas uzlabošanas gadījumos. Osteopāts cenšas atrast pēc Iespējas sākotnēju disfunkcijas cēloni. Piemēram: acu muskulatūras sasprindzinājums var izraisīt muguras sāpes, dažāda garuma kājas Izraisa žokļa locītavu disfunkciju. Visus minētos faktorus osteopāts atklāj, novērojot pacientu. Lai noteiktu bojājumus, kas vērojami kaulu – muskuļu sistēmās un viscerālos orgānos (Iekšējos orgānos), osteopātam nepieciešams izstrādāt augstu pirkstu jutīgumu, apgūt niansētu palpācljas tehniku. Diagnostika prasa no ārsta lielu pieredzi, cilvēka fizioloģijas un anatomijas zināšanas un izsmalcinātu jutīgu roku tehniku.

Galvenais – atrast sāpju cēloni

Osteopāts cenšas saskatīt cilvēka organismā blodlnamlskās likumsakarības, Cilvēka organisms ir viens veselums, kur viena ķermeņa orgāna disfunkcija atbalsojas citu orgānu un visa organisma kopējās labsajūtas traucējumos. Mugura var sāpēt dažādu iemeslu dēļ -tā var būt kuņģa čūla, plaušu karsonis – arī sen pārslimots klepus, pārāk augstu papēžu kurpju un neatbilstošu briļļu nēsāšana. Dažbrīd pirmajā acu skatienā grūti noticēt, ka tik nesaistīti iemesli var būt sāpju cēlonis. Osteopāts to spēj noteikt un palīdzēt novērst sāpes, tādējādi atvieglojot pacientam ciešanas, vai pat pilnīgi atbrīvot no sāpēm un pat nepieciešamības operēt. Tieši osteopāts ir tas ārsts, kuru pacienti apmeklē nespēdami rast atbildes pie citiem ārstiem, jo laboratoriskas analīzes dokumentāli nespēj uzrādīt diagnozi. Pacients cieš, kaut cēlonis nav noskaidrots. Pieredzējis osteopāts var palīdzēt, novērtējot organisma kopējo funkciju, kustību līdzsvaru, stāsta osteopāts Andris Zemītis. Gadījumos, kad jāizšķiras par vai pret operāciju, bieži vien osteopāts var palīdzēt. Pacients atgūstas, apmeklēdams vairākus osteopāta seansus. Protams, jāatceras, ka osteopātija nav panaceja visām kaitēm.

Osteopātija nav masāža

Darbības notiek ar rokām – ārsts iztausta sāpošās vietas, atrodot sāpju cēloni un visbiežāk sabīda disfunkcijā esošas vai izkustējušās ķermeņa vietas vajadzīgajā stāvoklī un normālā kustībā. Parasti šīs darbības osteopāts cenšas veikt pacientam nesāpīgi. Mēdz būt arī sāpīgas procedūras, tomēr diskomforta radīšana pacientam nav terapijas mērķis. Gluži otrādi – mērķis ir sāpju mazināšana un organisma funkciju un dzīves kvalitātes uzlabošana. Nereti sāpju iemesls ir grūti nosakāms, tad nepieciešami vairāki seansi. Pirmajā reizē osteopāts noņem muskuļu sasprindzinājumu, nākamajos saliek vietās nepareizā stāvoklī un ar nepareizu kustīgumu vai kustību traucējumiem esošos segmentus un orgānus.

Osteopātija nav masāža. Tā ir niansēta un precīza roku darbība, kas veikta pēc ilgstošas un garas izmeklēšanas, lai zinātu kur, ko un kad darīt, Osteopātija meklē problēmas iemeslu, nevis tikai noņem simptomus, neatrisinot cēloņus. Bieži ir tā, ka sāpošā vieta ir tikai sekas problēmai, kas ir pavisam kaut kur citur. Ja cilvēks Ikdienā staigā ar brillēm un vienā brīdī viņš nejauši saliec briļļu rāmjus. Uzliekot brilles, tās būs vai nu tuvāk, vai tālāk atvirzītas no acīm. Briļļu lēcu attālums līdz acij vairs nebūs Iepriekšējais, tas būs deformēts. Lai varētu saskatīt, būs nepieciešams sasprindzināties. Piepūloties saskatīt, saspringst kakla un muguras muskuļi. Muskuļi saspringst asimetriski, tā rezultātā rodas sāpes sprandā, krustu daļā. Organismā viss ir saistīts. Secinājums ir šāds: ar nepareizu redzi var sabojāt mugurkaulu. Ja cilvēks, ejot pa ielu, neveikli pagriež pēdu, rodas saišu sastiepums. Saišu sastiepums pēdā rada iespaidu uz apakšstilbu, tālāk izmainās augšstilba muskuļu saspringums, izmainās iegurņa rajona saspringums un asimetrija aizvirzās līdz jostas daļai. Rezultātā parādās sāpes mugurā. Abos gadījumos pacients dodas pie ārsta ar sūdzībām par sāpēm mugurā, bet katram gadījumam ir cits iemesls. Tas ir shematizēts un vienkāršots piemērs, kas norāda uz diviem būtiskiem faktoriem, kas ir svarīgi osteopāta darbā: cilvēka organisms ir vienots, un katrām sekām ir savs cēlonis.

Saskatīt organisma kustīguma izmaiņas

Pacienti nāk pie osteopāta ar sūdzībām par sāpēm – osteopāta uzdevums ir noskaidrot sāpju iemeslu un sniegt palīdzību sāpju mazināšanā. Osteopātija cēloni meklē funkcionālā organisma orgānu deformācijā un tas nav saistīts tikai ar kaulu, locītavu un saišu kaut kāda veida izvirzījumu no normālā stāvokļa. Sāpju iemesls var būt arī iekšējo orgānu, piemēram, nieru disfunkcija. Jebkura orgāna disfunkcija var radīt tā novirzīšanos vai nekustīgumu, kas savukārt nospiež muskuli un līdz ar to rada daudz plašāku iedarbību visā organismā nekā tiešu lokālu problēmu. Izkustinot vai atbīdot kādu iekšējo orgānu var mazināt sāpes.

Kad pacients dodas pie osteopāta, viņš tiek izmeklēts. Visbiežāk pacienti sūdzas par muguras sāpēm, migrēnu, akūtām un hroniskām galvassāpēm, kā arī skoliotisku mugurkaula deformāciju. Osteopāts novērtē pacienta stāju, gaitu, kustības. Skatiens, galvas un ķermeņa poza apsēžoties – viss liecina ne tikai par cilvēka pašreizējo garastāvokli, bet arī par viņa ķermeņa veselību un attieksmi pret dzīvi. Diagnoze ir ārsta novērojums, protams, tiek izmantoti arī papildu izmeklējumi, kas var sniegt datus par pacienta sāpju Iemesliem. Pieredzējis speciālists, novērojot pacientu, var gūt daudz informācijas, lai pacientam palīdzētu, dažreiz tā ir gūstami atrisinājumi problēmām, kuras dažādi laboratoriski ar aparatūru diagnosticējot nav devušas risinājumu.

Palīdz migrēnas gadījumā

Cilvēks sastāv no 70 procentiem ūdens, tas nozīmē, ka audus ir iespējams transformēt tā, lai tie atrastos paredzētajā vietā, ja ir notikusi novirze. Ar roku kustībām osteopāts ievirza jeb iekustina noteiktas ķermeņa daļas. īpaša osteopātijas nozare – kraniālā osteopātija nodarbojas ar galvaskausa kaulu šuvju kustīguma Ierobežojuma korekciju, Galvaskausa šuves normālā stāvoklī ir kustīgas. Ja kustības tiek bloķētas, rodas problēmas, tā var būt migrēna, hroniskas galvassāpes. Laboratoriskos izmeklējumos šādos gadījumos konstatē apgrūtinātu venozo atteci no galvaskausa, bieži nepiešķirot tai pietiekamu uzmanību. Lai palīdzētu gadījumos, kad galvaskausa šuves ir kļuvušas nekustīgas, osteopāts ar roku niansētu palpāciju satausta mikrokusttbu traucējumus un iekustina galvaskausa šuves.

Fiziskas sāpes var radīt arī regulāras psihiskas noslieces, regulāru stresu utt. Piemēram, no bailēm cilvēks pievelk plecus pie galvas – tā ir fiziska ķermeņa reakcija uz emocionālu spiedienu. Regulāri plecus pievelkot pie sprandas, pamazām rodas galvassāpes. Jebkura darbība izmaina šūnas biofizikālo stāvokli. Katra osteopāta darbība – kustība padara šo vietu mīkstāku un spējīgāku ieņemt optimālo stāvokli. Masieris klasiskajā masāžā izmīca muskuļus, uzlabojot muskuļu apasiņošanu. Osteopāts novērtē visa organisma kopējo kustīgumu un meklē tos punktus, kas cilvēkam izraisa sūdzības.

Vairāk par šo tēmu:

Galvassāpes

Dr. Baiba GerhardePsihosomatikas un psihoterapijas ārsteRīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas klīnika Katram cilvēkam kaut reizi mūžā ir sāpējusi galva. Lielākā daļa, lai remdētu sāpes, lieto zāles.

Lasīt »