Paaugstināts eritrocītu skaits asinīs: cēloņi, simptomi un ārstēšana

Ivars Auce

Viens no svarīgākajiem mūsu asins elementiem ir sarkanās asins šūnas, ko sauc par eritrocītiem. Šīm mazajām, diskveida šūnām ir izšķiroša nozīme skābekļa transportēšanā no plaušām uz ķermeņa audiem un orgāniem. Tomēr, ja eritrocītu skaits pārsniedz normālo diapazonu, tas var izraisīt stāvokli, ko sauc par palielinātu eritrocītu skaitu jeb eritrocitozi. Šajā rakstā mēs izpētīsim šī veselības stāvokļa cēloņus, simptomus un ārstēšanas iespējas jeb ko darīt, kad analīzēs redzami palielināti eritrocīti.

Paaugstināta eritrocītu daudzuma cēloņi

Sekundārā eritrocitoze: šāda veida eritrocitoze rodas kā sekundāra reakcija uz pamata veselības stāvokli. Hroniskas plaušu slimības (piemēram, hroniska obstruktīva plaušu slimība — HOPS), sirds slimības un citas problēmas var likt ķermenim ražot vairāk sarkano asins šūnu, lai kompensētu samazinātu skābekļa līmeni asinīs.

Primārā policitēmija: īstā jeb primārā policitēmija ir reta, bet nopietna kaulu smadzeņu slimība. Tā izraisa patoloģisku sarkano asins šūnu, balto asins šūnu un trombocītu ražošanas palielināšanos. Precīzs policitēmijas cēlonis bieži nav zināms, tāpēc ir ļoti svarīgi monitorēt un ārstēt šo slimību speciālista uzraudzībā.

Smēķēšana un vides faktori: Cigarešu smēķēšana ir saistīta ar paaugstinātu eritrocītu līmeni, jo palielinās eritropoetīna – hormona, kas stimulē sarkano asins šūnu veidošanos – ražošana. Tāpat ilgstoša zema skābekļa līmeņa pakļaušana augstkalnu reģionos var stimulēt organismu ražot vairāk eritrocītu.

Paaugstināta eritrocītu skaita simptomi

Agrīnā stadijā palielināti eritrocīti var neizraisīt ievērojamus simptomus. Tomēr, stāvoklim progresējot, iespējams saskarties ar šādiem simptomiem:

Nogurums un vājums: Paaugstināts eritrocītu līmenis var izraisīt asiņu sabiezēšanu, padarot sirdij grūtāku efektīvu asiņu sūknēšanu, kā rezultātā rodas nogurums un vājums.

Galvassāpes un reibonis: gausa asins plūsma un samazināta skābekļa piegāde smadzenēm var izraisīt biežas galvassāpes un reiboni.

Sarkanīga sejas krāsa: Dažiem cilvēkiem var rasties sārta vai sarkanīga sejas krāsa, jo palielinās eritrocītu skaits, kas cirkulē ādas virsmas tuvumā.

Palielināta liesa vai aknas: Smagos gadījumos sarkano asins šūnu pārpalikums var izraisīt liesas vai aknu palielināšanos, izraisot diskomfortu vēderā.

Augsts asinsspiediens: sabiezinātas asinis var paaugstināt asinsspiedienu, palielinot sirds un asinsvadu problēmu risku.

Ārstēšana un vadība

Paaugstināta eritrocītu skaita ārstēšana ir atkarīga no pamatcēloņa un stāvokļa smaguma pakāpes. Dažas izplatītas pieejas ietver:

Flebotomija: šī procedūra ietver lieko asiņu noliešanu, lai samazinātu eritrocītu skaitu. To parasti lieto pacientiem ar primāro policitēmiju.

Medikamenti: Sekundāras eritrocitozes gadījumā pamata stāvokļa, piemēram, plaušu vai sirds slimību, ārstēšana var palīdzēt normalizēt sarkano asinsķermenīšu līmeni. Dažos gadījumos var izrakstīt zāles, kas nomāc sarkano asins šūnu veidošanos.

Dzīvesveida izmaiņas: cilvēkiem ar smēķēšanu saistītu eritrocitozi smēķēšanas atmešana var ievērojami uzlabot eritrocītu līmeni. Tāpat cilvēki, kas dzīvo augstkalnu reģionos, var apsvērt iespēju pārcelties uz zemāku augstumu, lai mazinātu simptomus.

Secinājums

Paaugstināts eritrocītu skaits asinīs jeb eritrocitoze var būt dažādu pamatā esošo faktoru rezultāts. Cēloņu, simptomu un ārstēšanas iespēju izpratne ir ļoti svarīga agrīnai diagnostikai un efektīvai ārstēšanai. Ja jums ir aizdomas par jebkādiem eritrocitozes simptomiem, ir svarīgi nekavējoties meklēt medicīnisko palīdzību. Veselības aprūpes speciālists var veikt rūpīgu novērtējumu, veikt nepieciešamās pārbaudes un izstrādāt personalizētu ārstēšanas plānu, lai nodrošinātu jūsu labklājību un novērstu iespējamās komplikācijas. Atcerieties, ka proaktīva aprūpe un regulāras medicīniskās pārbaudes ir būtiskas optimālas veselības un dzīves kvalitātes uzturēšanai.

Vairāk par šo tēmu:

Eritrocīti

Angļu val. – Red  blood cells count, RBC, Erytrocytes count. Eritrocīti ir sarkanās rindas asins šūnas, kuru galvenā funkcija ir skābekļa pārnešana no plaušām uz

Lasīt »