šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Lai Jāņu laika seksualitāte neatstāj mieles

Igors Pļava

Inguna Almbauere, klīnika Premium Medical

„Pavasaris un vasara ir laiks, kad mūsu seksualitāte ir uz visaugstākā viļņa. Vasaras Saulgriežu un Jāņu laikā gan cilvēku noskaņojums, gan pati daba vilināt vilina izbaudīt mīlas priekus, tomēr, lai vēlāk nenāktos raudāt rūgtas asaras, nevajadzētu aizmirst par visvienkāršāko piesardzību”, saka klīnikas Premium Medical ginekoloģe Ieva Daize.

Neapdomīga rīcība var sagādāt nepatīkamas izjūtas, veselības problēmas un pat dramatiskus dzīves brīžus gan sievietēm, gan vīriešiem – nevēlamu grūtniecību, abortu, seksuāli transmisīvās slimības (STS), savainojumus u.c.
•    Ārstu pieredze liecina, ka pēc Jāņiem katru gadu diemžēl palielinās nevēlamo grūtniecību un abortu skaits. Turklāt dažāda vecuma sievietēm – gan jaunām meitenēm, gan sievietēm pāri 30 gadiem. Jaunu meiteņu kļūdas ārste noraksta uz nezināšanu un pieredzes trūkumu, nedrošību un vienkārši muļķību, bet sieviešu kļūdas ārstesprāt ir nepiedodama neapdomība, jo nevēlama grūtniecība un aborts sievietei var atstāt gan psiholoģiska rakstura sekas, gan atsaukties uz turpmāko reproduktīvo veselību. Tādēļ – katrai sievietei un katram vīrietim, kuriem nav pastāvīga seksa partnera, somiņā vai kabatā būtu jāatrodas prezervatīvam. Jo tas, atšķirībā no citiem pretapaugļošanās līdzekļiem,  pasargā ne tikai no nevēlamas grūtniecības, bet arī no STS. „Neizprotu tos vecākus, kuri, atrazdami prezervatīvus savu bez 10 minūtēm pieaugušo bērnu kabatās, reaģē drastiski, pat paziņojot, ka bērns var nenākt mājās, ja kaut vēlreiz kaut ko tādu ieraudzīs. Esmu savā praksē ne vienu vien tādu meiteni sastapusi ”, saka ginekoloģe. Viņasprāt, ja jaunietis ir iegādājis prezervatīvu, tas nozīmē, ka viņš izturas atbildīgi – gan pret savu, gan pret partnera veselību un dzīvi kopumā. „Tas, protams, nav aicinājums jauniešiem vieglu roku izvēlēties un mainīt partnerus. Mans uzskats joprojām ir, ka seksam ir jāiet roku rokā ar mīlestības jūtām, jo tikai tādējādi varam rast emocionāla piepildījuma, nevis tukšuma izjūtu”, uzsver Ieva Daize.
•    Lai gan pēdējā laikā par STS publiskajā vidē daudz nerunā, tās nekur nav pazudušas un visbiežāk tiek iegūtas gadījuma rakstura dzimumkontaktu ceļā. Diemžēl daudzos gadījumos tās nemaz netiek atklātas. Piemēram, gonoreja mūsdienās ir grūti pierādāma, jo to var nomākt lietotas antibiotikas, tomēr, ja nav izmantota pareiza ārstēšana, šī ST slimība turpina savu posta darbu. Ļoti bieži sastopamas tādas seksuāli transmisīvās infekcijas kā hlamidioze un trihomoniāze, arī sifiliss, savukārt  ap 70% populācijas skar cilvēka papilomas vīruss (HPV) – viena no biežāk sastopamajām dzimumceļu infekcijām pasaulē, kas ir dzemdes kakla vēža izraisītāja. Par šī vīrusa nēsātāju var kļūt gan sieviete, gan vīrietis, tādējādi inficējot partneri, jo nekādas sūdzības par veselību parasti šim HPV nēsātājam nav. Ginekologiem bieži uzdod jautājumus, vai STS var iedzīvoties arī kādā citā ceļā – apmeklējot sabiedriskas peldvietas, pirtis, slaukoties vienā dvielī u.c. Ieva Daize šo atrunu sauc par absurdu, tas ir tikai mēģinājums novelt atbildību uz kādu citu, visbiežāk tādēļ, ka pašam ir kauns par šo slimību. „Nav nekādas vajadzības kaunēties, bet pēc iespējas ātrāk jādodas pie ārsta, lai, laikus uzsākot pareizu ārstēšanu, varētu izvairīties no lielākām veselības problēmām”, saka ginekoloģe. Tā kā vairāku STS gadījumos nav veselības sūdzību vai arī tās parādās pēc ilgāka laika, ārste iesaka veikt profilaktiskas analīzes un  ar humoru uzsver, ka sievietēm reizi gadā apmeklēt ginekologu ir noteikti vismaz tik pat svarīgi kā labi nosvinēt Jāņus.
•    Lai izvairītos no nepatīkamiem brīžiem un iespējamām veselības problēmām, ginekoloģe iesaka izvairīties no mīlēšanās, piemēram, pirtī, jo karstums jau tāpat ir liela slodze organismam, turklāt pirtis ir domātas rituāliem, nevis seksam. Tāpat nav ieteicams mīlas priekiem nodoties zaļā pļavā vai upes malā, jo ērces ir visur, bet odu kodumi un spindzēšana diezin vai patīkamus mirkļus sagādās.
•    Tiem, kam ir savi pastāvīgie partneri un kuri jau ilgu laiku ir kopā, un tiem kuri tieši ilgojas pēc bērniņa, Ieva Daize iesaka izmantot vasaras Saulgriežu enerģētisko laiku, lai gūtu neikdienišķas emocijas, atbrīvotu prātu un gūtu prieku viens no otra, izbaudot tuvības brīžus varbūt neierastā vidē – klētiņā, siena krāvumā, lauku mājas bēniņos vai namiņā bez elektrības. Tad Latvija, iespējams, būs par daudziem gaidītiem Jāņu bērniem bagātāka.

Vairāk par šo tēmu:

Ēdiet prātīgi

Kad neesat vienisprātis ar savu spoguļattēlu un svaru bultiņas rādījumu, laiks pieņemt nopietnu lēmumu. Būt vai nebūt pareizai ēšanai. Nepārdomātas diētas sekas ir muskuļu, nevis

Lasīt »