Inkontinence – visu vecumu sieviešu problēma

Igors Pļava


Dr. Alvis Laukmanis,”Uroklīnikas” speciālists,
Latvijas urologu asociācijas prezidents

Inkontinence jeb urīna nesaturēšana ir nopietna problēma. Sabiedrība valda uzskats – ar uroloģiskajām slimībām pārsvarā slimo stiprā dzimuma pārstāvji. Patiesībā lielākā daļa no aptuveni 150 000 Latvijas iedzīvotājiem, kuri ikdienā cieš no urīna nesaturēšanas dažādās tās attīstības pakāpes, ir ekonomiski aktīvās sievietes.

Kā secinājuši „Uroklīnika” eksperti, inkontinences pacientu skaits būtu ievērojami mazāks, ja sievietes nesamierinātos un saprastu, ka urīna nesaturēšana, tāpat kā vairums citu uroloģisko slimību, tās visās stadijās ir veiksmīgi ārstējama, piemēram, ar botulīna toksīna injekcijām. Pēdējos gados pieaug gados jaunu sieviešu skaits, kas arvien pieaugušā stresainā dzīvesveida dēļ saskaras ar šo problēmu.
Dr.Alvis Laukmanis, Uroklīnikas urologs, Latvijas urologu asociācijas prezidents: „Runājot par inkontinenci, ir jāsaprot, ka šī ir ļoti delikāta problēma, par kuru sievietes izvairās plašāk runāt. Urīna nesaturēšanai var būt vairāki cēloņi, kas šo problēmu aktualizē visās sieviešu vecuma grupās, tomēr kā kopējo inkontinences ierosinātāju sievietēm jebkurā vecumā ir jāmin pārlieku lielais stress un mazkustīgais dzīvesveids, kurš bieži vien ir arī cēlonis liekā svara problēmām.
Pēc Uroklīnikas pieredzes var secināt, ka sievietes dažādi risina šo problēmu, daļa sieviešu samierinās un gadiem ilgi dzīvo diskomfortā, paļaujoties tikai uz ieliktnīšiem. Šis veids nenoliedzami ir viens „ātrās palīdzības” risinājumiem, bet patiesībā tā ir tikai cīņa ar problēmas sekām, kas rada papildus neērtības un stresu. Aktīvai sievietei, darbaspējīgā vecumā inkontinences problēmas būtu jāārstē ar jaunākajām medicīnas metodēm, kuras šodien ir pieejamas arī Latvijā un kas ļauj veiksmīgi ikdienā sadzīvot ar slimību, nesatraucoties par iespējamām neērtībām, ko var radīt inkontinence.”

Urīna nesaturēšanas traucē normālu ikdienas ritmu
Visbiežāk izšķir divu veida inkontinenci – neatliekamā jeb urgentā nesaturēšana, kas izpaužas kā statiska nesaturēšana hiperaktīva urīnpūšļa gadījumā un stresa jeb piepūles izraisītās noplūdes, kas rodas sievietes organisma dabisko refleksu rezultātā, piemēram, šķaudīšana, klepus vai strauja ķermeņa stāvokļa maiņa. Īpaši nepatīkami ir gadījumi, kad neliela urīna noplūde notiek arī priecīgos brīžos, piemēram, kad smejamies. Minētās situācijas veicina spiediena palielināšanos urīnpūslī kā rezultātā sievietēm saturēšana ir ļoti apgrūtinoša.

Kad urīna nesaturēšana liecina par nopietnāku saslimšanu
Neliela urīna nesaturēšana sievietēm pēc dzemdībām ir bieži novērota, tomēr vairums gadījumos tā ir normāla un pārejoša problēma. Par inkontinences jautājumiem nopietnāk būtu jāinteresējas sievietēm, kuras slimo ar dažāda veida urīnceļu iekaisumiem, sievietēm pēc menopauzes, kad radikāli izmainās sievietes hormonālais stāvoklis, sievietēm ar mugurkaula pataloģijām vai arī ginekoloģiskām saslimšanām. Ievērojama daļa, arī gados jaunas pacientes, kurām nav konstatētas iepriekš minētās kaites, tomēr var saskaties ar šo slimību, tāpēc inkontinence ir aktuāla visās vecuma grupās.
Nereti aiz urīna nesaturēšanas var slēpties citas – daudz nopietnākas organiskas saslimšanas, tai skaitā: hroniskas urīnceļu infekcijas, urīnceļu jaunveidojumi un seksuāli transmisīvās saslimšanas. Uroklīnikas speciālisti atgādina, lai izvairītos no nepatīkamām uroloģisko saslimšanu komplikācijām, par dzīves kvalitātes uzlabošanu sievietēm ar inkontinences problēmām vajadzētu konsultēties ar ārstu – urologu.

Jaunākās inkontinences ārstniecības metodes – botulīna toksīna injekcijas
Mūsdienās, lai šo diskrēto problēmu efektīvi atrisinātu, pacientiem ir pieejams plašs medikamentu un ārstēšanas metožu klāsts, piemēram, botulīna toksīna injekcijas, kuras ir labi zināmas ar to plašo izmantošanu kosmētikā un skaistumkopšanas procedūras. Uroklīnikas speciālisti ir pārliecināti, ka inkontinences gadījumos, kad pacientēm nelīdz citas ārstēšanas metodes, konkrētu medikamentu lietošanai nedod vēlamo rezultātu vai pat izraisa negatīvās blaknes, ārstēšana ar botulīna toksīna injekcijām var ievērojami uzlabot inkontinences pacientu dzīves kvalitāti. Inkontinences ārstēšana ar šo metodi tiek uzskatīta par vienu no efektīvākajām un laika ziņā ātrākajām šo problēmu risināšanai, tā skaitās salīdzinoši vienkārša manipulācija, aptuveni pusstundas garumā. Šī endoskopisko injekciju manipulācija ir nesāpīga un nav saistīta ar ķirurģisku iejaukšanos, tāpēc pacients var doties mājup jau tajā pašā dienā.

SIA „Uroklīnika” pirmsākumi ir saistāmi ar slimnīcu „Linezers”, kuras uroloģijas nodaļa to profesionāļu dēļ savulaik tikai augsti vērtēta. Pēc valsts veiktajām reformām slimnīcā, 2008.gadā, tās pieredzējušie urologi apvienojās un izveidoja pirmo privāto uroloģijas klīniku Latvijā. Uroklīnikas ārsti – urologi Dr. Alvis Laukmanis un Dr. Atis Karulis ir vieni no vadošajiem speciālistiem Latvijā, kas var sniegt kompetentu viedokli par dažādu uroloģisko slimību ārstēšanu. Uroklīnikas pacientiem ir pieejama Latvijā jaunākā uroloģisko slimību diagnosticēšanas un ārstēšanas aparatūra tai skaitā arī inkontinences ārstēšanai ar botulīna toksīna injekciju un citām modernākajām metodēm.

Vairāk par šo tēmu:

Urīna nesaturēšana jeb inkontinence

Vaira Dreimane, Inko Centra konsultante   Kas ir inkontinence? Inkontinence jeb urīna nesaturēšana ir objektīvi novērojams stāvoklis, kad patvaļīgi noplūst urīns. Urīna nesaturēšana rodas neveidojoties

Lasīt »