šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Klimakss

Uldis Mežs

Ilze Šturma

Tuvojoties menopauzei, sievietes dzīve pakāpeniski, bet nenovēršami mainās. Sajūtas, kas parādās pirms menopauzes un tās laikā, ir savādas un ikdienas dzīvē traucējošas.Šo periodu sievietes dzīvē palīdz izprast ginekoloģe Inese Muskate.

– Pārmaiņas sievietes organismā ir dabiskas, to pamatā ir arvien neaktīvāka olnīcu darbība – nenotiek ovulācija, mazāk tiek ražoti hormoni.
Lielisks palīgs šajā grūtajā dzīves periodā ir ginekologs, kas uzklausīs un izvēlēsies jums piemērotāko terapijas veidu, lai arī menopauzes laikā pašsajūta būtu lieliska. Ginekologa uzdevums ir ne tikai rūpēties par terapiju menopauzes laikā, bet arī pārliecināt sievieti, ka šis ir īpašs laiks viņas dzīvē – beidzot sieviete var vairāk laika veltīt sev un laulātajam draugam, ceļot. Lai šo dzīves posmu varētu baudīt ar prieku, sievietei jāatbrīvojas no hormonālo pārmaiņu radītajām sliktajām sajūtām. Biežākās sūdzības: menstruālā cikla pārmaiņas (tās kļūst biežākas vai retākas), karstuma viļņi un svīšana, garastāvokļa svārstības – nervozitāte, raudulība, nomāktība. Tiesa, slikto garastāvokli sievietes nemēdz saistīt ar pārmaiņām organismā, bet biežāk attiecina uz sadzīviskām problēmām. Laika gaitā sieviete var sūdzēties arī par vagīnas sausumu un traucētu dzimumdzīvi, urīna nesaturēšanu. Estrogēni jeb sievišķie dzimumhormoni aizsargā asinsvadus un sirdi, tāpēc sievietēm menopauzē palielinās iespēja saslimt ar infarktu vai insultu. Pakāpeniski kļūst trauslāki sievietes kauli. Lai izvairītos no šiem veselības traucējumiem, trūkstošos hormonus var aizstāt, lietojot hormonpreparātus.
– Vai visas sievietes izjūt klimaktēriskos simptomus?
– Ir sievietes, kurām šie simptomi izpaužas vāji. Nozīme ir iedzimtībai, veselīgam dzīvesveidam. Sievietes, kuras ir neapmierinātas ar dzīvi, vienmēr vairāk izjūt šos simptomus.
– Kā piemērojat hormonaizstājošo terapiju sievietēm?
– Pirms terapijas sākšanas katra sieviete tiek rūpīgi pārbaudīta. Atklājot audzēju, no šīs terapijas vajadzētu atteikties, jo hormonu lietošana var veicināt audzēja attīstību. Ja tāda iespēja nepastāv, lietot hormonus ir ieteicams, jo tie mazina un novērš klimaktēriskos simptomus. Katrai pacientei preparāti piemērojami individuāli, jo atšķiras sūdzības, vielmaiņa, arī katras sievietes pieredze hormonālo preparātu lietošanā. Pašlaik vērojama situācija, ko nedrīkstētu pieļaut. Draudzene draudzenei iesaka labāko preparātu, aptiekārs viena medikamenta vietā – citu, kas ir lētāks un tikpat labs. Īstais padomdevējs ir tikai ginekologs, kura ordinētais hormonpreparāts patiesi ir labākais konkrētai sievietei un nav aizstājams ar kādu citu. Ja jums ir dārga jūsu veselība, pirms terapijas sākšanas noteikti vajadzētu konsultēties ar ginekologu vai ģimenes ārstu.
– Ko darīt, ja hormonaizstājošā terapija kāda iemesla dēļ nav pieļaujama?
–Šādā gadījumā iesakāms veselīgs dzīvesveids, kurā noteicošā ir diēta, kas satur maz tauku un daudz šķiedrvielu. Fiziska aktivitāte un kalcija preparāti stiprinās kaulu sistēmu. Tiek arī izmantota fitoterapija, tomēr ir pārāk maz pētījumu, kas pierādītu šīs terapijas efektivitāti sievietēm klimaktērija periodā. Ja simptomi ir ļoti izteikti un grūti izturami, ārsts iesaka medikamentus, kas tos mazina.
– Nereti sievietes nelieto hormonpreparātus, jo baidās iegūt lieko ķermeņa masu?
– Klimaktērijā ikvienai sievietei mainās vielmaiņa, tāpēc tablešu lietošana nevarētu būt masas palielināšanās cēlonis. Laikus sākot lietot hormonālos preparātus, figūru izdosies pat saglabāt.
– Cik ilgi var lietot hormonaizstājošo terapiju?
– Pieci gadi ir laiks, kas tiek uzskatīts par drošu. Terapija ir piemērota arī ilgākam laikam, tomēr sieviete regulāri jāpārbauda.
– Vai ir vēl kādi preparāti, ko var lietot klimaksa laikā kā hormonaizvietojošu terapiju?
– Ir steroīdhormonu preparāti, kuru iedarbība ir līdzīga dzimumhormoniem. Tie ietekmē tos pašus receptorus, kurus dzimumhormoni. Tos lietojot, ir mazāka vēždraude, mazāks risks, ka sievietei attīstīsies dzemdes endometrija vai krūts dziedzera vēzis. Steroīdhormonpreparāti ir jauni un salīdzinoši dārgi, ar to arī izskaidrojams, ka tie nav plaši pazīstami.
– Vai hormonaizstājošajā terapijā zāles ir tikai tablešu formā?
– Ir plāksteri, injekcijas, ir vaginālie krēmi, kas satur estrogēnus, lai novērstu maksts sausumu. Tabletes ir visplašāk lietotā zāļu forma, tomēr tikai ārsts var izvēlēties vispiemērotāko terapijas veidu.
Zinoša speciālista aprūpēta, sieviete var neuztraukties par varbūtējiem sarežģījumiem un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Sākas viņas mūža atvasara, kas ir jāizbauda, nevis jāskumst, ka rudens jau tuvu. √

Vairāk par šo tēmu:

Urīna nesaturēšana jeb inkontinence

Vaira Dreimane, Inko Centra konsultante   Kas ir inkontinence? Inkontinence jeb urīna nesaturēšana ir objektīvi novērojams stāvoklis, kad patvaļīgi noplūst urīns. Urīna nesaturēšana rodas neveidojoties

Lasīt »

Karstuma viļņi

Jūs esat enerģiska, patstāvīga sieviete, kas ieņem zināmu vietu sabiedrībā. No jums mācās un respektējušu domas, jo esat ar pietiekamu dzīves pieredzi un vienlaikus pietiekami

Lasīt »