Solveiga Aminjara
Līdzko sākas bikini sezona, bieži vien tikai ieskatīšanās spogulī pirms iešanas uz pludmali sabojā garastāvokli uz visu dienu. Pesimistiski noskaņotās sievietes mierina sevi ar kaut kur dzirdētu frāzi, ka “sieviete bez celulīta nav sieviete”, drosmīgākās sāk aktīvi kaut ko darīt un bieži vien viļas rezultātā. Tā rodas uzskats, ka celulīts nav ārstējams.
Tā ir taisnība, ja šo frāzi turpina: “Celulīts nav ārstējams tikai ar kādu vienu krēmu vai līdzekli.” Ir svarīgi zināt, kā celulīts veidojas, tad arī kļūst saprotams, ka nepieciešama kompleksa terapija. Šādu kompleksu terapiju, kas balstās uz celulīta cēloņu novēršanu un tātad ir patoģenētiska, sauc par diferencēto celulīta terapiju.
Celulīts tiek uzskatīts nevis vienkārši kā skaistuma, bet gan kā medicīniska problēma. Tās ir patoloģiski palielinātas tauku šūnas, kas pildītas ar vielmaiņas galaproduktiem (šlakvielām). Vielmaiņas galaproduktiem būtu jāizvadās no organisma ar limfas plūsmu, bet limfa neplūst pati no sevis. Tās kustību veicina muskuļu pumpis, kas strādā, ja pretspiedienu dod stipri saistaudi. Ja tā nav, rodas neglīts matrača izskats. Protams, jo lielāka ir celulīta stadija, jo grūtāk to pilnīgi izārstēt – grūti, tomēr iespējami!
Diferencētās celulīta terapijas rezultāti ir tik droši un pārliecinoši, ka Vācijā speciālos celulīta ārstēšanas centros piedāvā atdot iemaksāto naudu, ja nebūs panākumu. Vienīgais noteikums – pacientam jāizpilda visi diferencētās celulīta terapijas metodes etapi, ko nosaka celulīta terapeits (tā tiek saukts speciālists ar medicīnisko izglītību, kas specializējies celulīta ārstēšanā).
Celulīta terapija ir kompleksa, tajā ietilpst:
• limfas aktivācija,
• saistaudu nostiprināšana,
• tauku metabolisma palielināšana.
Svarīgi ir uzņemt sabalansētu uzturu un pietiekamu daudzumu šķidruma dienā (līdz 2,5 litriem). Mēs esam atkarīgi no tā, ko ēdam. Tā ir attiecība starp pagātni un tagadni, iemesls, kāpēc tagad jaunai meitenei ir smagāka celulīta forma nekā 50 gadu vecai sievietei, kāpēc celulīts ir arī vīriešiem (viņiem bīstamā zona ir vēders) un pat bērniem. Hormoni un citas pārtikas piedevas maina vielmaiņu, radot celulītu. Tā, piemēram, sievišķie hormoni, kas tiek izmantoti gaļas rūpniecībā, vājina saistaudus, kas ir galvenais celulīta rašanās iemesls.
Ārstēšana – jāstiprina saistaudi un jāaktivizē limfas plūsma.
Limfas plūsmu var aktivizēt ar mehānisko limfodrenāžu. Aparātu Slide Styler – “gaisa zābakus” – jau 1978. gadā sāka izmantot Vācijas limfoloģijas klīnikās. Ar Slide Styler tiek imitēta limfas plūsma, izmantojot gaisa spilvenus: maigi saspiežot un atlaižot, tiek masētas kājas, gurni, vēders, rokas. No pusstundas šīs procedūras efekts būs tāds pats, kāds būtu, 12 stundas veicot limfodrenāžu ar rokām. Aparāts izmantojams arī, lai ārstētu pēcoperācijas tūskas un paplašinātas vēnas.
Izplatīta limfas drenāžas metode ir Body Wrapping – ķermeņa aptīšana. Pat pēc vienas šādas procedūras kājas kļūst manāmi tievākas, bet kopā ar šo metodi lietojamais kanēļa krēms darbojas arī kā aromaterapija, veicinot tauku vielmaiņu.
Protams, jebkuru metodi lietojot, vajadzīgs veikt kursu (vismaz 10 un vairāk seansu), kā arī pastāvīgi strādāt ar sevi, mājās limfmezglus ierīvējot ar limfodrenāžas krēmu, kas farmācijā pazīstams vairākus simtus gadu.
Īpaši jāmin aparāts Vacu–Styler. Cilvēks tiek ievietots tādā kā kosmosa raķetē. Tās darbības princips – speciālā kapsulā mainās negatīvais un pozitīvais spiediens uz organismu, it kā ārpus organisma būtu papildu sirds. Šo aparātu var izmantot, ārstējot, piemēram, varikozi, hroniskas venozas čūlas, pēdas diabētisko sindromu, dažādas sirds un asinsvadu slimības.
Limfas drenāžu var arī aktivēt ar Latvijā populāriem vakuummasāžas aparātiem, kā arī nēsājot īpašas pretcelulīta zeķbikses (tās nēsājot, notiek pašmasāža).
Saistaudu stiprināšanu jāsāk veikt apmēram visa kursa vidū. Saistaudus var stiprināt ar vakuummasāžas aparātiem speciālā režīmā, kā arī izmantojot vienu no jaunumiem kosmetoloģijā – ultraskaņu. Ar augstas frekvences vibrācijas aparātu – iespējams iestrādāt ādā jebkuru gēlu, bet galvenais – efektīvi stiprināt saistaudus, krasi palielinot vielmaiņu.
Ar ultraskaņu var veikt arī limfas drenāžu, kā arī liftingu un novecojušas ādas atjaunošanu. Ikdienā efektīvai saistaudu stiprināšanai izmantojami ķermeņa krēmi, kas satur elastīnu un kolagēnu. Iegūtā rezultāta nostiprināšanai pretcelulīta procedūru beigās vai arī, ātri novājējot, lai āda nekarātos, no pāris nedēļām līdz vienam mēnesim lieto līdzekļus, kas satur fibrostimulīnu – preparātu, ko medicīnā izmanto ātrākai brūču dzīšanai un kas veicina elastīna un kalogēna veidošanos ādā. Preparāts nopērkams ampulās vai rullītī, ko ērti arī lietot, lai nostiprinātu krūšu saistaudus, kā arī FCl gelā – sejas liftingam.
Sabalansēts uzturs nozīmē, ka mazāk ar pārtiku jāuzņem tauki, kā arī nevajadzētu kopā ēst olbaltumu un ogļhidrātus saturošus produktus (piemēram, kartupeļus ar gaļu).
Taukus var samazināt arī ar medicīnā atzīto metodi lipolīzi – ar strāvu tiek aktivizēts ferments lipāze, kas šķeļ taukus.
Celulīts ir priekšvēstnesis nopietnām slimībām, piemēram, paplašinātām vēnām, sirds un asinsvadu sistēmas slimībām. Tas liecina, ka organismā viss nav kārtībā ar limfas plūsmu un var attīstīties kāda cita ar to saistīta slimība.
Pilnvērtīgu diferencētās celulīta terapijas programmu iespējams izstrādāt tikai specializētos celulīta ārstēšanas centros, kur iespējams kombinēt dažādas procedūras un līdzekļus. Tāpēc tiek piedāvāta tā saucamā vertikālā attīstība – nevis kosmetoloģisku pakalpojumu paplašināšana, bet koncentrēšanās vienā virzienā – ķermeņa problēmu, it īpaši celulīta, ārstēšanā.
Latvijā ir vairāki centri, kuru darbinieki jau vairākus gadus apgūst diferencētās celulīta terapijas metodi, ko regulāri mācās gan Somijā, gan Vācijā speciālistu vadībā.
Daiļajām dāmām, kas ir sapratušas celulīta ārstēšanas nozīmīgumu, iesakām doties tieši pie šo centru speciālistiem, kuri starp vārdiem “kopts ķermenis” un “vesels ķermenis” liek vienādības zīmi.