šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Estētiskā ķirurģija

Uldis Mežs

Evija Rodke

Vārds plastika nāk no grieķu valodas vārda plastikos, kas nozīmē ‘veidot vai dot formu’. Plastiskā ķirurģija veido vai pārveido cilvēka ķermeni. Plastikas ķirurgiem, kas veic estētiskās ķirurģijas procedūras, ir daudz kas kopējs ar māksliniekiem. Meistariem, kas strādā ar cilvēka ķermeņa formām, ir kārtīgi jāstudē anatomija, tad jātransportē radošās idejas uz papīra, audekla, mālā vai marmorā. Leonardo da Vinči un Mikelandželo darbi ir ne tikai mākslas augstākā izpausme, tie tiklab atspoguļo arī zinātni. Tieši tāpat estētiskās plastikas ķirurgiem ir jāapvieno skaistuma un gaumes izjūta ar dziļās un ilgās studijās gūtām zinātnes atziņām. 

Ir divi galvenie plastiskās ķirurģijas procedūru veidi. Pirmais uzlabo sejas un ķermeņa daļas, kuru forma un izmērs nav pieņemami, piemēram, atstāvošas ausis, palielināts vai kuprains deguns, pārāk mazas krūtis, lielas dzimumzīmes vai kārpas utt. Otrais – novecošanās procesu samazināšana un izskata atjaunošana. Tas varētu līdzēt cilvēkiem, kas dažādu iemeslu dēļ izskatās vecāki nekā jūtas.

Ķermeņa veidošana
Ķermeņa veidošanā visefektīgākais “ierocis” plastiskā ķirurga arsenālā ir liposukcija, pazīstama arī kā lipoplastika. Tā ir ķirurģiska lieko tauku noņemšana no tām vietām, ko parasti neietekmē diēta un vingrinājumi. Visbiežāk tauki tiek atsūkti no gurniem, vēdera, augšstilbiem, arī augšdelmiem, ceļiem un vīriešu krūtīm. Lipoplastika ir efektīva un droša, tāpēc kļuvusi par estētiskajā ķirurģijā visbiežāk lietoto metodi pasaulē, arī Latvijā.
Lipoplastika tika attīstīta 80. gadu sākumā un ļoti strauji ieņēma savu vietu plastiskās ķirurģijas ikdienā. Pēc procedūras nav lielu rētu, jo grieziens tiek izdarīts visneredzamākajās vietās un ir mazāks par vienu centimetru. Lipoplastiku izdara gan sievietēm, gan vīriešiem, jo lieko tauku problēma ir vienlīdz pazīstama abiem dzimumiem, tikai tipiskās tauku nogulsnēšanās vietas ir atšķirīgas. Vīriešiem problēma ir ginekomastija – krūšu dziedzera augšana. Ar gadiem šajā apvidū nogulsnējas tauki un atslābst āda.
Vecumam, izdarot operāciju, nav īpašas nozīmes, kaut gan pēc tauku noņemšanas jauna āda, protams, saraujas labāk. Bet tagad pasaulē ļoti populāra ir virspusējā tauku atsūkšana – tieši zemādā, tāpēc arī vecākas ādas saraušanās tiek labi stimulēta.
Lipoplastiku nevajag uztvert kā pareizas ēšanas vai vingrojumu aizvietotāju. Celulīts ne vienmēr pazūd pēc šīs operācijas, metode arī nepalīdz pilnīgi pārveidot ķermeni.
Pacienti pēc operācijas mājās var doties nākamajā dienā, atveseļošanās periods ilgst 2–4 dienas, asins izplūdumi un tūska pazūd pēc 2–6 nedēļām.
Vēdera korekcijai daudzkārt ļoti noderīga ir vēdera plastika. Tā nepieciešama, ja vienlaikus ar pastiprinātu tauku nogulsnēšanos ir muskuļu vājums un izteikts ādas pārpalikums, kas veido lieku ādas kroku. Operācijā noņem ādas un tauku pārpalikumu, nostiprina vēderpresi.
Pacienti mājās var doties nākamajā vai aiznākamajā dienā pēc operācijas. Divas līdz četras nedēļas pēc operācijas jānēsā speciāla korsete. Atveseļošanās periods ir 3–5 dienas, aktivitāte būs ierobežota sešas nedēļas.

Seja
Plastiskā ķirurģija var palīdzēt, ja neesat apmierināts ar deguna, ausu vai zoda formu vai izmēru.
Deguna plastika ieteicama cilvēkiem, kas nav apmierināti ar savu degunu estētiski (liels vai plats, ar kupri vai uzrautu galu, pēc traumas nesimetrisks) vai arī funkcionāli (apgrūtināta elpošana). ķirurgs katru operāciju plāno kopā ar pacientu, ņemot vērā viņa vēlmes.
Pacienti parasti dodas mājās nākamajā pēcoperācijas dienā, ģipša vai plastmasas pārsējs uz deguna paliek vienu nedēļu. Atveseļošanās periods ir viena nedēļa, tūska un asins izplūdumi pazūd 10–14 dienās, neliels pietūkums varētu būt pat vairākus mēnešus.
Ausu plastikas parasti veic jau bērnībā, tomēr ir diezgan daudz pieaugušo, kam tiek izdarīta šī operācija. Visizplatītākā problēma ir atstāvošās ausis. Operējot ne tikai noņem lieko ādu, ja tāda ir, bet arī izveido pareizu skrimšļa formu, lai ausis ciešāk piegulētu galvai.
Pacienti var doties uz mājām tajā pašā dienā. Atveseļošanās periods ir 3–7 dienas, apsējs tiks noņemts pēc 7–10 dienām, ar sportu nevarēs nodarboties sešas nedēļas.
Zoda formas korekcija tiek izdarīta, ja zods par mazu sejai vai arī ir ļoti izvirzīts, masīvs. Daudz cilvēku sūdzas, ka viņiem ir liels vai garš deguns, nepamanot, ka šo profila vizuālo efektu rada mazs, neattīstīts zods. Modelējot sejas profilu un koriģējot zodu, ir panākams ļoti labs efekts sejas kopskatam. Tieši tas pats attiecas uz it kā pārāk maziem, neizteiktiem deguniem – galvenā problēma izrādās masīvais, uz priekšu izvirzītais zods.
Zoda formu var koriģēt, ieliekot implantātu, lai to palielinātu, vai arī nokaļot vai pārbīdot stipri attīstīto apakšžokļa kaulu.
Pacienti mājās var doties jau nākamajā dienā pēc operācijas, leikoplasts uz apakšžokļa jātur 3–7 dienas, tikpat ilgs būs atveseļošanās periods. Tūska un spīlējuma sajūta parasti pazūd 2–3 nedēļās. √

Vairāk par šo tēmu:

Implantāti

Haralds Adovičs Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par silikona implantātu izmantošanu plastiskajā ķirurģijā.

Lasīt »

Gurnu un augšdelmu plastika

Tauki diemžēl mēdz uzkrāties ne tikai vēdera priekšējā sienā. Tie var nogulsnēties jebkurā jūsu ķermeņa daļā, arī gurnos un vietā, ko tautā sauc par dibenu.

Lasīt »