Gadā ir divi periodi, kad kosmētiskos salonus apmeklē vairāk nekā parasti – pavasaris un rudens. Sagaidot pavasari, vislielākās raizes parasti sagādā sejas ādas problēmas – tās ir pēdas, ko pēc sevis atstājusi ziema.
Kā tikt galā ar pāridarījumu, skaidro skaistumkopšanas centra Saules salons kosmetoloģe Inta Indriksone un skaistumkopšanas salona Pallāda kosmetoloģe Diāna Gladkina.
Galvenā liksta – sausums
Pēc ziemas perioda jebkura tipa sejas āda kļūst sausāka. Tā lobās, un pat uz taukainas ādas var veidoties sausi, sārti plankumi. Tas notiek tādēļ, ka sejas āda ir plāna, ādas virsējais slānis ir ļoti jutīgs un, kad no siltām, sausām telpām izejam ārā aukstumā un mitrumā, visvairāk pakļauts temperatūras, kā arī gaisa mitruma svārstībām. Rokas nav tik apdraudētas, jo varam taču uzvilkt cimdus, turpretī seja vienmēr ir atklāta.
Vecākai, nobriedušākai ādai sausuma ietekmē iezīmējas vairāk krunciņu – arī mīmikas krunciņas; sejas ovāls noslīd uz leju, un ārējais izskats zaudē svaigumu. Šīs problēmas ādu var skart jebkurā laikā, bet ziemā tas ir visizteiktāk. Tādēļ pēc ziemas perioda ādu ir svarīgi attīrīt. Tas ir līdzīgi kā ar visu organismu, no kura nepieciešams izvadīt sārņus un šlakvielas.
Āda jāattīra no raga slānīša jeb atmirušajām šūnām, kas parasti nav redzamas, bet kļūst saskatāmas, kad āda ir sausa un lobās. Attīrīšana var būt atšķirīga – tā ir atkarīga no ādas tipa un stāvokļa.
Kā attīrīt?
• Sejas attīrīšanai no vecajām, nevajadzīgajām šūnām izmanto ķīmiskos pīlingus un mehāniskos pīlingus jeb skrubjus. Ādas tipam atbilstošu skurbi mājās ieteicams lietot regulāri (ne tikai ziemas beigās) reizi nedēļā – tas atsvaidzinās seju. Turklāt der atcerēties vēl vienu iemeslu, kāpēc āda jāattīra: tad, ja sejas krēmu uzklāj uz neattīrītas ādas, kurai ir nosprostotas poras, krēms slikti iesūcas un pienācīgi neveic savu uzdevumu. Savukārt, ja seja ir attīrīta, tas labi iesūcas, acumirklī burtiski pazūdot no ādas virsmas.
• Ziemas nomāktu ādu var atsvaidzināt ari ar ķīmisko pīlingu palīdzību. Ķīmiskie pīlingi nav abrazīvi. Tos veic kosmētiskajos salonos, izmantojot augļskābes, kas noloba virsējo ādas slāni un stimulē šūnu atjaunošanos. Ziemas beigas un agrs pavasaris, kad saule vēl nekarsē, ir ļoti piemērots, lai veiktu šo procedūru kursu. Saulei aktivizējoties, pēc procedūrām uz ādas var rasties plankumi, jo āda kļūst jutīga.
• Ādu iespējams atdzīvināt, kosmētiskajā salonā veicot dermoabrazijas procedūru. Tā ir procedūra, ko veic ar speciāla aparāta palīdzību. Uz ādu mehāniski iedarbojas kristāliņi, kas ir smalki kā smiltis. Āda tiek it kā noslīpēta ar smilšpapīru. Tas nav sāpīgi, tieši otrādi – patīkami. Iedarbība ir intensīva un vienmērīga – efekts ir labāks nekā pēc parasta skrubja lietošanas.
Palutini seju ar maskām!
Lai sausā iekštelpu gaisa un sala ietekmētā āda pēc ziemas justos komfortablāk, kosmetoloģe Diāna Gladkina iesaka to palutināt ar mitrinošām jeb hidratējošām un atsvaidzinošām maskām. Ierosmei piedāvājam dažas receptes!
• Avokado maska – mitrina, mīkstina un baro, īpaši ieteicama sausai ādai pēc apkures sezonas. Saspiež pusi avokado mīkstuma, tam piepilina dažus pilienus olīveļļas. Masu uzklāj uz sejas, ar avokado kauliņu maigi izmasē ādu un ļauj maskai iedarboties.
• Medus un piena maska — piemīt mitrinošas un barojošas īpašības, dziedē sausu, sasprēgājušu, problemātisku ādu (nav ieteicams izvēlēties alerģiskas ādas īpašniecēm!). Tējkarotei medus piepilina pāris pilienus olīveļļas, saputo ar vienas olas dzeltenumu un ēdamkaroti piena. Piena vietā var izmantot ari saldo krējumu.
• Jogurta maska – īpaši piemērota taukainam ādas tipam. Tējkaroti dabīgā jogurta vai Bio Lakto sajauc ar tējkaroti sejas krēma un uzziež uz sejas ādas.
• Kumelīšu uzlējuma maska – lieliski tonizē sejas ādu un piešķir tai dzīvīgumu, īpaši ieteicama lietošanai no rītiem. Iepriekšējā vakarā pagatavo kumelīšu uzlējumu, salej to veidnītēs un ievieto saldētavā. No rīta sejas ādai dāvā spirgtumu, to viegli parīvējot ar sasalušajiem kubiciņiem.
• Banānu maska – mitrina un baro sausu ādu, palīdz aizkavēt novecošanās pazīmes. Ar dakšiņu vai caur sietiņu samīca banānu, pievieno tam nedaudz sejas krēma un pāris pilienus citronu sulas (sejas krēma vietā var izmantot ari tējkaroti olīveļļas).
• Olbaltumu maska – savelkoša un tonizējoša, nodrošina liftinga efektu. Var izmantot, lai ātri atsvaidzinātu sejas ādu pirms svarīgiem pasākumiem. Saputo vienu olas baltumu, pievieno tam vienu tējkaroti sejas krēma un uzziež uz sejas ādas.
Ir vērts mainīt ēdienkarti!
Pavasari, lai āda būtu tvirtāka un svaigāka, kosmetoloģe Inta Indriksone iesaka ēst dārzeņus, dārzeņus un vēlreiz dārzeņus! Šķiedrvielas, kas tajos atrodas, attīra zarnu traktu no šlakvielām, turklāt dārzeņos ir minerālvielas un vitamīni. Protams, ieteicams ēst ari augļus un uzturā lietot labos taukus, proti, augu valsts, nevis dzīvnieku taukus.
«Kad ziema iet uz beigām, rodas alkas pēc pavasara, pēc kaut kā svaiga, zaļa, saulaina… Iespējams, neapzināti parādās vēlme arī mainīt ēdienkarti – tik ierastos kartupeļus un gaļu nomainīt pret zaļumiem, pret kaut ko vieglu un pavasarīgu. Gribas atslodzi, ieiet pirtī un attīrīties… Notiek sagatavošanās jaunai dzīvei, jo katrs pavasaris taču ir jaunas dzīves sākums. Tas jāizmanto!» iedrošina kosmetoloģe.
Ievēro!
• Jebkuru no maskām uz sejas ieteicams paturēt 20 minūtes. Tad seju noskalo ar siltu ūdeni, nosusina un ieziež ar mitrinošu krēmu. Ja sejas āda ir sausa, jāizvēlas krēms, kuram ir arī barojošas īpašības.
• Pavasarim nākot, ieteicams izvēlēties sejas krēmu, kurš vairāk nodrošina mitrinošo funkciju. Saules stariem kļūstot arvien spēcīgākiem, jāpievērš uzmanība arī tam, vai izvēlētais krēms satur UV staru filtru.