Modes slimība –osteohondroze

Edmunds Kārkliņš

Muguras sāpes ir viens no izplatītākiem sāpju veidiem. Ar tām droši vien nācies saskarties gandrīz 50% iedzīvotāju, lai gan šīs sāpes reizēm var būt arī viens no dažādu iekšējo orgānu slimību simptomiem, tomēr visbiežāk muguras sāpju cēlonis ir mugurkaulā pārmaiņas. Ik gadu Latvijā ar sāpēm mugurkaulā ārsta palīdzību lūdz vairāki desmiti tūkstoši pacientu, tikai Valsts traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas Mugurkaula ķirurģijas centrā vien gadā ārstējas aptuveni 1500 pacientu un tiek veikts aptuveni 600 operāciju. Biežāk muguras sāpes skar iedzīvotājus 20 — 50 gadu vecumā, t.i., darbspējas periodā, līdz ar to mugurkaula slimības no individuālas kaites kļūst par ekonomisku un sociālu problēmu.

Pēdējos gados muguras sāpes un funkciju traucējumi skar arvien jaunākus pacientus. Aktivizējusies vecāku vēlme virzīt bērnus uz panākumiem un redzēt tos slavas virsotnēs, līdz ar to bērni jau agrīnā vecumā tiek pakļauti pārmērīgai, viņu mugurkaulam nepiemērotai slodzei, aizmirstot, ka pilnīga mugurkaula veidošanās beidzas aptuveni 18 gadu vecumā. Vērojama arī otra galējība — stundām ilga sēdēšana skolas solā, tad mājās pie televizora vai monitora, pie tam nepiemērotā pozā. Šāds mazkustīgs dzīvesveids izraisa statisku pārslodzi un agrīnas mugurkaula pārmaiņas, netiek ievērots elementārs princips, ka pēc katras statiskas slodzes jābūt kustībām, pēc fiziskas slodzes — atpūtai, pie tam slodze nedrīkst pārsniegt katra cilvēka fiziskās iespējas.
Kā veidots mugurkauls?
Cilvēka mugurkauls sastāv no 33 — 34 skriemeļiem, no kuriem 24 ir atsevišķi kaula veidojumi, bet pārējie ir saauguši un veido krusta un astes kaulu.
Mugurkaula skriemeli veido tā ķermenis, lociņš un . izaugums. Lociņš veido slēgtu kaula gredzenu, kurā ir muguras smadzenes un nervu saknītes. Starp skriemeļiem ir atveres, kur atrodas nervu saknītes, kas “iznāk” no muguras smadzenēm un tālāk pa , nerviem aizvada impulsus pa ķermeni, nodrošinot : tā funkcionēšanu.
Starp katriem diviem skriemeļiem ir elastīgs starpskriemeļu disks, kas vieno .skriemeļus, neitralizē triecienu, mazina slodzi uz skriemeli un ļauj mugurkaulam saliekties uz priekšu, atpakaļ vai veikt rotācijas kustības. Disku sedz fibrozs gredzens, kura vidū ir kodols.
Savstarpēji skriemeļi saistīti ar saitēm un locītavām.
Divi skriemeļi un to starpskriemeļu disks kopā ar i locītavām un saitēm veido vienotu anatomisku kompleksu — mugurkaula segmentu.
Mugurkauls ir ķermeņa anatomiskā ass, tam ir S .veida forma ar izliekumiem kakla, krūšu, jostas un I krustu apvidū. Šie izliekumi piešķir tam atsperes formu un palīdz neitralizēt triecienu. Tik ilgi, kamēr mūsu mugurkauls ir vesels, mēs kustības uztveram pašas par sevi saprotamas, bet, līdzko kādā mugurkaula segmentā rodas pārmaiņas, attiecīgā apvidū rodas sāpes vai kustību traucējumi. Ja skarta segmentā esošā nervu saknīte, rodas inervējamā apvidus funkciju traucējumi.
Kāpēc rodas muguras sāpes?
Mūža laikā mugurkauls pakļauts slodzei, pārslodzei, traumām, infekcijām, hormonālā līmeņa pārmaiņām, kas rada deģeneratīvi distrofiskas mugurkaula pārmaiņas. Liela nozīme ir arī dzīvesveidam — mazkustīgumam, nepareizai stājai, kaitīgiem ieradumiem, liekai ķermeņa masai, kas kopumā veicina agrīnu mugurkaula novecošanu un tā funkciju traucējumus.
Visu šo faktoru radīto deģeneratīvi distrofisko pārmaiņu kopumu var apzīmēt ar terminu — spondiloze. Pacienti gan vairāk pazīst šās kaites iepriekšējo nosaukumu — osteohondroze. Šīs pārmaiņas var skart visas mugurkaula daļas — arī kakla, krūšu daļu, taču spēcīgas sāpes biežāk vērojamas jostasdaļas pārmaiņu gadījumā, tāpēc šoreiz runāsim par šīm sāpēm. Sākumā pārmaiņas skar starpskriemeļu disku, tas zaudē elastību, bet tā ārējais fibrozais diska gredzens iestiepjas, un tajā veidojas mikroplaisas. Fiziskas slodzes vai neveiklas kustības laikā mikroplaisas var iespiesties diska kodols un radīt sāpju impulsu. Šādas sāpes parasti ir īslaicīgas un ātri izzūd — kā šāviens mugurā. Turpinoties diska slodzei, sāpju epizodes kļūst arvien biežākas un ilgākas.
Slodzi, kādai pakļauti starpskriemeļu diski, raksturo šāds piemērs: paceļot no grīdas 30 kg smagumu, diskam starp pēdējo jostas skriemeli un pirmo krusta skriemeli slodze ir 600 kg.
Diska gredzenam iestiepjoties, disks var izvelvēties.
Izslīdot diska kodola fragmentam, veidojas diska trūce. Ja tiek nospiesta muguras nervu saknīte, veidojas kompresijas sindroms ar attiecīgo orgānu vai ķermeņa daļu funkciju traucējumiem.
Visi šie procesi rada stipras muguras sāpes, var būt tirpšanas sajūta, muskulatūras funkciju traucējumi līdz pat ekstremitātes parēzēm, dažkārt urinēšanas traucējumi.
Nervu impulsu vadīšanas traucējumus ar attiecīgā inervējamā orgāna vai ķermeņa daļas funkciju traucējumiem var radīt arī mehāniski, toksiski vai citi faktori.
Sāp mugura. Ko darīt?
Visos gadījumos, kad rodas muguras sāpes, jādodas pie ārsta un jānoteic to cēlonis. Ja sāpes radušās pirmo reizi (parasti fiziskas slodzes laikā vai tūlīt pēc tās), tas ir signāls, ka starpskriemeļu diskā ir pārmaiņas. Ja sāpes ir īslaicīgas un ātri izzūd, kaitīgo faktoru novēršana ar saudzējošu dzīvesveidu — izvairīšanās no caurvēja, pareiza muguras noslogošana, vingrinājumi, ortopēdiska josta u.c. — ļaus izvairīties no atkārtotām sāpēm uz ilgāku laiku. ja mugurkaula deģeneratīvi distrofisko pārmaiņu radītās sāpes ir ilgākas — vienu, divas, trīs dienas — jāiet pie ārsta, vēlams neirologa, un jāsāk konservatīvās ārstēšanas kurss. kas noris ambulatoriski. Parasti šai gadījumā lieto medikamentozo terapiju ar pretsāpju un nesteroidāliem pretiekaisuma līdzekļiem, prettūskas un nomierinošus preparātus, kā arī kādu fizikālās terapijas metodi — masāžu, ārstniecisko vingrošanu, distrakciju jeb stiepšanu, manuālo terapiju. Šīm sāpēm jāizzūd aptuveni 4 — 6 dienu laikā. Ja tās mazinājušās, bet pilnīgi nav izzudušas un nav funkciju traucējumu, ārstēšanas kursu var turpināt vēl 10 — 12 dienu, mainot medikamentus un procedūru veidu Jāpiebilst, ka pēdējos gados stipri pieaudzis to personu skaits, kas piedāvā manuālās terapijas pakalpojumus. Gribētu darīt zināmu, ka šo procedūru drīkst veikt tikai manuālās terapijas speciālists. Neprofesionāli veikta procedūra var radīt smagas komplikācijas. Ja pēc 10 — 14 dienu ārstēšanas kursa sāpes saglabājas, nepieciešams meklēt mugurkaula speciālista palīdzību. Speciālists noteiks slimības smaguma pakāpi, koriģēs ārstēšanu (tā var būt ari stacionārā), bet galvenais šās konsultācijas mērķis ir nepalaist garām nervu saknīšu nospieduma simptomus, kuru gadījumā nepieciešama operācija. Ja pacientam muguras sāpes jau sākumā pavada funkciju traucējumi (pēdas parēze, kustību vai urinēšanas traucējumi), tūlīt jādodas pie muguras slimību speciālista.
Kur atrodas Mugurkaula ķirurģijas centrs?
Valsts traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas Mugurkaula ķirurģijas centrā ārstē slimniekus ar dažādām mugurkaula slimībām, traumām un to sekām.
Centrā tiek stingri noteiktas operācijas indikācijas un pacienti, kam operācija nav nepieciešama, tiek ārstēti ar onservatīvām metodēm, paralēli medikamentozai terapijai liek lietota blokāde, magnētterapija, fizikālās terapijas metodes, atsevišķu mugurkaula daļu distrakcija, kas atslogo mugurkaulu un mazina sāpes.
Pacientiem ar diska trūcēm vai kompresijas sindromu var tikt veikta operācija — diska trūces izņemšana. Šo operāciju sauc par fenestrāciju, un pacientiem par šo operāciju nav jāmaksā. Operāciju iespējams veikt arī mikroķirurģiski, attiecīgā operācijas posmā lietojot mikroskopu. Šī metode ir saudzīgāka, un operācijas griezuma vieta ir mazāka — aptuveni 3 cm. Pēc operācijas pacients var sākt staigāt nākamā dienā, jāuzsver, ka par mikroķirurģisko operāciju pacientam jāmaksā. Atsevišķos gadījumos operāciju iespējams veikt arī ar perkutānās nukleotomijas metodi, t.i., praktiski bez grieziena. Ar punkciju un speciālu optisku ierīču palīdzību tiek izņemts bojātā diska kodols. Centrā veic arī neiroortopēdiskas operācijas, kuru laikā tiek atbrīvotas nospiestās nervu saknītes un vienlaikus tiek veikta arī mugurkaula stabilizācija.
Pēc operācijas pacienti, kam tas nepieciešams, tiek sūtīti uz rehabilitācijas iestādēm.

Vairāk par šo tēmu:

Par ergonomiskiem krēsliem

Sandis Kalns Cilvēki, kas lielāko sava darba laika daļu pavada stāvus, ergonomikas sasniegumus novērtēs mazāk nekā tie, kas 8 vai vairāk stundas sēž pie saviem

Lasīt »