šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Kā izvairīties no jūras slimības

Uldis Mežs

Gints Vīns, www.daivings.net prezidents
Dr Agris Auce
Jūras slimība ir vestibulārā aparāta problēma ko izsauc regulāras kuģa kustības uz jūras tam šūpojoties. Parastie simptomi ir nelaba dūša, vemšana. Uzņēmība pret jūras slimību ir dažāda – ir ļoti uzņēmīgi cilvēki, kuriem jūras slimību var izsaukt tikai jau atrašanās uz nekustīga kuģa vien un ir pret jūras slimību praktiski nejūtīgas personas. Lielākā daļa cilvēku šajā skalā ir apmēram pa vidu.

Jūras slimības cēlonis ir meklējams cilvēka vestibulārajā aprātā. Tā uzdevums ir informēt smadzenes par vertikālā stāvokļa virzienu un palīdzēt ķermenim noturēt vertikālo stāvokli. Smadzenes ķermeņa orientācijas noteikšanai izmanto daudz un dažādus datus – acu iegūto informāciju par apkārtējo vidi (silueti, horizonta līnija, citas ainavas sastāvdaļas), datus no cilvēka iekšējā vestibulārā aprāta, kurš nosaka smaguma spēka virzienu, datus no pēdām un muskuļiem, kuri informē smadzenes par spiedienu un spēka sadalījumu. Normālos apstākļos uz sauszemes visi šie dati sakrīt un cilvēka smadzenes spēj sekmīgi un viennozīmīgi noteikt vertikālo virzienu. Kuģim šūpojoties cilvēka smadzenēs ienākošie dati sāk palikt nenoteikti un sāk nesakrist savā starpā – piemēram – kajītes sienas nemainās, bet vestibulārais aprāts uzrāda virziena maiņu. Cilvēka smadzenes nespēj vairs šos datus apstrādāt un reaģē uz to kā uz slimību vai saindēšanos – parādās jūras slimība kā reakciju uz šo neparasto stāvokli. Jūras slimība ir spēcīgāka uz stiprāk šūpojoša kuģa, tāpat tā ir spēcīgāka iekšā telpās, kur nav iespējams piesaistīt acis nemainīgai horizonta līnijai. Mazāki kuģi un jahtas šūpojās stiprāk un to pasažieri no jūras slimības cieš vairāk. Jūras slimība var būt ļoti nepatīkama un tāpēc svarīgi zināt kā mazināt tās iestāšanās varbūtību un mīkstināt simptomus.

Veidi kā izvairīties no jūras slimības vai mazināt tās simptomus:
• Medicīniskie preparāti. Ir tabletes un arī plāksteri, kas paredzēti pret jūras slimību. Tie parasti iedarbojas uz vestibulāro aprātu, tāpēc pēc to lietošanas var būt orientācijas problēmas arī uz sauszemes vai zem ūdens (ja paredzēts nirt). Pirms to lietošanas konsultējaties ar ārstu un izpētiet instrukciju par iespējamām blakus parādībām, vai ir atļauts vadīt automobili un tamlīdzīgi. Šie medikamenti mēdz būt efektīvi, tos iesaka lietot tiklīdz parādījušies pirmie simptomi vai pat pirms brauciena sākuma. Tabletes ir efektīvākas, bet ja jūras slimība ir jau sākusies tās var tikt izvemtas pirms sāk iedarboties.
• Eksistē ap locītavām apliekamas saites, kuras mēdz dēvēt par „jūras saitēm”. Tās ir tādas kā aproces ar izciļņiem, kuri iedarbojas uz bioloģiski aktīvajiem punktiem locītavās. To iedarbība nav zinātniski pierādīta, tomēr cilvēki apgalvo, ka tās darbojas un ir efektīvas. • Ja ir iespējams, tad izvēlieties piemērotu kuģi vai laivu. Lielāku, tātad attiecīgi arī platāku laivu, šūpo mazāk. Mazāk šūpo arī kuģus un laivas, kurām ir ķīlis.
• Izvēlieties vietu uz kuģa. Kuģa centrā šūpošanās ir mazāka nekā kuģa galos vai sānos. • Palieciet uz klāja un vērojiet horizonta līniju. Galvas reibšanu un sliktu dūšu izraisa informācijas atšķirības. Proti, vidusauss jūt kustību, bet acis to neredz. Atrodoties uz klāja un vērojot horizontu, arī acis redz šo kustību un šo divu maņu orgānu informācija sakrīt.
• Nemēģiniet lasīt. Fokusēšanās uz statisku priekšmetu padara visu vēl tikai ļaunāku. Smadzenes saņem informāciju, ka vestibulārais aparāts nedarbojas.
• Ja atrodaties kajītē, labāk aizveriet acis, lai tās nesaņem informāciju par nekustīgo vidi, kas tobrīd ir jums apkārt.
• Esiet skaidrā. Pat nelielas paģiras vai neliels alkohola reibums var būt par jūras slimības sākuma iemeslu. Novājināts organisms ir vairāk pakļauts jūras slimībai. Uzskats, ka reibumā viss jau tāpat šūpojas un kuģa šūpošanos tad var arī neievērot nav pamatots.
• Neēdiet daudz. Jūras slimība nereti izraisa vemšanu… Maize, bagetes šādā situācijā ir daudz labākas par kārtīgu gaļas gabalu, olām vai bekonu. Kafija un apelsīnu sula arī nav ieteicama, jo satur skābes un nevajadzīgi kairina kuņģa gļotādu. Daļai cilvēku neliela daudzuma pārtikas apēšana uzlabo stāvokli, bet citiem pasliktina.
• Atslābinieties. Nemiers tikai pastiprina jūras slimību. Cilvēki, kas baidās no jūras un šūpošanas, ir uztraukušies par kaut ko, ir daudz vairāk pakļauti šai slimībai.
• Sekojiet simptomiem. Agrīnās jūras slimības pazīmes ietver sevī drebuļus, galvas sāpes un kuņģa dedzināšanu. Šādā brīdī vislabāk doties uz kuģa augšējo klāju.

Ko darīt ja jums jau ir jūras slimība?
• Ja nevariet kontrolēt slimību, tad nekas cits neatliek kā dot tai vaļu. Ja ir sajūta, ka tūlīt vemsiet, necentieties to aizkavēt – praktiski uzreiz kļūs labāk. Tās aizkavēšana stāvokli nepadarīs labāku, gluži otrādi – ļaunāku. Pajautājiet komandai, ko darīt. Nekādā gadījumā nevag kautrēties – jūs neesiet vienīgais cilvēks kam ir šāda problēma. Pirms atbrīvojieties no kuņģa satura, lūdzu, padomājiet par tiem, kas jums apkārt – nevemiet vēja pusē! 🙂
• Vajag paciesties. Pēc pāris jūrā pavadītām stundām lielākajam vairumam cilvēku kļūst labāk.

Vairāk par šo tēmu: