Pauls Rītaps
Kakla sāpju izraisītāji var būt dažādi. Neraugoties uz to, speciālisti izdala četras kakla sāpju attīstības stadijas, no kurām pirmo pat vēl nevar uzskatīt par sāpēm. Atkarībā no stadijas, jāpielieto atšķirīgas metodes, lai sev palīdzētu. Tāpēc pēc kārtas aplūkosim visus posmus, iesakot efektīvāko rīcību. Pirmā stadija – skrāpēšanas stadija (ilgst ~24 stundas) Sāpes vēl nav jūtamas, bet saslimušais jūt kaklā kņudēšanu, skrāpēšanos, sausuma sajūtu, kā arī var būt apgrūtināta rīšana.
Šajā stadijā iekaisuma izraisītāji (vīrusi, baktērijas, sēnītes) nosēžas uz kakla gļotādas un sāk strauji vairoties. Attiecīgi arī reaģē organisma imūnsistēma – rīkles gala mazie asinsvadi paplašinās, radot apsārtumu, lai ļautu aizsargšūnām piekļūt inficētajai vietai. Ja organisms nav novājināts vai arī infekcijas ierosinātājs nav pārāk spēcīgs, iekaisums beidzās bez īpašas ārstēšanasKakla sāpes pirmajā stadijā parasti neprasa speciālu ārstēšanu un zāļu dzeršanu. Vairumā gadījumu organisma imūnsistēma pati tiks galā ar infekciju un līdz otrajai – sāpju stadijai, saslimušais nemaz nenonāks. Ieteicams dzert daudz zāļu tējas, kā arī var lietot uz augu valsts produktiem bāzētus sprejus.
Otrā stadija – sāpju stadija (ilgst ~ 48h)
Šīs stadijas galvenie simptomi ir sāpes un sāpīga rīšana. Infekcijas ierosinātāji ir savairojušies ļoti lielā skaitā un izraisījuši mikro čūlu veidošanos rīkles gļotādā. No šīs stadijas veiksmīga atveseļošanās bez zāļu lietošanas ir jau mazāk iespējama.
Par ārstniecības līdzekļiem nopietni jāsāk domāt, sākot ar otro kakla sāpju stadiju. Šajā fāzē biežāk pieļautā kļūda ir tikai sāpju remdināšana, nevis iekaisumu izraisījušās infekcijas ārstēšana. Saslimušie bieži remdē sāpes ar tabletēm vai citiem analgizējošiem, taču iekaisumu neārstējošiem līdzekļiem. Rezultātā saslimušajam rodas īslaicīgs, maldinošs iespaids, ka slimība uzvarēta, kaut arī infekcija turpina attīstīties, pārejot nākamajās saslimšanas fāzēs.
Ņemot vērā, ka neskaitot dažus īpaši bīstamus infekcijas gadījumus, piemēram difteriju, kakla sāpju ārstēšanai nav vajadzīgas antibiotikas vai citi spēcīgi medikamenti. Šādus iekasumus var ļoti sekmīgi ārstēt ar dabīgajiem preparātiem. Jau ļoti senos laikos bija pazīstams tāds dabīgs, antibakteriāls līdzeklis kā propoliss. Bites, piemēram, izklāj ar to sava stropa iekšpusi, radot vienu no sterilākajām zināmajām dabīgajām vidēm. Propolisa antibakteriālās īpašības nosaka lielais flavonoīdu saturs, un to bieži sauc par dabas penicilīnu. Pētījumos pierādīts, ka propolisam ir ļoti plašs iedarbības spektrs. Tas ir efektīvs gan pret gram pozitīviem un gram negatīviem mikrobiem (baktērijas), gan sēnītēm, gan arī pret vīrusiem. Turklāt propoliss nenogalina īpašo mutes dobuma mikrofloru, kas bieži ir problēma lietojot dažādus ķīmiskus līdzekļus. Iznīcinot šo mikrofloru, parasti rodas sēnīšu infekcija. Tāpēc kakla sāpju ārstēšanai otrajā, trešajā vai ceturtajā stadijā īpaši būtu ieteicami dabīgie ārstniecības līdzekļi uz propolisa bāzes.
Smidzinātāja zāļu forma nodrošina vienmērīgu aktīvo sastāvdaļu nokļūšanu uz gļotādām, ilgstošu iedarbību un precīzu devu. Visbeidzot, propolisam piemīt izteiktas pretsāpju īpašības.
Trešā stadija – aplikuma stadija (ilgst ~ 72h)
Stadija, kurā gļotādas čūlas palielinās un parādās dažādas krāsas aplikums, kā arī strutas – sabrukuši audi. Ja šie sabrukušie audi nonāk asinsvados, tad ir liela iespēja, ka strauji paaugstinās ķermeņa temperatūra. Arī šajā stadijā būtiski rūpēties par esošo mikrotraumu ārstēšanu un nodrošināt, lai nerodas jaunas. Kamēr nav atjaunojušās kakla dabīgās aizsargspējas, būtiski noklāt rīkles iekšpusi ar aizsargslāni, kuru nodrošina jau minētie propolisa preparāti. Ja notiek iekaisuma izplatīšanās un izteikta temperatūras palielināšanās, tad ārsts var nozīmēt antibiotiku kursu.
Ceturtā stadija – reģenerācijas stadija (ilgst ~ 24-48h)
Šī ir gļotādas reģenerācijas stadija. Lai arī notiek atveseļošanās process, tomēr gļotāda ir ļoti ievainojama un prasa īpašu aprūpi. Turklāt, ja iekaisums netiek efektīvi ārstēts, var veidoties jauns iekaisums. Šeit būtiski parūpēties par imunitātes atjaunošanu, lietojot pilnvērtīgu uzturu un, ja nepieciešams, papildus izvēlēties arī kādus imunitāti stiprinošus dabīgo vielu preparātus.