Līga Zvaigzne
Man pēdējā laikā bieži sāp mugura un šķiet, ka viss dzīves smagums spiež pie zemes. Laikam jau gadi…
Arī tad, ja omīte salauza gūžu vai pa ielu gāja sieviete ar saliektu muguru, visi teica: “Tas ir vecums!”
Tagad zinām, ka tas nav vecums, bet gan slimība – osteoporoze.
Kas ir osteoporoze
Osteoporozi sauc arī par kaulu lūzuma riska slimību, jo tā ir slimība, kuras dēļ:
• samazinās ķermeņa kaulu masa,
• kauli kļūst trausli,
• paaugstinās risks iespējamiem lūzumiem (īpaši bieži mugurkaula skriemeļos, gūžas kaulā un apakšdelmā).
Vai osteoporoze ir bīstama
Katru gadu pasaulē aptuveni 200 miljoni sieviešu cieš no osteoporozes. Šo slimību dēvē par 20. gadsimta “klusējošo epidēmiju”, jo tā noris bez klīniskām izpausmēm. Bieži slimības pirmā pazīme ir kaulu lūzums.
Statistika rāda, ka trešajai daļai sieviešu pēc 50 gadu vecuma un pusei sieviešu pēc 70 gadu vecuma ir kaut viens ar osteoporozi saistīts lūzums. Šie lūzumi rodas minimālu traumu dēļ. Tāpēc osteoporozi var salīdzināt ar klusumu pirms negaisa – viss šķiet mierīgi, kamēr nav lūzuma.
Biežākās lūzuma vietas ir muguras skriemeļi, kas rada hroniskas muguras sāpes, un augšstilba kakliņi; divu gadu laikā to dēļ mirst 20% slimnieku, bet vēlāk 50% pacientu kļūst par invalīdiem.
Kas var saslimt ar osteoporozi
Osteoporoze ir ļoti izplatīta slimība. Īpaši aktuāla tā ir sievietēm pēc menopauzes – vidēji pēc 50 gadu vecuma. Latvijā ir gandrīz 500 tūkstoši sieviešu, kas ir vecākas par 50 gadiem un kam ir paaugstināts osteoporozes attīstības un kaulu lūzuma risks. Ņemot vērā, ka osteoporozes gaita ir nemanāma, sievietei pašai jāpatur prātā, ka ir šādas slimības.
Atzīmējot atbildes variantus, kurus varat attiecināt uz sevi, uzzināsit, vai jums draud osteoporoze.
• Esmu vecāka par 50 gadiem,
• menstruācijas man beigušās pirms 45 gadu vecuma,
• esmu slaida,
• man ir izoperētas olnīcas,
• uzturā nelietoju piena produktus,
• man ir mazkustīgs dzīvesveids,
• manai mātei/vecaimātei bijuši kaulu lūzumi nenozīmīgu traumu dēļ,
• smēķēju,
• bieži lietoju alkoholu.
Jo vairāk atbilžu atzīmēts, jo lielāka iespēja, ka jums draud osteoporoze un kaulu lūzumi.
Vai “klusējošo epidēmiju” var atklāt un apsteigt lūzumu
Jāpavēsta priecīga ziņa – šobrīd osteoporozi iespējams agrīni diagnosticēt un efektīvi ārstēt. Galvenais ir pašas sievietes lēmums, ka viņa vēlas justies un izskatīties labi, dzīvojot kvalitatīvi un aktīvi, nevis novelt vainu uz “pieklājīgā vecuma” radītajām problēmām.
Šobrīd visprecīzākā diagnostikas metode, kad parastajā rentgenoloģiskajā izmeklēšanā vēl pārmaiņas netiek konstatētas, ir osteodensitometrija (kaula minerālā blīvuma noteikšana) ar Dexa metodi – nekaitīga un nesāpīga izmeklēšana, ko izdara osteoporozes kabinetā Medicīnas sabiedrībā ARS. Tur pacientam tiek sniegta arī informācija par osteoporozi un ārsta speciālista konsultācija.
Ko darīt, ja diagnosticēta osteoporoze
Nebēdājiet!
Lietojot uzturu ar adekvātu kalcija daudzumu, ieviešot ikdienas režīmā regulāras fiziskās aktivitātes, atmetot smēķēšanu un kopā ar ārstu izvēloties piemērotāko ārstēšanas metodi, iespējams atjaunot kaulu struktūru un izvairīties no to lūzuma.
Prakse un lieli klīniski pētījumi ir pierādījuši, ka ir medikamenti, ar kuriem iespējams mazināt kaulu lūzuma risku.
Jāņem vērā, ka osteoporoze ir hroniska slimība, kas attīstās vairāku gadu laikā, tāpēc ārstēšana jāsāk pēc iespējas ātrāk un jāveic pastāvīgi. Pirms ārstēšanas sākšanas noteikti jākonsultējas ar ārstu.
Pavasaris ir īstais laiks, kad sākt ārstēt osteoporozi, jo tad nākamo ziemu un slideno laiku iespējams sagaidīt ar daudz stiprākiem kauliem! √