Mūsu mainīgajos laika apstākļos kakla sāpes ir pierasta, taču tāpēc ne mazāk apgrūtinoša parādība.
„Ir aprēķināts, ka saaukstēšanās slimību sezonā katru mēnesi vairāk nekā 100 000 cilvēku dodas uz Latvijas aptiekām un lūdz kaut ko pret kakla sāpēm. No vienas puses, kakla sāpes liecina, ka organisms cīnās pret slimību izraisītājiem – vīrusiem, baktērijām un sēnītēm. Deguna gļotāda un rīkles gala gļotāda veido aizsargbarjeru, lai tas viss nenonāktu tālāk elpceļos un neizraisītu dziļāku iekaisumu,” skaidro Kaspars Ivanovs, SIA „Silvanols” izpilddirektors un valdes loceklis. „No otras puses, kakla sāpes rada nepatīkamu sajūtu. Kādā pētījumā Anglijā noskaidrots, ka diskomforts, ko tās izraisa, spēj samazināt darbaspējas pat vairāk nekā par 30 – 40%. Sevišķi asi to izjūt garīgā darba darītāji, jo sāpes visu laiku par sevi atgādina un neļauj koncentrēties.”
Kakla sāpju stadijas
• 1. stadija: baktērijas, vīrusi vai sēnītes nosēžas uz gļotādas. Mobilizējas organisma aizsargspēki. Ieskatoties kaklā, redzams, ka rīkles gals ir apsārtis – tas liecina, ka mazie asinsvadiņi, kas atrodas gļotādā, ir paplašinājušies, jo tikai tad organisma aizsargšūnas var atnākt gļotādai palīgā un uzvarēt slimību izraisītājus, kas tur nosēdušies. Sāpes vēl nav sākušās, bet kaklā jūtama kņudēšana jeb „skrāpēšanās” vai „kasīšanās”, kā to mēdz raksturot sarunu valodā. Tur ir izveidojusies tāda kā vietēja tūska, jo, asinsvadiņiem paplašinoties, daļa no asins plazmas nonāk tieši apkārtējos audos. Ja organisma aizsargspējas ir pietiekamas un mēs lietojam produktus, kas palīdz uzvarēt slimību izraisītājus, tad process tālāk nevirzās.
• 2. stadija: ja organisma aizsargspējas nav pietiekami lielas, sākas otrais posms, kad slimību izraisītāji ar saviem toksīniem tieši bojā gļotādu. Kad toksīni ir nonākuši līdz nervu galiem, parādās sāpes – organisma signāls, ka kaut kas nav kārtībā un ir jāreaģē. Slimības izraisītāju jau ir izteikti daudz. Ja organisma aizsargspējas ir pietiekamas, mēs uzveicam baktērijas, vīrusus un sēnītes un sākam izveseļoties, bet ja neesam tik spēcīgi, seko nākamā kakla sāpju stadija.
• 3. stadija: paskatoties rīkles galā, redz aplikumu – tas nozīmē, ka organisms jau ir attiecīgi reaģējis; parādās strutas – sabrukuši audi. Ja šie sabrukušie audi nonāk asinsvados, tad izteikti var paaugstināties ķermeņa temperatūra.
• 4. stadija: Ja slimība tiek pareizi ārstēta, seko atveseļošanās, bet gļotāda vēl nav pilnīgi vesela, tai var būt nedaudz izmainīta krāsa, gļotāda ir ļoti viegli ievainojama un vēl neveic pilnībā visas funkcijas, tādēļ tā prasa īpašu aprūpi.
Ātrāk apturēt iekaisumu
„Jo ātrāk mēs apturēsim iekaisumu, jo mazāk laika būs vajadzīgs, lai izārstētos,” uzsver K. Ivanovs. „Mēs, pieaugušie, reizēm vispār nepievēršam uzmanību pirmajām slimības pazīmēm un kaut ko sākam darīt tikai tad, kad jau ir izteiktas sāpes. Tas nav pareizi. Laikus uzsākta ārstēšana ļauj ātrāk atveseļoties, atgūt darbaspējas un arī prasa mazāk līdzekļu. Taču sevišķi svarīgi ir pamanīt, kad pirmās sūdzības par diskomfortu kaklā parādās bērniem. Viņiem elpceļi ir ļoti īsi, tādēļ maksimāli ātri jāaptur gan iesnas, gan kakla sāpes. Tas palīdzēs izvairīties no antibiotiku lietošanas un ilgas slimošanas. Tā mēs varam aiztaupīt slimības dienas un pat nedēļas.”
Noderīgi!
• Visās kakla sāpju stadijās var skalot kaklu: skalošana palīdz samazināt mikrobu koncentrāciju, izvadīt sabrukušās šūnas un arī mitrināt rīkles gļotādu. Jāraugās, lai šķidrums būtu pareizā temperatūrā un pareizi pagatavots. Nevajadzētu skalot kaklu ar augstas koncentrācijas sālsūdeni – to var darīt tikai tajā stadijā, kad uz gļotādas ir strutas un aplikumu. Jebkurā stadijā var lietot kumelīšu novārījumu.
• Ja temperatūra paaugstināta līdz 38,5 grādiem, nav jāsteidzas to mazināt, jo temperatūra palīdz organismam cīnīties ar slimību izraisītājiem. (Izņēmums ir cilvēki ar specifiskām veselības problēmām, kuru dēļ temperatūra jāpazemina.)
• Kliņģerīšu un smilšērkšķu eļļa palīdz dziedātājiem, lektoriem un citu profesiju pārstāvjiem, kuriem darbā daudz jānoslogo balssaites un dienas beigās ir kakla iekaisums un aizsmakusi balss.
• Ja telpās ir sauss gaiss, tas atņem mitrumu rīkles un deguna gļotādai. Tādā situācijā var lietot smidzināmo jūras ūdeni. Ja attīra deguna gļotādu kaut vai par vienu milimetru, tad iegūst par 20% lielāku gaisa plūsmu.
• Smilšērkšķu eļļa ir bagāta ar aminoskābēm, kas palīdz atjaunoties ne tikai gļotādai, bet arī ādai. Ja pēc kakla sāpju ārstēšanas palicis pāri preparāts ar smilšērkšķu eļļu, to var likt uz ādas apdegumiem, vasarā izmantot pēc sauļošanās.
• Preparātu ar propolisu var lietot brūcēm vai kukaiņu dzēlumiem, jo tas nomierina, noņem niezi.
• Ja neizdodas apturēt kakla sāpes un infekcija izplatās tālāk elpceļos, labāk doties pie ārsta.