šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Karstumā un putekļos

Uldis Mežs

Sandra Vizule

 

Mainās gadalaiki, bet mūsu ierastais dienas ritms paliek nemainīgs. Bieži vien, vēloties vasaras sezonu pavadīt ar slaidu figūru un vingriem locekļiem, tas kļūst vēl intensīvāks. Aerobika, kalanētika, trenažieri ir labi un vajadzīgi. Tomēr nereti čakliem vingrotājiem reāli jāsaskaras ar dažādām ādas problēmām.

Arī labi koptās vingrošanas un nodarbību telpās dažādu mikrobu un putekļu koncentrācija ir lielāka nekā dzīvojamās telpās. Āda tās stabilā pašaizsardzības mehānisma dēļ spēj droši pasargāt sevi no mikrobu dziļākas iekļūšanas tajā. Tomēr dabisko ādas aizsargbarjeru vājina pastiprināta sviedru izdalīšanās nodarbību laikā. Sviedri var būt ādu kairinošs un iekaisumu veicinošs faktors. Sviedru sastāvā ietilpstošie sāļi un urīnviela, ūdenim caur ādu intensīvi iztvaikojot, koncentrējas ādas virskārtā. Sēnīšu infekcijai, putekļuērcītei un citiem uz ādas esošajiem mikroorganismiem rodas lielāka iespēja iekļūt dziļākos ādas slāņos.

Arī dezodoranti
Viena no iespējām cīnīties ar sviedriem ir dezodoranti. Dezodorantu klāts veikalu plauktos var apmulsināt, tādēļ nereti tiešām rodas jautājums, kā tad izvēlēties tieši savai ādai vispiemērotāko. Lai izvēli izdarītu pareizi, vispirms der zināt, ka neatkarīgi no dezodorantu struktūras (izsmidzināms, krēmveida vai gēlveida), tos iedala trīs lielās daļās: vieni, kas visas dienas garumā piešķir organismam patīkamu smaržu, otri – kas ar neredzamu kārtiņu aizver padusēs esošos tauku dziedzerīšus, šādi novēršot slapjo padušu sindromu, bet trešie satur dabīgas antibakteriālās vielas, kas uz ādas likvidē tieši tos mikroorganismus, kas kopā ar sviedriem veido nepatīkamo aromātu. Savukārt ceturtā iespēja, kā mazināt svīšanu un ar to radīto diskomfortu – injicēt botulīna toksīnu. Tikai tad jārēķinās, ka tā ir salīdzinoši dārga metode.
Ja mokies ar pastiprinātu svīšanu un pat sajūtot pavisam nelielu stresu, paduses kļuvušas slapjas, par savu ikdienas dezodorantu izvēlies tādu līdzekli, kas palīdzēs aizkavēt organisma svīšanu. Lai palīdzētu šos dezodorantus veikalos atpazīt, vērts zināt, ka tie tiek saukti arī par antipersperantiem. Antiperspirantu sastāvā neietilpst alkohols, kas mēdz radīt alerģiskas reakcijas un vasarā var izraisīt pigmerntācijas plankumus. Piemēram, visi Rexona produkti ir antiperspiranti, kas satur speciālas mikrokapsulas, tās aktivizējas, tiklīdz palielinās ķermeņa temperatūra un aromāts dienas laikā atjaunojas vairākas reizes, sniedzot 48 stundu aizsardzību. Antiperspiranti satur antiperspirantu sāļus un samazina svīšanu un baktēriju daudzumu līdz 20%.
Veselīgs padoms visām sievietēm – lai nekairinātu ādu noteikti ir jāatceras vakarā izmazgāt paduses, kā arī nelietot dezodorantus dažas stundas pēc vaksācijas vai skūšanās.

Ādas kopšana
Ir izplatīts uzskats, ka bieža mazgāšanās labvēlīgi ietekmē organismu. Tomēr nevajadzētu aizmirst, ka āda savu normālo stāvokli, pH līmeni un spēju aizsargāt sevi no kaitīgiem mikroorganismiem pilnībā atjauno tikai pēc divām trim stundām. Mazgājoties ir svarīgi lietot speciālas dušas želejas un ziepes, kas ir saudzējošas un adaptētas ādas aizsargbarjeras saglabāšanai. Pēc mazgāšanās vēlams visu ķermeni plānā slānītī pārklāt ar ķermeņa kopšanas losjonu. Vēlams, lai tas nesatur konservantus, minerāleļļas un nebūtu ļoti smaržīgs.
Sevišķa uzmanība jāpievērš sejas ādas kopšanai pēc fiziskām nodarbībām. Nekādā gadījumā nedrīkst atstāt uz ādas dekoratīvās kosmētikas slāni, kas uz sejas uzklāts no rīta pirms nodarbības. Pēc vingrošanas dekoratīvās kosmētikas daļiņas ir sajaukušās ar sviedriem un putekļiem un ādas poras ir bloķētas. Šāds “maisījums” ir ideāla barotne dažādiem mikroorganismiem. Beidzot nodarbību, sejas āda rūpīgi jāattīra. Kosmētika jānoņem ar pieniņu un toniku. Pēc noskalošanās dušā atkal varat uzklāt dekoratīvo kosmētiku.
Ja uz ādas tomēr parādījušies izsitumi, pinnes vai sāpīgas plaisiņas, nebūtu pareiza taktika – gaidīšu, kad pāries. Ja iekaisums ādā saglabājas ilgāk par nedēļu, noteikti jālūdz padoms dermatologam vai kosmetologam. Nepieciešamības gadījumā ārsts jūs nosūtīs uz mikroskopisku izmeklēšanu laboratorijā, lai precīzi noskaidrotu, kas izraisījis ādas iekaisumu, un pēc tam ordinēs tieši pret attiecīgo mikroorganismu visiedarbīgākos medikamentus. Laboratoriskā izmeklēšana maksā apmēram 1,50–4 latus. Tā ir nesāpīga procedūra, jo paraugam tiek ņemts neliels mikronokasījums no ādas.
Ja āda ir iekaisusi vairāk nekā vienu mēnesi, iekaisušajā apvidū parasti tā ir sabiezējusi, pastiprināti zvīņojas. Jāņem vērā, ka cauri ādas barjerai dziļākos ādas slāņos iekļūst apmēram 30% aktīvās ārīgi lietotās ārstnieciskās vielas. Nepietiek tikai uzklāt ārstējošo ziedi uz bojātajiem ādas apvidiem vienu divas reizes dienā. Kad darba diena ir beigusies, varat ārstējošo ziedi vai krēmu uzklāt uz ādas atkārtoti 3–5 reizes ar stundas vai pusstundas intervālu. Tā bojātajā vietā koncentrēsies vairāk ārstnieciskā līdzekļa un ādas iekaisums pāries ātrāk. Kopumā ārstniecisko ziedi ieteicams lietot ne mazāk kā divas nedēļas. Arī pēc iekaisuma izārstēšanas vienu nedēļu 1–2 reizes dienā vēlams lietot ārstniecisko līdzekli, lai nostiprinātu rezultātu.
Nepatīkama problēma aktīviem sportotājiem bieži vien ir pastiprinātā kāju svīšana. Kāju pēdu ādā sviedru dziedzerīšu ir vairāk nekā citās ķermeņa daļās, tāpēc pēdas svīst intensīvāk. Jāatceras, ka sēnītēm labvēlīga ir silta un mitra vide. Lai pasargātu ādu no sēnīšu izraisītām ādas slimībām, būtu vēlams profilaktiski 1–3 reizes dienā lietot kāju kopšanas līdzekļus. Modernā kosmetoloģija piedāvā visdažādākos kāju kopšanas līdzekļus, kuru sastāvā ir dažādi bioekstrakti, kā arī pretsēnīšu iedarbības vielas. Ja pēc sportošanas mazgājieties dušā, pēc tam uz pēdām uzklājiet kāju kopšanas krēmu. Tas papildus garantēs, ka tiks saglabāta vesela kāju pēdu āda.
Ja pastiprināta svīšana nemazinās, arī regulāri lietojot kāju krēmu, vai ja sviedriem ir nepatīkama smaka, vajadzētu doties pēc padoma pie dermatologa. Ārsts novērtēs jūsu pēdu ādas stāvokli un ieteiks specifisku terapiju, izvēloties vispiemērotākos ārstēšanas līdzekļus.

Vairāk par šo tēmu:

Kad sviedri līst

Vasaru parasti gaidām, lai piedzīvotu karstumu, Ja tas kavējas, kļūstam nervozi un neapmierināti. Taču, cik dīvaini, – arī tad, kad karstums iestājas, atkal ļoti daudzi

Lasīt »