šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Pilates

Kaspars Ozoliņš

Treniņa sistēmu Pilates gandrīz pirms simt gadiem izstrādāja Jozefs Huberts Pilatess (Joseph Hubertus Pilates, 1880-1967), Laika gaitā uzlabota, papildināta, šī atveseļošanas sistēma šobrīd visā pasaulē ir ļoti populāra.

Zvaigžņu treniņi
Daudzus gadus ārpus profesionālu dejotāju aprindām Pilates metode bija pilnīgi nezināma, turpretim šodien to pielieto fitnesa klubos, poliklīnikās, deju skolās. Pats Jozefs Pilatess izstrādāja 34 vingrinājumus, bet šodien to skaits jau Ir aptuveni 500. Interesanti, ka daudzas vingrošanas sistēmas Iekļauj daudzkārtēju kustību atkārtošanu, bet Pilates sistēmas vingrinājumi atšķiras no citām ar daudzpusību, un galvenais – katrs no tiem iesaista darbā lielu daļu ķermeņa muskulatūras, pieprasot precizitāti un koncentrēšanos izpildes laikā.
Pilates sistēma ar gandrīz simtgadīgo vēsturi veiksmīgi iespaidojusi fitnesa industriju tieši tajā laikā, kad tā nokļuva strupceļā jaunu vingrošanas programmu izveidē. Mūsdienu skatījums uz veselīgu dzīvesveidu, kad aktuāla veselības uzlabošana, kad aizvien vairāk ļaužu nogurst no saspringtā ikdienas dzīves ritma un atzīst fizisko aktivitāšu nepieciešamību, aktivizējis tā sauktā mentālā fitnesa piedāvājumu, kas balstīts uz tiešu ķermeņa un prāta saikni.
Pilates bieži sauc par zvaigžņu treniņnodarbību, ar to nodarbojas tādas slavenības kā Glena Klouza, Džodija Fostere, Džesika Lanža, Elizabete Hērlija, Sigurni-ja Vīvere, Ketrīna Zeta-Džounsa, Kame-rona Diaza, Madonna, Brūss Villiss, Sin-dija Krauforde, Klaudija Šīfere un daudzi citi. Nodarbības palīdz dejotājiem un aktieriem izvairīties no traumām un efektīvi noder rehabilitācijas procesā.
Aviokompānija British Airways paziņojusi, ka turpmāk savos lidojumos piedāvās uz Pilates sistēmas bāzes izstrādātu vingrinājumu kompleksu, kas pasažieriem palīdzēs vieglāk pārciest ilgus pārlidojumus.
ASV atvērtas aptuveni 1500 Pilates studiju, Anglijā – 500.

Pilates radītājs
Jozefs Pilatess dzimis Vācijā, Diseldorfā. Bijis ļoti slimīgs bērns, cietis no rahīta, astmas un reimatisma. Jau bērnībā sācis aizrauties ar dažādu atveseļojošu fizisko kultūru sistēmu izpēti, sākot ar jogu līdz pat Senās Grieķijas un Romas atveseļošanas sistēmām. Viņš nodarbojās ar peldēšanu, vingrošanu, slēpošanu un sāka izstrādāt pats savu fiziskā stāvokļa uzlabojošo programmu, ko nosauca par Kontroles mākslu (The Art of Contrology). Jau 14 gadu vecumā Jozefs izmainījies un spēcinājis savu veselību tiktāl, ka viņu varēja fotografēt kā modeli anatomijas mācību grāmatām. Jauneklis saņēmis labus rezultātus vingrošanā, peldēšanā un pat uzstājies cirkā. 32 gadu vecumā Jozefs nomainīja vācu pilsonību pret angļu un kļuva par profesionālu bokseri, vienlaikus strādājot par detektīvu Skotlendjardā. Kad sākās Pirmais pasaules karš, viņu kā vācieti izmitināja karagūstekņu nometnē, tur viņš ieslodzītajiem mācīja cīņas mākslu un pašaizsardzību. Strādājot par sanitāru slimnīcā, Pilatess nolēmis nopietni pievērsties fiziskajai kultūrai un sportam. Ievainotajiem ar kustību aparāta traucējumiem, viņš izveidoja trenažierus, piestiprinot atsperes pie gultām, un nosauca tos par universālajiem labotājiem. Uz šo ierīču bāzes speciālisti vēlāk izstrādāja Pllates sistēmas vingrošanas programmas uz trenažierlem – Allegro-Pilates, Reformeris, Trapece, Krēsls u.c.
Pēc kara Pilatess atgriezās Vācijā un strādāja kopā ar progresīviem speciālistiem kustību kultūras jomā un modernās dejas teorētiķiem. Savu pirmo oficiālo skolu Pilatess atvēra Ņujorkā pēc emigrēšanas uz ASV. Milzīgus panākumus viņa sistēma guva tieši dejotāju un baletmeistaru vidū. Tikai 70. gados ar Pllates sistēmu iepazinās speciālisti Anglijā un Londonā izveidojās Pllates studija, kas kļuva par pasaules slavenu mācību centru.
Jozefs Pilatess Ir sarakstījis divas grāmatas – Jūsu veselībai un Atgriešanās dzīvē, kurās izskaidro savas vingrošanas sistēmas ārstniecisko efektu. Pilâtes nodarbību efektu un atveseļojošo ietekmi ir atzinušas arī tālaika zvaigznes Džordžs Balančins, Marta Grehema un Ketrīna Hepberna.
Pllates sistēmas vingrinājumi tonizē muskuļus, attīsta līdzsvaru, uzlabo ķermeņa formu, padarot muskuļu formu slaidāku, palīdz atbrīvoties no muguras sāpēm un attīsta elpošanas sistēmu. Vingrinājumos akcentēta muskuļu spēka attīstīšana, īpašu uzmanību pievēršot muguras un vēdera muskuļu stiprināšanai, lokanības uzlabošana un locītavu attīstīšana.
Pllates programma palīdz atraisīt pozitīvo domāšanu un cīnīties pret stresu. Tā māca apzināti kontrolēt kustību izpildi, prasmi sajust savu ķermeni un palīdz sajust ķermeņa vieglumu un graciozitāti.
Pēc autora vārdiem, vingrinājumiem jāsniedz gandarījums un tiem jābūt vienkārši izpildāmiem. Viņš uzskatīja, ka daudzas tālaika treniņu programmas bija pārāk sarežģītas un neefektīvas. Pilates sistēmas filozofijas pamatā ir gandarījums no iedarbīgas nodarbības, nevis sāpes ķermenī kā sekas pēc spīdzinoša treniņa. Izpildot stiepšanās vingrinājumus reizē ar spēka vingrinājumu elementiem, jūs mācāties atbrīvot ķermeni, kas nepārprotami ar laiku kļūst par veselīgu ieradumu.
Ne mazāk svarīgs fakts – Pilates metodes nodarbības neaizņem daudz laika, un tas ir ļoti aktuāli mūsdienu aizņemtajam cilvēkam! Kaut gan Jozefs Pilatess dzīvoja citā ērā, viņš jau tolaik saprata to, ka cilvēka garīgā un fiziskā aizņemtība pieprasa ekonomisku laika sadalījumu dienas plānā – minimālu laika zudumu un maksimālu Ieguvumu harmoniskā cilvēka izaugsmē.

Veselība – laimes galvena sastāvdaļa
Visu savu filozofiju Pilatess pasniedza īsā frāzē: «Veselība – laimes galvenā sastāvdaļa.» Viņš uzskatīja, ka laimes sasniegšanai nepieciešams prast meistarīgi pārvaldīt savu ķermeni. «Ja trīsdesmit gadu vecumā jūs esat stīvi un neesat formā, jūs esat veci. Ja sešdesmit gadu vecumā jūs esat kustīgi un spēka pilni, jūs joprojām esat jauni.»
Līdz pat dzīves beigām Pilatess uzturēja sevi lieliskā fiziskajā formā un izskatījās krietni jaunāks par saviem 90 nodzīvotajiem gadiem. Viņš gāja bojā nelaimes gadījumā, kad viņa studijā izcēlās ugunsgrēks.
Jozefa Pilatess attieksme pret veselīgu dzīvesveidu sasaucas ar postulātiem, kas izstrādāti jau Senajā Grieķijā un Romā. Antīkā koncepcija par veselību, ko izklāstīja Platons un stoiķi, sasaistās dažās svarīgās tēzēs.

Sākam nodarboties
Sākot nodarboties ar Pilates, jāievēro daži pamatprincipi. Tas atvieglos darbu ar savu ķermeni un palīdzēs ātrāk sajust pirmos rezultātus.
Katra nodarbība sākas ar relaksēšanos. Tā vingrotājiem ir iespēja atbrīvoties no stresa un iedziļināties ķermeņa sajūtās, ļaujot veiksmīgi atklāt sasprindzinājuma vietas. Tiek pievērsta liela uzmanība pareizai elpošanai, ko nodarbības instruktors iemācīs katram jaunpienācējam grupā. Sekojot instruktora norādījumiem, iemācīsieties arī simetriski pozicionēt savu ķermeni un izjust katru ķermeņa daļu. Ikdienas neglītā un neveselīgā stāja cilvēkus piemeklē tieši tādēļ, ka par stāju tiek aizmirsts, tā netiek izkopta, un ķermenis kļūst nesimetrisks – cilvēks sakumpst un uzrauj plecus. Lai atbrīvotos no asimetrijas un ķertos klāt pie vingrinājumu izpildes, jātiek vaļā no sasprindzinājuma. Vajadzīgas pat vairākas nodarbības, lai iemācītos pareizi elpot un relaksēties.
Pilates metode nodrošina prāta un ķermeņa vienotu darbību vingrinājumu izpildes laikā. Tā līdzsvaroti attīsta mobilizējošo un stabilizējošo muskuļu spēku un izturību. Pats svarīgākais šajās nodarbībās – process, nevis pēc iespējas ātrāks rezultāts. Katrai kustībai jāpievērš maksimāla uzmanība, jākoncentrējas ikkatram instruktora norādījumam. Drīz vien komandas kļūs pazīstamas un kustības pat var būt automātiskas, tomēr allaž jāpievērš uzmanība to izpildījumam. Pilnveidošanās nebeidzas nekad. Pilates nodarbībās tiek izmantoti klasiskajā dejā vispārpieņemtie auguma nostādīšanas paņēmieni. Treniņstundās dzirdēsiet daudz salīdzinājumu, ar kuriem treneris palīdzēs vizualizēt katru vingrinājumu, panākot pareizu izpratni par tā izpildi. Pamazām sākot no vieglākām kustībām un pilnveidojot tās, var iemācīties sarežģītus vingrojumu kompleksus.
Ar laiku stāja un pašsajūta būs uzlabojusies, jutīsieties pacilāti, jo no pleciem būs nomests slogs. Pilates nodarbībā nav iekļauts sirds un asinsvadu treniņš. To var kompensēt, dažādojot savu treniņprogrammu ar aerobām aktivitātēm, tādām kā pastaigas, skriešana, riteņbraukšana, aerobikas nodarbības un dejas.

Pilates nodarbību piedāvājums
Pilates Matwork klasiskā Pilates treniņnodarbība, izmantojot paklājiņu un papildu inventāru, Pilates Beginner treniņstunda iesācējiem, Pilates Bail Pilates vingrinājumi tiek izpildīti uz lielās Fit bumbas, Reformer, Allegro, Ladder Barrel, Wall Unit, Wunda Chair u.c. Nodarbība uz dažādiem Pilates trenažieriem Water Pilates nodarbība baseinā.
Nodarbības uz Pilates trenažieriem parasti notiek mazās, 4-5 cilvēku grupās vai individuāli, un treneris tādējādi spēj pievērst vairāk uzmanības katram vingrotājam. Nodarbības grupās parasti ir aizraujošas, kompāniju vieno biedriskuma gars, tas mudina turpināt iesākto, neatlaidīgi tuvojoties mērķim.
Kopš Pilates nodarbība kļuvusi par vienu no populārākajiem treniņiem pasaulē, izveidojušies daudzi un dažādi šīs nodarbības paveidi. Fitnesa instruktori, izmantojot savu pieredzi, zināšanas un fantāziju, apvienojuši vairākus treniņu veidus un ar savu talantīgo pasniegtprasmi aizrauj savus vingrotājus. No interesantākajiem jāmin Power Pilates, Pilates Dance, Latin Pilates, Pilates Jazz, Vertical Pilates, Pilates-Yoga, Pilates-Cigun

INTERESANTI!
Saskaņā ar Pllates sistēmu, cilvēka attīstība iespējama, tikai piekopjot ideālu dzīvesveidu, kas sasniedzams, pateicoties līdzsvarotām cilvēka garīgām, fiziskām un prāta īpašībām. Ar vizualizācijas palīdzību, fizisko stiprināšanos un ķermeņa muskuļu izstiepšanu, garīgā enerģija un attīrītas asinis atgriežas pie nedarbīgajām smadzeņu šūnām.
Šāda kustību un domu terapija ir pirmais solis, lai atbrīvotos no sasprindzinājuma, uzlabotu kustīgumu, padarītu savas kustības skaistākas un, galvenais, gūtu gandarījumu no dzīves.

DER ZINĀT!
■ Veselība tiek traktēta kā optimāla ķermeņa un prāta harmonija un samērība.
■ Svarīgi neatlaidīgi sekot savai dabai un lietu kārtībai dabā.
■ Veselīga dzīve ir prāta vadīta.
■ Veselīga cilvēka galvenās garīgās vērtības – veselais saprāts un pašsavaldīšanās, pateicoties tam, cilvēks sīksti pārvar zaudējumus un nabadzību un nav atkarīgs no dažādu apstākļu ietekmes un labumiem.

PILATES  TRENIŅA  pamatprincipi:
■ Relaksējies, atbrīvojies no saspringuma!
■ Koncentrējies, apzini katru savu darbību!
■ Centies līdzsvarot ķermeni!
■ Elpo pareizi!
■ Izproti centrēšanās principu!
■ Seko līdzi kustību koordinācijai, izkop kustību graciozitāti!
■ Esi pacietīgs un izturīgs!
■ Regulāri apmeklē nodarbības!

Vairāk par šo tēmu:

Ēdiet prātīgi

Kad neesat vienisprātis ar savu spoguļattēlu un svaru bultiņas rādījumu, laiks pieņemt nopietnu lēmumu. Būt vai nebūt pareizai ēšanai. Nepārdomātas diētas sekas ir muskuļu, nevis

Lasīt »