Tēja nav tikai gards dzēriens. Ikviens malks kvalitatīvas un nesteidzīgi gatavotas tējas, sniedz ieskatu tējas garšu daudzveidīgajā un senajā, tradīcijām bagātā pasaulē. Vispārzināms, ka tējai ir daudz veidu, taču fakts, ka tos visus gatavo tikai no viena mūžzaļa koka – Camellia Sinensis, ir pārsteidzošs. Atsvaidzinošā zaļā tēja, garšas ziņā pārsteidzošā puer tēja, maigā baltā tēja un eneģijas pārpilnā matcha tēja – katrs tējas veids atšķiras ar unikālu sastāvu, iedarbību, garšu un dzēriena pagatavošanas veidu.
Baltā tēja
Dzēriens ir delikāts un viegls. Pretstatā pārējiem tēju veidiem baltā tējā ir zems kofeīna daudzums un, pateicoties minimālai apstrādei, tā satur visvairāk antioksidantu, kas stiprina cilvēka imūnsistēmu. Baltā tējā ir augsta ēterisko eļļu koncentrācija, tā ir bagāta ar vitamīniem, aninoskābēm un pektīniem.
Iegūšana
Parasti baltajai tējai tiek lasītas tikai pirmās ražas pašas jaunākās, vēl līdz galam neatvērušās tējas lapiņas.
Baltā tēja sagatavošanas procesā tiek pakļauta minimālai apstrādei, kas sastāv tikai no diviem posmiem — lapiņas tiek kaltētas saules staros, un pēc tam vēlreiz žāvētas, tādējādi iegūstot minimālu fermentācijas pakāpi.
Dzēriena pagatavošana
Tā kā tējā ir augsta ēterisko eļļu koncentrācija, tai nevajadzētu ievilkties ilgāk par 5 minūtēm, pagatavošanā ieteicams tikai mīksts, ne pārāk karsts ūdens (50 – 70 grādi), kas ļaus izpausties maigiem aromātiem un garšas niansēm.
Baltās tējas uzlējumam piemīt maigi dzeltena vai maigi zaļa nokrāsa, viegls ziedu aromāts un izteikti maiga garša.
Zaļā tēja
Zaļai tējai ir bezgala daudz veidu un tā, līdzās melnai tējai, ir zināmākais tējas veids. Pateicoties tās sastāvā esošajiem antioksidantiem, tēja aizkavē novecošanās procesus, mazina ļaundabīgo audzēju rašanās risku, novērš organismā iekaisuma procesus un uzlabo vielmaiņu. Zaļai tējai, salīdzinot ar balto tēju, ir intensīvāka garša, un tās sastāvā ir vairāk kofeīna.
Iegūšana
Vislabāko zaļo tēju iegūst, novācot pirmos pumpurus ar agrīnajām lapiņām. Pēc novākšanas tās nekavējoties grauzdē, lai novērstu oksidācijas procesu. Tāpēc zaļās tējas lapiņas saglabā spilgti zaļu krāsu, jo tā tiek ar temperatūru fiksēta. Pēc tam lapiņas satin bumbiņu vai adatiņu formā un žāvē, līdz tiek sasniegts vajadzīgais mitruma līmenis.
Dzēriena pagatavošana
Zaļā tēja jāgatavo ar rūpību, lai nepazaudētu tējas aromātu un garšas īpašības. Ja tējai pārlej pārāk karstu ūdeni, tā kļūst rūgta. Ieteicamā ūdens temperatūra Ķīnas tējām ir aptuveni 80oC un Japānas tējām 60 – 70oC.
Puer tēja
Puer tēja piedāvā piesātinātu, bagātīgu garšu un tajā nav daudz kofeīna. Puer tēja tiek iegūta fermentēšanas un nogatavināšanas rezultātā, tādējādi radot neatkārtojamu garšu un smaržu, kas ar laiku vēl uzlabojas. Tēja uzlabo gremošanu un stiprina imūnsistēmu.
Iegūšana
Tēja izcelsme saistīta ar Junaņas provinci Ķīnas dienvidos. Puer tējai ir divi apakštipi: zaļā un melnā. Zaļā ir nefermentēta un nenogatavināta, savukārt melnā puer tēja ir fermentēta un nogatavināta. Viena atgādina zaļo tēju, otra – melno.
Dzēriena pagatavošana
Vienu tējkaroti tējas aplej ar 80 – 90°C ūdeni un ļauj tai ievilkties 3 līdz 5 minūtes. Tēju var apliet 2 reizes.
Matcha tēja
Mačas tēja ir tendence tējas pasaulē. Japānas tējas ceremonijā izmantojamais zaļās tējas pulveris tiek izgatavots no tējas koka pirmās pavasara ražas lapiņām. Pirms to novākšanas tējas koki tiek turēti ēnā, lai tējas lapiņas iegūtu koši zaļu krāsu un pati tēja kļūtu saldāka.
Novāktās lapiņas žāvē, sašķiro un sasmalcina pulverī.
Mačas tējai ir daudz pozitīvu īpašību – tā uzlabo noskaņojumu, stimulē prāta darbību un atmiņu, palīdz koncentrēties un pārvarēt nogurumu.
Dzēriena pagatavošana
Pulveri ieber karstā ūdenī un sakuļ ar speciālu putotāju. Mačas tēja ir eksotiska koši zaļa, ar krēmīgu tekstūru.
Gatavojot savu iecienīto tēju vienmēr ievērojiet uz tējas iepakojuma norādīto ūdens temperatūru. Tas ir svarīgs un viegli ievērojams priekšnoteikums, lai atklātu tējas labākās īpašības.