Uztura piramīdas pamats – maize

Sintija Lase

Maize un citi graudaugu produkti ir uztura piramīdas pamats, sastādot 50% no ikdienas uztura. Ja pratīsim izvēlēties pareizo, tā balstīs arīdzan mūsu veselību. Ar maizi tiek uzņemta gandrīz trešdaļa dienā vajadzīgo vielu, tādēļ pareiza klaipiņa izvēle ir viens no veselīga uztura stūrakmeniem. Taču – vai par maizi zinām pietiekami?

Kas klaipiņam vēderā

Veselībai svarīgs ir nevis apēstās maizes daudzums, bet gan tās kvalitāte, un kvalitatīva maize ir labs enerģijs avots, kā arī spēcīgs imunitātes balsts.

Maizes uzturvērtību un atbilstību mūsu organisma vajadzībām nosaka tās sastāvs un maizes ražotāju pielietotās tehnoloģijas. Maizes vērtību nosaka gan miltu malums, gan tai pievienotie produkti – taukvielas, cukurs, sāls, dažādi graudi, kas var būt gan placināti, gan šķelti, kā arī sēkliņas.

Lētākas maizes mīkla sastāv tikai no miltiem, ūdens, sāls un rauga, un tai ir viszemākā uzturvērtība. Vērtīgāka ir maize no rupja maluma miltiem, jo tajā ir vairāk vitamīnu, minerālvielu, poline-piesātināto taukskābju un šķiedrvielu.

Ogļhidrāti – nodrošina organismu ar enerģiju un palīdz tam pilnvērtīgi izmantot pārējās uzturvielas.

 Balastvielas jeb šķiedrvielas – izvada no organisma toksīnus un uzlabo zarnu mikrofloru. Tās mazina holesterīna līmeni asinīs, kaitīgo vielu iedarbību un risku saslimt ar sirds slimībām. Šķiedrvielas veicina uzturvielu uzsūkšanos un regulē liekā svara problēmas.

Olbaltumvielas – nodrošina pilnvērtīgu augšanu, stiprina kaulus un zobus, matus un nagus. Aizsargā pret infekci-jām un piedalās vielmaiņas procesos.

Vitamīni – nodrošina optimālus vielmaiņas procesus. No tiem ir atkarīga cilvēka augšana un veselība, darbaspējas un labsajūta.

Minerālvielas – nepieciešamas organisma dzīvības procesiem un normālai attīstībai.

Patiesība par rudzu maizi

Tradicionāli par veselīgāko tiek uzskatītā rudzu maize, jo tā satur daudz PP un B grupas vitamīnu, šķiedrvielu, minerālvielu, it īpaši kāliju, magniju, dzelzi un jodu. To ieteicams lietot arī kā profilaktisku līdzekli pret cukura diabētu, aptaukošanos un paaugstinātu holesterīna daudzumu.

«Taču salīdzinoši veselīgāka ir tā rudzu maize, kas tiek gatavota tehnoloģiski sarežģītāk,» skaidro Iļģuciema maiznīcas speciāliste Ilze Fraimane. Šajā procesā maize iziet tādas stadijas kā plaucējums, ieraugs un mīkla. Kvalitatīva plaucējuma pagatavošanai izmanto oša, apses vai liepas koka muciņas. «Jo ilgāks ir rudzu maizes tapšanas process, jo vairāk mīklā rodas dažāda veida organiskās skābes un vielas, kas cepšanas laikā dod maizei tās sevišķo smaržu un garšu. Viss process aizņem 24 – 32 stundas,» stāsta I.Fraimane.

Taču ir arī ātrā ierauga rudzu maize, kurai pievienots sausais skābuma regulētājs, un tās tehnoloģiskais pagatavošanas process ilgst tikai 3 stundas. Šī rudzu maize veikalos nopērkama mazliet lētāk par pārējām. «Jo lētāka rudzu maize, jo lielāka iespējamība, ka tā ir ātrā ierauga maize. Lai to pārbaudītu, jāizpēta produkta etiķete. Visiem rudzu maizes klaipiem uz iepakojuma tiek norādīts rauga saturs, taču ātrā ierauga maizes papildus atrādīsiet arī norādi par skābuma regulētāja klātbūtni,» norāda speciāliste. Šajā gadījumā jāpiebilst, ka kviešu maize, kura bagātināta ar klijām un dažādām sēkliņām, vienmēr būs veselīgāka par ātrā ierauga rudzu maizi.

Maize un vēdergraizes?!

Novērots, ka jutīgākajiem pēc ātrā ierauga rudzu maizes lietošanas kuņģī varētu rasties dedzinoša vai smaguma sajūta. Bet vēdergraizes var gadīties, ja maizīti gluži vienkārši nesakošļājam pietiekami rūpīgi. «Kviešu maizei rauga rūgšanas procesi beidzas, nonākot augstas temperatūras krāsnī, tādēļ nevajadzētu bažīties par rūgšanas procesu tālāku norisināšanos kuņģī. Turklāt raugs ir nozīmīgs B grupas vitamīnu avots: B2 vitamīnam ir svarīga nozīme vielmaiņas procesos, B2 vitamīns regulē centrālās nervu sistēmas un aknu darbību, savukārt B6 vitamīns nodrošina augšanu un attīstību,» skaidro speciāliste.

Maize un diēta

«Par maizes lomu, ieturot diētu, ir grūti spriest, jo šodien diēta jau ir modes lieta, turklāt diētu ir daudz un dažādas,» atzīst I.Fraimane. Ir tādas, kas no ēdienkartes izslēdz ogļhidrātus, tādēļ aizliedz lietot uzturā maizi. Tomēr ir maldīgi uzskatīt, ka maize ir viens no barojošākajiem pārtikas produktiem. «Patiesībā graudaugu produktos ir zems tauku saturs, ja vien tauki nav pievienoti cepšanas procesā vai uzlikti uz maizes. Tieši tādēļ tiem, kuri domā, ka maize baro, vispirms vajadzētu aizdomāties par to, ko viņi uzliek uz sviestmaizes!» uzsver speciāliste. Maizē reti kad sastopams holesterīns. Tas tādēļ, ka maizes cepšanā biežāk izmanto augu eļļas, nevis holesterīnu saturošas taukvielas, piemēram, sviestu.

Maizes lietotāja ABC:

a) UZMANIES NO PELĒJUMA SĒNES!

Galvenais maizes bojātājs ir pelējuma sēne, kas var veicināt aknu vēža attīstību. Tādēļ nekādā gadījumā nevajadzētu lietot uzturā maizi, kas ir kaut nedaudz iepelējusi. Pelējuma nogriešana, maizes apcepšana vai cita apstrāde ne-atbrīvos maizi no bīstamā toksīna – pelējuma sēnes. Lai no tās izvairītos, maizes kaste jātīra katru nedēļu. Savukārt, lai maize tik ātri nesakalstu, maizes kastē var ielikt ābola vai kartupeļa šķēlīti.

b) KO MAIZE DARA LEDUSSKAPĪ?

Ja maizi glabā istabas temperatūrā, tā ir mīksta tikai pāris dienu, taču ari sacietējušu maizi var izmantot pārtikā. Taču, lai nevarētu attīstīties pelējuma sēne un maize tik ātri nesacietētu, to vajadzētu uzglabāt vēsā un sausā vietā. Šķēlēs sagrieztu maizi visilgāk svaigu var uzglabāt ledusskapī, tikai pirms ēšanas tā atkal jāsasilda līdz istabas temperatūrai. Starp citu, vakara pagatavotas sviestmaizes arī nākamajā rītā joprojām būs mīkstas un svaigas, ja tās ietīs salātu lapās, tad alumīnija folijā un uzglabās ledusskapī, c) SASMALCINĀŠANAS INSTRUKCIJA Ja esat nopirkuši svaigas maizes klaipu, kas nav sagriezts šķēlēs, to būs viegli izdarīt, ja nazi pirms tam iemērksiet verdošā ūdenī. Taču, lai no svaiga klaipiņa pagatavotu rīvmaizi, maizi būs iespējams sarīvēt, ja vispirms klaipiņu sasaldēsiet. Savukārt, gatavojot rīvmaizi no sacietējušas maizes, pirms tam ielieciet to plastikāta maisiņā un parullējiet ar veltnīti.

Vienkāršas sviestmaižu receptes sarežģītu vēlmju apmierināšanai

Saules bura

Uz saulespuķu maizes rikas liek siera tin gurķa šķēlītes, virsū klāj otru maizes riku. Dekorē ar avokado šķēlīti, zemenēm, gurķa tin burkāna rullīšiem un zaļumiem.

Veselīgā dāvana

Veselības maizes riku pārklāj ar biezpienu, pārkaisa ar redīsu dīgstiem, virsū klāj otru maizes riku, abas rikas pārsien ar lociņu. Dekorē ar tomāta un redīsu šķēlītēm, izgrieztu gurķa lentīti un zaļumiem.

Zvejnieksvētki

Ņem saulespuķu sēklu rupjmaizes rikas. Uz pirmās klāj siera salātus, uz otrās – biezpienu, sajauktu ar sasmalcinātiem zaļumiem. Dekorē ar marinētas siļķes rullīti, gurķi un olīvu.

Maizes piparu steiks

Gaišo pilngraudu maizes riku uzdur uz iesma pamīšus ar sarkano sīpolu, paprikas gabaliņiem, kūpinātu šķiņķa šķēlīti, aso piparu un zaļumiem. Pārkaisa ar garšvielu maisījumu un pasniedz grilētu.

Ceļa soma

Starp divām graudu maizes rikām kārto salātu lapas, sīpola ripiņas, tomāta, gurķa, kūpinātas vistas un siera šķēlītes. Pārsien ar sīpollociņu.

Saldā maizes torte

Vajadzīgs: 12 gaišās vai tumšas pilngraudu maizes šķēles, 300 g «Nutella riekstu» un šokolādes krēmu, 250 g vājpiena biezpiena, kas nedaudz saldināts ar vaniļas cukuru, 1 kg zemeņu vai citu ogu, 1 banāns, 1 kivi, grauzdētas saulespuķu sēkliņas, sarīvētas kokosriekstu skaidiņas

Apakšējā kārtā maizītes izkārto pa 4 šķēlītēm, uz kurām uzziež Nutella krēmu un vājpiena biezpienu. Uz šķēlēm uzliek sagrieztas zemenes, uz tām kārto nākamās maizes šķēles, uz kurām savukārt liek biezpiena kārtu un sagrieztās banāna un kivi šķēlītes. Visbeidzot kārto virsējās šķēles, kuras apsmērē ar Nutella krēmu un biezpienu. Rotā ar atlikušajām zemenēm, kuras pārkaisa ar kokosriekstu skaidiņām.*

* Materiāls tapis sadarbībā ar llģuciema maiznīcu

Vairāk par šo tēmu:

Graudaugi glābj dzīvības

Vidējā latvieša diēta pēdējos 100 gados ir ievērojami mainījusies. Veikalā sastopamā produktu pārbagātība un kārdinošie ātro ēdienu stendi mudina mūs izvēlēties tādus ēdienus, kuri agrāk

Lasīt »