Ikdienā rūpējamies par izskatu, matu sakārtojumu, ādu, arī par savu mutes dobumu, regulāri tīrot zobus. Tā, pirmkārt, novēršam iespēju zobos veidoties kariesam un vienlaikus arī ietaupām naudu, jo zobārsta pakalpojumi nav lēti. Otrkārt, vēlamies, lai smaids būtu skaists un žilbinoši balts, kāds tik bieži uzlūko mūs no televīzijas ekrāna un žurnāla vāka.
Viens no profilakses pamatlīdzekļiem ir zobu pastas, kuru uzdevums ir
• novērst kariesu un zobakmeni,
• mehāniski notīrīt zobus,
• likvidēt traipus uz zobiem,
• piegādāt zobiem un smaganām trūkstošās vielas (vitamīnus, fermentus, minerālvielas).
Latvijā aptiekās ir nopērkama zobus baltinoša zobu pasta, kas satur no papaijas augļiem iegūtu baltinošu vielu – papaīnu. Papaīns ir proteolītisks ferments, kas noārda olbaltumu, kas veidojas kā aplikums uz zobu emaljas, un padara zobus baltākus. Papaīns likvidē traipus, ko uz emaljas veido pārtika, kafija, tēja, nikotīns, vīns, kokakola, pārtikas krāsvielas. Ferments nav efektīvs, ja zobu krāsa mainījusies, lietojot antibiotikas (tetraciklīnu), fluorozes vai zobu traumas dēļ.
Noteikti jāuzsver, ka baltinošas zobu pastas ir ieteicamākas par zobu balinātājiem, kas satur ūdeņraža peroksīdu un zobus var padarīt trauslus un jutīgus.
Zobu pastai ir viens no zemākajiem abrazivitātes rādītājiem pasaulē (RDA=15). Baltinošu efektu galvenokārt rada zobu pastā esošās abrazīvās daļiņas – soda, silika u.c. (RDA=60–250). Ilgstoši lietojot ļoti abrazīvu zobu pastu, zobi var kļūt jutīgi.
Bez papaīna zobu pasta satur arī nātrija fluorīdu, kas nostiprina zobu emalju, mazinot kariesa risku, un ksilitolu, kas aptur galveno kariesa izraisītāju – streptokoku un laktobaciļu – vairošanos.
Baltinošā zobu pasta, zobus tīrot, puto, tā atvieglojot fluora, papaīna, ksilitola piekļūšanu emaljai, īpaši starpzobu spraugām. Tieši šā iemesla dēļ pasaulē arvien populārākas kļūst neputojošas zobu pastas, tiek lauzts vecais stereotips “jo vairāk puto, jo labāk tīra”.
Rūpējieties par savu izskatu, tīriet zobus! Un neaizmirstiet vismaz reizi gadā apmeklēt stomatologu.