Pāris zaudētu zobu ir sīkums? Šādai attieksmei pret savu veselību nav ne mazākā pamatojuma. Pacienti parasti zobu zaudējumu uztver nopietni, ja tas saistīts ar priekšzobiem, kas acīm redzami bojā izskatu. Mazāka uzmanība tiek pievērsta sānu zobiem, tas no funkcionālā viedokļa ir pilnīgi aplami.
Lielu sānu zobu rindas defektu dēļ rodas barības sakošļāšanas, vēlāk kuņģa–zarnu trakta darbības traucējumi.
Mutes dobumā trūkstošie zobi pakāpeniski izsauc sakodiena augstuma samazināšanos. Tiek pārslogoti priekšzobi, tie izvietojas vēdekļveidīgi. Paplašinātajās zobu spraugās regulāri sablīvējasēdiens, kas mehāniski un arī bakterioloģiski (ar sliktu higiēnu) bojā smaganas, veicinot gingivīta (smaganu iekaisuma) attīstību. Tam seko ir parodontīts ar kaula rezorbciju (noārdīšanos), kad zobi sāk kustēties.
Lieli zobu rindas defekti rada sāpes, diskomforta sajūtu un pārmaiņas deniņu – žokļa locītavās.
Atsevišķu zobu iztrūkums pēc to ekstrakcijas rada daudz raksturīgu pārmaiņu. Ja zaudētos zobus ilgi neaizvieto ar protēzēm, abpus defektam esošie zobi pārvietojas defekta virzienā. Starp zobiem parādās spraugas, un tālākā gaita ir kā minētos gadījumos.
Tie zobi, kuriem pretējā zobu rindā ir defekts, izvelkas, īpaši tas novērojams pieaugušajiem. Līdz ar to atkailinās zobu kakliņi, kas vieglāk pakļauti kariesam. Bērniem un jauniešiem zobi bieži izvelkas kopā ar alveolāro izaugumu.
Protezēt izvilkušos zobus ir sarežģīti.
Jāpiebilst, ka zobu pārvietošanos reizēm var izmantot mērķtiecīgi. Tas gan attiecas tikai uz jauniem cilvēkiem un saistās ar pirmajiem dzerokļiem jeb sestajiem zobiem, kuri agri izšķiļas, bieži bojājas, ne vienmēr tiek laikus ārstēti un ātri tiek izrauti. Nevajadzētu steigties ar protezēšanu – vēlāk vieglāk šķilsies gudrības zobi un zobu rindas defekts visbiežāk izzudīs.
Visos pārējos gadījumos, lai neradītu sarežģījumus mutes dobumā un kuņģa zarnu traktā, radušies defekti laikus jāaizvieto ar protēzēm.