šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Labosim zobus smaidot

Uldis Mežs

Jānis Juražs

Mūsdienu stomatoloģijas un anestēzijas pakalpojumi atvieglo brīžus zobārsta krēslā. Vai zināt, ka zobārstniecības kabinetā tagad ārsts var piedāvāt aromātisku smieklu gāzi, kas zobu labošanu padarīs patīkamu?

N2O – stomatoloģijā izmantotais medicīniskais slāpeklis (slāpekļa oksidula), ko dēvē arī par smieklu gāzi, – ātri iekļūst organismā un ātri izdalās, nenodarot pacientam ne mazākā ļaunuma. Smieklu gāzei piemīt diezgan izteikta pretsāpju īpašība, un to plaši izmanto pacienta sedācijā (relaksēts stāvoklis, kad ārsts saglabā kontaktu ar pacientu).
Slāpekļa oksidulu 1772. gadā atklāja angļu ķīmiķis Džozefs Prīstlijs, bet 1800. gadā ķīmiķis Hemfrijs Devijs nejaušas sagadīšanās pēc to ieelpoja zobu sāpju laikā. Viņš bija ārkārtīgi pārsteigts, ka sāpes rimās. Eksperimentējot viņš pierādīja slāpekļa anestezējošo īpašību. Pēc apmēram 40 gadiem zobārstniecības praksē pirmie smieklu gāzi sāka izmantot amerikāņu stomatologi. Interesants ir vēstures fakts, ka pirmo reizi Krievijā slāpekļa oksidulu 1847. gada janvārī lietoja Rīgas ārsts Bernhards Fridrihs Bērenss, Rīgas nabagu slimnīcas direktors (vēlāk 1.‑pilsētas slimnīca). Mazliet pārteidzoši ir arī tas, ka Zviedrijā smieklu gāzi atļāva izmantot zobārstniecībā tikai 20. gadsimta 70. gadu beigās, bet Vācijā, Austrijā, Ungārijā un Beļģijā mediķi joprojām to nelieto praksē.
“Ārzemēs sedāciju ar medicīnisko gāzi vai medikamentiem plaši lieto, strādājot ar bērniem,” stāsta Juris Svarža. “Tos, kas baidās no stomatoloģiskās ārstēšanas, varu iedrošināt neraizēties par iespējamajām sāpēm. Sedācija ar medicīnisko gāzi vai medikamentiem ievērojami mazina pacienta spriedzi, rada relaksētu, miegainu stāvokli un atvieglo arī ārsta darbu. Tā ir lieliska profilakse pret vispārēja rakstura sarežģījumiem, jo sedācijas laikā pacienta sirdsdarbību, pulsu, elpošanu uzrauga speciālas iekārtas un ārsts laikus pamana iespējamos sarežģījumus. Ja mutes dobumā jāveic ķirurģiskas manipulācijas, sedācija ievērojami uzlabo pacienta pašsajūtu operācijas laikā.
Daļai cilvēku joprojām ir nepareizs priekšstats par anestēziju. Vieni uzskata, ka tā no mūža noņem gadu, citi – vairākus gadus. Patiesībā tā nav – anestēzija tikai aizsargā cilvēka organismu no stresa. Vai tā ir kaitīga? Anestēzijas kaitīgumu varētu pielīdzināt cukura, sāls vai alkohola atstātajām sekām cilvēka organismā. Sedācija ar medicīnisko gāzi vai medikamentiem ir droša metode anesteziologu darbā. Tomēr jebkurā medicīnas nozarē pastāv zināms risks. Anestēzijā tas ir mazs, sedācijā – ļoti mazs. Ķirurgiem ir vieglāk strādāt ar pacientiem, ko neapdraud eventuālie spriedzes izraisītie sarežģījumi.”
Annas Lenas Hallostenas viedoklis par smieklu gāzi. Lūk, ko viņa saka: “Daudziem bērniem nomierināšana ar smieklu gāzi ir tikpat svarīga kā citi pretsāpju līdzekļi, kas atvieglo bērna sastapšanos ar zobārstu. Smieklu gāze ir svarīga ne tikai kā nomierinošs līdzeklis, bet arī kā aizsarglīdzeklis, kas palīdz aizkavēt fobijas attīstību bērniem, jūtīgiem, nervoziem pieaugušiem un cilvēkiem ar fiziskiem trūkumiem.”
Latvijā sedācija ar smieklu gāzi tiek izmantota daudzu zobārstniecību praksē, taču tā ir dārga. Salīdzinoši dārgas ir arī pacienta veselības stāvokļa uzraudzīšanas iekārtas, kuru izmantošana sedācijā ir obligāta. Neesiet pārsteigti, ja patlaban kāds zobārsts šādu pakalpojumu jums nevar piedāvāt, tomēr ar laiku smieklu gāze tiks plaši izmantota Latvijas zobārstniecībā.

Vairāk par šo tēmu: