šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Trešie zobi

Uldis Mežs

Inese Šīrone

Latvijā arvien vairāk tiek lietotas sarežģītas un arī dārgas zobu protēžu konstrukcijas un pieaug arī prasības to kopšanā.
Sākot rakstīt par zobu protēžu kopšanu, manā īpašumā nonāca izdevniecības Jumava jaunā Svešvārdu vārdnīca. Gribējās uzzināt, ko atradīšu jaunajā izdevumā protēzes nosaukuma skaidrošanai. Tātad – protēze [fr. prothese < gr. pro(s)thesis ‘pielikums’] – ortopēdiska ierīce, kas funkcionāli vai kosmētiski aizstāj trūkstošo ķermeņa daļu. Cik trāpīgs skaidrojums, jo zoba protēze patiešām aizstāj trūkstošo zobu gan funkcionāli, gan kosmētiski.

Kāpēc jātīra gan izņemamās, gan neizņemamās (kroņi, tilti) zobu protēzes? Parasti uz protēzēm rodas aplikumi, pat tādiem pacientiem, kas apgalvo, ka tīra protēzes. Aplikumos uzkrājas un vairojas miljardiem mikrobu, kas kaitīgi iedarbojas uz mutes gļotādu un mutē esošajiem zobiem. Protēžu netīrīšana pirmām kārtām noved pie mutes gļotādas iekaisuma un zobu bojājumiem, kā arī saīsinās zobu protēzes lietošanas termiņš un samazinās tās estētiskās īpašības. Nekopta protēze kļūst tumšāka‑– sevišķi, ja cilvēks smēķē un labprāt dzer stipru tēju vai kafiju. Uz tās nogulsnējas zobakmens, un ar laiku sāk nepatīkami smakot mute, tāpēc no pirmās dienas, kad sāk nēsāt zobu protēzi, tā rūpīgi jākopj.

Tīrīšanas līdzekļi
Senāk par efektīvu tīrīšanas līdzekli uzskatīja vārāmo sāli, dzeramo sodu vai parasto zobu pastu. Nekādā gadījumā neiesaku izmantot šīs vielas to abrazīvo īpašību dēļ, jo tās saskrāpē protēzes virsmu, tā kļūst negluda, un uz protēzes vieglāk uzkrājasēdiena atliekas un vairojas mikrobi. Tagad aptiekās tiek piedāvāti mūsdienīgi zobu protēžu kopšanas līdzekļi.
Speciālās ātri tīrošās tabletes ir izstrādātas ērtai un kvalitatīvai zobu protēžu kopšanai. Tās efektīvi notīra pārtikas atliekas, nikotīna, tējas un kafijas nosēdumus, kā arī dezinficē protēzi. Šo tablešu darbības pamatprincips ir aktīvā skābekļa veidošanās.
Tableti izšķīdina ūdenī, šajā šķīdumā uz 15 minūtēm ievieto protēzi tā, lai to pilnīgi apņemtu šķīdums. Var atstāt protēzi šķīdumā uz ilgāku laiku, pat uz visu nakti. Pirms protēzi ievieto mutē, tā jānoskalo ar ūdeni.
Gels paredzēts ātrai un rūpīgai zobu protēzes tīrīšanai, izmantojot birstīti. Gels efektīvi notīra pārtikas produktu atliekas, nikotīna un tējas plankumus un vienlaikus kvalitatīvi dezinficē protēzes. Atšķirībā no zobu pastām, kas satur abrazīvas daļiņas, gels saudzē protēžu virsmu, tā ilgi saglabājas gluda.
Nelielu daudzumu gela uzspiež uz birstes un ar to tīra slapju protēzi. Lai pilnībā notīrītu protēzi, nepieciešamas tikai 1–2 minūtes. Gelam ir patīkama smarža, kas rada pārliecību par elpas svaigumu.
Protēžu zobu birste. Ir radīts speciāls šo birstīšu dizains, tām ir atšķirīga forma un sari, lai protēzi varētu vieglāk un ērtāk notīrīt gan no iekšpuses, gan ārpuses.

Fiksatori
Ja zobu protēze tiks pareizi kopta, tās nēsātājs varēs smaidīt un justies brīvi. Vēl ērtāk var justies, ja lieto pulveri vai krēmu, kas pastiprina protēzes fiksāciju mutē līdz 12 stundām. Pēc protēzes notīrīšanas, to viegli samitrina un vienmērīgi uzkaisa pulveri uz protēzes iekšējās virsmas. Protēzi ievieto mutē un nedaudz piespiež.
Jaunums fiksējošo palīglīdzekļu klāstā ir fiksējošā lentīte. To nogriež protēzes garumā, samitrina siltā ūdenī, ieklāj protēzes iekšpusē, ievieto protēzi mutē, piespiež ar pirkstiem un uz neilgu laiku stingri sakož zobus. Esmu aptaujājusi vairākus savus pacientus, kam līdz šim allaž bija problēma fiksēt apakšžokļa plati. Viņi atzina, ka fiksējošā lentīte efektīvi darbojas 12–24 stundas.

Gļotādas iekaisuma ārstniecībai
Efektīva ārstnieciska iedarbība uz mutes gļotādu un smaganām ir speciālai eļļai. Tās dziedējošās īpašības palīdz ātrāk sadziedēt jaunu protēžu radīto gļotādas bojājumu. Ārstniecisko efektu rada sastāvā esošais kumelīšu ekstrakts un citas vielas, kas veicina dzīšanu. Eļļu var uzpilināt uz protēzes iekšpuses, pirms to ievieto mutē. Eļļa radīs aizsargslāni, kas pasargās gļotādu no bojājumiem. Jāpiebilst, ka šādu eļļu var izmantot arī kā deguna pilienus, sevišķi, ja ir izsausināta deguna gļotāda, kā arī tad, kad tikko sāk parādīties pirmie iesnu simptomi, to var ziest arī uz vējā sasprēgājušām, sausām lūpām un ieplīsušiem mutes kaktiņiem.

Palīdziet sev paši un rūpējieties par savām zobu protēzēm, tad arī smaids droši parādīsies jūsu sejā un to nevajadzēs aizklāt ar plaukstu. Smaids taču ir labsajūtas apliecinājums. Un labsajūtu rada arī kvalitatīvas, estētiskas, funkcionālas un pareizi koptas zobu protēzes.

Vairāk par šo tēmu:

Lai pensionāri smaidītu

Kārlis Bikšus Latvijā pensijas vecuma cilvēki bieži sabiedrībā slēpj smaidu un izvairās smieties nevis sapīkuma, bet mutes dobuma problēmu dēļ, secina zobārstniecības un farmācijas eksperti.

Lasīt »