Palielināts ķermeņa svars nevienu nedara laimīgu, taču dažkārt tas rodas un neatkāpjas. Kā izcīnīt cīnu ar liekajiem taukiem? Alternatīvs veids diētām un cītīgiem trenažieru zāles apmeklējumiem ir adatu terapija. Tās priekšrocības, samazinot ķermeņa svaru, atklāj profesors Osvalds Plēpis.
Bērnu dienu raizes
Aptaukošanās problēma parasti uztrauc pieaugušos, taču Latvijā vismaz viena trešdaļa bērnu lielākā vai mazākā mērā cieš no liekā svara, kas bieži rada ne tikai veselības problēmas, bet arī grūtības iekļauties klases kolektīvā.
«Šie bērni tiek pakļauti psiholoģiskam teroram no vienaudžu puses, viņi tiek apsaukāti par resnīšiem, lācīšiem un pat vēl neglītākos vārdos. Tādēļ nav brīnums, ka bērns norobežojas, jūtas aizskarts un pat nevēlas vairs apmeklēt skolu, un šī iemesla dēļ vecāki dažkārt pat ir spiesti mainīt mācību iestādi,» stāsta profesors O.Plēpis.
Visbiežāk bērniem liekais svars rodas aiz pārlieku lielas un nepareizas mīlestības pret atvasi, kas visbiežāk izpaužas no vecvecāku puses.
«Viņi uzskata, ka mazbērnus vajag lutināt ar saldumiem, taču šādi izdara lāča pakalpojumu,» norāda profesors. Vecvecāki bieži vien arī uzskata, ka apalītis ir veselīgāks un patīkamāks, turklāt tad viņš labāk aug. Taču, lutinot bērnu ar saldumiem, tieksme pēc tiem tiek izveidota mākslīgi, līdz kļūst par atkarību. «Tas var novest pat tik tālu, ka bērns, ieraugot vitrīnu, kurā izlikti saldumi, sāk histēriski bļaut un pieprasīt tos tik uzstājīgi, ka vecāki kļūst bezspēcīgi. Viņi vairs nezina, ko ar atvasi iesākt. Turklāt bērni ir ļoti jūtīgi. Ja viņi redz, ka citi bērni ēd konfektes, bet viņiem tās nedod, viņi to uzņem kā lielu netaisnību. Tieši tādēļ bērniem ir vislielākā problēma atbrīvoties no aptaukošanās,» atzīst O.Plēpis.
Kā nomākt kāri uz ēdienu
Vienīgā iespēja apturēt bērna kāri uz saldumiem ir panākt, lai viņam pašam tos vairs negribētos. Efektīvi to var panākt, pielietojot adatu terapiju.
«Lai sasniegtu rezultātu, nepieciešams nomākt smadzeņu centru, kas veicina cilvēka atkarību. Ar adatu terapiju to var ārstēt – jau pēc viena, diviem seansiem bērns pasaka: man tās konfektes nemaz vairs negribas!» savā praksē novērojis profesors.
Tas tādēļ, ka, adatām iedarbojoties uz attiecīgiem punktiem un akupunktūras kanāliem, notiek iedarbība uz smadzenēm, kur atrodas sāta un bada centri. Ar adatu terapijas palīdzību tiek noregulēta šo centru darbība – bremzēta bada un stimulēta sāta centra aktivitāte. «Ar adatiņām var iedarboties arī uz aizkuņģa dziedzeri, kuņģi, aknām, nierēm, sakārtojot iekšējo orgānu darbību. Rezultātā pazeminās un nostabilizējas arī holesterīna un glikozes līmenis asinīs.»
Noskaidro problēmas iemeslu!
Gan bērniem, gan pieaugušajiem visbiežāk aptaukošanās ir nepareiza dzīvesveida un ēšanas paradumu rezultāts -neregulāras ēdienreizes, nepareiza pārtikas produktu izvēle nepareizās devās, jau iepriekš minētā atkarība no saldumiem, sāļa vai asa, kā arī vienveidīga barība. Turklāt lielākā daļa cilvēku savas rūpes, pārdzīvojumus un stresu mīl noēst.
«Ja tiek kairināts bada centrs, cilvēks kļūst par ēdiena vergu. Viņš zaudē sāta sajūtu un nespēj apstāties pat tad, ja kuņģis jau pilns un pakrūtē spiež. Rezultātā, protams, rodas liekais svars, kas jāārstē.»
Dažkārt ārstēšanas procesā tiek atklātas arī saslimšanas, kas slēpjas zem diagnozes – aptaukošanās. Šādā gadījumā ārsts nozīmē nepieciešamās analīzes, pieaicina citus speciālistus, lai pacientam varētu nozīmēt tālāku ārstēšanu. Aptaukošanās var būt simptoms vairogdziedzera darbības traucējumiem, olnīcu labdabīgajiem un ļaundabīgajiem audzējiem.
Nelūgtie kilogrami – kā tie rodas
Uzņemot liekās kalorijas, šūnas tiek pieblīvētas ar taukiem. Tauki var sakrāties zem ādas, un var arī palielināties iekšējo tauku daudzums, kas uzkrājas vēdera dobumā, sirds apvidū. «Tādēļ cilvēkiem ar lieko ķermeņa svaru nākas mocīties ar spiediena sajūtu sirds apvidū, ir grūti kustēties, skriet,» norāda profesors.
Atstāj pēdas uz ādas
Dažkārt tauku masa tik izteikti iedarbojas uz ādu un to burtiski plēš, ka problemātiskajās vietās parādās strijas, tās novēro pat jaunām meitenēm. Atbrīvoties no strijām ir ļoti grūti – tas prasa daudz laika un arīdzan līdzekļu procedūrām kosmetologa kabinetā.
«Visbiežāk cilvēki ar lieko svaru tomēr dodas uz kosmētisko kabinetu, kur viņiem piedāvā masāžas, ietīšanas un elektroprocedūras, kas izmaksā dārgi un jāatkārto vairākas reizes. Turklāt efekts nav ilgstošs, jo šīs procedūras iedarbojas tieši uz taukiem, nevis uz tauku radīšanas mehānismu. Ir jāatrod veids, kā apturēt jauno tauku veidošanos, tādēļ jāsāk ar vielmaiņas noregulēšanu. To var panākt ar adatu terapiju,» uzskata profesors.
Nav jāmaina dzīves ritms
Adatu terapija ļauj pacientiem bez īpašas piepūles un nemainot dzīves ritmu panākt tauku masas samazināšanos, kā arī miega kvalitātes un pašsajūtas uzlabošanos. «Reizi nedēļā pacientam jānāk uz konsultāciju, kurai tiek veltīta aptuveni pusstunda laika. Pēc iepazīšanās ar pacientu un viņa sūdzību apzināšanas, kā arī pārbaudes, vai pacientam nav kontrindikāciju pret adatu terapiju, tiek izveidota tā saucamā receptūra, uz kuriem punktiem un kādā veidā nepieciešams veikt adatu terapiju,» skaidro profesors.
Adatu terapijas kursa ilgums ir sešas nedēļas, pēc tam veic pacienta pārbaudi. Ja sākotnēji svars bijis ievērojams un pēc ārstēšanas kursa pacients vēl nav sasniedzis vēlamo ķermeņa masu, ārstēšanas kursu pagarina vēl par sešām nedēļām.
Svara zaudējums parasti ir proporcionāls vispārējai ķermeņa masai. Piemēram, 140 kg smags cilvēks sešu nedēļu laikā var zaudēt 15 – 25 kilogramus, taču pacients ar mazāku svaru – ievērojami mazāk. Tomēr jebkurā gadījumā līdz ar svara zudumu uzlabojas ādas krāsa un pašsajūta.
Lai svars neatgrieztos
Adatu terapija iedarbojas uz smadzeņu centriem, tā nomācot pastiprinātu vēlmi pēc ēdiena. Pamazām cilvēks saprot, ka spēj notiesāt tikai pusi no savulaik ēstās milzīgās un treknās porcijas. Ja ari pēc veca paraduma sanāk pārēsties, tas beidzas ar neizturamu smaguma sajūtu kuņģī, pat vemšanu, un nākamreiz vēlme pēc palielināta ēdiena daudzuma neradīsies.
Ar laiku nedaudz izmainās ēšanas režīms, jo organisms vairs nepieprasa tik daudz ēdiena. «Taču atkārtotas pārēšanās, smagi pārdzīvojumi, stress, pastiprināta alkohola lietošana var atkal izjaukt terapijā panākto balansu starp vēlmēm un vajadzībām,» norāda profesors. Tādēļ ne mazāk svarīgi ir arī sevi pareizi noskaņot – domāt pozitīvi un būt pārliecinātam par veiksmīgu galarezultātu!
Palielinoties tauku apjomam organismā:
• Sākumā elastīgā āda pieaugošajai masai padodas un nostiepjas, taču ar laiku tauki sāk izdarīt spiedienu uz ādu un asinsvadiem. Tiek nospiesta arī sirds un citi iekšējie orgāni, ierobežotas diafragmas kustības. Tiek saspiesti arī asinsvadi un limfvadi, kas spiediena rezultātā sašaurinās, līdz ar to paaugstinās asinsspiediens.
• Lai sirds caur sašaurinātajiem asinsvadiem varētu nodrošināt asins plūsmu, paātrinās sirdsdarbība -puiss sasniedz 100 un vairāk sitienu minūtē. Šiem cilvēkiem bieži ir zilgana vai bāla āda, parādās galvassāpes, reiboņi, ātri rodas nogurums un pazeminās darba spējas.
• Rodas arī izmaiņas asins sastāvā, jo tiek traucēta endokrīno dziedzeru darbība. Paaugstinās glikozes līmenis asinīs, sāk attīstīties cukurslimība, paaugstinās holesterīna līmenis,
it sevišķi sliktais jeb zemā līmeņa holesterīns.
• Pasliktinās nieru darbība, jo ir traucēta šlakvielu un sāļu izvadīšana no organisma.