Ruta Jakušonoka
Prasme pārvietot cilvēku, kurš pats to nespēj, var būt noderīga, ne tikai atrodoties kalnos un ne tikai piedzīvojumu meklētājiem, bet arī ikdienas situācijās.
Ziemā cilvēki nelaiž garām slēpošanas priekus. Kā palīdzēt, ja notikusi nelaime? Biežākās slēpotāju traumas ir ceļa locītavas, apakšstilba un potīšu bojājumi, kurus izraisa kritieni, pēdai paliekot fiksētai slēpes stiprinājumā. Lūzuma gadījumā bojātās ekstremitātes imobilizāciju (nekustīgumu lūzuma vietā) var panākt, ne tikai izmantojot dēlīšus, mietiņus, slēpju nūjas un slēpes, bet arī vairākkārtīgi salocītu vējjaku, novietojot uz tās bojāto ekstremitāti un iesienot to vējjakā ar salocītu lakatiņu vai saiti. Ja vējjaka nav pietiekami bieza, tajā var ielikt salocītu avīzi vai dēlīti, tā padarot imobilizāciju stabilāku. Lai lūzuma vieta būtu nekustīga, jāfiksē vismaz divas locītavas – viena virs un viena zem lūzuma vietas. Šāda imobilizācija, izmantojot apģērbu vai segu, ir saudzīga un pasargā bojāto ekstremitāti no salšanas.
Ja iespējams, pirms imobilizācijas saudzīgi novelk apavus, nepieciešamības gadījumā atsienot vai pārgriežot to saites.
Cietušo cilvēku drīkst pārvietot tikai tad, ja ir īpaši apstākļi, piemēram, kalnos vai citā nepieejamā vietā, vai arī ir tūlītējas briesmas cietušā dzīvībai. Pārvieto saudzīgi, lai neradītu cietušajam papildu bojājumus.
Pirms pārvietošanas novērtē traumas raksturu un smagumu; ja tas iespējams, apskata cietušā galvu, kaklu, krūškurvi, vēderu un ekstremitātes. Ja tās ir bojātas, cietušā pārvietošanas laikā bojātās vietas jāatbalsta.
Nepārvieto cietušo viens pats, ja ir iespējama palīdzība – jo vairāk palīdzības sniedzēju, jo saudzīgāk cietušais tiks pārvietots.
Ir daudzas metodes, kuras izmanto cietuša cilvēka pārvietošanai. Aplūkosim tikai dažas no tām.
Cietušā uzlikšana uz nestuvēm
Improvizētas nestuves var izgatavot no divām vējjakām, kurām piedurknes izvelk uz iekšpusi un caur tām izver apmēram divus metrus garus mietus vai slēpes . Vējjaku apakšā sapogā un izlīdzina visā mietu garumā. Nesēji mietu galus cietušā nešanas laikā var ievietot savu mugursomu plecu siksnās.
Pirms cietušā novietošanas uz nestuvēm jāpārbauda to izturība.
Ja ir divi palīdzības sniedzēji, abi nostājas tā, lai cietušais atrastos starp viņu kājām. Palīdzības sniedzējs A vienu roku paliek zem cietušā augšstilbiem, otru roku – zem viņa ceļiem. Abi palīdzības sniedzēji pārvietojas uz priekšu, novietojot cietušo uz nestuvēm, kas iepriekš novietotas pie cietušā galvas.
Ja ir aizdomas, ka cietušajam ir traumēts mugurkauls, viņu paceļ, izmantojot četru cilvēku pacelšanas metodi: viens satver cietušā galvu, atbalstot kaklu, viens novieto rokas zem cietušā krūškurvja, viens – zem iegurņa un viens – zem kājām. Piektais palīdzības sniedzējs zem cietušā novieto dēli. Atcerieties! Cietušo ar mugurkaula traumu drīkst pārvietot tikai ārkārtējos apstākļos, kad notikuma vietā neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests nevar ierasties vai ir tūlītējas briesmas cietušā dzīvībai. Cietušā pārvietošanai jābūt sinhronai, iepriekš saskaņojot pārvietošanas signālu.
Ja palīdzības sniedzēju ir mazāk, cietušo ar mugurkaula traumu uz dēļa var novietot, viņu saveļot uz sāniem, pieliekot pie cietušā dēli un noveļot viņu atpakaļ uz dēļa. Vienam palīdzības sniedzējam jātur galva un jāatbalsta kakls, lai cietušā ķermenis tiktu pārvietots kā viens vesels, ķermenim nesaliecoties. Ja palīdzības sniedzējs ir viens, viņam jāizvēlas metode, ar kuru cietušo var vieglāk pārvietot.
Nešana
Vieglu cietušo, piemēram, bērnu, var nest, paņemot viņu zem padusēm un ceļgaliem, vai arī uz muguras.
Atbalsta paņēmiens
Ja cietušais spēj pārvietoties pats, bet viņam nepieciešams atbalsts, var izmantot atbalsta paņēmienu.
Ugunsdzēsēju paņēmiens
Ja cietušais ir bezsamaņā vai ar apziņu, bet pats nespēj pārvietoties, var izmantot ugunsdzēsēju paņēmienu. Šā paņēmiena priekšrocība – palīdzības sniedzējam viena roka ir brīva.
Ja cietušais ir bezsamaņā,
• novieto cietušo ar seju uz leju, un palīdzības sniedzējs pats novietojas uz ceļiem pie viņa galvas;
• novieto rokas zem cietušā pleciem un aiz padusēm pieceļ vispirms uz ceļiem, šai laikā pietupjoties, tad pieceļ cietušo stāvus;
• uzliek cietušā labo roku ar savu kreiso roku uz sava labā pleca.Tālāk rīkojas tāpat, kā pārvietojot cietušo ar saglabātu apziņu.
Ja cietušais ir ar apziņu,
• satver cietušā labās plaukstas locītavu, saliec galvu tā, lai tā atrastos zem cietušā rokas un palīdzības sniedzēja plecs būtu cietušā vēdera līmenī. Nedaudz pietupjoties, uzliek cietušo uz pleciem un ar labo roku satver viņu ap ceļiem;
• cietušā labo roku pārvieto pie savas labās rokas, pārvietojot cietušā svaru uz sava labā pleca;
• iztaisno ceļus un pārvieto cietušā svaru uz abiem pleciem.
Šis paņēmiens nav piemērots tāda cietušā pārvietošanai, kuram ir galvas vai sejas trauma, jo nešanas laikā viņa galva ir uz leju.
Pārvietošana ar virvi
Šo metodi izmanto, ja cietušais ir jāpārvieto lielākā attālumā.
• Novieto virvi zem cietušā augšstilbiem un jostasvietas, izveidojot viņa priekšā divas cilpas.
• Apguļas cietušā priekšā starp viņa kājām, izvieto savas rokas cilpās un satver cietušā plaukstas locītavu un kāju bojātajā pusē.
• Pagriezties uz cietušā veselo pusi kopā ar cietušo, novietojot viņu uz savas muguras.
• Piecelties vispirms uz viena ceļa un pēc tam stāvus.
Virves vietā labāk izmantot platas un pietiekami izturīgas saites vai lentes. Palīdzības sniedzēja abas rokas, izmantojot šo nešanas paņēmienu, ir brīvas.
Vilkšanas paņēmiens
Ja palīdzības sniedzējs cietušo nevar pacelt un viņš ātri jāpārvieto, var izmantot cietušā vilkšanas paņēmienu.
• Novieto cietušā rokas uz krūtīm.
• Pavelk uz augšu cietušā žaketi vai jaku tā, lai tā būtu zem cietušā galvas.
• Velk aiz žaketes vai jakas, satverot aiz tās cietušā plecu apvidū.
Ja cietušajam mugurā nav žakete vai jaka, satver cietušo zem padusēm, bet viņa galvu novieto uz savām rokām.