Pinnes ir jāārstē

Igors Pļava


Līva Freimane

Uzskats, ka pinnes ir neiztrūkstošas pusaudžu perioda pavadones, ir aplams. Pat ja pinņu izpausmes visbiežāk novērojamas vecumā no 13 līdz 18 gadiem, trešdaļa pacientu no tiem, kuri meklē palīdzību piņņu novēršanai, ir vecumā no 20 līdz 40 gadiem. Pinnes ir ārstējamas un tās ir jāārstē, jo rētas un pigmenta plankumi, ko tās rada, ir ļoti nopietns kosmētiskais defekts.

Kas ir pinne (pumpa)?
Normāli funkcionējot tauku dziedzerim, tas saražo taukvielu, kas pa folikula atveri izdalās uz ādas virsmas. Taukviela kopā ar sviedriem uz ādas veido plēvīti, kas pasargā no nelabvēlīgās ārējās iedarbības un pārmērīga šķidruma zuduma. Taču, ja veidojas strutaini matu maisiņi jeb folikulīts un tauku dziedzeru iekaisums, tas liecina, ka folikuls neļauj taukvielām izkļūt ārā.
Folikula iekšējo sieniņu šūnas ātri atmirst un salīp kopā, izveidojot tauku izvadkanālā «korķi», kas neļauj sebumam izdalīties, un tā ir pateicīga augsne, kur vairoties baktērijām. Kad matu maisiņš vairs nespēj saturēt nosprostojumu, tas pārplīst un tās saturs (sebums, atmirušās šūnas, baktērijas) nokļūst ādā, radot apsārtumu, pietūkumu, strutas un iekaisumu.
Tauku dziedzeri vislielākajā skaitā atrodami sejas ādā, kā ari uz pleciem, muguras, starplāpstiņu rajonā, krūšu kurvja priekšējā virsmā. Pinnes var skart visus minētos rajonus, bet īpaši T zonu – pieri, degunu, zodu – jo, šais vietās ir ne tikai vislielākais tauku dziedzerīšu skaits, bet tie ir ari visaktīvāk sekretējošie.

Kas izsauc pinņu parādīšanos?
Pinnes piemeklē lielāko daļu – apmēram 80 procentu – jauniešu. Tās sastopamas gan zēniem, gan meitenēm. Liela nozīme ir iedzimtībai, tādēļ ir vērts noskaidrot, kā pinņu periodā klājies vecākiem. Ja problēmas ir bijušas abiem, tad ļoti ticams, tās būs arī bērniem. Situāciju iespaido arī nervu un imūnā sistēma, dažādi vispārēji ārēji un iekšēji faktori Ja šīs problēmas sākas ne tikai pusaudžiem, bet arī vēlākā dzīves posmā, dermatologi sliecas domāt, ka iemesls ir hormonāli traucējumi, un tad parasti nepieciešami papildizmeklējumi.
Klasiski pinnes signalizē par tauku dziedzeru spēcīgu darbību. Pirmais aktīvais periods ir pusaudžu vecumā, kad dzimumdziedzeru darbība aktivizē arī tauku dziedzeru darbību, un tad pinņu problēmu var uzskatīt par itin normālu. Tomēr, ja pinnes noklāj visu seju un veido iekaisumu, noteikti jāvēršas pie speciālista.
Tradicionāli pinnes «uzliesmo» sievietēm pirms mēnešreizēm, tas gan ir ļoti atkarīgs no vispārējās hormonālās darbības, Pinnes pastiprināti veidojas arī tad, ja ādas aizsargslānis ir bojāts – baktērijas caur matu folikuliem iekļūst ādā, tauku dziedzerī un izraisa sastrutojumu.
Ļoti liela nozīme ir arī pareizam dzīvesveidam, vispirms jau uzturam – vienveidīgs ēdiens, tieksme pārēsties un našķoties, īpaši ar saldumiem, gāzētiem un saldiem dzērieniem stāvokli var ļoti pasliktināt. Jebkuri pārtikā izmantotie konservanti nevairo skaistumu, Arī stresa situācijas var veicināt hormonālas pārmaiņas organismā, kas savukārt provocē tauku dziedzera sekrēta pārprodukciju un pūtīšu veidošanos.

Laikus uzsākt ārstēšanu
Svarīgi laikus uzsākt ādas stāvokļa uzlabošanas pasākumus. Jāizmanto līdzekļi, kas mazina ādas tauku dziedzeru sekrēciju, neļauj porām nosprostoties un attīra tās, kā arī antibakteriāli pretiekaisuma līdzekļi, kas iedarbojas uz baktērijām. Iesākumā, ja pinnes ir vieglākā pakāpē, piemēroti ir ārīgi lietojamie līdzekļi – speciālas ziepes, losjoni, krēmi un gēli, kas satur attīrošus un pretiekaisuma komponentus, ja pinnes ir vidēji smagas un smagas, tad, iespējams, būs jālieto arī iekšķīgi lietojami medikamenti. Tie ir ne tikai vitamīni un imūnās sistēmas stiprinoši līdzekļi, bet arī sintētiskais A vitamīns un antibakteriāli līdzekļi. Šie līdzekļi būs jālieto ilgstošu kursu veidā, kas prasīs gan pacietību no klienta, gan rūpīgi pārdomātas ārstēšanās plānu un pasākumu kompleksu no ārsta puses, kombinējot medikamentus ar procedūrām kosmētiskajā salonā.

Metožu kombinācijas un apvienojumi
Svarīgi ir katram klientam pielāgot individuālu ārstēšanas veidu. Katram cilvēkam ārstēšanas programma atšķiras – vienam pietiks ar antibakteriāliem, dezinficējošiem līdzekļiem un atbilstošu kosmētiku, citam būs nepieciešamas ārstnieciskas ziedes un antibiotikas, ko ieteicis dermatologs, vēl kādam – speciālas ārstnieciskas procedūras.
Jāatceras, ka pinņu problēmu nav iespējams likvidēt vienas dienas un pat mēneša laikā. Nereti pinņu likvidēšana prasa ilgstošu, mērķtiecīgu darbu un pacietību.
Ārstniecisko metožu apvienojums piedāvā iespēju ar mazāk kairinošiem līdzekļiem atbrīvoties no traucējošās kaites, ar maigākām un patīkamākām metodēm sasniegt labāku rezultātu īsākā laika posmā.
Mūsdienās ir izgudrotas jaunas efektīvas metodes, lai attīrītu ādu. Turklāt pēc šīm pīlinga procedūrām nav apsārtusi un samocīta āda, tā tiek ne tikai attīrīta, bet arī mitrināta. Procedūras sākumā pielieto efektīvus, dziļas iedarbības aktīvos līdzekļus, kas attīra ādu, atver poras un sagatavo ādu tālākai darbībai, mehānisko iedarbību ierobežojot līdz minimumam. Tās var būt enzīma maskas, kuras iemasē ar otiņām, kam seko pīlinga procedūra.
Atkarībā no ādas stāvokļa var pielietot mehāniskos, enzīmu bioloģiskos pīlingus, kurus iemasē ar rokām vai ar otiņu, AHA (augļskābes) vai ķīmiskos pīlingus; vakuumtīrīšanu vai ultraskaņu. Jebkuru šādu pīlinga procedūru noslēdz ar masku un uz ādas ar masāžas kustībām uzklāj nomierinošu, mitrinošu krēmu
Jāatzīst, ka AHA pīlingi procentuāli ir mazāk koncentrēti kā ķīmiskie pīlingi, līdz ar to tos drīkst izmantot visiem ādas tipiem. Savukārt ķīmisko pīlingu pielieto noteiktu ādas problēmu novēršanas gadījumā kā ārstniecisku metodi, to veic speciāli apmācīti, augsti kvalificēti speciālisti pēc dermatologa norādījumiem. To pielieto arī rehabilitācijas periodā rētu, pigmentācijas un grumbiņu mazināšanai.
Lai neiedzīvotos pigmenta plankumos, pēc šīm procedūrām pāris dienas nedrīkst sauļoties, jo āda ir jutīga. Šos AHA un ķīmiskos pīlingus vēlams veikt vakarā un pēc tam lietot krēmus ar saules aizsargfaktoru,
Pīlingu ārstnieciskā nolūkā vēlams veikt pēc iesauļošanās, kad ādas virskārta ir pārragojusies un UV staru nelabvēlīgi ietekmēta. Ja ir poras, tās var mazināt, lietojot gan speciālus līdzekļus, gan apmeklējot AHA procedūras kursa veidā.
Poras kļūst lielas, ja atslābst sejas muskuļi un nesavelkas āda. Bieži vien šādas paplašinātas poras raksturīgas cilvēkiem, kuri kādreiz daudz veikuši klasiskās sejas tīrīšanas, kad, izspiežot pumpas, tika izstaipīta arī ādas virsējā daļa.
Ja ir melnie komedoni, vēlams iziet sejas tīrīšanas kūri – 3 līdz 4 procedūras mēnesī. Papildus jāmācās kopt sejas ādu un reizi nedēļā mājas apstākļos var uzlikt speciālu masku. Sejas tīrīšana ir smalka procedūra, kuru tomēr vēlams veikt skaistumkopšanas iestādēs, protams, atsevišķos gadījumos var veikt arī mājās pēc speciālista norādījuma.
Iepriekšminētais neizslēdz iespēju, ka pinnes saturu drīkst mehāniski Izspiest. Taču tas jādara pietiekami higiēniski pareizi, piemēram, nevis pinnes izspiežot ar pirkstiem, bet lietojot speciālu instrumentu – «unna karotīti». Labāk procedūru veikt vairākkārtēji, nevis vienā reizē, izspaidot visas pumpas, un ilgu laiku staigāt ar neglītu seju, nezinot, vai šī pinņu likvidēšana neatstās rētas.
Kaut arī pavasarī, kad poras pēc «ziemas miega» ir vairāk nosprostojušās, vēlams veikt ādas tīrīšanu, pinnes nekalpo par pierādījumu tam, ka regulāri neattīrāt ādu. Ādas stāvokli neiespaido tas, vai katru rītu un vakaru to rūpīgi notīrāt ar pieniņu un tonizējat ar losjonu vai toniku. Tikpat labi var izlīdzēties tikai ar tīru ūdeni (ja nelietojat ūdensnoturīgo tušu un tonālo krēmu).
Dažkārt pat pārmērīgas ādas attīrīšanas rezultātā tās stāvoklis var pasliktināsies (it sevišķi, ja lieto ziepes un skrubjus). Protams, lai āda izskatītos veselīga, par to ir jārūpējas, taču svarīgāk ir izvēlēties atbilstošus ādas kopšanas līdzekļus, ko vislabāk ieteiks speciālists. Tas palīdzēs pat ietaupīt līdzekļus, neizšķiežot naudu nevajadzīgās lietās,

Jaunākās ārstēšanas metodes
Kosmētikas industrija nepārtraukti attīstās, meklējot jaunas metodes, lai jebkuru ārstēšanu padarītu efektīgāku, uzlabojot cilvēka izskatu un tātad arī pašsajūtu un dzīves kvalitāti. Viena no modernākajām piņņu ārstēšanas metodēm, kuru speciālisti pēdējo gadu laikā pilnveidojuši, ir lāzers. Tas ārstē, izstarojot speciālu gaismu, kas iedarbojas uz problēmu zonām. Lāzera būtība – tiek nomākta piņņu radošo baktēriju – propiona baktēriju – vairošanās. Lāzers tiek rekomendēts iekaisušām pinnēm, mezgliņiem un strutu pūslīšiem – gadījumos, kad šī baktēriju klātbūtne ir īpaši izteikta. Ārstniecības metode ir absolūti droša, nesāpīga, nesagādā nepatīkamas sajūtas. Ārstēšanas kurss parasti ilgst vienu mēnesi, un procedūra tiek rekomendēta divas reizes nedēļā.

Kā kopt piņņainu ādu majas apstākļos?
Sekmīgas piņņu terapijas pamatā ir regulāra ādas tīrīšana, lai to atbrīvotu no tauku un raga kārtiņas, kas veicina slimības attīstību. Ārstējot pinnes, svarīgi to kopt ar ārstnieciskiem līdzekļiem

Vairāk par šo tēmu:

Maigas rūpes par jaunu ādu

Kā jauniešiem rūpēties par savas ādas labsajūtu un izskatu, konsultē ģimenes ārste Inga Zemīte un uzņēmuma Carlen Hair Collection vadītāja Jolanta Reihmane. Visgludākā, maigākā āda

Lasīt »

Odi kož nežēlīgi

Zaiga Barvida, “Mēness aptieka” Ārsti novērojuši pacientu pieplūdumu, kuri sūdzas par alerģisku reakciju no odu kodumiem. Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad odu kodumi uz ķermeņa

Lasīt »

Taukaina āda un pumpas

Taukaina āda – tas nav ne tiesas spriedums, ne ļaunu vēstoša diagnoze, ne nolemtības zīmogs. Mēs esam dažādi un arī sejas āda mums ir dažāda.

Lasīt »

Lai kārpas un pinnes netraucē

Saistītie produkti – Eucerin DermoPURIFYER līnija un Nivea matu kopšanas līdzekļi Inga Melberga   Visgludākā, maigākā āda ir bērniem aptuveni līdz 11 gadu vecumam. Iestājoties

Lasīt »