Kā saglabāt labu redzi?

Igors Pļava

Aleksandra Matvejeva
Dr.Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centrs

Ar redzi cilvēks saņem līdz pat 90% informācijas par apkārtējo pasauli, tāpēc jebkāds redzes funkciju traucējums var būtiski samazināt dzīves kvalitāti. Redzes asumu ietekmē vairāki faktori, tostarp uzturs, redzes slodzes intensitāte, kaitīgi ieradumi, kā arī viss dzīvesveids kopumā.

Vairāk par to, kas kaitē redzei un kā saglabāt redzi labu,stāsta Dr.Solomatina acu centra vadošais speciālists, LU asoc. profesors Igors Solomatins.

Dators un grāmatu lasīšana

Mūsdienu pasaulē nav iespējams dzīvot bez datora, tomēr darbs ar to, pat izmantojot visaugstākās kvalitātes monitoru, ir redzei kaitīgs. Ilgstoša lūkošanās datora ekrānā, kā arī lasīšana veicina retāku mirkšķināšanu, kā rezultātā mūsu acs asaru plēvītē ātrāk izžūst. Tas veicina acī sausuma, iekrituša gruža vai smilšu graudiņa sajūtu, kā rezultātā var pasliktināties redze. Visbiežāk šos simptomus palīdz mazināt neliels lasīšanas patraukums, telpas gaisa mitrināšana un mākslīgo asaru pielienu lietošana.

Smēķēšana

Neskatoties uz to, ka šī kaitīgā ieraduma negatīvās sekas ir plaši pazīstamas, tikai retais apzinās kā smēķēšana ietekmē acu veselību. Tabakas dūmu toksiskās vielas ietekmē jutīgos tīklenes audu nervus, kas izraisa tādas slimības, kā tīklenes distrofija un redzes nervu atrofija. Tāpat, smēķēšana negatīvi ietekmē mikrocirkulāciju un acs asinsapgādi. Gadu gaitā asinsvadi kļūst mazāk elastīgi, veidojas holesterīna nogulsnes, bet smēķēšana vēl papildus izraisa asinsvadu spazmas, kā rezultātā acs audi nesaņem pietiekami daudz barības vielas un attīstās hronisks skābekļa trūkums.

Turklāt, dūmi arī kairina acs gļotādu un plakstiņus, tāpēc smēķētāja acis bieži asaro un izskatās iekaisušas. Smēķētāju vidū biežāk konstatēti arī krāsu uztveres traucējumi, kas var ietekmēt cilvēka profesionālo darbību.

Ultravioletie stari (UV)

Zināms, ka ilgstoša uzturēšanās saulē var veicināt onokolģisko ādas slimību attīstību, tomēr UV stari negatīvi ietekmē ne tikai ādas veselību, bet arī acis, tādēļ palielinās risks saslimt ar kataraktu un tīklenes slimībām.

Nevērība pret vispārējo veselības stāvokli

Acu veselība ir ļoti cieši saistīta ar pacienta vispārējo veselības stāvokli. Piemēram, nestabils asinsspiediens vai paaugstināts cukura līmenis ir vieni no bīstamākajiem redzes ienaidniekiem. Šo slimību ietekmē ievērojami palielinās tīklenes slimību attīstības risks, kas ar laiku var izraisīt daļēju vai pilnīgu redzes zaudēšanu.. Tāpat, paaugstināts spiediens var izraisīt tīklenes asinsvadu aizsprostošanu, kā rezultātā redze var tikt strauji zaudēta pilnībā.

Daži padomi, kā saglabāt labu redzi ilgāk:

• Regulāri profilaktiskos nolūkos apmeklējiet oftalmoloģijas centrus, kas aprīkoti ar modernu diagnostikas aprīkojumu. Ieteicams – reizi trijos gados vecumā pirms 50 gadiem un reizi gadā vecumā pēc 50 gadiem. Cilvēki bieži uztver savu labo redzi kā pašsaprotamu, bet par to rūpēties sāk tikai tad, kad parādās pirmās nopietnās problēmas. Daudzas slimības, piemēram glaukomu, ir nepieciešams diagnosticēt pēc iespējas ātrāk, jo slimība izraisa neatgriezeniskus redzes traucējumus, bet ārsti spēj apturēt tikai slimības progresēšanu.

• Vienmēr lietojiet saulesbrilles ar UV starojuma aizsardzību.

• Regulāri uzturā lietojiet produktus, kas palīdz nostiprināt tīklenes asinvadus, piemēram, dārzeņus, augļus, zaļumus, dabīgās sulas, riekstus un jūras veltes. Tie satur organismam nepieciešamos vitamīnus, minerālvielas un antioksidantus, kas palīdzēs saglabāt labu redzi ilgāk.

• Regulāri veiciet acu vingrinājumus – tie ir ļoti efektīvi ne tikai redzes traucējumu profilaksei, bet arī palīdz labāk izturēt lielu redzes slodzi. Ik pēc 10-15 minūtēm taisiet pārtraukumu un 5 sekundes skatieties uz kādu attālinātu priekšmetu (pulksteni pie sienas, skapi otrā istabas galā vai ārā pa logu). Kad mēs skatāmies uz attālinātiem priekšmetiem, kas atrodas vismaz 5 metru attālumā no mums, mūsu acs muskuļi atslābinās un atpūšas.

Vairāk par šo tēmu:

Par iespējamu konkurenci aptieku tirgū

Zāļu un aptiekas produktu patērētāju asociācija (turpmāk tekstā ZAPPA) pilnībā atbalsta veselības ministra Hosama Abu Meri virzīto reformu zāļu cenu mazināšanā.Uzskatām, ka ilgstoši aptieku ķēdes,

Lasīt »

Cik ilgi jānēsā kompresijas zeķes?

Pakāpeniski pagātnē paliek iesīkstējušais stereotips, ka kompresijas zeķes ir domātas vienīgi vēnu varikozes ārstēšanai. Mūsdienās kompresijas zeķes iegādājas grūtnieces, biroju darbinieki, frizieri, pavāri, sportisti, ceļotāji

Lasīt »