Sekot līdzi terapijas gaitai nozīmē veicināt veseļošanos

Igors Pļava

Atbildīga līdzdalība slimības ārstēšanas procesā ir viens no būtiskākajiem atslēgas faktoriem, lai panāktu terapijas veiksmīgu norises gaitu, kā arī mazinātu dažādu problēmu un komplikāciju iespējamības risku. Ārsts, protams, ir spējīgs palīdzēt un ir liels atbalsts, tomēr neiztikt bez pacienta paša vai mazāko pacientu vecāku rūpīgas nozīmēto nosacījumu ievērošanas. Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, www.esAugu.lv un vairums Latvijas slimnīcu atgādina – vecākiem rūpīgi jāseko līdzi kā bērna augšanas rādītājiem, tā terapijas norisei, ja ārsts tādu nozīmējis.

Bērna augšana un attīstība ir neizsakāmi sarežģīts process, ko ietekmē, piemēram, apkārtējā fiziskā vide, noskaņa ģimenē, emocijas, uzturs, arī miegs. Ņemot vērā šos faktorus, jāsaprot, ka pastāv dažādi riski, kas var izraisīt bērna augšanas un attīstības problēmas. Normālu augšanu var apdraudēt kādreiz bijusi vai joprojām klātesoša hroniska slimība, bērnībā iegūta galvas trauma, infekcijas, arī iedzimtība, dažādas orgānu patoloģijas un citi apstākļi.

Vecāku gādībā ir vērot savus bērnus un regulāri tos pārbaudīt pie augšanas speciālistiem. Ja būs kādas veselības problēmas, endokrinologi tās ārstēs, individuāli izvērtējot katru bērnu un piemērojot atbilstošāko terapiju. Noteikti jāpatur prātā, ka ir iespējams mazināt un pat novērst bērna augšanas un attīstības traucējumus – ja vien tie laikus atklāti un ja vien tiek rūpīgi ievēroti ārsta sniegtie norādījumi.

Bērnu slimnīcas endokrinologi kļuvuši par vēl lielākiem palīgiem, lai veiksmīgi noritētu bērnu ārstēšanas process. Pateicoties 2013. gada sākumā iegūtam aprīkojumam, viņi daudz vērīgāk varēs sekot līdzi tam, vai bērnu augšanas problēmu terapijas norit pilnvērtīgi un bez aizķeršanās, vai laikus veiktas vajadzīgās injekcijas u.tml.

Mājas lapa www.esAugu.lv, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, kā arī vairums citu Latvijas slimnīcu jau vairākus gadus sadarbojas, lai pēc iespējas skaļāk atgādinātu, ka vecākiem ļoti rūpīgi jāseko līdzi savu bērnu augšanas rādītājiem. Tas nozīmē regulāri svērt un mērīt bērnu, doties pie speciālistiem gan pēc padoma, gan arī lai ārstētu dažādas veselības problēmas to esamības gadījumā.

www.esAugu.lv ir viens no veidiem, kā meklēt pirmo nepieciešamo informāciju par bērnu augšanu un attīstību, par dažādām diagnozēm, to simptomiem, cēloņiem un ārstēšanas iespējām. Šajā vietnē ikviens var uzdot sev svarīgos jautājumus, arī medicīnas speciālistiem atvēlēta sava īpašā sadaļa. Tagad tajā pieejamas arī augšanas līknes, proti, kādam būtu jābūt bērna svaram, augumam un galvas apkārtmēram konkrētā vecumā.

www.esAugu.lv ir mājas lapa, kas, tapusi sadarbībā ar augšanas speciālistiem, atgādina, ka bērna attīstības un augšanas traucējumus ir iespējams mazināt vai pat pilnībā novērst, ja laikus pamanītas veselības problēmas. Jo savlaicīgāk tās diagnosticē, jo lielākas izredzes bērnam izaugt lielam, stipram un veselam.

Vairāk par šo tēmu: