Garija Linekera karjera: No futbolista līdz spēļu šova vadītājam

Igors Pļava

Var teikt, ka Garija Linekera karjera ir bijusi ievērojama. Viņš bija pazīstams kā futbola “džentlmenis”, un atmiņā palicis attēls, kurā viņš ar grimasi raugās uz soliņa, kad 1990. gada Pasaules kausa pusfinālā Pols Gaskoigns izplūda asarās. Kā viņš no Everton un Tottenham Hotspur komandas spēlētāja kļuva par spēļu šova seju? Tie nebija spēļu automāti, bet reāli spēļu šovi, kas tika pārraidīti TV.

Futbolista karjeras sākums

Lai gan Garijs Linekers neapšaubāmi lepojas ar karjeru, ko viņš ir izveidojis pēc futbolista karjeras beigām, nav šaubu, ka viņš sevi joprojām uzskata galvenokārt par bijušo spēles spēlētāju. Garijs Vinstons Linekers dzimis 1960. gada 30. novembrī Lesterā. Mārgaretas un Barija dēls, viņa otrais vārds tika dots kā veltījums Vinstonam Čērčilam, kurš dzimis tajā pašā datumā.

Viņš regulāri palīdzēja tēvam viņa augļu un dārzeņu veikalā Leičesteras tirgū, no Caldecote Road skolas pārgāja uz Leičesteras pilsētas zēnu ģimnāziju. Tas bija tāpēc, ka viņš labprātāk spēlēja futbolu, nevis regbiju, lai gan viņš bija arī talantīgs kriketa spēlētājs. Ikdienā viņš piekopa diezgan veselīgu dzīvesveidu, jo svaigi augļi un dārzeņi bija pieejami katru dienu. Tas savā mērā arī palīdzēja sasniegt tik spožu karjeru un saglabāt labu fizisko sagatavotību futbola karjeras laikā.

Kad 1977. gadā viņš pabeidza skolu, Linekers pievienojās savam dzimtās pilsētas klubam Lesteras “City”. Viņš kļuva par profesionāli 1978. un 1979. gada sezonā, debitējot pieaugušo komandā 1979. gada Jaungada dienā pret Oldham Athletic. Viņš sāka kļūt pazīstams, kad 1981.-1982. gada sezonā guva 19 vārtus visās sacensībās, bet nākamajā sezonā otrajā divīzijā guva 26 vārtus.

1983.-1984. gada sezonā Linekers bija otrais rezultatīvākais vārtu guvējs Pirmajā divīzijā, bet nākamajā sezonā kļuva par labāko vārtu guvēju. Tas nozīmēja, ka viņu sāka pamanīt un nopietni uztvert augstākās divīzijas klubi, kas nozīmēja, ka pārcelšanās no Lesteras pilsētas Filbert Street laukuma bija gandrīz neizbēgama. Viņš bija spēlētājs, kurš bija pelnījis spēlēt visaugstākajā līmenī.

Viņa dienas Goodison Park

1985. gada vasarā Leicester City pieņēma Everton izteikto 800 000 mārciņu piedāvājumu par Garija Linekera parakstu. Tas izrādījās īsts izdevīgs darījums, kad viņš 1985. un 1986. gada sezonā Mersisaidas kluba rindās guva 40 vārtus 57 mačos. Sezona viņam sākās amizanti, kad Everton spēlēja ar Leicester Filbert Street un Linekers puslaika pārtraukumā kļūdas pēc iegāja mājinieku ģērbtuvē.

Tajā sezonā Everton finišēja otrajā vietā, un Linekers bija labākais rezultatīvākais spēlētājs. Tā iekļuva arī FA kausa izcīņas finālā, kur zaudēja vietējiem sāncenšiem Liverpool, lai gan Linekers bija izvirzījies vadībā ar 1:0. Linekers šajā sezonā Everton sastāvā guva trīs “hat-trickus”, taču viņi zaudēja dubultuzvaru saviem kaimiņiem, kuri papildus FA kausa izcīņas uzvarai par diviem punktiem apsteidza viņus līgas čempionātā.

Par to, cik laba bija Liverpūles komanda, liecina tas, ka Linekers vienmēr ir uzsvēris, ka Everton komanda, kas zaudēja FA kausu un pirmās divīzijas titulu, bija “labākais klubs”, kurā viņš jebkad ir spēlējis. Viņš devās uz 1986. gada Pasaules kausa izcīņu Meksikā un ieguva Zelta zābaku, kas bija pietiekami, lai piesaistītu Spānijas kluba Barcelona vadošo spēku uzmanību. Viņa laiks Mersisaidā bija īss, bet ietekmīgs.

Pārcelšanās uz Spāniju

1986. gada vasarā Linekers pārcēlās uz Barselonu, noslēdzot 2,8 miljonus mārciņu vērtu darījumu. Terija Venablesa vadībā viņš sadarbojās ar bijušo Mančestras United uzbrucēju Marku Hjūzu. Pārcelšanās uz kontinentu nozīmēja arī to, ka Linekers pirmo reizi varēja spēlēt Eiropas kausa izcīņā, jo Leicester City komandā viņam tā arī nebija šādas iespējas, bet Everton komandā viņš to nevarēja izdarīt, jo pēc Haiselas stadiona katastrofas Anglijas klubiem bija aizliegts spēlēt.

Debitējot Barselonā, viņš guva divus vārtus pret Racing Santander, turpinot iesākto Pasaules kausa izcīņā. Viņš guva “hat-trick” Barca mačā pret arhibīskapu Real Madrid, iepriecinot Camp Nou publiku. Viņa laikā Spānijā Barcelona uzvarēja Copa del Rey un Eiropas Kausa ieguvēju kausa izcīņā, bet pats Linekers guva 42 vārtus 103 La Liga spēlēs.

Atgriešanās Anglijā

Kļuvis par tobrīd rezultatīvāko britu futbolistu Spānijas augstākajā līgā, Linekera palikšana Barselonā beidzās, kad 1989. gada jūlijā viņš parakstīja līgumu ar “Tottenham Hotspur”. Spānijas klubs bija priecīgs viņu atlaist, jo jaunais menedžeris Johans Krojfs vēlējās viņu spēlēt labajā pussarga malā, kas nebija viņa stiprā puse. Tā vietā viņš pārcēlās uz White Hart Lane, atsakoties no iespējas parakstīt līgumu ar Manchester United.

Savā Spurs kluba laikā Linekers guva 67 vārtus 105 līgas spēlēs un izcīnīja FA kausu, vēlreiz apliecinot savu meistarību, kad viņš kļuva par pirmās divīzijas labāko vārtu guvēju. Ceļā uz FA kausa izcīņas finālu Linekers guva divus vārtus pusfinālā pret Totenhemas ziemeļu Londonas sāncenšiem Arsenal. Viņa karjera tuvojās noslēgumam, tāpēc viņš izvēlējās vēl vienu lielu naudas summu, lai piepildītu savu kasi.

Linekers Japānā

1991. gada novembrī Nagoya Grampus Eight piedāvāja 2 miljonus mārciņu, lai Gary Linekers no Ziemeļlondonas pārceltos uz Japānu un spēlētu J1 līgā. Pirms došanās uz Japānu viņš guva savus pēdējos vārtus Anglijā pret Manchester United, kur viņa kā profesionāla futbolista laiks noslēdzās. Pirms pārcelšanās viņš varēja parakstīt līgumu ar ambiciozo otrās divīzijas komandu Blackburn Rovers, taču atteicās to darīt.

Japānā viņš guva traumas, tāpēc Nagoya Grampus Eight komandā viņš paspēja uzspēlēt tikai 23 reizes. Viņš joprojām bija iespaidīgs rezultatīvs spēlētājs un savas uzturēšanās laikā deviņas reizes guva vārtus, taču saprata, ka viņa karjera ir beigusies. 1994. gada septembrī Garijs Linekers apstiprināja, ka pamet futbolu, tādējādi noslēdzot gandrīz 20 gadus ilgušo karjeru šajā sporta veidā.

Pāriešana uz plašsaziņas līdzekļiem

Kad Linekers beidza profesionālā futbolista karjeru, viņam būtībā bija divas iespējas: sākt strādāt menedžmentā vai kļūt par mediju personību. Viņš izvēlējās otro iespēju, strādājot par futbola apskatnieku BBC Radio 5 Live. Kad 1999. gadā Des Lynam nolēma atkāpties no raidījuma “Match of the Day” vadītāja amata, Linekers tika uzaicināts viņu aizstāt. Līdz tam laikam viņš jau bija guvis ievērojamu pieredzi plašsaziņas līdzekļos, tāpēc viņš bija likumsakarīga izvēle.

2006. gadā Linekers tika izvēlēts, lai atveidotu Underground Ernie tēlu CBeebies TV šovā. Divus gadus vēlāk viņš piedalījās šovā “Kas vēlas kļūt miljonārs?” un kopā ar regbija spēlētāju Ostinu Hīliju (Austin Healey) laimēja 50 000 mārciņu labdarībai. Viņš bija sācis arī rakstīt sleju laikrakstā Mail On Sunday, no kuras 2010. gadā atteicās pēc laikraksta slepenās slejas par lordu Triesmanu, kas iedragāja Anglijas izredzes rīkot 2018. gada Pasaules kausa izcīņu.

Citi futbola raidījumu vadīšanas darbi

Saprotams, ka Linekera spējas kameras priekšā nozīmēja, ka viņš piesaistīja uzmanību arī no citām pusēm. Piemēram, 2013. gadā viņš sāka strādāt NBCSN Amerikas Savienotajās Valstīs, vadot viņu raidījuma Match of the Day versiju. Šī spēle notika pēc pāris gadiem, kad viņš līdzīgu darbu veica Tuvo Austrumu televīzijas tīklā Al Jazeera Sport. 2015. gadā jaunizveidotā BT Sport apstiprināja, ka viņš vadīs tās Čempionu līgas pārraides.

Linekers, kurš allaž pildīja savus solījumus, 2016./2017. gada sezonas pirmās Match of the Day epizodes sākumu rādīja tikai apakšveļā, jo bija teicis, ka to darīs, ja Leicester City uzvarēs līgā. Iepriekšējā sezonā tā arī notika, pārspējot 5000/1 izredzes. Viens no BBC vislabāk atalgotajiem raidījumu vadītājiem gadu gaitā Linekers bieži ir izraisījis strīdus, atbalstot bēgļus, tādējādi pārkāpjot BBC objektivitātes vadlīnijas.

“Walkers Crisps” seja

Starp visām savām dažādajām uzstāšanās reizēm plašsaziņas līdzekļos Garijs Linekers kļuva arī par “Walkers Crisps” seju. Pirmo reizi viņš šīs kompānijas reklāmā parādījās 1995. gadā, jo gadu iepriekš bija noslēdzis līgumu par 200 000 mārciņu. Uzņēmums pat nomainīja savu sāls un etiķa garšas čipsu nosaukumu uz Salt & Lineker, lai reklamētu Linekeru kā slavenību vēstnieku.

Spēļu šovu vadītājs

Līdz 2021. gadam Gary Linekeru varēja droši dēvēt par atzītu TV personību. Līdz tam brīdim viņš bija daudz ilgāk strādājis televīzijā nekā kā profesionāls futbolists, tāpēc, iespējams, nav pārsteigums, ka viņš tika izvēlēts par jaunā spēļu šova seju. ITV izvēlējās Linekeru par raidījuma “Sitting on a Fortune” vadītāju, spēles šova, kurā seši spēlētāji izvēlas, kur sēdēt, lai atbildētu uz jautājumiem, kuru vērtība ir līdz 100 000 sterliņu mārciņu.

Tas notika pēc tam, kad atklājās, ka Linekers atstās BT Sports Čempionu līgas pārraižu vadītāja amatu, tādējādi, iespējams, atbrīvojot laiku, lai viņš varētu vadīt ITV viktorīnas šovu. Runājot par “Sitting on a Fortune”, viņš teica: “Tas būs saspringts, ar augstām likmēm un dramatisks no sākuma līdz beigām – viss, kam jābūt lieliskam spēļu šovam.”

Vairāk par šo tēmu: