Redakcijas komentārs
Olainfarm ir Latvijas vadošais zāļu ražotājs un nopietns spēlētājs Latvijas aptieku tirgū. Tāpēc vesels.lv redakcija ar interesi seko līdzi notikumiem šajā uzņēmumā un ap to. Zemāk publicēto informāciju vesels.lv saņēma maijā, pirms AS Olainfarm nonākšanas AS RePharma kontrolē. Jānis Buks ir nesen, 5. augustā, iecelts par AS Olainfarm valdes priekšsēdētāju. Šobrīd mēs redzam Jāņa Buka vadītā Olainfarm aizdomīgo kavēšanos informēt Rīgas Biržu (NASDAQ RIGA) par to, ka FKTK atļauja AS AB CITY veikt obligāto akciju atpirkumu ir apstrīdēta administratīvajā tiesā un attiecīgi tā ir apturēta. Tā kā AS AB CITY ir ar RePharm grupu saistīts uzņēmums, kura padomes loceklis ir zemāk minētais Andrejs Leibovičs, tad var rasties aizdomas, par iespējamu Jāņa Buka lomu organizētā Olainfarm akcionāriem būtiskās informācijas slēpšanā, kas varētu būt veikta AS AB CITY un RePharm grupas interesēs. Šajā kontekstā lasītājiem būtu interesanti izlasīt pirms diviem mēnešiem izplatīto Investoru un Mazākuma Akcionāru biedrības preses relīzi ar informāciju par aizdomām par tā paša Jāņa Buka komerciālo uzpirkšanu AS RePharm un Andreja Leiboviča interesēs, lai veiktu vēlamus balsojumus AS Olainfarm padomē. Vesels.lv redakcija ir pārbaudījusi, ka informācija par to, ka šāds iesniegums ir iesniegts KNAB, ir patiesa, bet pārējo lasītāji var lasīt, vērtēt un salīdzināt ar citu viņiem pieejamo informāciju par zemāk aprakstītajām darbojošām personām un notikumiem.
Biedrība IMAB ir saņēmusi informāciju ka Korupcijas Novēršanas un Apkarošanas birojā (KNAB) ir iesniegts kāda akcionāra iesniegums par aizdomām, ka AS Repharma un/vai tās patiesā labuma guvējs Andrejs Leibovičs ir izmantojis maksājumus uz Latvijas Volejbola federāciju, lai veiktu Olainfarm padomes locekļa Jāņa Buka komerciālu uzpirkšanu, kas ir krimināllikuma 199.pantā klasificēts noziegums – komerciālā uzpirkšana lielā apmērā. Šis iesniegums ir nonācis IMAB rīcībā un satur satraucošu informāciju.
IMAB ir saņēmis informāciju, ka šobrīd notiek resoriskā pārbaude par RePharma un Andreja Leiboviča iespējamo Olainfarm bijušā padomes locekļa Jāņa Buka komerciālo uzpirkšanu.
Iesniegumā paustas aizdomas par to, ka AS Repharma un/vai Andrejs Leibovičs ir izmantojis slēptus maksājumus uz Volejbola federāciju lai ietekmētu Olainfarm padomes locekļa Jāna Buka balsojumus. Atzīmēsim, ka tas ļoti līdzinās tiesai jau nodotai krimināllietai, kurā par kukuļošanu apsūdzēta bijusī politiķe un Latvijas Universitātes (LU) rektora vietniece Baiba Broka un divi būvuzņēmēji Ivars Millers un Guntis Rāvis, bet iespējamais kukulis bija noformēts kā ziedojums Brokas vadītajai Latvijas Biatlona federācijai. Paralēles starp šo kukuļošanas lietu, kuru Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa sāka izskatīt maija sākumā un aizdomām par Volejbola federācijas izmantošanu Jāņa Buka iespējamā kukuļošanā vai komerciālā uzpirkšanā ir visai uzkrītošas. Arī Jānis Buks līdz pat nesenam laikam ir bijis Latvijas Volejbola federācijas amatpersona, kuram bija tiesības vienpersoniski pārstāvēt federāciju un tātad teorētiski viņš varēja brīvi, neviena nekontrolēti, rīkoties ar federācijas saņemtajiem līdzekļiem.
Pirms AS Olainfarm 2021. gada 17. jūnija akcionāru sapulces medijos skaļi izskanējušiem maksātnespējas administratora un bijušā Rīgas Farmaceitiskās fabrikas padomes priekšsēdētāja Pētera Rubeņa paziņojumiem par AS Olainfarm padomi ir zināms, ka Pēteris Rubenis runājot AS Olainfarm vairākuma akcionāru vārdā ir pieprasījis, lai no Padomes atkāptos divi tās locekļi, kuri, kādu Pēterim Rubenim zināmu, bet plašākai sabiedrībai mazāk zināmu iemeslu dēļ nav viņam tīkami. Tā kā Pētera Rubeņa mediju paziņojumi ir bijuši formulēti tādā veidā, ka rodas iespaids, ka neuzticību dažiem padomes locekļiem izsaka AS Olainfarm akcionāru vairākums, tad rodas visai pamatotas aizdomas, ir notikusi kāda slēpta vienošanās lielākas akcionāru grupas ietvaros, jo Pētera Rubeņa pārstāvētais SIA OLMAFARM ir tikai 42,5% Olainfarm akciju turētājs un pie tam uz šīm akcijām savas pretenzijas publiski ir pieteikusi Čehijā reģistrētā kompānija Black Duck Investment.
Zinot to, ka AS Repharm patiesā labuma guvējs Andrejs Leibovičs ir panācis, ka Valērija Maligina mantiniece Nika Saveļjeva ir pilnvarojusi A. Leiboviču rīkoties ar viņas daļām SIA OLMAFARM un, ņemot vērā OLMAFARM valdes locekļa Pētera Rubeņa iepriekšējo darbības pieredzi AS Olainfarm 2020 gada 24 janvāra akcionāru sapulces un tās dokumentu viltošanas organizēšanā, nav drošas pārliecības, ka arī šoreiz viss ir aprobežojies ar likumīgām un godīgām metodēm. Uz šo personu raksturu un metodēm norāda, piemēram, tas kā vēl pavisam nesen Rubenis un viņa partneri ar reidera cienīgu centību un neatlaidību tiesājās pret LR uzņēmumu reģistru par to, ka tas nebija reģistrējis viltotās Olainfarm akcionāru sapulces dokumentus, pie tam turpināja tiesāties neskatoties uz to, ka jau 2020. gada 20.aprīlī Zemgales rajona tiesa Rubeņa organizēto Olainfarm viltus akcionāru sapulci un tās lēmumus bija pasludinājusi par nelikumīgiem.
Rodas iespaids, ka Olainfarm padomes loceklis Jānis Buks maksātnespējas administratoram Rubenim liekas labs un uzticams, lai īstenotu kādus noteiktus mērķus. Ja reiz tā liekas OLMAFARM pārstāvim Rubenim, tad grūti noticēt, ka Andrejs Leibovičs, kuram ir Nikas Saveļjevas pilnvarojums rīkoties ar SIA OLMAFARM daļām, domātu citādi. IMAB jau agrāk ir izteikusi aizdomas, ka A. Leibovičs un Repharma jau kopš 2019 gada ir slēpti ieguvuši būtisku ietekmi AS Olainfarm, bet nevēlējās par to informēt sabiedrību un tirgu uzraugošās iestādes, lai nebūtu jāveic obligātais akciju atpirkums. Padomes locekļiem ir tiesības atcelt un iecelt valdes locekļus. Akcionāriem pastāv aizdomas, ka varētu būt notikusi cenšanās iecelt tādus valdes locekļus, kuri rīkotos AS RePharma interesēs, pievērtu acis uz to, ka SIA OLMAFARM saskaņā ar Finanšu Instrumentu Tirgus Likumu nav tiesību balsot akcionāru sapulcēs, un censties lai AS Repharm patiesā labuma guvējiem būtu lētāk iegūt AS Olainfarm, vai pat lai viņi varētu par slēpti kontrolētām akcijām norēķināties ar paša Olainfarm naudu. Saskaņā ar 2020. gada pārskatu Olainfarm uz konta bija gandrīz 25 000 000 EUR, kas ir ļoti pievilcīgs kumoss. Tas viss varētu radīt motivāciju, lai mēģinātu ietekmēt atsevišķus Olainfarm padomes locekļus rīkoties nevis uzņēmuma un visu akcionāru bet gan tikai šaurākas slēptas grupas interesēs. Varbūt tieši tā varētu būt motivācija, lai Jānim Bukam iespējami veiktu slēptus maksājumus caur Volejbola federāciju, lai viņš palīdzētu veikt AS Olainfarm valdes nomaiņu?
Šīs ir satraucošas aizdomas un, lai tās kliedētu, IMAB aicina Latvijas Volejbola Federāciju publiskot saņemtos maksājumus, it īpaši pievēršot uzmanību neraksturīgiem vai pirmreizējiem maksājumiem un IMAB aicina arī KNAB rīkoties, lai pēc iespējas ātrāk radītu skaidrību šajā iespējamajā korupcijas vai komerciālās uzpirkšanas gadījumā.