Par informācijas noklusēšanu Indexo IPO

Igors Pļava

Mūsu interesantākais pensiju fondu uzņēmums Indexo ir izsludinājis savu IPO un gatavojas kotēties biržā. Ņemot vērā to, ka Indexo nav praktiski nekādu taustāmu aktīvu un arī nav peļņas, un investoriem būtu jānotic Indexo īpašnieku un vadītāju fantastiskajām spējām un talantiem radīt vērtības, Investoru un Mazākuma Akcionāru biedrību interesē, cik patiesa un pats galvenais – cik pilnīga ir investoriem sniegtā informācija?

Atrodot Indexo īpašnieku vidū šī brīža AS Olainfarm valdes priekšsēdētāju Jāni Buku, praktiski jebkuram varētu rasties jautājumi par to ko šeit dara persona, kura daudzu investoru ieskatā ir sistemātiski mānījusi mazākuma akcionārus, prettiesiski liegusi mazākuma akcionāriem piedalīties AS Olainfarm akcionāru sapulcē un visbeidzot panākusi to, ka AS Olainfarm aiziet no biržas vispār. Arī par aiziešanu no biržas un kompensācijas izmaksu akcionāriem pastāv aizdomas, ka uz mazākuma akcionāru rēķina ir notikuši krimināla rakstura darījumi nelikumīgi nododot kādam vairākuma akcionāram AS Olainfarm aktīvus vairāk nekā 3 miljonu EUR vērtībā – runa ir par Olainfarm pastarpināti piederošo villu Taizemē (http://www.vesels.lv/?view=article&id=1346:ko-andrejs-leibovics-un-buks-daris-ar-nozagtajiem-3-miljoniem&catid=108)

Tā kā visa Indexo izsludinātās akciju pārdošanas vērtība ir praktiski tikai un vienīgi ticība uzņēmuma akcionāru godīgumam un spējai radīt nākotnes vērtību, tad šādu akcionāru kā Jānis Buks atrašanās Indexo īpašnieku rindās rada nopietnas šaubas par mazākuma akcionāru nākotnes izredzēm.

Ja aplūkojam Indexo sniegto IPO un prezentāciju informāciju, tad tur redzam daudz rožainu nākotnes ainiņu, bet neredzam virkni būtiskas informācijas. Viena no būtiskākajām informācijām ir par pensiju fonda saistību ar pašiem ieguldītājiem – pensiju fonda dalībniekiem. Noklusētā informācija ir tāda, ka pensiju fondam nav nekādas informācijas par to, kas tieši ir 2. līmeņa pensiju fonda dalībnieki un nav arī 2. līmeņa pensiju fondu dalībnieku kontaktu datu. Šo informāciju pensiju fondiem VSAA neizpauž. Tādejādi IMAB ieskatā lielu daļu vērtības zaudē galvenais Indexo pašpasludinātais tagadnes un nākotnes aktīvs – pensiju fondu dalībnieki. Atšķirībā no nesen biržā kotētā uzņēmuma Virši, kuriem ir klienti, klientu datu bāze un lojalitātes programma akcionāriem, Indexo tiešās mijiedarbības iespējas ar pensiju plānu dalībniekiem ir ļoti ierobežotas. Tas rada pamatotas šaubas par šī galvenā “aktīva” patieso vērtību un lomu nākotnes plānos.

Šī informācija salikta kopā ar Indexo viena no akcionāriem – Jāņa Buka ar Andreju Leiboviču cieši saskaņotajām skandalozām darbībām AS Olainfarm saistībā, rada nopietnus jautājumus par to ko mazākuma akcionāri un investori varēs sagaidīt no sava ieguldījuma. IMAB 2021 gada sākumā veiktā investoru aptauja bija parādījusi, ka Jāņa Buka šī brīža maizes devējs –  Andrejs Leibovičs bija ar atrāvienu ar viszemāko uzticības koeficientu investoru vidē un vēlākie notikumi ap Olainfarm un tā aiziešanu no biržas uzskatāmi demonstrēja investoru skeptisko viedokļu pamatotību. Vēl jāpiebilst, ka finanšu ministra Reira pēdējā gadā aktīvi lobētie akciju atpirkšanas likuma nosacījumi vēl vairāk pasliktina jau tā ne visai lielās Latvijas mazākuma akcionāru faktiskās tiesības un iespējas aizstāvēt savas intereses.

IMAB ir uzdevis Indexo jautājumus par Jāņa Buka lomu Indexo darbībā un izsludinātajos nākotnes plānos par bankas dibināšanu. Uz šī paziņojuma sagatavošanas brīdi atbildes nav saņemtas.

Vairāk par šo tēmu: