Stiepšanās ir ļoti svarīga, ilgstoši sēžot pie datora vairāku veselības un labsajūtas apsvērumu dēļ. Jo sevišķi tas ir svarīgi, lai mazinātu muskuļu un locītavu sasprindzinājumu, kas rodas no sēdēšanas vienā pozā. Stiepšanās arī palielina skābekļa piegādi smadzenēm, tādējādi jutīsieties možāks un enerģiskāks.
Strādājot, mācoties vai spēlējot e-sporta spēles gg bet bonus, cilvēks var aizrauties tik ļoti, ka nepamana, kā paiet laiks. Lai to novērstu un ievērotu regulāras pauzes, vērts iestatīt noteiktu laiku tālrunī vai datorā, kas ar signālu atgādinās, ka laiks stiepšanās vingrinājumam. Starp citu, daudzos viedpulksteņos šāda funkcija iestrādāta jau automātiski – ja pulksteņa nēsātājs ir nekustīgs ilgāku laika periodu, piemēram, stundu, pulkstenis ar vibrāciju vai skaņas signālu atgādina, ka pienācis laiks izkustēties.
Desmit iemesli, kāpēc stiepšanās vingrinājumi ir veselīgi
1. Novērš muskuļu nelīdzsvarotību un stīvumu
Ilgstoša sēdēšana var izraisīt dažu muskuļu, piemēram, gūžas locītavu, krūšu un plecu muskuļu, saīsināšanos un sasprindzinājumu. Savukārt muguras un kāju muskuļi var novājināties. Regulāra stiepšanās palīdz novērst šo nelīdzsvarotību un mazina stīvumu, saglabājot muskuļus elastīgus un veselus.
2. Uzlabo asinsriti
Ilgstoša sēdēšana var palēnināt asinsriti, īpaši kājās. Izstiepšanās palīdz uzlabot asins plūsmu, samazinot trombu, varikozu vēnu un citu asinsrites problēmu risku.
3. Samazina traumu risku
Saspringtiem un stīviem muskuļiem ir lielāka nosliece uz sastiepumiem un traumām. Stiepšanās palīdz uzturēt muskuļus elastīgus, samazinot traumu risku, kad kustaties vai vingrojat.
4. Mazina muskuļu sasprindzinājumu un mazina sāpes
Pārāk ilga sēdēšana vienā pozā var izraisīt spriedzi kaklā, plecos un mugurā. Tā ir viena no biežākajiem galvassāpju cēloņiem sēdoša darba darītājiem! Stiepšanās palīdz mazināt šo sasprindzinājumu, samazinot sāpes un diskomfortu.
5. Stiepšanās uzlabo stāju
Muguras, plecu un krūškurvja muskuļu izstiepšana palīdz novērst greizas un nepareizas stājas sekas. Šāda stāja bieži rodas, ilgstoši lietojot datoru. Tas var palīdzēt saglabāt neitrālāku mugurkaula izlīdzinājumu un samazināt ar stāju saistītu problēmu risku.
6. Palielina enerģijas līmeni
Stiepšanās vingrinājumi palielina asins plūsmu un skābekļa pieplūdumu muskuļiem un smadzenēm, kas var palīdzēt jums justies možākam un enerģiskākam. Tas ir īpaši noderīgi ilgstoša sēdoša darba laikā, kad var iestāties nogurums.
7. Uzlabo koncentrēšanos un produktivitāti
Īsas stiepšanās vingrojumiem veltītas pauzes var palīdzēt attīrīt prātu, sakārtot domas un mazināt garīgo nogurumu, uzlabojot koncentrēšanos un produktivitāti. Tas nodrošina prāta atjaunošanos, ļaujot jums atgriezties pie iesāktās nodarbes ar lielāku koncentrēšanos un tādējādi uzlabot rezultātus.
8. Samazina hronisku slimību risku
Regulāra stiepšanās un kustības var palīdzēt samazināt hronisku saslimšanu risku, kas saistītas ar ilgstošu sēdēšanu. Tādas ir, piemēram, muguras sāpes, karpālā kanāla sindroms un pat sirds un asinsvadu problēmas.
Cik ilgu laiku veltīt vingrojumiem?
Lai gūtu maksimālu labumu no stiepšanās vingrinājumiem, katru dienu ir ieteicams veltīt tiem vismaz 5-10 minūtes. Ja sēdi pie datora ilgāku laiku, vēlami pārtraukumi ik pēc 30-60 minūtēm. Veic dažus stiepšanās vingrinājumus, kas ilgst aptuveni 1-2 minūtes. Šāds īss pārtraukums palīdzēs mazināt muskuļu saspringumu un uzlabos asinsriti.
Vienu vai divas reizes dienā veic dziļāku stiepšanos, kas ilgst 5-10 minūtes. Tas palīdzēs uzturēt muskuļu elastību un mazinās sāpes.
Piemēram:
- Kakla stiepšana: 30 sekundes katrā virzienā.
- Plecu un krūškurvja stiepšana: 30-60 sekundes.
- Muguras apakšējās daļas un kāju stiepšana: 1-2 minūtes.
Regulāri veicot šos vingrinājumus, iespējams būtiski uzlabot savu pašsajūtu un novērst ar ilgstošu sēdēšanu saistītas veselības problēmas. Stiepšanās vingrinājumu iekļaušana savā ikdienā ir vienkāršs, bet efektīvs veids, kā novērst ilgstošas sēdēšanas negatīvo ietekmi, veicinot vispārējo fizisko un garīgo labsajūtu.