Kā sadzīves tehnika var padarīt tavu dzīvesveidu veselīgāku?

Igors Pļava

Ilze Riže

Pēdējos gados arvien vairāk domājam par to, kā padarīt savu ikdienu veselīgāku. Ir atvērušies jauni sporta klubi. Rīgas maratonā ar katru gadu pieaug dalībnieku skaits. Pārtikas veikalu plauktos parādījušās ekoloģisku produktu līnijas. Cenšamies samazināt piesārņojumu gaisā, uz zemes un ūdeņos, tomēr reizēm piemirstam, ka arī savā mājsaimniecībā varam veidot veselīgu vidi. Šoreiz runāsim par Electrolux piedāvātajām iespējām veselīgākai dzīvei mājās.

Ēdienu gatavošana ar tvaiku

Ēdienu gatavošana ar tvaiku ir pazīstama jau vairākus gadsimtus, un tas ir veselīgākais produktu pagatavošanas veids. Izmantojot tradicionālo gatavošanu, liela daļa no organismam svarīgākajām uzturvielām tiek zaudētas. Gatavošana, izmantojot tvaika funkciju un temperatūru, kas ir zemāka par 100, palīdz saglabāt produktu dabisko garšu, krāsu un izskatu, bet pats galvenais – netiek zaudēti vitamīni un minerālsāļi. Liela daļa gaļā un zivīs esošo tauku izšķīst. Cepšanai nav nepieciešams lietot taukus vai eļļu. Gatavošana ar tvaiku ir arī ekonomiskāka un videi draudzīga, jo šis ēdienu pagatavošanas veids ir ātrāks un patērē mazāk elektroenerģijas.
Ar zīmoliem AEG-Electrolux, Electrolux un Zanussi tiek piedāvātas vairākas tvaika iebūvējamās cepeškrāsnis.

Mīts par indukcijas virsmu kaitīgumu

Indukcija ir sakarsēšanas metode, kuras darbības pamatā ir starp gatavošanas zonu un uz tās novietotā virtuves trauka elektromagnētiskās enerģijas mijiedarbība. Karstums tiek ģenerēts tikai virtuves trauka un plīts virsmas saskares vietā, koncentrējot siltumu trauka iekšpusē, nesakarsējot gatavošanas zonas apkārtni un nodrošinot īpaši ātru un ekonomisku rezultātu. Pārplūdis piens nepiedegs un bērni, pieskaroties virsmai, neapplaucēsies. Tas ir ātrākais, drošākais un ekonomiskākais gatavošanas veids.
Reizēm varam manīt sabiedrībā izvēršamies diskusiju par to, vai indukcijas virsmas ir kaitīgas vai nav. Ārsti neiesaka gatavot uz indukcijas virsmām vienīgi tiem cilvēkiem, kuriem ir implanta kardiostimulatori, tomēr arī šajā gadījumā nevajadzētu rasties problēmām, ja gatavošanas laikā atrodamies 30 cm attālumā, kā tas parasti arī ir, lietojot plīts virsmu. Salīdzinājumam – indukcijas virsmas magnētiskais lauks ir 2 reizes mazāks kā veļas mašīnai vai televizoram, 8 reizes mazāks kā mikroviļņu krāsnij un 30 – 80 reizes mazāks kā elektriskajam urbim vai matu fēnam, tādēļ uztraukumiem par veselības drošību nav pamata.

Gaisa attīrītājs – labākais draugs cīņā ar alergēniem

Katru gadu Latvijā pieaug cilvēku skaits, kuri cieš no alerģijas. Cits ar kādu alerģiju piedzimst, cits to iegūst mūža laikā, bet abos gadījumos būtiski uzturēties tādā vidē, kas nerada alerģijas uzliesmojumus. Gaisa piesārņojums palielina astmas, bronhīta, sirdslēkmju, kā arī citu hronisku elpošanas, sirds un asinsvadu slimību risku, tādēļ svarīgi rūpēties par vides uzlabošanu vietā, kur pavadām lielāko daļu sava mūža, proti, mājas.
Electrolux piedāvā gaisa attīrītāju „Oxygen”, kas attīra līdz pat 313m3 gaisa stundā un, filtrējot gaisu caur aktīvās ogles filtru, kas novērš nepatīkamu aromātu, kā arī mazgājamo HEPA filtru, likvidē 99,97% kaitīgo daļiņu, kuru lielums ir tikai 0,3 mikroni. Gaisa attīrītājā atrodas aromātu sensors jeb elektroniskais „deguns”, kas, sajūtot šķīdinātāju smaku, satiksmes vai cigarešu dūmus, kā arī citas bīstamas gāzes, automātiski palielina gaisa plūsmu un savāc kaitīgās vielas aktīvās ogles filtrā. Ar gaisa attīrītāju tiek neitralizēta lielākā daļa kairinātāju, kā arī piesārņojuma izraisītāju, kas rada elpošanas problēmas, piemēram, pelējuma sēnītes, ziedputekšņi, satiksmes piesārņojums, gaisa baktērijas, mājdzīvnieku alergēni, putekļu ērcītes, kā arī cigarešu dūmi. Turklāt ierīces klusā darbība nodrošina ne vien tīru gaisu un labu miegu nakts laikā, bet arī uzlabo darba spējas dienas laikā.
Tāpat ar gaisa piesārņojumu mājās varat cīnīties, lietojot veļas žāvētāju un trauku mazgājamo mašīnu. Žāvējot apģērbu veļas žāvētājā, ievērojami mazāk saglabājas tādas alerģiskas vielas kā, piemēram, ziedputekšņi un dzīvnieku spalvas, nekā žāvējot veļu izkārtā veidā, īpaši telpās.
Lietojot trauku mazgājamo mašīnu, ir iespēja izmantot daudz augstāku ūdens temperatūru nekā mazgājot traukus ar rokām. Tas ir ļoti svarīgi, jo kaitīgās baktērijas, kas var palikt uz traukiem pēc to mazgāšanas ar rokām, tiek iznīcinātas. Arī trauku saskare ar virtuves dvieļiem veicina baktēriju vairošanos, savukārt sakarsētais gaiss trauku mazgājamā mašīnā aizkavēs mikrobu augšanu.

Putekļusūcēji un brīnumainais HEPA filtrs

Cilvēkiem bieži vien putekļusūcējs asociējas ar skaļu ierīci, kas palīdz atbrīvoties no putekļiem. Electrolux piedāvā iespēju ar šo ierīci ne tikai radīt veselīgāku iekšējo telpu vidi, bet arī padarīt putekļu sūkšanu tik klusu, ka pat bērns spēs baudīt netraucētu miegu.
Pirms gaisa izplūšanas no putekļusūcēja, tas tiek filtrēts, izmantojot HEPA filtru. Brīnumainais HEPA filtrs jeb efektīvais gaisa attīrīšanas filtrs spēj uztvert vismazākās putekļu daļiņas, ko īpaši novērtēs cilvēki, kas slimo ar alerģiju vai astmu. Labākais, kas šobrīd pieejams, ir “HEPA 13” mazgājamais filtrs, kas attīra līdz pat 99,95% gaisa. Šim filtram ir piešķirts ECARF (Eiropas alerģijas izpētes centrs) kvalitātes zīmogs par teicamu filtrēšanas veiktspēju.
Beidzot varam aizmirst arī par troksni, ko rada standarta putekļusūcēji, kas ir vidēji 78 dB(A). Šī brīža Electrolux labākais sasniegums ir putekļusūcējs „UltraSilencer” ar trokšņu līmeni 68dB(A). Pie šāda trokšņu līmeņa ir iespējams netraucēti sarunāties, klausīties mūziku un pat mierīgi gulēt. Līdz ar to mūsu mājas vide var kļūt veselīgāka arī pateicoties putekļusūcējam!

Dzīvojiet veselīgāk kopā ar Electrolux, jo mēs domājam par jums!!!

Vairāk par šo tēmu:

Par iespējamu konkurenci aptieku tirgū

Zāļu un aptiekas produktu patērētāju asociācija (turpmāk tekstā ZAPPA) pilnībā atbalsta veselības ministra Hosama Abu Meri virzīto reformu zāļu cenu mazināšanā.Uzskatām, ka ilgstoši aptieku ķēdes,

Lasīt »

Cik ilgi jānēsā kompresijas zeķes?

Pakāpeniski pagātnē paliek iesīkstējušais stereotips, ka kompresijas zeķes ir domātas vienīgi vēnu varikozes ārstēšanai. Mūsdienās kompresijas zeķes iegādājas grūtnieces, biroju darbinieki, frizieri, pavāri, sportisti, ceļotāji

Lasīt »